Suchý plyn HCl z kyseliny muriatovej a kyseliny sírovej konc.

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
52PkE6VOyh
Manipulácia s CaCl2 je podstatne bezpečnejšia ako s koncentrovaným H2SO4. Je tiež dostupný za nízku cenu, niekedy ako vedľajší produkt procesu Solvay. Uvedené štandardné zostavy na výrobu plynu sú vhodné na prípravu surového HCl(g).

Je schopný viazať dostatočné množstvo vody (viac ako 30 % svojej hmotnosti, ak vezmeme do úvahy, že hydratuje len na CaCl2-2H2O, ktorý je stabilný do 150 °C), aby sa získalo značné množstvo plynu HCl. V typickom prípade sa pridalo 100 g 35 % HCl na 100 g granulovaného CaCl2 pri izbovej teplote (tepelný účinok nie je významný) a získalo sa 15 g HCl(g). To predstavuje viac ako 40 % výťažok, ktorý možno porovnať s 80 % výťažkom uvedeným pre proces uvedený v rovnici 2; používa sa však približne hmotnostný pomer 1:3 medzi H2SO4 a HCl(aq).

CaCl2 sa tiež ľahšie likviduje ako H2SO4 a na neutralizáciu konečného odpadu je potrebné menej zásady. Ďalšia výhoda tohto postupu oproti postupom založeným na H2SO4 sa týka vzdelávacích aspektov. Zahrievaním pri teplote 200 °C možno vzniknutú voskovitú zmes (alebo kryštalickú hmotu, na ktorú sa po niekoľkých hodinách premení), bezvodý CaCl2, regenerovať na opätovné použitie po získaní roztoku HCl. V tomto prípade možno ignorovať časť vzniknutého oxychloridu vápenatého.

Aj keď to môže byť z praktického hľadiska bezcenné, môže to mať vzdelávací význam, pretože to priťahuje pozornosť k témam, ktoré sú v súčasnosti zaujímavé, ako je optimalizácia procesov, recyklácia chemikálií a znižovanie množstva odpadov.
Natento účel je zostava znázornená na obr. b vhodnejšia ako na obr. a, pretože výsledná zmes je pripravená na destiláciu.

UPD: Alternatívny spôsob
.
 
Last edited:

Riot

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 24, 2023
Messages
6
Reaction score
8
Points
3
Ahoj , myslím, že použitie obr. a, ale spomenuli ste, že voda zníži váš výťažok, o koľko klesne, či predpokladáte, že použijete zachytený plyn hcı gen v menších syntézach, bude to robiť problém

Ďakujem.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Je mi ľúto, ale nerozumiem vašej otázke.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Ospravedlňujem sa @G.Patton :(
snažím sa dobre pochopiť odpovede... Angličtina + noob = ťažkosti ;)

Snažím sa len zistiť, aké vybavenie si ešte musím kúpiť na túto operáciu a uistiť sa, že som pochopil všetky kroky a činidlá ^^
"Príprava metamfetamínhydrochloridu sa vykonáva prebublávaním suchého plynu HCl cez organickú vrstvu."
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Vaše nastavenie z obr. je v poriadku. Opravil som v predchádzajúcej správe na obrázku.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Okok sooo posledná konfirmácia ...
BjepJlSHNs

1) na "obr. 2" som uviedol vodu alebo MgSO4 alebo nič.. ?
2) v "obr. 3" tá istá otázka... :x
3) keď chcem zastaviť plyn, použijem "obr. 1" ?


ďakujem veľmi pekne..
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Musíte sa zbaviť vody!!!
Obr. 2- H2SO4 alebo pevný NaOH/KOH
obr. 3- CaCl2 alebo MgSO4
áno
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Ďakujem veľmi pekne :)
Myslím, že teraz sa nebudem báť a odvážim sa to vyskúšať ;)
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Zomrela som od smiechu... dnes mi švagriná posiela obrázok z týchto hodín prírodovedy, lebo vie, že sa mi to páči.

Sbjq26coa0


ja : "ho cool , robíš HCl gaz ?"
ona : "neviem... pýtam sa... hmm wtf áno, je to HCl gaz"

haha
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Ahoj, videl som napr. vo videu strýčka Festera, že do generátora HCl dal veľa kuchynskej soli, hádam to použil na dehydratáciu HCl? Máte s touto metódou nejaké skúsenosti/názor? Stačil by jeden sušiaci prostriedok, ak sa v generátore použije NaCl? Napríklad NaCl v generátore + len sušiaca trubica CaCl2.

Myslel som si, že zakrúžkovaná nádoba (kde je umiestnená bublajúca trubica, keď sa nepoužíva) je naplnená napr. roztokom NaOH, aby sa neutralizovala HCl, inak by naďalej plnila priestor?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Myslím, že áno, stačilo by to.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Ďakujem Patton, skúsim to teda takto.
 

robertlouis

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 13, 2022
Messages
35
Reaction score
21
Points
8
O bezvodom plynnom chlorovodíku.
Čím sa líši toto vlákno od 2 ďalších metód uvedených nižšie:

A. NaCl s malým množstvom kyseliny hcl v banke n kvapkanie H2So4 (verzia s hnilobným methom)

B. NaCl (bez kyseliny HCl) v banke a kvapkanie H2So4
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43
@robertlouis existujú 4 metódy vyberte si tú, ktorá vám najviac vyhovuje.

Pre mňa je najjednoduchšia mikrovlnná metóda s použitím 2
https://ae01.alicdn.com/kf/H8b97106480324459996555df0a565d94g/Spuit-500-Ml-Grote-Capaciteit-Spuit-Herbruikbare-Pomp-Meten-Met-1M-Buis-Voeden-Inkt.jpg_Q90.jpg_.webp
 

kharpa177

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 7, 2023
Messages
58
Reaction score
20
Points
8
Chcel návod na to, ako bublinkovať hcl v konečnom roztoku
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Dobrý deň,

Tu je celkom dobrá grafická zostava pre plynové nastavenie HCl, otvorený plameň sa dá vymeniť za magnetické miešadlo aj s ohrevom.

XBliArsJD7
 

workworkwork

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 22, 2022
Messages
74
Solutions
1
Reaction score
32
Points
18
Moja celková porucha tvorby suchého plynu HCL pomocou metódy CaCl2:

Moja zostava boli 3 plastové vedrá spojené plastovými rúrkami. Plastové vedro č. 2 bolo prázdne vedro, pasca, ak by sa voľná báza na vedre č. 3 nasala.

Do prvého vedra som dal 800 g chloridu vápenatého. Na vedro som nasadil veko a cez jeden z vopred pripravených otvorov som nalial kyselinu muriatickú. Nedošlo k žiadnej reakcii! Ani jedna bublina plynu v mojej mdma freebase v acetóne. Nechápem, čo som urobil zle. Mohla mať kyselina murická nejakú ochranu, aby neuvoľňovala výpary? Bolo potrebné čakať viac ako 20 minút?
 

malignoalfa

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
25
Reaction score
2
Points
3
Pri použití plynu HCL na okyslenie voľnej bázy sa nemusím obávať prekyslenia? Stačí plyn prebublávať dovtedy, kým sa už nezrazí žiadna zrazenina? Alebo mám plyn hcl prebublávať po troškách a merať pH?

UQiaPVs65c
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
G0nO8AK7Xd

0NsmPCx4uv

DmC5z2Nuc9
Odvtedy mám pár hadicových adaptérov, aby som nemusel používať 110° otočenie nadol pre hadicový adaptér a oceľové kek klipy ( tie plastové sa okamžite stanú krehkými, ak sa splynujú). Celkovo je to horská vecička, ktorá vás v okamihu splyní, ak si nedáte pozor 😘 veľa šťastia pri vysvetľovaní tých hnedých prstov. 😉
 
Top