Sinteza 4'-metilpropiofenonei din toluen prin reacția Friedel-Crafts (scară 1kg+)

Oxygen

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 28, 2021
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
A existat o alternativă pentru agitator mecanic?
 

AgamemnonFromTroy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 19, 2024
Messages
75
Reaction score
49
Points
18
O alternativă ar fi un agitator magnetic puternic, deși cele mari sunt destul de scumpe și ar fi mai rentabil să cumpărați unul mecanic.
 

Deedubbau

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 24, 2022
Messages
3
Reaction score
4
Points
1

Domnul Siguranță pentru salvare....

Da, mai bine te-ai asigura că porți tot echipamentul de protecție. Pentru că dacă urmați acest sfat și folosiți oțel inoxidabil, veți avea de-a face cu un dezastru. Inoxul este atacat rapid de acizii organici și de cloruri. Așa că, odată ce încălzești amestecul ăsta, ar fi bine să fii pregătit să fugi....sau să rămâi cu sticla
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
365
Reaction score
177
Points
43
Folosesc recipiente din oțel inoxidabil pentru reacții mai mari și până acum totul este bine IMO
 

estimated

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 5, 2022
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
bună ziua, toluenul poate fi înlocuit cu xilen?
 

plancklong

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jul 7, 2022
Messages
36
Reaction score
13
Points
8
Nu. Toluenul nu este doar solventul. Acesta este baza pentru 4-metilpropiofenonă:

XFJZp7u8Yi


La ce xilen v-ați gândit, o, m sau p? Nu contează, este probabil un amestec din toate trei:

VjTNtYQsw1


Dacă le-ați fi folosit, vedeți că NU ați fi sintetizat 4-metilpropiofenona?
 

AgamemnonFromTroy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 19, 2024
Messages
75
Reaction score
49
Points
18
Ați putea sintetiza toluenul din xilen prin hidrogenare, deși toluenul este destul de ușor de obținut, prin urmare acest lucru nu este foarte practic.
 

reza

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 5, 2022
Messages
13
Reaction score
13
Points
3
Asta înseamnă că nu am căldură? Nu credeți că va dura mult timp pentru a se evapora complet?
Vă mulțumesc pentru opinia și sfaturile dumneavoastră
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Da, este posibil, toluenul se evaporă destul de repede chiar și la temperatura RT.
De asemenea, puteți încălzi ușor pe o baie de apă
 

Lev

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2023
Messages
9
Reaction score
9
Points
3
Bună ziua, este posibil să comandați un manual de sinteză video? 4-metilpropiofenonă
 

Lev

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2023
Messages
9
Reaction score
9
Points
3
Bună ziua William Dampier. Este posibil să cumpăr de la dvs. o instrucțiune video pentru această sinteză?
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
365
Reaction score
177
Points
43
Îmi amintesc că atunci când am făcut-o albina stupului în 2003 a folosit


73g clorură de aluminiu
300mL dicloroetan
46mL clorură de propionil
54mL toluen
600mL apă cu gheață
200mL soluție de NaOH 5%
Sulfat de magneziu
 

Goku

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 18, 2023
Messages
23
Reaction score
8
Points
8
ok, dar cum
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
365
Reaction score
177
Points
43
Este o traducere veche din 2003
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Nici eu nu am găsit-o. Am căutat 4-methylpropriophenone și alte 5 denumiri pentru acesta
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
365
Reaction score
177
Points
43
54 ml (500 mmol, 46 g) toluen au fost adăugați timp de 30 de minute la o soluție de 73 g (550 mmol) clorură de aluminiu anhidră și 46 ml (525 mmol, 49 g) clorură de propionil în 200 ml dicloroetan răcit printr-o baie de gheață externă. Soluția a fost lăsată să se agite timp de încă 1,5 ore la 20oC și apoi a fost adăugată cu grijă la 500mL apă cu gheață agitată. Stratul inferior de dicloroetan a fost separat, iar stratul apos a fost extras cu 2x50mL dicloroetan. Extractele combinate au fost spălate cu 2x100mL NaOH 5%, 100ml apă și apoi uscate pe sulfat de magneziu. Solventul a fost îndepărtat, iar cetona a fost distilată în vid la 123-126oC
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
😬dicloroetan. Nu se poate subestima, este coloana vertebrală a hidrocarburii (poate un alt etan halogenat). O bună bucată de chimicale dureroase. Sper să merg puțin mai mult OTC. Acest lucru ar putea fi făcut de mine, laboratorul este doar excesiv pentru locul în care locuiesc (nu 190 proof everclear golden -grains. Fără clorură de propoinil fără licență ).
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
365
Reaction score
177
Points
43
Vedeți dacă mai am notițe vechi
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
365
Reaction score
177
Points
43
Ceea ce am parte din lumea în care te afli ca există una cu clorură de izobutiril, benzen, clorură de aluminiu
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
O am pe cea cu care intenționez să merg. Cu siguranță nu mă deranjează să mai citesc ceva, dar.... Ceea ce ar trebui să fac este să construiesc un 💣 și să trec direct de la clorura de propoinil pe care sper să o sintetizez și toluen la 4-mp la 105 psi. 7 atmosfere 💥 să cumpăr produse chimice este criptonita mea. Găsirea referințelor este superputerea mea. Mai târziu, am auzit că cineva face acid tartric din cremă de tartru și HCl. Nu le venea să creadă că oamenii l-ar cumpăra
Am dat peste cel puțin 10 rute către 4 mp
 

Lev

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2023
Messages
9
Reaction score
9
Points
3
:ninja:
 
Last edited:
Top