Sinteza 2,5-dimetoxibenzaldehidei din ulei de anason (la scară mică)

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Pasul 1. Anisaldehidă din anetol prin scindare oxidativă.
GbaQcOjMsq

20 g ulei de anason au fost suspendate într-un amestec de 150 ml apă și 30 ml acid sulfuric conc.; adăugarea a 55 g bicromat de sodiu la o viteză astfel încât temperatura să nu depășească 40 °C. Amestecul de reacție a fost extras cu 4 x 125 mL toluen și solventul a fost evaporat. Uleiul rezidual a fost distilat în vid pentru a obține 9,1 g anisaldehidă.


Etapa 2. O-formil-4-metoxifenol.
GA9SFYnweP

6 ml anisaldehidă au fost dizolvate în 75 ml diclormetan (DCM). S-a adăugat un amestec de 12 g peroxid de hidrogen 60% sol. aq. și 10 mL acid formic conc. timp de 30 min. Amestecul de reacție a fost ușor refluxat timp de 21 h.


Etapa 3. 4-metoxifenol.
KaT4PJuVsz

Prin evaporarea solventului din etapa de reacție 2 și preluarea reziduului în 100 mL NaOH apoasă (20%) (25 mL MeOH ca și co-solvent) s-au obținut 4,1 g 4-metoxifenol ca produs cristalin alb după etapele obișnuite de prelucrare și purificare.


Etapa 4. Formilarea Reimer-Tiemann a 4-metoxifenolului în 2-hidroxi-5-metoxibenzaldehidă.
PF7aiuyJeq

124,1 g 4-metoxifenol a fost dizolvat în soluție de NaOH (320 g NaOH în 400 mL apă). În total, s-au adăugat 161 mL cloroform. Prelucrarea obișnuită și distilarea cu aburi au produs 109,8 g de ulei limpede, galben, care nu s-a solidificat la staționare la temperatura camerei.


Etapa 5. Metilarea 2-hidroxi-5-metoxibenzaldehidei.
HiS20r6JRD

Uleiul galben din etapa 4 a fost utilizat fără purificare suplimentară. Un balon RB de 250 ml a fost încărcat cu 100 ml acetonă, 14 g carbonat de potasiu anhidru și 10 g 2-hidroxi-5-metoxi-benzaldehidă. Amestecul a fost adus la temperatura de reflux și s-au adăugat 11 g sulfat de dimetil. Reacția a fost continuată timp de 4 ore. Solventul este evaporat și produsul final brut cristalizat în apă rece. Recristalizarea din EtOH/apă a dat 8,3 g 2,5-dimetoxibenzaldehidă.
4h5MmvGgco
 
Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Da, asta căutam. Chimie foarte căutată, nu este o achiziție ușoară. Îmi place să văd formarea nitrotirenului pe drumul spre 2C-H, ar trebui să fie frumos. Mulțumesc!
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Credeți că dicromatul de sodiu poate fi înlocuit cu dc potasiu?
 
Last edited:

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Da, sigur. În esență, aceiași oxidanți.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Vă mulțumim! Și peroxidul de hidrogen din pasul 2, este vorba de 12 g de peroxid absolut, iar apoi recalculat pentru concentrația pe care o are în soluție? Sau este pentru o concentrație dată? Și ce concentrație este recomandabilă?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Necesarul de H2O2 și H2CO2 pentru obținerea acidului performic. Avem nevoie de 12 g de peroxid de hidrogen 60% soln. pentru 10 ml acid formic 99%. Se ia un exces suficient de acid, deci o precizie ridicată nu este obligatorie aici. Adăugat la text, mulțumesc!
 
Last edited by a moderator:

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43

Uleiul de anason este uleiul esențial de Illicium Verum ? (denumit și ulei esențial de anason)
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
nu există 124,1 g ?
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
vorbiți despre asta? CAS: 7778-50-9
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Da, dicromat de potasiu. Îl am la dispoziție, dar nu și dicromat de sodiu, de aceea întrebam. Uneori este disponibil de la furnizorii de materiale pirotehnice.
Aveți grijă însă, este otrăvitor ca naiba. Există de fapt un caz foarte trist în care un tânăr a tras pe nas o linie de dicromat (este o pudră cu o culoare portocalie foarte frumoasă) crezând că îl va droga. A murit într-un mod destul de urât.
De asemenea, dacă ați văzut "Erin Brochovich", toți se îmbolnăvesc de dicromat de potasiu. Prin urmare, sunt necesare practici ecologice responsabile atunci când se utilizează acest reactiv.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Mulțumesc pentru toate detaliile
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
uleiurile esențiale sunt
fenoli metil-eteri: trans-anetol (92%)
Monoterpene: limonen (5%)

acest lucru este ok ? sau trebuie să găsim anetol pur ?
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
oups its was the coposition of badiane; star anis

ulei esențial de anis verde (anason) sunt
Eteri metilici de fenol: trans-anetol (95%), eter metilic de chavicol.
Monoterpenoli: anisol.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Deci nu este ulei esențial de anason stelat? Mi-ar plăcea să încerc această sinteză cu anason stelat ca materie primă, uleiul extras cu etnaol într-un aparat soxhlet. Ar fi posibil?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Mi-aș dori să am posibilitatea de a-mi edita mesajele. Nu văd nicio opțiune pentru asta.

Oricum, am găsit asta:

"Anetolul este principalul constituent al uleiului de anason (uleiul de anason obținut din Pimpinella anisum (anason verde) conține 80-90% anetol, uleiul de anason obținut din Illicium verum (anason stelat) 75-90%)" (E. Guenther, The Essential Oils, D. Van Nostrand Company, New York, 1950, (a) vol. 4, pp. 563-570 și pp. 634-645, (b) vol. 5, pp. 361-379)


Din această publicație: http: //www.thevespiary.org/rhodium/Rhodium/pdf/forensic/anethole.pma.precursor.pdf
care, întâmplător, prezintă și sinteza PMA (para-metoxiamfetamina) din aceeași sursă.

Așadar, este posibil ca o distilare rapidă cu aburi a uleiului de anason stelat cumpărat din comerț să producă o anetolă oarecum pură. Sau, în cazul meu, din uleiul obținut prin extracție soxhlet direct de la sursă.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
@William Dampier pasul 4 și 5 sunt același text; nu cred că este normal

poate și o eroare ?
 

woohoo

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 21, 2022
Messages
56
Reaction score
22
Points
8
Ultima etapă poate fi finalizată cu iodură de metil?
Sau ce pot folosi în loc de sulfat de dimetil?
Cum se poate face dimetilsulfatul în laboratorul de acasă?
 
Last edited:

summer_child

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 5, 2022
Messages
29
Reaction score
29
Points
13
Ultimul pas ar trebui să fie " Uleiul galben a fost utilizat fără purificare suplimentară. Un balon RB de 250 ml a fost încărcat cu 100 ml acetonă, 14 g carbonat de potasiu anhidru și 10 g 2-hidroxi-5-metoxibenzaldehidă; amestecul a fost adus la temperatura de reflux și s-au adăugat 11 g sulfat de dimetil. Reacția a fost continuată timp de 4 ore. Solventul este evaporat și produsul final brut cristalizat în apă rece. Recristalizarea din EtOH/apă a dat 8,3 g 2,5-dimetoxibenzaldehidă (GC/MS: 98%+ 2,5-dimetoxibenzaldehidă)".
 

summer_child

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 5, 2022
Messages
29
Reaction score
29
Points
13
Veți avea nevoie de un exces mare de MeI. Dimetiloxalatul ar putea fi un înlocuitor, deoarece este mult mai sigur decât DMS și MeI și ușor accesibil pentru un chimist casnic.
 
Top