Sinteza tramadolului (Ultram)

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Bună ziua tuturor,

După mai mult de 8 încercări, nu am reușit să produc Tramadol, cel puțin, nu mai mult de 5mg, dar probabil altă moleculă.

Știu, reacția mea Grignard este corectă, temperatura de aprindere a fulgilor de 3-Bromoanisol+Mg pare să fie de 70°C +/-2°C sub agitare constantă (agitarea este importantă pentru a zgâria suprafața Mg și a îndepărta oxidul. Cel puțin într-un punct bun.

Apoi cred că problema mea provine din sinteza Mannich: produsul meu NU cristalizează în acetonă: cristalele formează automat o fază lichidă mai densă.
Elimin 95 % din acetonă și fac să se evapore faza lichidă mai densă pe o placă la 60°C, pentru a recolta cristale albe.

Dar, dacă încerc să le recristalizez din nou din acetonă, în același mod, produsul pierde 70 % din greutate și păstrează aceleași proprietăți.

Deoarece clorhidratul de 2-dimetilaminometil-ciclohexanonă ar trebui să se topească la 157-158°C, presupun că nu sunt Mannich.HCl așteptate, nu?

Îmi poate da cineva vreun sfat? Sau mai bine, să încerce el însuși și să împărtășească rezultatul său, vă rog ?

(aici, o imagine a "falsului" Mannich.HCl brut 10mmol, înainte de recristalizare).
 

Attachments

  • gfz01QYmLN.jpg
    gfz01QYmLN.jpg
    1.2 MB · Views: 382

IHeisenberg

Don't buy from me
New Member
Joined
May 29, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Am probleme cu grignard
Acum reacționez practic 2-dimetil aminometil ciclohexanona cu reactivul Grignard și văd creșteri de temperatură cu fiecare picătură de bază liberă, dar când sting reacția cu clorură de amoniu văd creșteri mici de temperatură cu doar câteva picături .
După distilarea solventului și adăugarea de acid (acid clorhidric), produsul nu a cristalizat.
Poate că o parte din umiditate intră în contact cu reacția deoarece aparatul nu este bine etanșat.
Poate această umiditate să întrerupă reacția înainte de stingere.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
De ce ați stins reacția cu NH4Cl?
 

IHeisenberg

Don't buy from me
New Member
Joined
May 29, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Reamintiți ☝🏻☑️
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Vă rog, nu faceți spam în acest fel. Merită să-mi scrieți mai degrabă în DM.
 
Top