Chimist cu loturi mici care dorește să realizeze reacția Henry....

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Bună, băieți,
Sunt curios dacă cineva de pe aici mi-ar vinde cantități relativ mici de câteva aldehide diferite, astfel încât, cu ajutorul nitrometanului și nitroetanului, să pot explora lumea amfetaminelor psihedelice și a PEA, fără a fi nevoit să cumpăr fiecare aldehidă diferită în cantități de 500g.
Caut în special 3,4,5-trimetoxi-benzaldehidă și 2,5-dimetoxi-benzaldehidă.
Cu siguranță simt că am nevoie să experimentez mescalina după toți acești ani....dar cu siguranță nu vreau câteva sute de grame de ea lol
2,5 este un pic diferit în sensul că par să fie mai multe lucruri pentru care știu cum să o folosesc.
Pentru a fi sincer, aveam de gând să fac P2NP doar pentru a putea efectua rxn Henry, dar am uitat de amina primară necesară și cu siguranță nu pot găsi n-butilamină sau ciclohexamină și tbh nu sunt interesat de produsul final oricum, așa că m-am gândit să păstrez nitrometanul pe care l-am recuperat dintr-un produs surprinzător 50:50 DCM:nitroEthane pentru această țară....

Aaannyway
M-am gândit că poate cineva ar putea avea milă de mine ha!
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Cineva a postat un traseu către dimetoxibenzaldahidă și alte feniletilamine substituite, părea destul de greu
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Da, am citit în ea pentru a fi corect - am decis că am destul pe placa mea încercarea de a obține cyclohexylamine atm. Nu-mi doresc să fac aldehide. Ai dreptate, părea destul de greu și sunt sigur că există un motiv pentru care oamenii nu o fac!
Mă îndoiesc că voi ajunge să folosesc sticla de benzaldehidă tbh...
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Da, nu sugerez să-mi transform benzaldehida în altceva, fie îmi vinde cineva niște n-butilamină, fie îmi spune dacă metilamina ar funcționa, deoarece aș putea face o cantitate mică. (Evident, cu alte materiale)
Chiar speram ca cineva să spună da, îți vând 250g din fiecare! 2,5-dimeta/aldehidă și 3,4,5-trimeta/aldehidă mai mult decât orice altceva. Cred că nu contează, probabil voi ajunge să cumpăr 500 din fiecare oricum.
îmi păstrez doar nitroetanul și nitrometanul pentru sarcinile corecte
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
363
Reaction score
177
Points
43
Acetat de amoniu Cataliză ultima opțiune 👌
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Bine, deci încerc să creez mescalină. Puteți detalia puțin ce înțelegeți prin cataliza acetatului de amoniac? Am căutat pe Google și am citit o întreagă lucrare despre aminele primare, dar încă nu înțeleg dacă pot schimba una cu alta, mă îndoiesc lol
Singura sinteză pe care am citit-o este cea de aici care folosește ciclohexilamina... totuși, nu știu care este cea mai ieftină cale de a obține cantități mici.
Am crezut că nitro a fost cățea pentru a obține! Ha, cât m-am înșelat.
Aș vrea să fac și TMA-ul corespunzător, dar nu pot spune că m-am interesat încă.
Este foarte enervant atunci când vrei să faci un gram de ceva ha pur și simplu nu este posibil, cu excepția cazului în care faci toate reactanții de la zero tine.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Mă aflu într-o situație enervantă, în care știu suficient pentru a cunoaște calea moleculară pe care o urmează oamenii, dar nu pot rezolva singur niciun detaliu. Nu e ca și cum aș face-o pentru a o vinde...
Încă lucrez la aminarea reductivă a triptaminei, dar am nevoie de gheață uscată și am fost ocupat și nu am putut să o primesc și să continui.
Știu suficient acum pentru a ști că a face lucruri în cantități mici este DUR
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
De asemenea, urmărirea unui Rxn fără un rotovap este destul de dificilă în sine....
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
Nu sunt deloc de acord, este foarte ușor. În opinia mea, un rotovap este convenabil doar dacă nu ai timp. Fac chimie de mult timp și folosesc doar o instalație normală de destilare cu o pompă de vid dacă este necesar.
De asemenea, de ce ar face vreo diferență să urmezi o reacție fără un rotovap??????
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Oops am postat răspunsul meu din greșeală în secțiunea generală, dar da, aveți dreptate tbf...
Sunt leneș și nu sunt chimist, dar am învățat extrem de multe în ultimele 6 luni, e o nebunie.
Tot ce sunt aici să fac este să învăț.
Ah doar citit postul de mai jos lol oricum sunt de acord cu tine tbf
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
363
Reaction score
177
Points
43
Credeți că aveți nevoie doar de o bază slabă Acetat de amoniu, ciclohexilamină și n-butlină ar putea fi greșit, dar puteți încerca întotdeauna
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Da, acetatul de amoniu va fi cel la care m-aș gândi....
Voi opta pentru 3,4,5-triMEOba înainte de 2,5-di. Pur și simplu pentru că, reacționând cu nitrometan, ești pe cale să obții mescalină și, totuși, sunt liber să încerc să folosesc nitrometanul pentru a obține și 3,4,5-TMA.
Vreau să fac 2c-b la un moment dat, dar bromarea mă sperie în general - am 1cc pe care l-am cumpărat cu ani în urmă și care este depozitat în flaconul în care a venit, dar utilizarea gazului sună și mai înfricoșător!
Nu există o modalitate de a bromina ceva fără a utiliza brom elementar?
 
View previous replies…

Swirly

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 2, 2023
Messages
12
Reaction score
2
Points
3
Da Rabidreject, bromurarea nu mai este o problemă. Luați niște NBS (N-Bromosuccinimidă). Dar trebuie să fi făcut curat 2c-h Hcl sau 2c-h Oxalat. Dar nu este atât de dificil.

Acum există o sinteză non-toxică și sigură pentru 2c-b pe care o puteți face acasă. NaBH4 + reducerea Cu(II)Cl și bromurarea NBS. Și funcționează bine, de fapt, chiar și pentru cantități mai mari.

Voi copia/paste în cele din urmă scrie-up-ul meu de 2c-b cândva.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Semnificația acestui post tocmai a lovit acasă. Mulțumiri masive pentru câteva cuvinte simple! Haha
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Da, bine, sunt de acord cu asta - bine, deci am nevoie de o sursă de vid capabilă să funcționeze mai mult de cele 30 de minute în care au spus că cea fără ulei poate funcționa. Am nevoie de o pompă rotativă cu venă de ulei. Dar da, sunt destul de leneș, nu am de gând să mint și recuperarea solvenților este întotdeauna ceva ce îmi place să fac atunci când este posibil, așa că ar fi util, dar bine, nu pentru rxns directe, evident.
Acestea fiind spuse, mă uitam la un tip de pe pootube care a eliberat un 2,5-dimetoxi-b-nitrostyrene (îmi cer scuze pentru că probabil am stricat ortografia sau modul de scriere, dar înțelegeți ce vreau să spun) și a adăugat din greșeală nitroetan în loc de nitrometan, dar am observat că nu a trebuit să adauge o amină primară, este din cauză că aldehida este mai complexă decât benzaldehida -> P2NP?
Ascultați, nu sunt chimist, sunt aici încercând să învăț, cu câteva biți și piese de care am avut nevoie până acum.
Placa mea de încălzire/agitator este stricată, așa că urmează să fie actualizată, dar sincer, cu cât învăț mai mult, cu atât știu mai puțin!
Mă gândeam să obțin 3,4,5-trimetaldehida, reacționând-o cu nitroetan pentru a obține TMA-ul corespunzător? (Post b-nitrostyrene)
SAU reacționând cu nitrometan (și sinteza pe care am citit-o spune că o altă amină primară - ciclohexilamina) pentru a ajunge în cele din urmă (după câteva etape și necesitatea unui vid) la mescalină.
Mă gândesc ce ar trebui să cumpăr mai întâi, aldehidă 3,4,5-trimeth (scuze pentru scurtarea numelor aldehidelor în mod constant pe aici, este destul de enervant să le tot scriu) sau 2,5-dimeth.
Ce obțineți dacă pur și simplu reacționați 3,4,5-trimetoxibenzaldehida cu nitrometan? Presupun că 3,4,5-trimetoxinitrostyren și apoi fenetilamina 3,4,5-trimetoxifentilamina după reducerea cu LiAlH4 sau orice altceva alegeți să utilizați...
Apoi, nu este greu nici să reacționați cu nitroetan și să obțineți amfetamina, așa cum am menționat mai devreme.

Greșesc cu totul lucrurile aici?

Recunosc că nu aveam aproape nicio cunoștință în urmă cu aproximativ 6 luni și încerc în prezent aminarea reductivă a triptaminei la n,n-DMT, dar trebuie să cumpăr gheață carbonică și să îmi fac timp (scuze pentru joc de cuvinte).
De fapt, am venit aici să întreb câte ceva despre LiAlH4. Dacă nu se pot găsi cantități mici de acesta, Este un amalgam atunci când cineva folosește aluminiu pentru a-l face el însuși? Am auzit acest termen uneori și nu am știut niciodată ce înseamnă....
Am agenți reducători la îndemână, sunt doar curios.
Mulțumesc.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Cu alte cuvinte, sunt confuz 🤔
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Oh, de asemenea, în ceea ce privește pompa, făceam pur și simplu niște filtrare în vid zilele trecute și data viitoare când l-am văzut pe vecinul meu a crezut că am tăiat cu ferăstrăul țevile, deoarece am așezat-o pe nenorocita de suprafață a bucătăriei! Idiotule!
Am cumpărat un aspirator din China, dar deocamdată nu pare să facă vid... naiba știe ce fac eu greșit sau mi s-a vândut o păcăleală sau pur și simplu nu pot obține un debit adecvat.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
În acest moment, sunt dispus să recunosc că nu am nevoie de un evaporator rotativ pentru a finaliza sinteza n,n-DMT, dar îmi dau seama că am nevoie de temperaturi suficient de scăzute (și să adaug lucrurile încet) folosind gheață carbonică și nu doar o baie de gheață pentru a o face în această perioadă a anului în țara mea....
Acest lucru nu are nimic de-a face cu acest fir, deși într-adevăr - este doar motivul pentru care m-am apucat de chimie organică, fără să-mi dau seama că triptaminele erau cele mai complexe dintre cele două clase principale de psihedelice din prostie.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Deci da, mi-am dat seama că 3,4,5-trimetoxifenilamina este mescalină.
Întrebarea este dacă pot să reacționez aldehida corespunzătoare cu nitrometan și apoi să reduc pentru a obține mescalină?
De ce, în sinteza pe care am citit-o în această secțiune, se utilizează ciclohexilamina?
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Și, în același timp, faceți același RXN cu nitroetan pentru a obține TMA-ul corespunzător (deși nu pot spune iv că l-am căutat și cred că este un medicament demn de sintetizat - îl voi căuta în exemplarul meu de pihkal - dar, așa cum am mai spus - leneș!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
De fapt, leneș nu este cuvântul potrivit, pentru că petrec destul de multe ore studiind aceste lucruri, doar că am impresia că, cu cât știu mai multe, cu atât știu mai puține ha
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Bine, mi-am adunat gândurile și întrebarea mea principală acum este care este diferența dintre substanța obținută prin reacția acestei aldehide cu nitrometanul față de nitrometan - știu rezultatul final, dar care este diferența în nitrotiren? Se obține un b-nitrostyren și un stiren? Nu știu și nu am pretenția să știu.
În esență, care este diferența dintre precursorul n-stirenului iv văzut a fi produs folosind nitroetan și ceea ce se face în schimb rxn cu nitrometan ... asta este ceea ce mă confundă atm, dar din nou am nevoie pentru a scoate pihkal
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Bine, mi-am adunat gândurile și întrebarea mea principală acum este care este diferența dintre substanța pe care o obțineți din reacția acestei aldehide cu nitrometanul față de nitrometan - știu rezultatul final, dar care este diferența în nitrotiren? Se obține un b-nitrostyren și un stiren? Nu știu și nu am pretenția să știu.
În esență, care este diferența dintre precursorul n-stirenului iv văzut a fi produs folosind nitroetan și ceea ce se face în schimb rxn cu nitrometan ... acest lucru este ceea ce este confuz atm mine, dar din nou am nevoie pentru a trage afară

Practic, un destul de notoriu printre chemtubers a lansat un videoclip astăzi și a reacționat 2,5-dimetoxi cu nitroetan accidental în loc de nitrometan. Acesta intenționa să obțină precursorul n-styrene la 2c-b, însă, deoarece a adăugat nitroEhane în loc, a produs precursorul pentru 2,5-dimetoxi-amfetamină - nu a făcut niciodată reducerea la amfetamină. (un drog destul de nedorit din toate punctele de vedere)

Dacă ar fi folosit nitrometanul corect, ar fi obținut b-nitrostyrene pentru 2c-b?
 
Top