Syntéza glycidátu BMK (sodná soľ) z benzaldehydu

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
34jglQbthS

Úvod

Táto syntéza je dobrou možnosťou v prípade, že máte nedostupný fenylacetón na ďalšiu syntézu amfetamínu alebo metamfetamínu. BMK glycidát sa dá ľahko premeniť na P2P hydrolýzou. Táto reakcia má určité výhody a nevýhody. Hlavnou nevýhodou je, že reakcia je veľmi citlivá na vodu. Musíte používať absolútne suché sklo a činidlá. Uistite sa, že vaše činidlá boli pred syntézou vysušené a prečistené. Stopy vody znižujú výťažok. Taktiež sa oplatí uskutočniť túto reakciu v inertnej atmosfére (N2), aby sa zvýšil jej výťažok. Výhodou je pomerne vysoký výťažok a krátky reakčný čas. Okrem toho reakcia nevyžaduje žiadne rozpúšťadlá.

Zariadenie a sklo.

  • 2 l dávkový reaktor (alebo banka) so spätným chladičom, horným miešadlom a vodným plášťom (vodný kúpeľ) v zostave;
  • Stojan na retortu a svorka na upevnenie prístroja;
  • 1 L odkvapkávací lievik;
  • Bežný lievik;
  • laboratórny teplomer (do -10 - 100 °C);
  • Sklenená tyčinka;
  • Silikónové hadice;
  • Odmerný valec na 1 l;
  • Zdroj vákua;
  • Laboratórne váhy (vhodné 1 - 200 g);
  • Studený vodný kúpeľ pre spätný chladič a vodné čerpadlo (v prípade neprítomnosti chladiča);
  • Buchnerova banka a lievik;
  • 2 L; 1 L x2; 500 ml x2 kadičky;
  • Plastová lyžica alebo špachtľa;
  • Mraznička;
  • Chladiace zariadenie s cirkulačným čerpadlom (voliteľné);
  • Pyrexové nádoby na produkt (alebo iné nádoby);

Reagencie.

  • Benzaldehyd 200 g (cas 100-52-7).
  • Metyl 2-chlórpropionát 350 g (cas 17639-93-9).
  • Bezvodý síran sodný (Na2SO4).
  • Hydroxid sodný (NaOH) 200 g alebo hydroxid draselný (KOH) 265 g.
  • Destilovaná voda ~2 l.
  • etylén sodný 200 g (EtONa).

Syntéza

...

Substitučná nukleofilná reakcia medzi benzaldehydom a metyl 2-chlórpropionátom.

Sklenený reaktor je vybavený plášťom pripojeným k chladiacemu zariadeniu s cirkulačným čerpadlom s nastavenou teplotou chladiaceho média 0 °C. Ak použijete banku alebo jednovrstvový reaktor, musíte použiť chladiaci kúpeľ s ľadovou vodou. Reakčná banka (reaktor) musí byť vo vnútri dokonale suchá, bez kvapiek vody a kondenzátu.
1pkrvWZanw
1. Do kadičky nalejte 200 g benzaldehydu.

2. Pridajte metyl 2-chlórpionát 350 g. Zmes benzaldehydu a metyl 2-chlórpionátu sa mieša.

Poznámka: Ak sú činidlá čerstvé a skladované za vhodných podmienok, použite ich priamo vložením do reaktora. Ak nie alebo z preventívnych dôvodov (pre istotu) môžete zmes benzaldehydu a metyl 2-chlórpionátu dodatočne vysušiť pomocou vysúšadla. V tomto prípade sa používa bezvodý síran sodný (Na2SO4).

3. Bezvodý Na2SO4 sa pridá do zmesi tak, aby úplne pokryl sklenené dno (približné množstvo). Zmes sa premieša.

Poznámka: Na2SO4 zbiera zvyšnú vodu, vytvára kryštalické hydráty a usadzuje sa na dne nádoby bez miešania. K adsorpcii vody dochádza pomerne rýchlo. Vizuálne to vyzerá ako tvorba priehľadnej zmesi činidiel.

4. Usadená, síranom sodným dehydratovaná zmes sa dekantuje do reakčnej nádoby. Dbajte na to, aby sa sediment (kryštalické hydráty) nedostal do reaktora.

Poznámka: Všetky vytvorené kryštalické hydráty síranu sodného a nezreagované zrazeniny síranu sodného sa usadia na dne nádoby. Dekantuje sa pomerne ľahko. Pre istotu môžete použiť dodatočnú filtráciu alebo nainštalovať do lievika reaktora predfilter.

5. Zrazenina kryštalických hydrátov síranu sodného sa ľahko oddelí. Potom sa zlikviduje. Pripraví sa etoxid sodný na prídavok. zapne sa miešadlo.

Poznámka: Rýchlosť miešania nastavte tak, aby sa zmes dobre premiešala, ale zároveň sa príliš nerozstrekovala na steny reaktora (banky).

6. Zmes sa premieša tak, aby sa dobre rozmiešala. Reakčná zmes (RM) sa ochladí na 0-10 °C pomocou chladiaceho plášťa reaktora. Počas reakcie sa teplota udržiava na rovnakej úrovni a kontroluje sa teplotnou sondou. Teplota sa meria ponorením teplotnej sondy. Môže sa použiť ponorný teplomer alebo infračervený teplomer pre banku.

7. Vopred sa pripraví vodný roztok zásady (hydroxid sodný alebo draselný). Hydroxid sodný 200 g (alebo hydroxid draselný 265 g) sa naleje do kadičky. Pridá sa 0,8 - 1 l destilovanej studenej vody. Zmes sa mieša, kým sa NaOH úplne nerozpustí. Roztok sa veľmi zahreje. Potom sa alkalický roztok ponechá na chladnom mieste, aby sa zmes ochladila na izbovú teplotu. Potom sa alkalický roztok môže dať do chladničky.

8. Keď sa RM v reaktore ochladí na 0 °C, začne sa pridávať suchý etylén sodný 200 g (EtONa). Pridávanie sa musí vykonávať po malých dávkach s prestávkami, aby sa udržala reakčná teplota pod 10 °C. Príliš rýchle pridávanie a veľké dávky EtONa môžu spôsobiť prudké zahriatie zmesi a dokonca aj varu RM, výťažok reakcie sa v tomto prípade zníži. EtONa sa musí dávkovať plastovou alebo silikónovou lyžičkou; kovovú lyžičku nemožno použiť.

Poznámka: Môžu sa použiť aj iné alkoholáty kovov, napríklad metoxid sodný, terc-butoxid draselný, izopropoxid sodný atď. Okrem toho sa môže použiť aj hydrid sodný, amid sodný. RM sa počas pridávania EtONa zahrieva a trochu zahusťuje, používa sa vonkajšie chladenie.

Zmes sa zahusťuje, farba sa mení na žltú, potom na tehlovo červenú a následne na hnedú. Teplota sa musí vždy udržiavať v rozmedzí 0 - 10 °C. Čím viac etylénu sodného sa pridáva, tým je zmes hustejšia. Miešanie sa udržiava nastavením rýchlosti miešania.

Poznámka: Ak sa reakcia vykonáva v reakčnej banke na magnetickom miešadle, potom jedna kotva nemusí stačiť. Malo by sa použiť ručné miešadlo alebo horné miešadlo.

9. RM sa mieša a udržiava v rozsahu 0 - 10 °C počas 1 h po úplnom pridaní EtONa.

10. Potom sa odstráni vonkajšie chladenie a RM sa mieša pri izbovej teplote 12 h.

Voliteľné: Voliteľne sa nastaví externé postupné zahrievanie na 60°С. Pri tejto metóde sa zníži výťažok reakcie. Na reaktor sa nainštaluje spätný chladič. RM sa mieša pri teplote 60 °C počas ďalších 1 h. Ohrev sa vykonáva pomocou plášťa reaktora a termostatu.

11. Po 1 h sa vonkajší ohrev vypne. Zmes sa pomaly ochladzuje na izbovú teplotu za stáleho miešania.

12. Na reaktor sa nainštaluje odkvapkávací lievik s 1 l studenej destilovanej vody. Voda sa pridáva po kvapkách za intenzívneho miešania. Hustý RM sa zmení na kvapalinu.

13. Miešadlo sa vypne. RM sa rozdelí na dve vrstvy. Horná vrstva je metylglycidový ester (BMK metylglycidát), spodná vrstva je voda s nepotrebnými reakčnými soľami, ktoré sú v nej rozpustené. Spodná vrstva sa zlikviduje, vrchná vrstva glycidového esteru sa použije v ďalších reakciách.

14. V reaktore zostáva metylester BMK-glycidátu. Môže sa vákuovo destilovať, aby sa získal čistejší ester v prípade, že ho chcete predať ako produkt. Približné množstvo esteru je približne 400 g. Ako možnosť sa ester použije v ďalšej reakcii na získanie sodnej alebo draselnej soli kyseliny glycidovej.

Alkalická hydrolýza na glycidát sodný BMK

DvZry2mW10
14. Alkalický roztok, ktorý bol vopred pripravený, sa naleje do odkvapkávacieho lievika. Zapne sa miešadlo. Začne sa po kvapkách pridávať ochladený vodný roztok NaOH (alebo KOH) pri izbovej teplote.

V našom prípade je povolené samovoľné zahrievanie zmesi. Po prídavku zásady sa termostat nastaví na 60 °C, aby sa urýchlil proces získavania soli. Zmes sa mieša počas 2 hodín pridávania.

Poznámka: Ak chcete získať vyšší výťažok produktu, potom pridajte alkalický roztok s vonkajším chladením. Ďalej sa RM mieša ďalších 12 h pri izbovej teplote. Zmes sa počas alkalického prídavku bez chladenia pomerne rýchlo zahusťuje (zráža sa sodná soľ kyseliny glycidovej). V prípade, že zmes príliš zhustne, zvýši sa rýchlosť miešania.

Pozor! Pri tejto reakcii sa z metylglycidátu BMK získava metylalkohol.

14 . Zmes sa počas zahrievania zmení na priehľadnú. Vzniknutá sodná soľ kyseliny glycidovej je rozpustná vo vode. Krátko nato sa reaktor pripraví na chladenie, aby sa vykryštalizovala glycidová soľ. Voliteľne sa môže vypnúť termostat a zmes sa postupne ochladzuje na izbovú teplotu.

Zmes sa začne kryštalizovať počas postupného ochladzovania. Stáva sa viac zakalenou, glycidová soľ sa vyzráža, zmes sa zahustí. Získa sa zmes sodnej soli kyseliny glycidovej BMK.

14 . Zmes sa vákuovo prefiltruje na Buchnerovej banke a lieviku. Získa sa suchý produkt 300 g s výťažkom 79 % (cas 5449-12-7
).
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Takže ak sa len snažíte dostať k bmk, môžete to nechať ako bmk metylglycidát a jednoducho urobiť 1 kg bmk metylglycidátu 1 l vody 1 l HCl počas 1 hodiny pri 80 c, aby sa z toho stal čistý p2p?
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Hydrolýza v kyseline chlorovodíkovej nie je najlepšou možnosťou.
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Čo by bolo lepšie? Používam HCl na sodnú soľ s dobrým úspechom
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Hydrolýza v čistej kyseline fosforečnej, glycidát sa nemusí premeniť na sodnú soľ
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Dobrý deň, k tejto metóde existuje odkaz.
 
Last edited:

LoneChemist

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 3, 2023
Messages
3
Reaction score
1
Points
3
Ďakujeme. Určite to včas uvediem do praxe & aktualizujem o zistenia.
 

marywin

Don't buy from me
Member
Joined
Nov 9, 2022
Messages
2
Reaction score
10
Points
18
Deals
19
Ďakujeme pánovi Pattonovi, je to pre nás taká dobrá platforma
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Urobil to už niekto na p2p? Yeild?
 

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Môžem sa opýtať, či sa vyrobená sodná soľ (5449-12-7) ľahko znehodnotí, keď je umiestnená na vzduchu? Môže sa vlhká sodná soľ (5449-12-7) umiestniť na niekoľko dní na vzduch, aby prirodzene vyschla bez toho, aby sa znehodnotila? A či sa táto látka môže dlhodobo skladovať za normálnych podmienok?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Myslím, že je to dosť vlhké. Oplatí sa ju uchovávať v uzavretom obale. V prípade, že ju chcete vysušiť, odporúčam vám použiť jednoduchý alebo vákuový exikátor.
 

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
V prípade tohto druhu zlúčeniny s epoxidovou štruktúrou je pravdepodobné, že zahrievanie a sušenie spôsobí poškodenie štruktúry. Použitie sklenenej sušičky je riešením, ale pri sériovej výrobe nie je jednoduché ju použiť a spotrebuje sa pri nej veľa vysúšadla, preto si myslím, že je na to vhodný Najlepší spôsob sušenia tohto druhu látky je použitie vákuovej lyofilizácie. Jedinou nevýhodou je, že cena vákuovej lyofilizačnej sušičky je pomerne vysoká. Čo si o tom myslíte vy?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Vyššie som vám povedal svoj názor Vákuové vysúšače sú najlepšou voľbou. Má primeranú cenu a je dostatočne účinná.
 

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Narazil som na problém. Sledoval som článok. Po pridaní etoxidu sodného som hodinu miešal v prísne bezvodom prostredí pri teplote pod 10 °C. Potom som začal zvyšovať teplotu na 60 °C, aby som sa pripravil na možnosť miešania počas hodiny. Po malom zahriatí sa však teplota v zariadení samovoľne a rýchlo zvýšila a už po niekoľkých minútach mi teplomer ukázal prielom 130 °C, preto sa chcem spýtať, či je to normálne? Stretol sa s tým niekto?" Na prvom obrázku je proces miešania počas 1 hodiny pod 10 °C po pridaní etoxidu sodného. Na zariadenie som vložil sušiacu trubicu naplnenú bezvodým síranom horečnatým, aby sa udržali bezvodé podmienky. Keďže moje cirkulačné zariadenie môže len chladiť, preniesol som druhý stupeň ohrevu do banky. Metóda ohrevu je ohrev v olejovom kúpeli, ale použil som len teplotu 65 °C na niekoľko minút a teplota v banke bola nekontrolovateľná. Ako stúpala, teplomer ukazoval, že veľmi rýchlo prekročila 130 ℃, tak rýchlo, že som ani nestihol spustiť cyklus kondenzačnej vody v kondenzačnej rúrke, a potom nastane stav na druhom obrázku.

FS0m89Nsyu
Acri0RXHgt
 
Last edited by a moderator:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Dobrý deň, došlo k samovoľnému zahrievaniu prudko alebo pomaly? Je to celkom zaujímavé.
 
View previous replies…

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Aby som ušetril čas potrebný na dosiahnutie reakčnej teploty, vopred som predhrial olejový kúpeľ na konštantnú teplotu 70 °C. Mojou myšlienkou je nainštalovať zariadenie a počkať, kým teplota banky stúpne na približne 50 °C, a až potom zmeniť olejový kúpeľ na 60 °C, aby reakcia prebehla efektívne a hladko. Preto som rýchlo preniesol reakčnú zmes s teplotou približne 9 °C až 10 °C do banky a nainštaloval zariadenie na olejový kúpeľ. V tomto čase bola banka ponorená do olejového kúpeľa. Zariadenie som práve upevnil a ešte som nezačal miešanie a cirkuláciu vody v kondenzačnej trubici. Pozoroval som, že v banke sa zrazu začala rýchlo vytvárať biela hmla a bublanie, podobne ako vo zvlhčovači vzduchu. V tom čase som si všimol, že teplomer v banke ukázal, že teplota prekročila 130 °C. Keďže kondenzačná trubica nebola v prevádzke, para rýchlo unikala, takže sa dostala do stavu prasknutia na obrázku 2. Zdá sa, že táto reakcia sa náhle vymkne spod kontroly, keď teplota prekročí určitý kritický bod. Teplota stúpa veľmi rýchlo a približne za 3 až 4 minúty spôsobí nenapraviteľné a katastrofické následky.
 

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Včera som to urobil znova, tentoraz je reakcia normálna, ale myslím si, že výťažok bude nízky, pokiaľ ide o proces. Nakoniec po pridaní ľadovej vody a hodinovom státí nie je zjavné žiadne vrstvenie, takže používam dichlórmetán Zmes bola extrahovaná a tento extrakt dnes analyzujem a výsledky zverejním neskôr. Okrem toho som si práve kúpil patent na tento postup. Podmienky a operácie sa zdajú byť jednoduchšie a optimalizovanejšie ako vo vašom článku. Ukazuje, že benzaldehyd (CAS 100-52-7) a metyl 2-chlórpropionát (CAS 17639-93-9) k celkovému výťažku prečisteného P2P dosahujú až 82,9 %. Už som zakúpil súvisiace činidlá a o niekoľko dní to vyskúšam
 

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 16, 2022
Messages
86
Reaction score
17
Points
8
Stačí zverejniť patent, váš žiada o pomoc pri patente, ktorý nikto nevidí
 

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Uverejnil som patentový proces a prax.
 
Top