Sinteza tramadolului (Ultram)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1

Introducere
6rNxX0Sqsj

În acest subiect, puteți învăța sinteza Tramadolului (Ultram). Acest mod de sinteză este prezentat ca o cale în două etape, cu sinteza suplimentară a precursorului 3-lithium anisole în a doua etapă de sinteză one-pot. Această metodă este elementară și nu necesită multă sticlărie sau reactivi scumpi. Sinteza ciclohexanonei (1) din ciclohexanol este reprezentată în tema următoare.

Tramadolul [2-(dimetilaminometil)-1-(3-etoxifenil)ciclohexanol] are doi centri stereogenici la nivelul inelului ciclohexan. Astfel, 2-(dimetilaminometil)-1-(3-metoxifenil)ciclohexanul poate exista în patru forme configuraționale diferite: Calea sintetică conduce la racematul (amestec 1:1) izomerului (1R,2R) și izomerului (1S,2S) ca produse principale. De asemenea, se formează cantități minore de amestec racemic de (1R,2S)-izomer și (1S,2R)-izomer. Izolarea izomerului (1R,2R) și a izomerului (1S,2S) din racematul minor diastereomeric [(1R,2S)-izomer și (1S,2R)-izomer] se realizează prin recristalizarea clorhidraturilor. Medicamentul tramadol este un racemat al clorhidraturilor din enantiomerii (1R,2R)-(+)- și (1S,2S)-(-)-. Rezolvarea racematului [(1R,2R)-(+)-izomer / (1S,2S)-(-)-izomer] a fost descrisă folosind acid (R)-(-)- sau (S)-(+)-mandelic. Acest proces nu se aplică industrial, deoarece tramadolul este utilizat ca racemat, în ciuda efectelor fiziologice diferite cunoscute ale izomerilor (1R,2R)- și (1S,2S)-, deoarece racematul a prezentat o activitate analgezică mai mare decât oricare dintre enantiomeri la animale și la om.
HxuN2FVW3f

Echipament și sticlărie.

Reactivi.

  • Acid acetic glacial, 20 mL;
  • Clorhidrat de dimetilamină 0,652 g, 8 mmol;
  • Ciclohexanonă (1) 1,7 mL, 1,32 g, 16 mmol;
  • Paraformaldehidă 0.24 g, 8 mmol;
  • Acetonă ~100 mL;
  • 3-Bromoanisol (3) 0,823 g, 4,4 mmol;
  • Tetrahidrofuran (THF) 10 mL;
  • n-Butillitiu (n-BuLi) 1,75 M 2,5 mL, 4,4 mmol;
  • Gheață uscată (CO2 solid);
  • Apă distilată, 30 mL;
  • Eter dietilic (Et2O) 95 mL;
  • Sulfat de sodiu (NaSO4) sau sulfat de magneziu (MgSO4) 100 g anhidru;
  • Acid clorhidric (HCl) soluție de eter dietilic.
9ukoAWNdLa

Clorhidrat de tramadol [(±)-trans-2-[(dimetilamino)metil]-1-(m-metoxifenil)ciclohexanol clorhidrat]
Punct de fierbere: 388.1 °C la 760 mm Hg;
Punct de topire: 180-181 °C;
Greutate moleculară: 299,836 g/mol;
Densitate: 1,047 g/mL (20 °C);
Număr CAS: 36282-47-0.

2-Dimetilaminometilciclohexanonă clorhidrat (2)

Un amestec de acid acetic glacial (20 mL), clorhidrat de dimetilamină (0,652 g, 8 mmol), ciclohexanonă (1) (1,7 mL, 1,32 g, 16 mmol) și paraformaldehidă (0,24 g, 8 mmol), a fost refluzionat timp de 3 h într-un balon cu fund rotund de 100 mL cu condensator de reflux. Acidul acetic și excesul de ciclohexanonă au fost eliminate în vid, iar reziduul a fost purificat prin cristalizare din acetonă și s-a obținut (2) sub formă de cristale albe (1,16 g, 76 %), mp 154-155 °C.
N2Bgkd3hnQ
Clorhidrat de tramadol (5)
La o soluție de 3-bromoanisol (3) (0,823 g, 4,4 mmol) în THF uscat (10 mL), s-a adăugat 1,75 M n-BuLi (2,5 mL, 4,4 mmol) picătură cu picătură la -78 °C (cu gheață carbonică în baia Dewar) sub atmosferă inertă (argon sau nitroglicerină) în balon în formă de pară de 50 mL.
AgIjCMLiKJ
Amestecul a fost agitat la aceeași temperatură timp de 45 min și s-a adăugat pic cu pic o soluție de 2-dimetilaminometil-ciclohexanonă (2) (0,62 g, 4 mmol bază liberă) în THF uscat. Amestecul rezultat a fost agitat la -78 °C timp de 2 h și solventul a fost eliminat în vid.
KQWfSLrcBR

S-a adăugat apă (30 mL), iar produsul a fost extras cu eter etilic (3 x 30 mL). Extractele au fost uscate pe sulfat de sodiu, filtrate pe balon Buchner și evaporate în vid. Reziduul a fost tratat cu 5 mL de eter etilic saturat cu clorură de hidrogen; eterul etilic a fost evaporat în vid și solidul rezultat a fost purificat prin cristalizare din acetonă. Clorhidratul de tramadol (1) a fost obținut sub formă de cristale albe (0,94 g, 78,6 %), mp 168-175 °C.
 
Last edited:

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Vă mulțumesc foarte mult pentru acest proces de sinteză ☺️
Am câteva întrebări !


1 - În primul rând, văd o greșeală, sau un nonsens : în imagine, Mannich.HCl (2-Dimetilaminometilciclohexanonă clorhidrat) este bine desenat cu partea HCl, iar în text, este bine precizat " 4mmol bază liberă " deci ceva este greșit, și probabil imaginea cred, deoarece brevetul US6469213 vorbesc despre trecerea Mannich clorhidrat la bază, cu solvenți scumpi.
Dacă ar fi posibil să nu se treacă Mannich.HCl într-o bază (bază liberă) ar fi cu adevărat mai ușor.

2 - De ce se utilizează temperatura scăzută de -78°C, contrar brevetului care ridică temperatura la 50°C?
Pentru că este mult mai simplu să faceți acest lucru la temperaturile clasice de laborator... Poate pentru a evita refluxul?

Presupun/văd că partea de compus de litiu ar putea fi înlocuită cu pulbere solidă de magneziu, care este într-adevăr mai ieftină și mai accesibilă.

3 - Toluenul dizolvă clorhidratul de tramadol? Adică, pentru a înlocui eterul etilic din procesul de mai sus.

Vă mulțumesc pentru ajutor 😌
Și vă doresc un an nou frumos tuturor!
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Bună ziua. Mulțumesc. Să aveți un an bun, de asemenea =)
1 - Există o greșeală, vă mulțumesc pentru observație. Am reparat-o. Trebuie să folosiți baza liberă (vezi articolul).
2- Din câte am înțeles, o temperatură mai ridicată dă mai multe produse secundare și reduce randamentul țintă.
3- Nu pot răspunde cu siguranță. V-aș recomanda să încercați DCM sau cloroform (aproape același moment dipolar).

Sursă:
Sinteza tramadolului și a analogilor
Cuauhtémoc Alvarado,* Ángel Guzmán*, Eduardo Díaz și Rocío Patiño
Instituto de Química, Universidad Nacional Autónoma de México, Circuito Exterior Ciudad
 

Attachments

  • fl8nwtgV9T.pdf
    162.3 KB · Views: 987

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Vă mulțumesc foarte mult pentru acest răspuns rapid și corecție !!!
Mare, acest articol mexican este foarte interesant și util, mulțumesc!

Aveți un proces pentru a aduce clorhidratul Mannich la bază?
Intenționez să folosesc o soluție de NH3 deoarece am văzut că NH4Cl (produs nedorit) este aproape nesolubil în eterul dietilic, care este utilizat pentru a extrage Tramadolul la final. Astfel, ar putea fi o modalitate bună.
(poate NaOH sau NaHCO3 ar putea fi mai bune...)

Și încă o întrebare (scuze!) : dacă, de la început, folosim doar Dimetilamină pură în soluție de metanol sau etanol, pentru a forma Mannich, fără HCl, ar putea rămâne o bază liberă Mannich ? (gata de utilizare).

Și doar pentru mine, voi încerca să văd dacă eterul etilic poate fi înlocuit cu acetatul de etil, ca în brevetul US6469213.
 

Attachments

  • NirUBXsj8u.pdf
    433.7 KB · Views: 921

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
>>> Intenționez să folosesc soluția NH3
Cred că NH3 sln este o modalitate bună.
>>>dacă, de la început, am folosi doar Dimetilamină pură în soluție de metanol sau etanol, pentru a forma Mannich, fără HCl, ar putea rămâne o bază liberă Mannich ? (gata de utilizare).
De ce nu. Dimetilamina are 7 *C bp. Destul de greu de manipulat. Împărtășiți rezultatele dvs. aici, vă rog.
 

HairyPoppins

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
50
Reaction score
26
Points
18
Probabil o întrebare noob, dar de ce este eliminat benzilul?
 

HairyPoppins

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
50
Reaction score
26
Points
18
De ce nu benzaldehidă . metilamină hcl, și (ciclohexanonă sau poate mek)?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
La ce vă referiți? :unsure:
 

HairyPoppins

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
50
Reaction score
26
Points
18
În brevet se numește clorhidrat de benzilmetilamină
ciclo-hexanonă 9 (1,7 ml, 1,32 g, 16 mmol) și paraformaldehidă.

Întreb poate benzaldehida , methlamina hcl și butanona înlocuiesc aceste materii prime?
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Am unele dificultăți în a obține baza Mannich.
Am trecut dimetilamina la clorhidrat , apoi am sintetizat Mannich HCl și l-am făcut să se evapore la 60°C la presiune ambiantă.
Am recoltat un fel de clei gălbui (vezi imaginea) presupus a fi Mannich.HCl, apoi, l-am trecut la bază cu o soluție de 3g de apă cu 0,97g de NaOH.
Am încercat să extrag baza Mannish cu un amestec de Toluen și TMBE și am făcut-o să se evapore la 70°C : și nu am reușit ! După câteva ore, au rămas doar 0,5mL de lichid închis/portocaliu, dar nici urmă de cristale.
Așa că am început din nou să pun același amestec de solvenți la agitat magnetic timp de 30min la 50°C de data aceasta (la temperatura ambiantă prima dată, și doar 2minute de agitare).
Voi vedea mâine după evaporare.

Este o greșeală undeva, în ciuda faptului că urmez o metodă testată!
 

Attachments

  • BUI1PG2VJt.jpg
    BUI1PG2VJt.jpg
    552.8 KB · Views: 410
  • zKvx1EjsWN.jpg
    zKvx1EjsWN.jpg
    1.2 MB · Views: 434
  • TNx6yf2Xtp.jpg
    TNx6yf2Xtp.jpg
    577.8 KB · Views: 389
  • iKrx50SQfN.jpg
    iKrx50SQfN.jpg
    337.2 KB · Views: 397

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Prima încercare a fost un eșec total.
Am făcut o altă încercare, cu mai multă atenție, și a fost mai bine.
Metanolul a fost înlocuit cu etanol; iar pentru a trece de la Mannich.HCl la bază, am folosit o soluție de NH3 (spre deosebire de soluția de NaOH) deoarece am citit pe un alt brevet un pH de 10,8, apoi, baza NaOH a fost prea mare și poate cauza distrugerii randamentului/moleculei?
Am dizolvat baza în Toluen și o folosesc în etapa următoare (ca într-o altă sursă).
Le voi evapora sub vid și voi vedea reziduurile. Sper din tot sufletul să fie tramadol, gata pentru recristalizare.
 
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Bună
A fost o idee bună. Sper că veți obține produsul. Aștept cu nerăbdare rezultatele tale!
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Recoltez o fază uleioasă în bază, care se dizolvă în apă în forma sa HCl.
Am făcut-o cristalizată și obțin o pastă maro, nu prea bună... Am mâncat-o este o capsulă, 130mg, și nu am observat niciun efect.

Așa că am început din nou cu baza Mannich, sintetizată fără a folosi HCl pentru a rămâne bazică. După evaporare am obținut amestecul uleios din imaginea de mai jos.
Am crezut că este din nou un eșec, pentru că am citit că sunt cristale la temperatura ambiantă, dar unele laboratoare îl vând la 96% sub formă lichidă, deci este o ușurare !!!
Am lansat ultima reacție Grignard. Când va fi finalizată și testată voi actualiza.
 

Attachments

  • dxbaQZC57T.jpg
    dxbaQZC57T.jpg
    512.8 KB · Views: 385

VidaliaOnions

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 23, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Într-adevăr, tipule, ai mâncat o capsulă de substanță uleioasă maro care, evident, nu este tramadol, nu ar trebui să consumi produsul final fără să știi sigur că este ceea ce este și că reacțiile au fost realizate cu succes. Ești foarte norocos nenumărate lucruri teribile s-ar fi putut întâmpla sau s-ar putea întâmpla mai târziu în viață.
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Am efectuat deja o extracție acido-bazică, deci molecula aparținea în mod evident unei familii cunoscute în care nimeni nu a obținut o LD50 apropiată de acest nivel, din câte știu eu.
Nu vă faceți griji pentru mine!
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Bună ziua tuturor,

După mai mult de 8 încercări, nu am reușit să produc Tramadol, cel puțin, nu mai mult de 5mg, dar probabil altă moleculă.

Știu, reacția mea Grignard este corectă, temperatura de aprindere a fulgilor de 3-Bromoanisol+Mg pare să fie de 70°C +/-2°C sub agitare constantă (agitarea este importantă pentru a zgâria suprafața Mg și a îndepărta oxidul. Cel puțin într-un punct bun.

Apoi cred că problema mea provine din sinteza Mannich: produsul meu NU cristalizează în acetonă: cristalele formează automat o fază lichidă mai densă.
Elimin 95 % din acetonă și fac să se evapore faza lichidă mai densă pe o placă la 60°C, pentru a recolta cristale albe.

Dar, dacă încerc să le recristalizez din nou din acetonă, în același mod, produsul pierde 70 % din greutate și păstrează aceleași proprietăți.

Deoarece clorhidratul de 2-dimetilaminometil-ciclohexanonă ar trebui să se topească la 157-158°C, presupun că nu sunt Mannich.HCl așteptate, nu?

Îmi poate da cineva vreun sfat? Sau mai bine, să încerce el însuși și să împărtășească rezultatul său, vă rog ?

(aici, o imagine a "falsului" Mannich.HCl brut 10mmol, înainte de recristalizare).
 

Attachments

  • gfz01QYmLN.jpg
    gfz01QYmLN.jpg
    1.2 MB · Views: 382

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Utilizați acetonă uscată pură? Bună, scuze pentru răspunsul lung. Nu am văzut întrebarea dvs.
 
View previous replies…

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Bună, și eu sunt foarte foarte lent, după cum puteți vedea!
Eu folosesc acetonă "pură" de la magazinul de hardware, mm, vrei să spui că acel tip de acetonă nu este pură ?
Am acces la acetonă de laborator, dar e mult mai scumpă... Poate ar trebui să fac o distilare fracționată a celei din comerț ?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Cred că trebuie să fii sigur în acetonă, să o distilezi și să o usuci.
 

mefistofeles

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 7, 2024
Messages
57
Reaction score
27
Points
18
Sunt sigur că trebuie să fie acetonă anhidră
 

Alojz

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Feb 11, 2023
Messages
19
Reaction score
5
Points
3
Puteți posta o contribuție la producția de tilidină
 
Top