Sinteza 3,4-metilendioxibenzilmetilcetonei din piperonal (calea esterului glicidic) (scară mică)

Fring

Don't buy from me
New Member
Joined
May 25, 2022
Messages
41
Reaction score
27
Points
8
Asta am crezut și eu... și de fapt este real, problema se datorează faptului că făceam conversia olg GLY și cu acest lucru nou, când vedem un rezultat total diferit, cu toții credem că este ceva în neregulă, iar cheia este doar distilarea în vid... pierde o mică parte din apă și dă cetona... culoare diferită, roșu foarte închis sau maro
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Structura chimică a oricărui ester al glicidatului constă din același acid și alcool. Ce alcool a fost pentru eterificare - un astfel de ester acid. Saponificarea eterilor cu alcali - în toate cazurile, același lucru.

Reacția tipică Darzen utilizează versiunea etil a eterului.
 

summer_child

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 5, 2022
Messages
29
Reaction score
29
Points
13
Etil a-bromopropionatul ar putea reprezenta o provocare în obținerea sau producerea acestuia. Se poate înlocui cu propionat de etil și se poate efectua o epoxidare cu acid performic.Vezi atașamentul 5322Vezi atașamentul 5323
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Bine disponibile în China
Da, acum vorbiți despre o altă rută interesantă. Acidul alfa-metilcinamic este, de asemenea, disponibil în China.
 

summer_child

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 5, 2022
Messages
29
Reaction score
29
Points
13
Adevărat , dar întotdeauna îmi place să mă gândesc la căi de sinteză care pot fi finalizate mergând la magazinul local de hardware, chiar dacă sunt mai puțin eficiente.
Edit: Am observat că imaginea este celelalte mesaje ale mele nu apar, așa că le-am adăugat aici
7hSMPBmKUA
FORulYh0aW
 

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Joined
May 26, 2024
Messages
82
Reaction score
21
Points
8
Aceasta ar fi o variantă excelentă pentru proiectul "Cele mai simple rețete". Poate începe cu enumerarea CAS# lângă fiecare substanță chimică. Nu cred că vreuna dintre aceste substanțe chimice de bază se află pe lista de supraveghere din SUA............ frumos. : )
 
Top