Sinteza simplă a metilonei (bk-MDMA)

Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
295
Points
63
DnzLBhvNV1
Metilona (3,4-Metilendioximetilcatinonă, βk-MDMA) este o substanță sintetică din clasa catinonelor care este adesea comparată cu MDMA. Acest produs este foarte popular și provoacă o euforie puternică și empatie. Acționează ca un afrodisiac puternic, al cărui efect provoacă o dorință nestăpânită de a face sex.
LvPtWE6U08
Acest articol descrie sinteza unei cantități mici de metilonă. Aș dori să remarc faptul că reacția scalează liniar și proporțiile tuturor substanțelor sunt menținute. Metilona este destul de ușor de produs în cantități mari. Producția sa nu necesită echipamente de laborator sofisticate. Acest articol descrie tehnologia de producere a metilonei din cetonă halogenată (2-bromo-3,4-metilendioxipropiofenonă), care se obține prin bromurare standard din 3,4-metilendioxipropiofenonă (3,4-(metilendioxi)fenil-1-propanonă (MDP1P)).

Reactivi.
  • 3,4-Metilendioxipropiofenonă (MDP1P; cas 28281-49-4) 20 g.
  • Diclormetan (DСM) 90 ml.
  • Brom (Br2) 22 g.
  • Tiosulfat de sodiu (Na2S2O3) soluție aq 10% ~50 ml.
  • Apă distilată.
  • n-Metilpirolidonă (cas 872-50-4) 50 ml.
  • Metilamină apoasă 40% 20 ml.
  • Bicarbonat de sodiu 12 g.
  • Sulfat de magneziu (MgSO4) ~30 g.
  • Acid clorhidric (~35%) ~10 ml.
  • Acetonă.
Echipament și sticlărie.
  • Balon cu fund plat 250 ml;
  • Suport pentru retortă și clemă pentru fixarea aparatului (opțional);
  • Agitator magnetic;
  • Condensator de reflux (opțional);
  • Pâlnie;
  • Seringă sau pipetă Pasteur;
  • Hârtii indicatoare depH;
  • Beakers (500 mL x1, 250 mL x2; 100 mL x2);
  • Sursă de vid;
  • Balanță de laborator (0,1-200 g este adecvată);
  • Cilindri de măsurare de 100 mL;
  • Baie de apă rece;
  • Tijă de sticlă și spatulă;
  • Pâlnie separatoare 1 L (opțional);
  • Termometru de laborator;
  • Balon Buchner și pâlnie;
  • hârtie de filtru;
Proceduri de sinteză
MDP1P 20 g se dizolvă în DСM 60 ml și se adaugă câteva picături de acid clorhidric, apoi se adaugă brom 22 g picătură cu picătură. Reacția este exotermică, amestecul de reacție devine închis la culoare, apoi devine deschis la culoare din cauza eliberării de hidrobromură (gaz alb). Bromul rămas se elimină cu o soluție apoasă de tiosulfat de sodiu 10%, iar amestecul de reacție se spală cu apă după terminarea reacției. Stratul organic poate fi utilizat pentru reacția de metilaminare (randament ~140% MDP1P) sau se poate distila DСM sub vid până la obținerea unui solid.

Sinteza se realizează în condiții normale. 2-Bromo-3,4-metilendioxipropiofenona 10 g din etapa anterioară se dizolvă cu n-metilpirrolidonă 50 ml în balonul de reacție. Amestecul se agită până la dizolvarea solidelor.
XcuQHTMzkp
Se adaugă la amestec metilamină apoasă 40% 20 ml, balonul se închide și se agită energic. Reacția exotermică trebuie să fie controlată. Reacția se termină în 10 min și temperatura scade.

Reacția exotermică poate fi foarte violentă și este necesară o răcire forțată în cazul unei încărcături mari. Balonul trebuie să fie scufundat într-o baie de apă rece pentru răcire. Este important să se mențină temperatura sub 55 ºC.
QVTqOU6mR3
Purificarea bazei fără metilonă
Masa de reacție se spală cu soluție de bicarbonat de sodiu după terminarea reacției, care se prepară în prealabil (apă 120 ml și bicarbonat de sodiu 12 g). Soluția de bicarbonat de sodiu se toarnă în amestecul de reacție și se agită energic timp de 1-2 min.
Cn5pETB1OI
Se adaugă diclormetan (CH2Cl2) 30 ml și se agită energic timp de 5 min. Baza fără metilonă seextrage cu DCM din acest amestec. Stratul organic se separă cu ajutorul pâlniei de separare.
CYFu1wPcRQ
Extracție
Separarea straturilor în pâlnia separatoare (Foto 1). Stratul inferior este extractul DCM cu bază de catinonă. Fracția apoasă este stratul superior, care trebuie separată și extrasă încă o dată cu DCM 30 ml (fotografiile 2-3-4). Straturile organice inferioare se combină și se spală cu apă distilată 60 ml de 3-4 ori în pâlnie de separare până când dispare mirosul de metilamină (foto 5-6). Baza fără metilonă în DCM se află întotdeauna în stratul inferior. Straturile se separă cu grijă. Încercați să evitați pătrunderea apei în stratul organic. Soluția organică seusucă pe MgSO4.
Ilo54CD2dg
Acidificare
Soluția de bază fără metilonă în DCM se diluează cu un volum egal de acetonă uscată (grad de laborator 99%+). Apoi se adaugă acid clorhidric (~35%) în porții mici, picătură cu picătură. Amestecul este agitat constant și pH-ul este controlat. Apare un precipitat. Dacă amestecul a devenit foarte gros, se adaugă acetonă.
9Pb2tE4KvY
Amestecul trebuie să fie foarte lichid pentru a putea acidifica corect metilona. Când pH-ul ajunge la 5,5-6, se oprește adăugarea de HCl. Amestecul se răcește și se filtrează.
IZ8e71PmBb
Dacă clorhidratul de metilonă nu este suficient de pur, puteți citi cum să îl purificați aici. Producerea cristalelor mari este descrisă în acest articol.

Purificarea clorhidratului de metilonă cu acetonă uscată dă un rezultat bun. Există mai multe imagini ale clorhidratului de metilonă înainte și după procedura de purificare.
VyerkFfsCY

ELiAWq8a9r
 
Last edited by a moderator:

BHBlueberry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 17, 2022
Messages
20
Reaction score
11
Points
3
bun M1 au o suflare mare - pentru mine chiar prea mare pentru a o produce :) Folosiți mult DCM aici, nu-mi place, pot să-l înlocuiesc cu altceva? (Eter?)
 

karamelosanto

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 14, 2022
Messages
15
Reaction score
4
Points
3
HI, Vă mulțumim pentru partajarea acestei sinteze, cred că este foarte clar.
Sunt din America de Sud și aici este puțin dificil să găsiți DCM. Cu toate acestea, pot încerca să o găsesc într-un fel. Poate cumpărându-l din China.
Vreau să întreb. Puteți pune toate regentele într-o listă cu cantități pentru a face un pic mai ușor de înțeles ce trebuie să cumpăr. Dacă este posibil cu un preț estimativ.
Mulțumesc!!!
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
295
Points
63
DCM poate fi înlocuit cu un solvent mai ușor de obținut. Cantitățile de reactivi depind de nevoile dumneavoastră.
V-am scris pe PM pentru o discuție mai detaliată.
 

Jacka

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 27, 2022
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
poate fi înlocuit mytalamine 40%?
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
295
Points
63
Metilamina nu poate fi înlocuită. Dacă aveți un % mai mic de metilamină, îl puteți folosi.
Puteți utiliza clorhidrat de metilamină în loc de soluție de metilamină, dar trebuie adăugată o soluție alcalină.
 
Last edited by a moderator:

antrax

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
163
Reaction score
54
Points
28
Prietene, ai putea să-mi spui culoarea și textura în stare pură și impură a precursorului sintetic de catinonă 2-Bromo-3',4'-(metilendioxi)propiofenonă (CAS:52190-28-0)?
Majoritatea furnizorilor chinezi de produse chimice îl vând sub formă de pulbere și mici roci maro nisipoase, nu știu dacă are acea culoare maro din cauza impurităților sau dacă este o substanță chimică diferită, deoarece furnizorul mi-a spus că respectivul precursor chimic are o puritate de 99% chiar având acea culoare maro.
vă mulțumesc!!!
 

antrax

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
163
Reaction score
54
Points
28
încă aștept răspunsul
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
160
Points
43
este posibil să se găsească în europa 3,4-metilendioxipropiofenonă sau 2-bromo-3,4-metilendioxipropiofenonă ?
 

Jacka

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 27, 2022
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
Și ce soluție alcalină ar trebui să combinați pentru a înlocui cele 20 ml de metilamină 40% cu clorhidrat de metilamină + soluție alcalină pe care le explicați în sinteza dvs.
 

Jacka

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 27, 2022
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
Puteți specifica instrumentele de laborator care au fost utilizate în acest proces și utilizarea pe care o redau, vă rog :)
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
295
Points
63
Tabelul arată că densitatea metilaminei de 40% este de 0,89g/ cm3 , prin urmare, în 20 ml se obțin 7,18g de gaz metilamină pură.
Să comparăm greutățile moleculare ale metilaminei și ale clorhidratului său:
M (CH3NH2)HCl = 67,518 g/mol
M CH3NH2 = 31,057 g/mol.
Raport = 2,174
Dacă utilizați proporțiile din sinteză, veți avea nevoie de 15,6 g de clorhidrat de metilamină pentru a înlocui 20 ml de soluție de metilamină 40%.
Clorhidratul de metilamină trebuie dizolvat în prealabil în proporție de 1g la 2,5ml apă (15,6g și 39ml).
Se prepară o soluție de hidroxid de sodiu (NaOH) de 18g și 54ml apă, se lasă să se răcească și se toarnă într-un balon cu soluție de 2-bromo-3,4-metilendioxipropiofenonă. După aceea, se adaugă soluția de clorhidrat de metilamină. Se continuă apoi conform instrucțiunilor.
 
Last edited by a moderator:

Venom2021

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 24, 2022
Messages
33
Reaction score
28
Points
8
în polonia
 

Acidosis

Don't buy from me
Resident
Joined
May 31, 2022
Messages
209
Reaction score
142
Points
43
bk-MDMA DIN PREZENTA METODOLOGIE ȘI adaptări pentru acasă.
5l6eTjRPuq
 

Attachments

  • BTqb9ONzUv.mp4
    5 MB · Views: 0

StarWars

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 7, 2022
Messages
132
Reaction score
71
Points
28
Cât de mult trebuie să folosiți dcm și cât timp trebuie să amestecați numai amestecul nu are nevoie de căldură?
How much u get form 2kg mdp2p ??
 

darkblink

Don't buy from me
Member
Joined
Jun 2, 2022
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
DCM poate fi înlocuit cu un alt solvent? Cum pot achiziționa DCM în Regatul Unit? Am Xilen și Acetat de etil ușor disponibile în cantități mari pentru mine
 

Acidosis

Don't buy from me
Resident
Joined
May 31, 2022
Messages
209
Reaction score
142
Points
43
acetat de etil
 

Mr.Blanks00

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 2, 2022
Messages
43
Reaction score
19
Points
8
Bună ziua, îmi pare rău, prietene, vreau să vă întreb câte mg se folosesc atunci când se utilizează, acest lucru se folosește prin inhalare ca meth sau prin înghițire ca o pastilă. Îmi pare rău, tocmai am auzit despre acest lucru nou.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Mod de administrare orală
Ușoară 75 - 150 mg
Comună 150 - 225 mg
Puternic 225 - 325 mg
Greu 325 mg +
 

StarWars

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 7, 2022
Messages
132
Reaction score
71
Points
28
Im poate utiliza dcm ca NMP și cât de mult trebuie să se amestece dacă pe NMP trebuie să se amestece doar 10 min atunci cât timp trebuie să se amestece pe dcm ???
 
View previous replies…

hexen

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 2, 2023
Messages
29
Reaction score
7
Points
8
Este 20 de minute prea puțin pentru animații?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Înțelegeți că 10 g de substanță pot reacționa mai rapid decât 10 kg? Există diferență și timpul de reacție nu este constant. Nu am date de dependență pentru această reacție (sarcină de reacție : timp). După cum am spus în mesajul anterior, trebuie să o controlați prin TLC.
 

61-50-7

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 21, 2023
Messages
27
Reaction score
10
Points
3
@G.Patton
Mă întrebam câte miligrame din fiecare 4MMC și metilonă sunt necesare dacă le combinați ? poate nu este locul potrivit să întreb asta, dar nu găsesc răspunsul nicăieri.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună ziua, puteți să mă întrebați în mesaj direct, nu aici.
 

Didi

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 13, 2022
Messages
31
Reaction score
18
Points
8
Cum să faci metilamină 40% pas cu pas ??
 

Zetetic

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 2, 2022
Messages
18
Reaction score
4
Points
3
Vă salut pe dumneavoastră și pe toți! Cineva poate sugera rezultatul și descrie efectul substanței dacă 3,4-(Metilendioxi)propiofenona este înlocuită în această sinteză cu 3,4-(Metilendioxi)butirofenona.
Am avut o astfel de întrebare deoarece am găsit doar 3,4-(Metilendioxi)butirofenonă pe piața noastră liberă.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Veți obține clorhidrat de 2-metilamino-1-(3',4'-metilendioxifenil)butan-1-onă cas 17762-90-2
 
Top