Investigație teoretică: Sinteza PEA Baylis-Hillman prin intermediari oxazolidone/Oxazolone

ProxyProxy

Don't buy from me
New Member
Joined
May 23, 2023
Messages
6
Reaction score
4
Points
3
Introducere:

Un anumit vânzător online (care nu va fi numit) pare să sugereze o cale "nouă" de obținere a fenetilaminelor.
Reacția de la aldehidă la amină are loc în 3 etape distincte:

1) Se utilizează mai întâi o reacție Baylis-Hillman pentru a cupla o aldehidă arilică cu acrilamida folosind o bază aminică terțiară precum
DMAP (4-dimetilaminopiridină) sau DABCO/TEDA (trietilendiamină).
Acrilamida este o substanță chimică industrială utilizată pentru fabricarea polimerilor, fiind, de asemenea, asociată cu alimentele arse.

2) Se realizează apoi un rearanjament Hofmann modificat.
Spre deosebire de reacția Hofmann "obișnuită", este important de observat că produsul final nu este o amină.
Izocianatul intermediar nu va suferi hidroliza de către apă pentru a forma acidul carbamic care este apoi decarboxilat pentru a da amina.
În schimb, alcoolul benzilic format în etapa 1 va suferi o ciclizare intramoleculară formând un inel carbamat cu 5 membri (care este atât un ester, cât și o amidă).
Are loc o serie de schimburi rapide de protoni care izomerizează apoi oxazolidona neconjugată în oxazolona conjugată mai stabilă.

3) În etapa finală se realizează o reducere cu paladiu pe carbon folosind 3 echivalenți de hidrogen gazos.
Primul echivalent de hidrogen este utilizat pentru a rupe inelul oxazolonei, producând un ester formate și o imină care sunt apoi
reduse de cele 2 echivalente de hidrogen rămase. Amina dorită se formează împreună cu acidul formic ca produs secundar.

Este posibil ca această reacție să fie deja cunoscută în mediul clandestin(deși este un secret foarte bine păstrat),
cu toate acestea, îndrăznesc să spun că reacția este "nouă" deoarece nu am auzit niciodată discuții/rapoarte documentate despre această reacție pe forumuri similare sau în literatura de specialitate.
Mecanismul exact al reacției este necunoscut, deși am făcut tot ce mi-a stat în putință pentru elucidarea mecanismului.
Dacă nu sunteți de acord cu ipotezele mele mecaniciste, vă rugăm să vă explicați gândurile/criticile cu un raționament solid în comentarii.
Feedback-ul dumneavoastră este foarte apreciat.

Dovezi bibliografice:

[1]
Pedro Molina, Alberto Tarraga, în cartea "Comprehensive Organic Functional Group Transformations", 1995, ISBN: 978-0-08-044705-6

" s-a constatat că tetraacetatul de plumb în piridină oferă o procedură ușoară pentru efectuarea unei rearanjări rapide, cu randament ridicat, de tip Hofmann, a β-hidroxi-amidelor primare în 2-oxazolidinone, prin intermediul β-hidroxi-izocianatului corespunzător"

[2]
Shinobu Hazama, S. Ichikawa, Fumihiro Yonebayashi, în Japanese Journal of Forensic Science and Technology, 2008, DOI: 10.3408/jafst.13.67

"Am dezvoltat o metodă nouă și convenabilă pentru sinteza levo-metamfetaminei folosind d-norefedrină (d-NE) ca materie primă. d-NE a fost tratată cu 1,1-carbonildiimidazol pentru a produce carbamatul ciclic corespunzător, iar produsul a fost tratat cu hidrură de sodiu și iodometan pentru a forma derivatul de amină mono-N-metilat, care a fost tratat cu paladiu pe carbon activ în atmosferă de hidrogen pentru reducerea catalitică. După adăugarea de clorură de hidrogen (HCl) apoasă, s-a obținut l-MA sub formă de sare HCl (randament total 58%)"

Mecanismul/schema de reacție din literatură:

GlpAdYsLND

Mecanism/Schemă de reacție propusă (ipotetică):

7nSrmEf0FA

Întrebări la care trebuie încă să se răspundă:

1) Care sunt
condițiile exacte de reacție (temp, conc, timp de rxn etc...) și reactivii necesari pentru ca această reacție să funcționeze?
2) Care sunt condițiile de lucru necesare pentru purificarea fiecărui intermediar?
3) Nu sunt sigur cât de multe teste și dezvoltări iterative au loc pe acest forum.
Este cineva de pe forum cu un spațiu de laborator adecvat dispus să încerce acest lucru și să ofere feedback? Nu am mijloacele necesare pentru a testa eu însumi acest lucru.
4) Reacția este solidă din punct de vedere mecanic? Reacția există cu adevărat sau doar am scos-o din fund?
5) Există deja o procedură pentru această reacție? Dacă da, unde o pot găsi?
6) Schema de reacție poate fi modificată pentru a include și sinteza derivaților n-metilați (similar cu exemplul pe care l-am prezentat în literatura de specialitate).
7) Pot fi utilizați reactivi alternativi la tetra-acetatul de plumb pentru a induce etapa de ciclizare? Am impresia că
hipocloritul nu va funcționa deoarece ar oxida și alcoolul benzilic în cetonă/fenonă.
8) Pot fi utilizate alte amine terțiare, cum ar fi trietilamina, în afară de DMAP și DABCO?
9) Există reacții secundare notabile care ar scădea puritatea produsului final?
10) Reducerea va produce o amină racemică sau va favoriza preferențial un stereoizomer față de celălalt?


Aceasta este prima mea postare pe acest forum, așa că nu sunt sigur la ce feedback să mă aștept.
Vă mulțumesc pentru lectură.
 

Attachments

  • x9iKPl3aOD.jpg
    x9iKPl3aOD.jpg
    123.8 KB · Views: 231
Last edited:

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
De ce?

Am citit "Acrilamidă" și "DMAP" chiar de la început și știu de ce nu dacă nu este absolut inevitabil.

Îmi pare rău
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Acestea sunt niște întrebări destul de optimiste, având în vedere că nici măcar lucrările științifice nu au răspunsuri.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Bună. La o primă vedere, pare în regulă. Ați efectuat unele experimente și îmbunătățiri ale intermediarilor dvs.? Oh, am terminat să vă citesc postarea.
Această abordare necesită o lună sau mai mult într-un laborator de cercetare, echipamente moderne de laborator, reactivi și echipamente de testare acces pentru a da unele răspunsuri vă. Nu am mai văzut această cale până acum (vorbesc despre a doua schemă). În ceea ce privește o altă modalitate de sinteză meth, vreau să vă asigur că nu veți fi mulțumit să lucrați cu presiunea H2 la înălțime și hidrură de sodiu (NaH). Oricum, puteți încerca și să vă faceți raportul de sinteză. Comunitatea BB Forum va fi apreciată de tine.

Întrebarea mea este care este motivul pentru o sinteză atât de lungă și dificilă, care poate fi realizată prin metode mai rapide și mai ușoare? În plus, presupun că această abordare nu va fi fezabilă din punct de vedere economic.
 
Top