Zhrnutie amalgámu hliníka (Al/Hg)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Úvod

Tu nájdete podrobné informácie o amalgáme hliníka, je to výroba manuálov z dusičnanu ortuťnatého alebo chloridu ortuťnatého. K dispozícii je návod na syntézu dusičnanu ortuťnatého s videonávodmi. Syntéza chloridu ortuťnatého nie je opísaná z dôvodu, že sa vyrába z dusičnanu ortuťnatého. Hliníkový amalgám je jedným z množstva kovových amalgámov, ktoré tu nie sú opísané z dôvodu, že iba hliníkový amalgám sa používa najmä v syntetických cestách výroby nelegálnych drog.

Čo je amalgám

Amalgám je zliatina ortuti s iným kovom. V závislosti od podielu ortuti môže mať podobu kvapaliny, mäkkej pasty alebo pevnej látky. Tieto zliatiny sa vytvárajú prostredníctvom kovovej väzby, pričom elektrostatická príťažlivá sila vodivostných elektrónov pôsobí na spojenie všetkých kladne nabitých iónov kovu do štruktúry kryštálovej mriežky. Takmer všetky kovy môžu tvoriť amalgámy s ortuťou, významnými výnimkami sú železo, platina, volfrám a tantal. Amalgámy striebra a ortuti sú dôležité v zubnom lekárstve a amalgám zlata a ortuti sa používa pri extrakcii zlata z rudy. V zubnom lekárstve sa používajú zliatiny ortuti s kovmi, ako sú striebro, meď, indium, cín a zinok.
1Xc2v6WdVJ
PqusZFdRw3
Hliník môže reakciou s ortuťou vytvoriť amalgám. Hliníkový amalgám sa môže pripraviť buď mletím hliníkových granúl alebo drôtu v ortuti, alebo tým, že sa hliníkový drôt alebo fólia nechá reagovať s roztokom chloridu ortuťnatého/sulfátu ortuťnatého. Tento amalgám sa používa ako činidlo na redukciu zlúčenín, napríklad na redukciu nitrozlúčenín na amíny. Hliník je konečným donorom elektrónov a ortuť slúži na sprostredkovanie prenosu elektrónov. Samotná reakcia a odpad z nej obsahujú ortuť, preto sú potrebné osobitné bezpečnostné opatrenia a metódy likvidácie. Ako ekologickejšia alternatíva sa na dosiahnutie rovnakého syntetického výsledku môžu často použiť hydridy alebo iné redukčné činidlá. Ďalšou alternatívou šetrnou k životnému prostrediu je zliatina hliníka a gália, ktorá podobne robí hliník reaktívnejším tým, že zabraňuje tvorbe vrstvy oxidu.

RW5BmqgFpc
Hliník na vzduchu je bežne chránený molekulovo tenkou vrstvou vlastného oxidu. Táto vrstva oxidu hlinitého slúži ako ochranná bariéra pre samotný hliník a zabraňuje chemickým reakciám s kovom. Rtuť, ktorá s ňou prichádza do kontaktu, nespôsobuje žiadne škody. Ak však dôjde k vystaveniu akéhokoľvek elementárneho hliníka (aj nedávnym poškriabaním), ortuť sa s ním môže spojiť a vytvoriť amalgám. Tento proces môže pokračovať ďaleko za bezprostredne exponovaným povrchom kovu a potenciálne reagovať s veľkou časťou objemového hliníka, kým sa definitívne skončí.

Prítomnosť vody v roztoku je údajne nevyhnutná; amalgám bohatý na elektróny bude oxidovať hliník a redukovať H+ z vody, čím vznikne hydroxid hlinitý (Al(OH)3) a plynný vodík (H2). Elektróny z hliníka redukujú ortuťnatý ión Hg2+ na kovovú ortuť. Kovová ortuť potom môže vytvoriť amalgám s exponovaným kovovým hliníkom. Amalgamovaný hliník sa potom oxiduje vodou, pričom sa hliník mení na hydroxid hlinitý a uvoľňuje sa voľná kovová ortuť. Vzniknutá ortuť potom cyklicky prechádza týmito poslednými dvoma krokmi, až kým sa nevyčerpá zásoba kovového hliníka.
PGYKuHjRrT

Metódy prípravy

Amalgám Al/Hg z roztoku HgCl2 v MeOH
Pripravte dvojlitrovú trojhrdlú banku s plochým dnom a jedno z hrdiel zazátkujte. Do stredného otvoru umiestnite spätný chladič. Prístroj umiestnite na miešadlo/horúcu platňu. Hliníkovú fóliu Reynolds Heavy Duty nakrájajte na približne 1" štvorce, aby ste získali celkovo 27,5 g.
6IY1yRCULm
QToCGUYNMO

5 g fólie v 1" štvorcoch a 5 g fólie a fólie po 8-10 sekundách mletia v mlynčeku na kávu Braun

OnwrQuCyt2
TjdFSKozyW

Detailný záber na guľôčky fólie a 27,5 g fólie v 2000 ml banke s plochým dnom.

Vložte 5g dávky do malého mlynčeka na kávu Braun a melte fóliu 8-10 sekúnd. Fólia sa v skutočnosti "nemelie", ale celá sa zbalí do malých guľôčok. Funguje to úžasne dobre. Možno to znie divne, že dáte fóliu do mlynčeka na kávu, ale toto je bezpochyby prelom v príprave hliníka pre Al/Hg. Ďalej sa 400 mg HgCl2 rozpustilo v 750 ml laboratórneho MeOH. Keď bol MeOH pripravený (všetok HgCl2 rozpustený), tiež sa vylial do banky a nasadil sa kondenzátor. Každú minútu sa miešalo približne 5 - 10 sekúnd. Za menej ako 10 minút bolo vidieť slabé bublanie, roztok bol sivý a hliník bol zreteľne menej lesklý. Niektoré kúsky začali plávať. Keď je amalgám pripravený, vývin plynu sa zastaví.
KSfEMgrNFT

Amalgamácia dokončená

Suchý amalgám Al/Hg z Hg(NO3)2

Vezmeme 14 g hliníkovej fólie a rukami ju roztrháme na kúsky veľkosti 2x2, 3x3 cm. Uistite sa, že trháte, nie striháte, aby ste zväčšili povrch. Umiestnime do banky s okrúhlym dnom s 3 hrdlami a fóliu úplne naplníme vodou.
Htd1eO3lo5
Teraz pripravujeme ortuťovú soľ. Z lekárne si vezmeme ortuťový teplomer, zabalíme ho do papiera, zlomíme ho na spodnom konci. Všetku ortuť (~1-2 g) nalejeme do pohára, do ktorého potom pridáme 4 ml kyseliny dusičnej (70 %). Nezabudnite, že ortuťové výpary sú zdraviu nebezpečné! Na spustenie reakcie bolo potrebné pohár zahriať na teplotu približne 50 stupňov za občasného miešania. Všetka ortuť sa rozpustila asi za 30 minút a zo skla sa uvoľnil oranžový plyn, oxid dusnatý (IV). Reakčná rovnica je nasled ovná.
Hg + 4HNO3 ----> Hg(NO3)2 + 2NO2 + 2H2O
WfyI0znvjK

Zobraziť mediálnu položku 6
Pipetou odoberte 2 ml roztoku a umiestnite ho do banky s okrúhlym dnom a fóliou. Približne po 5 minútach stratila fólia lesk, zmatnela a na dne banky sa zhromaždila malá vrstva sivého kalu (hydroxid hlinitý). Po 10 až 15 minútach sa reakcia zastaví, čo možno pozorovať podľa zastavenia vývinu plynu.
XClBG4hTiW
Odčerpáme kvapalinu a fóliu 3-krát opláchneme vodou.
Xyu1b86dt0
Na výrobu vodíka sa často používa octová esencia, ale ja reakciu na výrobu vodíka "naštartujem" vodou. Menej kyslé prostredie, čo znamená, že neskôr treba pridať menej zásad. Mnoho ľudí si kladie otázku: "Ako odstrániť túto vodu?" Vodu nie je potrebné nikde odstraňovať, reaguje s hliníkom a získava sa vodík: 2Al + 6H2O ---> 2Al (OH)3 + 3H2

Ako ju používať

Al amalgám (Al/Hg) sa široko používa pri redukčných organických reakciách nitrozlúčenín na amíny. Redukčná reakcia je jednopotová exotermická reakcia s Al/Hg s organickou nenasýtenou zlúčeninou. Hliník, voda a ortuť uvoľňujú v reakčnej zmesi plynný vodík (H2) a nasycujú organické zlúčeniny. S redukciou Al/Hg sa môžete stretnúť vo väčšine populárnych reakcií, ako napríklad Syntéza amfetamínu z P2NP pomocou Al/Hg (video), Kompletná syntéza MDMA zo sasafrasového oleja, Syntéza a extrakcia d-amfetamínu (Nabenhower, 1942) atď.
 
Last edited:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Podľa wikipédie je na výrobu dusičnanu ortuťnatého(II) potrebná horúca a koncentrovaná kyselina dusičná, alebo je to jedno?
Reakcia s horúcou kyselinou dusičnou vyzerá prinajmenšom prudšie, vzniká veľa plynu a netrvalo to 10 minút.

Existuje nejaký pomer, ktorý treba dodržať pri dusičnane ortuťnatom (II) a hliníku? Alebo ako sa dá určiť správne množstvo, aby ste získali správny amalgám.

Je chybou mať roztok kyseliny dusičnej s približne 50 mg dusičnanu ortuťnatého(II) rozpusteného v 0,1 ml roztoku? Pretože som čítal, že by ste mali použiť kyslý roztok, aby ste zabránili zrážaniu produktov hydrolýzy.
Alebo aké sú iné možnosti?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Ahoj
odpovedať:

Približný pomer je od 1:1300 do 1:650 (dusičnan ortuťnatý(II)k Al v móloch).
Táto kyselina aktivuje povrch Al fólie, aby začala reakciu s Hg. Veľké množstvo kyseliny pokazí produkt redukcie. Nie je potrebné ju používať.
Aké produkty hydrolýzy máte na mysli?
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
ok, takže nie je rozdiel, či k ortuti pridáte horúcu kyselinu dusičnú alebo studenú a potom ju zahrejete. Pravdepodobne druhý spôsob je šetrnejší.

Ide o pomerne veľký rozsah, pri 50 g Al by to bolo množstvo od 0,4 g do 0,9 g. Ale teraz už viem, prečo zvýšenie prívodu neprinieslo oveľa väčší výťažok, príliš málo soli na vytvorenie amalgámu. Ďakujem veľmi pekne!

Je lepšie dávať viac dusičnanu ortuťnatého(II) alebo len toľko, koľko je potrebné? Vždy som predpokladal, že amalgamácia je reťazová reakcia, ktorá potrebuje len postrčenie, aby úplne zreagovala.
Čo znamená veľa kyseliny? Kyslý roztok znamená, že mám v roztoku o niečo viac kyseliny, ako zreagovalo.
Rozpustil som 21 g ortuti v 70 ml 60%HNO3, to by malo dať koncentráciu 0,1 ml kyslého roztoku na približne 50 mg dusičnanu ortuťnatého(II) a dal by som asi 50 ml HNO3 príliš veľa.
To by bolo asi 1ml (0,5g soli) roztoku kyseliny na 50g Al. Je to už príliš veľa kyseliny?
Myslím, že to znamená monohydrát, oktahydrát a hemihydrát.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Potrebné množstvo by bolo lepšie, nadbytok Hg soli spôsobí, že sa vytvorí viac odpadu obsahujúceho Hg.
Mám na mysli prebytok kyseliny, vaše množstvo je v poriadku.
Myslím, že nadbytok kyseliny môže spomaliť reakciu tvorby Hg a Al(OH)3 v súlade s Le Chatelierovým princípom
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Dobre, chápem, takže sa nemusím obávať produktov hydrolýzy, ale skôr toho, že prebytok kyseliny dusičnej mi kazí amalgamáciu.

Postupoval som veľmi teoreticky podľa princípu chcem 50 mg na 0,1 ml roztoku a zobral som tento vzorec a zvyšok vypočítal:
3HG + 8HNO3 --> 3HG(NO3)²+...+....
601,77g+504,08g -->1027,86g +...+...
2,93g+2,45g -->5g +...+...
5g dusičnanu ortuťnatého(II) + 10ml HNO3 = koncentrácia 0,05g/0,1ml
70ml HNO3 teda vyžaduje 21g ortuti.
Zo 70 ml HNO3 by potom malo zreagovať 17,15 g = 12,55 ml a zvyšok (57 ml) by bol kyslý roztok.

Aký by bol najlepší spôsob uloženia môjho pripraveného roztoku?
-Môžem destilovať kyselinu dusičnú? Čo by zostalo, čistá ortuťová soľ? Pri malom množstve by to však bolo určite príliš nákladné.

-Alebo mám radšej pridať ortuť a celé to zahriať, aby som získal vyššiu koncentráciu ortuťovej soli a menej kyseliny?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Urobili ste nesprávnu reakciu, a teda aj množstvo činidiel. Pozrite sa na moju tému vyššie, tam je správna reakcia.
Uzavrite ju vzduchotesne a vložte do chladničky
Tieto postupy nemusíte robiť, človeče. Ak chceš riešiť Hg v HNO3, musíš ho zahriať. Môžete použiť spätný chladič, aby ste zabránili odparovaniu kyseliny.
 
Last edited by a moderator:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Ale pane, reakcia
HG + 2HNO3 --> HG(NO3)² +NO2 + H2O
z vášho príspevku nemôže byť správna,
HG + 2HNO3 --> HG(NO3)²+ H2 by bola správna, ak áno, ale pravdepodobne by mala byť ->
HG + 4HNO3 --> HG(NO3)² + 2NO2 + 2H2O, inak by počet molekúl na oboch stranách nebol správny, chýbal by vám jeden dusík a tri kyslíky. Súhlasíte so mnou v tomto? V každom prípade vzniká oxid dusičitý (NO2), súhlasím s vami na 100 %, cítil som ho.
Moja reakcia s oxidom dusnatým (NO)
3HG + 8HNO3 -->3HG(NO3)² + 2NO + 4H2O
by bola tiež správna, podľa počtu molekúl, ale oxid dusnatý je bez zápachu, takže to nemôže byť správne, moja chyba.

Netuším, prečo môžem nájsť toľko reakcií pre HG + HNO3 a ktorá z nich je tá správna.
Myslel som si, že môj roztok nie je správny, príliš kyslý, aspoň tak som vás pochopil, a napadli ma dva spôsoby, ako "zachrániť" môj roztok, destilovať alebo koncentrovať. Ale...
Zdá sa, že to predsa len nie je potrebné, ako ste práve napísali.

Novú reakciu potom použijem, ak so mnou súhlasíte, na výpočet v budúcnosti, aby som určil správne množstvo ortuťovej soli.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Áno, máte pravdu! Je to presne tak. Ďakujem za upozornenie. NO2 je správny produkt, hnedý plyn.
3EkWQSjFeV
Ohh, ospravedlňujem sa za nedorozumenie. Kyselinu môžete odparovať, ale použite dobre vetrané miesto a masku s rukavicami!
 
Last edited by a moderator:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Ahoj Patton, skúsil som vložiť fóliu do mlynčeka na kávu (v najväčšom zúfalstve), ale nebol som si istý, či to bude fungovať, takže som malé guľôčky nechal bokom, ale potom som si prečítal tvoj príspevok vyššie a vlial mi novú nádej. Moja otázka znie, či sa to dá použiť aj pri normálnej metóde amalgamácie alebo len pri MeOH. Bola by to záchrana života, pretože roztrhanie celej tej fólie je zabijak. Vďaka
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Ahoj, Diogenes. Áno, môžete.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Ako zistím, kedy sú malé guľôčky (vyrobené mlynčekom na kávu) amalgamované a pripravené na použitie. Na aké znaky si mám dávať pozor?

Rozumiem dobre aj tomu, že reakcia potrebuje viac fólie pri použití metódy mlynčeka na kávu? Ak áno, aký je podľa vašich skúseností pomer?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Farba a bubliny. Keď je bublinkovanie ukončené, je pripravené na použitie
musíte ju spočítať podľa hmotnosti, rezanie a miešanie v miešačke sa používa na zväčšenie štvorcového povrchu
 
Last edited by a moderator:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Ďakujem Patton, vyskúšam to a použijem rovnakú hmotnosť fólie (aj keď sa zdá, že oveľa menej ako táto a o hodinu kratší čas :) ).
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Zaujímalo by ma, či sa dá namiesto fólie alebo kúskov použiť hliníkový prášok? Niečo ako nemecký tmavý prášok (200 očiek - 2 mikróny). Ak by ste to zmiešali s dusičnanom ortuťnatým, aký by bol výsledok?
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Čítal som, že nie je až taká dobrá, pretože z prášku sa nedá získať dobrý amalgám, reaguje príliš rýchlo, sám som to nikdy neskúšal, ale vždy sa používa fólia.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Dobre, zaujímavé. Kde ste to čítali, tiež by som si to rád prečítal! Očakávam, že reakcia bude vyslovene prudká, ako reakcie zvyčajne bývajú s alu práškom, ale prečo by mal reakčný čas ovplyvniť konečný produkt?
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Ospravedlňujem sa, že nemôžem poskytnúť odkaz, myslím, že to bolo na starom fóre. Určite nie sme jediní dvaja, ktorí si myslia, že čím väčší povrch, ktorý môže reagovať, tým lepšie, ale v tomto prípade to asi neplatí, pretože prakticky všetci kuchári vždy pracujú s fóliou. Prečo presne neviem povedať, prepáčte. Možno by mi tu nejaký odborník mohol odpovedať, prečo sa tu nepoužíva prášok, ale fólia.

Reakcia môže prebiehať aj príliš rýchlo. Napríklad kontrolovaná reakcia, ktorá prebieha rovnomerne dlhší čas, môže byť oveľa dokonalejšia v premene látok ako krátka prudká reakcia.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Aha, dobre, už to chápem. Práve som myslel na reakciu na výrobu hliníkového amalgámu. Ale potom je tu ešte redukcia P2NP ... Tam by práškový amalgám mohol fungovať príliš rýchlo.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Na techniku teplomera potrebujeme len 70 % kyselinu dusičnú ? (nie je v poriadku 60/65/69,5 %... nie je rovnaká cena)
 
Top