Sinteza 4mmc cu acetat de etil în 20min

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Br2 se formează în timpul acestei reacții. Atunci când volumul de Br2 este prea mare, reacția se oprește.
 

Chemix-Express

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 13, 2022
Messages
45
Reaction score
22
Points
8
Am câteva întrebări fundamentale:
1. nu încălzim totul la 40 de grade înainte de a adăuga m40 și adăugăm tot m40 deodată?
2. nu este nevoie să urmărim temperatura atunci când adăugăm m40?
3. pot folosi HCL + IPA pentru acidificare în loc de hcl + acetonă? Doresc să scap de culoarea inutilă la acidificare.
4. randamentul a ieșit mai mic din cauza utilizării iodocetonei, cu bk4 ar trebui să fie mai bun?
5. în videoclipul forumului se spune că reacția se termină când baza este maro, cu bk4 de asemenea? Sau există o altă modalitate de a confirma că întregul a mers complet?

Mulțumesc pentru timpul acordat
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
Nu încerc să vă corectez, dar învăț și încerc ecuații în acest moment. Deci, ați putea confirma următoarele:

C10H11BrO + CH3NH2 = C11H15NO + HBr

Ceea ce ar însemna că HBr se formează deoarece Br2 este diatomic ?

Chemix scuze, aceasta a fost întrebarea pentru G.patton
 

Mellym

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 9, 2023
Messages
12
Reaction score
21
Points
3
Pentru cei care sunt interesați. Am încercat această cale. În general, pot confirma că funcționează, cu excepția condițiilor de reacție. Temperatura și calendarul nu au fost nici măcar apropiate de ceea ce se afirmă în videoclip. Deși, în videoclip folosesc Iodo-cetonă. Aceasta este o diferență semnificativă.
Așadar, în timpul testului am obținut 50 g de 4-MPF substituit cu brom. Aceasta a fost dizolvată în 250 ml de acetat de etil

apoi s-au adăugat 100 ml de metilamină aq. 38% și s-a lăsat să se agite la temperatura camerei:
KodTGgMOq9

După aproximativ 30min. nu se schimbase mare lucru:
D6jlCeSBds
În acest moment am decis să încălzesc lucrurile. Nu mai mult de 50-55C.

O oră mai târziu:
SH1aVcQCEZ
Se vedea ceva mișcare. Și a fost lăsată pentru încă o oră.
Apoi, în principiu, pașii au fost aceiași ca în video. Stratul de acetat de etil cu freebase a fost separat, spălat cu apă, HCL adăugat picătură cu picătură până la un pH ușor acid. Apoi s-a turnat acetonă și s-a filtrat.
MoFsHzIBZ8 0nutxPTB3j I1kq97R3Ow
Și asta a dat produsul brut. Destul de frumos la prima vedere, dar ar trebui să fie purificat în continuare, desigur.
 

Attachments

  • fWXY85bVQg.jpg
    fWXY85bVQg.jpg
    375.2 KB · Views: 162
  • ivpbXxu0Qs.jpg
    ivpbXxu0Qs.jpg
    623.4 KB · Views: 163

StarWars

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 7, 2022
Messages
132
Reaction score
71
Points
28
Ai folosit prea mult acetat de etil, trebuie să folosești doar 100 ml, nu 250 ml
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
Yep. Spre deosebire de alți solvenți pentru care puteți folosi aproximativ o cantitate x 3, acesta este x 2.
100g cetonă
200 ml acetat de etil
200ml metilamină
Fără căldură este bs, doar căldură ușoară rm 30c
Adăugați amina, nu este nevoie să picurați, doar adăugați-o direct, dar nu exagerați.
Temperatura va crește până la 50/60 și se va răci încet. Culorile sunt galben deschis, galben mai închis, galben clarificat, galben închis intens clarificat. Gata

O cale foarte plăcută de urmat, fără miros de amină precum DCM, și poate fi eliminată în toaletă.
Am făcut-o chiar și în camera de zi de câteva ori fără probleme
 
Last edited:
Top