Suchý plyn HCl z kyseliny muriatovej a kyseliny sírovej konc.

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Kvapkanie cenovo dostupnej kyseliny muriatickej (HCl aq 31 %) nad koncentrovanou kyselinou sírovou (H2SO4) je jednou z najlepších metód na výrobu suchej plynnej HCl, ak je potrebné rýchlo odvápniť. Rýchlosť reakcie a teplota sa dajú ľahko regulovať. Kapacity sa ľahko a rýchlo čistia a v prípade potreby sa okamžite spúšťajú s novou porciou činidiel. Metóda je vhodná, keď potrebujete okamžite a rýchlo veľké objemy suchej HCl. Je lepšie použiť sklenený alebo plastový reaktor alebo ručne vyrobené analógie (sudy a miešacie zariadenia).

Kyselina murová pomaly klesá do miešanej kyseliny sírovej. Kyselina sírová dehydratuje kyselinu murickú, pričom sa uvoľňuje suchý plyn. Uvoľnená HCl sa prednostne preskočí cez malé množstvo kyseliny sírovej v medziproduktovej nádobe, aby sa odstránili stopy vody. Získaný suchý plyn môže nasýtiť dostupný izopropylalkohol na skladovanie vo forme bezvodého roztoku. Podľa hmotnosti roztoku je možné určiť koncentráciu výsledného roztoku (nie viac ako 25 % pre IPA)

Odporúčané množstvo kyseliny sírovej - 2 diely na 1 diel kyseliny muriatickej (31 %). Roztok sa počas celej doby mieša. Pri reakcii možno v prijímači pozorovať bublinky. Plastové skúmavky sú vhodné na plyn. Pri správnom pomere sa z kyseliny muriatovej odstráni takmer všetka HCl.

Príklad priemyselného reaktora pre túto metódu
Xs8IXvU6NL


Príklad laboratórneho generátora
UcRjWx9IMJ
 
Last edited by a moderator:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
52PkE6VOyh
Manipulácia s CaCl2 je podstatne bezpečnejšia ako s koncentrovaným H2SO4. Je tiež dostupný za nízku cenu, niekedy ako vedľajší produkt procesu Solvay. Uvedené štandardné zostavy na výrobu plynu sú vhodné na prípravu surového HCl(g).

Je schopný viazať dostatočné množstvo vody (viac ako 30 % svojej hmotnosti, ak vezmeme do úvahy, že hydratuje len na CaCl2-2H2O, ktorý je stabilný do 150 °C), aby sa získalo značné množstvo plynu HCl. V typickom prípade sa pridalo 100 g 35 % HCl na 100 g granulovaného CaCl2 pri izbovej teplote (tepelný účinok nie je významný) a získalo sa 15 g HCl(g). To predstavuje viac ako 40 % výťažok, ktorý možno porovnať s 80 % výťažkom uvedeným pre proces uvedený v rovnici 2; používa sa však približne hmotnostný pomer 1:3 medzi H2SO4 a HCl(aq).

CaCl2 sa tiež ľahšie likviduje ako H2SO4 a na neutralizáciu konečného odpadu je potrebné menej zásady. Ďalšia výhoda tohto postupu oproti postupom založeným na H2SO4 sa týka vzdelávacích aspektov. Zahrievaním pri teplote 200 °C možno vzniknutú voskovitú zmes (alebo kryštalickú hmotu, na ktorú sa po niekoľkých hodinách premení), bezvodý CaCl2, regenerovať na opätovné použitie po získaní roztoku HCl. V tomto prípade možno ignorovať časť vzniknutého oxychloridu vápenatého.

Aj keď to môže byť z praktického hľadiska bezcenné, môže to mať vzdelávací význam, pretože to priťahuje pozornosť k témam, ktoré sú v súčasnosti zaujímavé, ako je optimalizácia procesov, recyklácia chemikálií a znižovanie množstva odpadov.
Natento účel je zostava znázornená na obr. b vhodnejšia ako na obr. a, pretože výsledná zmes je pripravená na destiláciu.

UPD: Alternatívny spôsob
.
 
Last edited:

Riot

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 24, 2023
Messages
6
Reaction score
8
Points
3
Ahoj , myslím, že použitie obr. a, ale spomenuli ste, že voda zníži váš výťažok, o koľko klesne, či predpokladáte, že použijete zachytený plyn hcı gen v menších syntézach, bude to robiť problém

Ďakujem.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8

Mohli by ste, prosím, vysvetliť, čo je to báza potrebná na neutralizáciu konečného odpadu?
Takže predtým, ako ho zlikvidujem, mám to urobiť?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Na dosiahnutie neutrálneho pH je potrebné pridať zásadu.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
ale pre zlikvidovať ho? práve vtedy, keď mal všetok potrebný plyn?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Nerozumiem vašej otázke, preformulujte ju, prosím, správne v angličtine.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8

haha..ok ok
myslela som to tak, že ak mám bazifikovať zmes len pre vyradenie , z iného dôvodu.
Predpokladám, že by som mal bazifikovať, aby som zastavil reakciu atď. správne?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
Tnx! vždy som robil okyslenie v mokrej forme... ill určite vyskúša.
 

Nitecore20

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 14, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Dobrý deň. Vie niekto povedať, či spätný ventil v zostave hadičiek môže zabrániť akémukoľvek spätnému nasávaniu? Niečo také ako tento
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Dobrý deň,

snažím sa porozumieť so všetkými zariadeniami, ktoré viem robiť

potom som urobil dve "šémy" , môžete mi potvrdiť, či je všetko v poriadku ?
N91EuoI6tD
FouHsLfiWn

pre trasu CaCl2 je shema 2 v poriadku alebo musím urobiť niečo podobné ako v prvom prípade?

Predstavujem si, že moja zostava nie je dokonalá, ale urobená s tým, čo nájdem na amazonke, buďte zhovievaví ;)
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
LBCzucWgUj

Dobrý deň, ASheSChem. Musíte uzavrieť kvapkací lievik na vyrovnávanie tlaku. Tiež musíte vynoriť hadicu s plynom do voľného roztoku bázy. Lepšie je použiť sifóny z dôvodu, že to zvýši výťažok, ale nie výrazne.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
ok ďakujem;

vo voľnom roztoku, keď bol v "pohotovostnom režime" ? pred použitím na zmenu ph môjho roztoku ?
aký druh roztoku voľnej bázy ?

pokiaľ ide o pasce; sú potrebné dve (jedna bublinková a jedna suchá) ? možno použiť len jednu ? viac pascí viac výťažkov ?

ďakujem vám veľmi pekne :)
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Povedal som o syntézach 4-mmc alebo metamf, keď chcete vyrobiť soľ HCl.

Áno, presne tak. Voda rozpustí soľ produktu a výťažok bude nižší.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
áno, to je dôvod, prečo sa to snažím naučiť; zmeniť svoj sulfát amf. na metamf.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43

Hovoríte niečo také ? aké je to činidlo ? (v červenom krúžku)
UFRocIM5Vj
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Áno
Neviem presne povedať, čo sa v tomto videu používa. Pravdepodobne CaCl2 a kyselina HCl. Injekčná striekačka s CaCl2 absorbuje vodu z plynu. Prázdna injekčná striekačka sa používa ako indikátor objemu plynu.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Vďaka @G.Patton

on dal hadicu s gazom do červeného kruhu, keď ju nepoužíva alebo nerozumiem ? ^^
je to voda?
 
Top