Sinteza P2P prin oxidarea alfa-metilstyrenului cu Oxone (Peroxomonosulfat de potasiu) (scară de 1 kg)

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
364
Reaction score
177
Points
43
Îl puteți cumpăra £10 1lt
 

jasper

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Nov 4, 2023
Messages
15
Reaction score
5
Points
3
da putem folosi lichid în loc de pulbere pentru că este scris gram
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43

Frumos. Am găsit și atașat articolul și, ei bine, ați calculat greșit cantitatea de oxonă necesară. Aveți nevoie de 2 echivalenți molari de Oxonă, iar Oxona are o greutate moleculară de ~630 g/mol. A-metilstyrenul are o greutate molară de 118 g/mol și, prin urmare, 1 kg reprezintă aproximativ 8,5 moli. Înmulțind cu doi și apoi cu greutatea molară a oxonei, obținem o cantitate uriașă de 10 700 g, să spunem 11 kg. Și aceasta este problema. Altfel, ar fi mai bine decât pâinea feliată, deoarece pot cumpăra stiren cu mai puțin de 10 € pe litru. La naiba!
Cu toate acestea, o metodă grozavă și sinteza iodohidrină este ceva ce vine la îndemână în alte locuri și într-adevăr foarte la îndemână.

Și da, am calculat corect, știu de prostia că se spune uneori că oxona are 314 g/mol, dar cum jumătățile de molecule nu există, asta este o prostie. Are 630 g/mol și are 2 echivalenți OXIDATIVI per mol. Atașez o altă lucrare în care se poate vedea că sunt necesare cel puțin 1,5 echivalenți OXIDATIVI pentru a ajunge la iodohidrină, astfel încât cu doar doi dintre aceștia nu poate funcționa deloc.

Randamentele din articol au fost de 81%, ceea ce ar însemna 922 g, de obicei nu obținem ceea ce obțin tipii ăia, 800 g ar fi un rezultat realist mare aș spune.

Poate că acest lucru ar putea fi făcut cu un alt oxidant? Ceva mai puțin voluminos. H2O2 ar trebui să funcționeze, dacă cineva are acces la H2SO4 concentrat și 30%+ H2O2, atunci acidul Caros ar putea fi utilizat și volumul redus considerabil. Doar ca o încercare rapidă, dar sigură.
 

Attachments

  • pQWI4awkvN.pdf
    1.2 MB · Views: 352
  • iXPmcM2538.pdf
    76.6 KB · Views: 349

jasper

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Nov 4, 2023
Messages
15
Reaction score
5
Points
3
domnule, vreau să fac acest lucru în balon de 10 litri pentru testare domnule, mă puteți ajuta cu asta, ar trebui să împart totul cu 20?
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
Domnule, pot obține toți reactivii de care am nevoie, dar consumul de acetonitril și oxonă este prea mare, iar valoarea finalizării experimentului P2P va fi foarte scumpă. Există vreun reactiv care poate înlocui acetonitrilul? Sau aveți deja o modalitate mai rezonabilă de a finaliza această lucrare?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Îl puteți înlocui cu etanol
 

BBCO

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 12, 2024
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
Care este concentrația Oxone-ului dumneavoastră?
 
Top