care sunt cele mai bune laptopuri pentru opsec?

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Cel mai bun laptop pentru opsec este SSH/VNC într-un raspberrypi care rulează tails deghizat ca o cutie de joncțiune la înălțime pe partea laterală a casei tale.
 

freedum

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Nov 4, 2023
Messages
61
Reaction score
42
Points
18
Deals
1
Numai cozile
Citiți Biblia dnm. Este foarte de bază, dar are câteva puncte pentru a începe.
 

V€ctor Company

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 19, 2023
Messages
24
Reaction score
7
Points
3
Sincer, nu contează ce laptop puteți obține atâta timp cât poate rula tails sau orice alt sistem de operare criptat, cum ar fi whonix, qubes etc.

Chromebook-urile pot rula tails și, așa cum a spus un alt utilizator, sunt al naibii de ieftine și le puteți arunca dacă aveți nevoie, dar dacă folosiți tails sau rulați orice alt sistem de operare criptat de pe un stick USB, puteți arunca hard disk-ul, deoarece oricum nu există nicio urmă pe computer.
 

zeus

Don't buy from me
Member
Joined
Sep 21, 2022
Messages
4
Reaction score
2
Points
3
Modelul specific de laptop este irelevant. Totuși, nu voi folosi unul de la Apple sau Microsoft.

Iată câteva sfaturi de securitate.
  • Reinstalați întotdeauna sistemul de operare după ce ați cumpărat laptopul.
  • Utilizați Whonix în Virtualbox, în interiorul unui container VeraCrypt.
  • Rutează tot traficul Whonix prin Tor.
  • Utilizați un VPN puternic în sistemul de operare principal, astfel încât ISP-ul să nu vadă că utilizați Tor.
  • Criptați spațiul de stocare principal și utilizați o parolă sigură rezonabilă pentru sistemul de operare.
  • Închideți ÎNTOTDEAUNA unitatea veracrypt atunci când lucrați.
  • Nu stocați niciodată fișiere darknet în afara unui container veracrypt criptat.
  • Citiți cărțile recomandate aici despre opsec.
 

thecurious

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 29, 2024
Messages
6
Reaction score
9
Points
3
Când mă uit la motivele pentru care oamenii au fost închiși în ultimii 5 ani, acestea sunt următoarele:

- Au folosit criptomonedă murdară pentru a plăti pizza (administratorul Wallstreet-Market, Chemical-Revolution "joko7/sicario")
- Au folosit o adresă de e-mail care avea o legătură cu lumea reală (Silkroad/DPR)
- Lipsa de criptare
- Trădarea de către foști parteneri și presupuși prieteni


Am experimentat și a trebuit să experimentez prin aplicarea legii că TrueCrypt a fost blindat la momentul respectiv, iar VeraCrypt este blindat acum.

Ancheta mea a fost recent încheiată, hardware-ul confiscat (și criptat) nu a fost predat, dar nimic nu a putut fi găsit.

Recomandarea mea personală (în funcție de legislația locală) în afară de toate apelurile frenetice pentru Linux și co:
- Utilizați laptopul numai cu un cablu de alimentare (scoateți bateria)
- Instalați cea mai recentă versiune a VeraCrypt
- Nu folosiți niciodată banii murdari pe care îi câștigați în orice alt mod pentru consum, adică pentru mâncare, băutură etc. Convertiți-i mai întâi în numerar, nu folosiți nici Monero - doar banii sunt absolut anonimi.
 
Top