Gabapentinoidy proti úzkosti. Mimoriadny fenibut

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
18sdFE4xDn


Dnes budeme hovoriť o skupine látok, ktoré majú zaujímavý mechanizmus účinku a viacnásobné použitie ako sedatívum, antistresové a hypnotikum. Budeme hovoriť o gabapentinoidoch vo všeobecnosti a o ich nezvyčajnom zástupcovi - fenibute.

Prečo by mohol byť zaujímavý pre užívateľov Breaking Bad? Podľa môjho názoru je úzkosť jedným z problémov, ktoré dnes sprevádzajú nielen ľudí, ktorých život je spojený s rizikom, psychoaktívnymi látkami a ťažkou prácou, ale aj takmer každého človeka všeobecne. Žijeme v dobe veľkých zmien a posunov paradigiem. Je to veľmi zaujímavé obdobie. Môže však byť nepríjemná pre psychiku a subjektívne vnímanie života.

Zvyčajne sa úzkosť tlmí liekmi na upokojenie, ale podľa môjho názoru sú to príliš drastické opatrenia. Nemám rád trankvilizéry pre ich vedľajšie účinky a vysoký, na medicínsku látku, návykový potenciál. Treba ich použiť vtedy, keď iné metódy nepomáhajú. Preto chcem upriamiť vašu pozornosť na inú skupinu liekov. Sú dostupnejšie, menej návykové a pri správnom prístupe môžu pomôcť zbaviť sa prejavov úzkosti v každodennom živote aj pri užívaní látok alebo počas ozdravných aktivít.


Gabapentinoidy

Gabapentinoidy sú skupinou liekov, ktoré nejasne pripomínajú neurotransmiter kyselinu gama-aminomaslovú (GABA) (t. j. analógy GABA). Hoci boli navrhnuté tak, aby napodobňovali účinok GABA, novšie štúdie zistili, že ovplyvňujú iný cieľ, podjednotku A2D vápnikových kanálov. FDA schválila dva gabapentinoidy: gabapentín a pregabalín. Niekoľko ďalších sa v súčasnosti testuje (imagabalin), ďalšie sa používajú vo vedeckom výskume (atagabalin).

Gabapentín je univerzálnym liekom od roku 2004. Bežne sa používa pri záchvatoch, nervových bolestiach, alkoholizme, drogovej závislosti, svrbení, nepokojných nohách, poruchách spánku a úzkosti. Má nezvyčajne široké rozpätie dávok: odporúčania odporúčajú používať od 100 mg do 3600 mg denne. Väčšina lekárov ho používa v nízkych dávkach, pri ktorých je pomerne nenápadný (čítaj: zvyčajne neúčinkuje). Pri najvyššej hladine môže spôsobiť sedáciu, zmätenosť a závislosť.


DnuoyKrdU5

Mechanizmus účinku pregabalínu. Moduluje hyperexcitované neuróny prostredníctvom nasledujúceho mechanizmu:
Pregabalín sa viaže na presynaptické neuróny na alfa2-delta (α 2-δ) podjednotku napäťovo riadených vápnikových kanálov.
Väzba liečiva znižuje influx vápnika do presynaptických terminálov. Znížený prítok vápnika znižuje nadmerné uvoľňovanie
excitačných neurotransmiterov (napr. glutamátu, látky P, noradrenalínu).


Z pohľadu vedcov, ktorí analyzovali pregabalín, určite robí to isté ako gabapentín. V praxi sa však často ukazuje, že gabapentín zrejme nefunguje tak dobre. Pacienti, dokonca aj s minimálnymi prejavmi úzkosti, si so samotným gabapentínom nevystačia. Štúdie síce potvrdzujú, že pregabalín je na úzkosť skvelý. Gabapentín sa zároveň dobre prejavuje len v niektorých prípadoch, napríklad pri sociálnej fóbii. Nie je účinný pri panike alebo agorafóbii a v prípade generalizovanej úzkostnej poruchy sa ukazuje len v kombinácii s trankvilizérmi. Prečo sa tak deje, nie je stále jasné.

Jednou z možností je, že dávky týchto užívaných látok sú nesprávne. UpToDate odporúča liečiť úzkostné poruchy gabapentínom, pričom sa používa počiatočná dávka 600 mg denne. Odporúča však 300 mg pregabalínu denne. Táto dávkovacia tabuľka predpokladá, že 1 mg pregabalínu = 5 mg gabapentínu, takže 300 mg pregabalínu = 1500 mg gabapentínu! Možno to, čo oni považujú za "vysokú dávku" gabapentínu, sa zhoduje s tým, čo my považujeme za "nízku dávku" pregabalínu. Možno sú všetky dávky gabapentínu len príliš malé? To je otvorená otázka, ale nie odporúčanie konzumovať viac gabapentínu. Nezabúdajte, že viac mg - väčšie riziko nežiaducich reakcií.

Ďalším možným dôvodom je nejaký nejasný farmakologický mechanizmus. V jednej štúdii sme sa pokúsili porovnať farmakológiu dvoch liekov. Hovorí sa, že telo dokáže ľahko absorbovať pregabalín, ale má obmedzenú schopnosť absorbovať gabapentín - čím viac gabapentínu, tým menej percent sa absorbuje.

Ďalší dôležitý rozdiel: gabapentín zvyčajne nie je kontrolovaná látka alebo je menej kontrolovaná, ale pregabalín je technicky návykový, ale netreba sa tým príliš zaoberať. Hoci je teoreticky možné stať sa závislým od gabapentínu, ak užijete naozaj veľkú dávku a veľmi sa snažíte, mali by ste byť zúfalí aj podľa štandardov drogovo závislých. Existuje oveľa viac prípadov závislosti od pregabalínu, hoci väčšina odborníkov sa zhoduje, že je to stále dosť nezvyčajné. Jedným z pravdepodobných vinníkov je rýchlosť vstrebávania: pregabalín sa vstrebáva približne za hodinu, gabapentín za tri alebo štyri. Rýchlo pôsobiace látky sú vždy návykovejšie; dosahujú vyšší a skorší vrchol a pre mozog je ľahšie spojiť podnet (užitie lieku) s reakciou (dobrý pocit).



Fenibut

91DuRroLT3


Podľa Klasifikačného systému anatomicko-terapeutickej chémie (ATC) je fenibut dôsledne zaradený do skupín analeptík, psychostimulancií, liekov na liečbu ADHD a nootropík. Už v tejto fáze sa začínajú diať zvláštne veci. Predtým sme výslovne hovorili o protiúzkostných, upokojujúcich, a teda sedatívnych účinkoch, ale tu vidíme opak - fenibut sa označuje ako stimulant.

Vo väčšine krajín sa fenibut predáva bez lekárskeho predpisu. Navyše sa často nepredáva ako liek, ale ako doplnok stravy v obchodoch, nie v lekárňach. Neodporúčam kupovať fenibut v obchodoch alebo na internete vo forme prášku alebo bez bežného lekárskeho balenia - nie je známe, čo v takomto prípade užijete vo vnútri. Fenibut sa oplatí kupovať v lekárňach alebo aspoň v baleniach pod licencovanými názvami Phenibut, Phenibut, Noofen, Citrocard.

Je smiešne, že FDA občas žiada ľudí, aby ho prestali predávať, ale nikdy to nebrali vážne a stále je ľahko dostupný na voľnom internete. V niektorých krajinách sa však v posledných rokoch dostal na lekársky predpis. Týka sa to predovšetkým krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Napadla mi vtipná myšlienka, že dostupnosť fenibutu odráža úroveň slobody v spoločnosti. Pokiaľ je voľne dostupný, môžete sa uvoľniť. Ale dosť bolo vtipov, pokračujme.

Pokiaľ ide o sociálnu úzkosť, prevenciu panických reakcií, agorafóbie, generalizovanej úzkosti, fenibut často vykazuje veľmi dobré výsledky. Okrem toho dokáže navodiť ťažko opísateľný pocit pokoja a pohody.

Prvé výskumy fenibutu sa zameriavali na GABA, hlavný inhibičný neurotransmiter. Mozog má dva druhy GABA receptorov, GABA-A a GABA-B. Alkohol, Xanax, Valium, Ambien, barbituáty a ďalšie klasické sedatíva zasahujú GABA-A. Chemikálií, ktoré zasahujú GABA-B, nie je veľa a tých pár, ktoré existujú, býva trochu zvláštnych - jedna z nich spadla na Zem na meteorite. Ale fenibut je agonista GABA-B. Znie to ako elegantné riešenie záhady: liek s jedinečnými protiúzkostnými vlastnosťami ovplyvňuje jedinečný inhibičný receptor. Ale iný agonista GABA-B, baklofén, má minimálne protiúzkostné účinky. Väčšinou je to len nudný svalový relaxant (bolo isté vzrušenie z možnosti, že by mohol liečiť alkoholizmus, ale najnovšie štúdie hovoria, že nie). Takže pravdepodobne GABA-B sama o sebe nevysvetľuje fenibut.

Pokiaľ ide o miesto fenibutu v klasifikácii podľa mechanizmu účinku, dnes sa vzťahuje na agonistov GABA receptorov aj na gabapentinoidy. Skutočnosť, že fenibut pôsobí ako gabapentinoid, bola objavená pomerne nedávno. Našiel som články z roku 2015, ktoré na to poukazujú. Dovtedy sa fenibut považoval len za agonistu receptora GABAB. Jeho gabapentinoidná aktivita je však oveľa slabšia ako aktivita samotného gabapentínu, tak prečo by mal byť jeho účinok silnejší?

Baklofén je lepší ako fenibut ako agonista GABA-B a gabapentín je lepší ako fenibut ako gabapentinoid, ale fenibut účinkuje lepšie ako ktorýkoľvek z nich. Čarovné! Mohlo by ísť o synergický účinok dvoch rôznych účinkov? Ak by to bola pravda, očakávali by sme, že kombinované užívanie gabapentínu a baklofénu bude mať podobný účinok ako fenibut. Tieto lieky sa však niekedy používajú na rovnaké nervovosvalové ochorenia a nikto si nikdy nevšimol nič nezvyčajné. Rád by som videl, ako sa to skúma, ale veľa neočakávam.

Fenibut má dva enantioméry, r-fenibut a s-fenibut. Oba sú slušné gabapentinoidy, ale len r-fenibut má aktivitu GABA-B. Ak by obidva fungovali rovnako dobre, naznačovalo by to, že fenibut pôsobí na A2D; ak by r-fenibut fungoval lepšie, naznačovalo by to GABA. Niekto si myslí, že fenibut je pravdepodobne viac GABA-B agonista ako gabapentinoid, ale toне объясняет, prečo je taký odlišný od baklofénu.

Je tu bod, že baklofén má určité problémy s priepustnosťou hematoencefalickej bariéry. Aj keď sa časť z neho dostane cez ňu, mohol by sa v plazme hromadiť oveľa rýchlejšie ako v mozgu, čo by mu dávalo neprimerane periférne účinky.


Odporúčania

Fenibut vykazuje účinnosť pri úzkosti, strachu, obsedantných stavoch, nespavosti a nočných morách, závratoch. V stavoch abstinencie od alkoholu, stimulancií alebo eufretik. V týchto prípadoch by sa mal liek užívať v priebehu.

Jednotlivá dávka pre dospelých je 20 - 750 mg. 20 mg sa zdá byť príliš malá dávka, v mojej praxi som začínal so 65 a dosiahol som 250 mg. Optimálna dávka je pre mňa 125 mg. Je lepšie začať s minimom. Zvyčajne sa liek užíva 3-krát denne: ráno popoludní a večer. Maximálna denná dávka by nemala presiahnuť 2,5 g (ak má človek viac ako 8 a menej ako 60 rokov).

Fenibut je vhodné užívať 2 - 3 týždne, liečbu môžete predĺžiť až na 6 týždňov. Pri dlhodobom užívaní a vysokých dávkach je potrebné sledovať ukazovatele funkcie pečene a biochemický obraz periférnej krvi. Medzi jednotlivými kurzami je vhodné urobiť prestávku v trvaní 2-4 týždňov. Po dlhodobom užívaní lieku je lepšie prestať postupne.

Netreba dodávať, že fenibut je potenciálne návykový a môže vám vážne zničiť život. V komunite užívateľov fenibutu prevláda názor, že 500 mg môžete bezpečne užívať raz týždenne (alebo možno každé dva týždne). Čokoľvek, čo prekročí túto hranicu, a rýchlo si vytvoríte toleranciu. Zvýšte dávku, aby ste bojovali proti tolerancii, a začnete sa cítiť horšie v dňoch, keď ho neužívate, budete ho užívať stále viac, aby ste kompenzovali rebound, a nakoniec dostanete abstinenčný syndróm, ktorý úzko súvisí s deliriom tremens, ktoré niekedy zabíja vyliečených alkoholikov.

Fenibut predlžuje a zvyšuje účinok hypnotík, narkotických analgetík, antiepileptických, antipsychotických a antiparkinsoník. Taktiež by sa nemal miešať s alkoholom a počas užívania fenibutu vylúčiť alebo aspoň znížiť jeho konzumáciu.

Fenibut by ste nemali užívať, ak máte žalúdočné problémy - má silný dráždivý účinok na sliznicu. Minimálne je vhodné znížiť dávkovanie, ak pociťujete zvýšené pálenie záhy alebo nepríjemné pocity v žalúdku.

Pokiaľ ide o užívanie stimulantov, eufretík, konope, kanabinoidov, psychedelík. Vo všeobecnosti všetky látky, ktoré priamo alebo nepriamo zvyšujú úzkosť za určitých okolností. Fenibut môže tieto prejavy znížiť. A to tak u tých, ktorí ich majú spôsobené priamo užívaním, ako aj u tých, ktorí pociťujú následné účinky. V týchto prípadoch je vhodné užívať fenibut v jednorazovej dávke pre dospelých 20 - 750 mg. Bohužiaľ, dávku bude potrebné zvoliť samostatne - fenibut pôsobí celkom individuálne a je pre rôznych ľudí veľmi heterogénny. Držíme sa pravidla: Začíname s najmenšou jednorazovou dávkou. Maľujeme až po pracovnú dávku. Nezvyšujeme ju vyššie.

Niekoľko prípadov napr:
1. Osoba užíva marihuanu, ale v poslednom čase pri jej užívaní zažíva panické reakcie. Nepomáha prestávka, zmena stupňa, nastavenia a nastavenia. Užite 60-125-250 mg fenibutu 20-30 minút pred plánovaným fajčením (tu a ďalej uvádzame možné rozsahy dávok).

2. Osoba mala sedenie so stimulanciami alebo eufretikami. Neplánuje vyčkávať v tento deň. Chce odísť a odpočívať. Obáva sa javov charakteristických pre ukončenie účinku týchto látok. Užite 250-375-500 mg fenibutu jednorazovo. Pite minerálnu vodu bez plynu v malých dávkach. Vylúčte fyzickú námahu, silné zrakové, sluchové a stresové podnety.

Fenibut sa rekreačne užíva pre svoje anxiolytické a euforizujúce vlastnosti, pričom sa bežne uvádzajú nežiaduce účinky tolerancie a abstinenčné syndrómy. Užíva sa perorálne v priemernej dávke 2,4 g - je to naozaj obrovská dávka. V lekárskej literatúre sa uvádzajú prípady užívateľov, ktorí sa dostavili na pohotovostné oddelenia silne utlmený alebo s abstinenčnými príznakmi. V súvislosti s užívaním fenibutu neboli hlásené žiadne úmrtia. Odporúčam ho užívať len v súlade s vyššie uvedenými indikáciami a dávkami alebo po konzultácii s lekárom.

Buďte pokojní a pochopte, čo sa chystáte urobiť s vlastnou neurochémiou.
Ako vždy, pozývam všetkých záujemcov do diskusie.
Ďakujem vám za váš čas.
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
435
Reaction score
659
Points
93
Práca v podzemnom laboratóriu so sebou prináša právne riziká. Na tomto pozadí sa u mnohých rozvíja paranoja, ak sa dlhodobo venujete nelegálnej činnosti. Pomôže vám Phenibut zbaviť sa paranoje spojenej s políciou?
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Podľa môjho názoru môže pomôcť fenibut. Neodstraňuje paranoju, pretože tá je v opísanej situácii logická a reálna. Ale môže (podobne ako iné gabapentinoidy) pomôcť pri úzkosti, strachu, koncentrácii. To umožní človeku robiť veci efektívnejšie, pokojnejšie tráviť čas mimo práce a zlepšiť kvalitu života. Pre túto možnosť je vhodný plán kurzu, ktorý je opísaný v téme. Nie je to všeliek, ale možnosť.
 

AlexBarkat

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 5, 2024
Messages
1
Reaction score
1
Points
1
Ďakujeme za zdieľanie týchto informácií o gabapentinoidoch a ich potenciáli pri zvládaní úzkosti. Vždy je dobré preskúmať alternatívne spôsoby riešenia úzkosti bez toho, aby sme sa spoliehali len na lieky na upokojenie. Duševné zdravie je veľmi dôležité a je skvelé, že na túto tému vrháte svetlo. Keď už hovoríme o duševnom zdraví, na stránke https://www.mentalhealth.com/therapy/benefits-of-healthy-high-self-esteem som narazil na niekoľko cenných postrehov, ktoré zdôrazňujú význam zdravého sebavedomia pre udržanie celkovej pohody. Úzkosť ovplyvňuje toľko ľudí rôznymi spôsobmi a je nevyhnutné otvorene diskutovať o možných riešeniach.
 

blacky2340

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 28, 2023
Messages
37
Reaction score
26
Points
18
Ja osobne užívam pregabalín, ktorý mi pôvodne ponúkol priateľ, ktorý je lekár, na dosiahnutie kvalitnejšieho spánku. Ráno/deň užívam 150 mg pregabalínu, ktorý mi zlepšuje náladu a znižuje úzkosť, ale nič ako liek. Pred spánkom ma 250-300 mg tak vyradí z činnosti, že na ňom môžem spraviť rýchlu čiaru a stále ma to vyradí z činnosti. Prvýkrát, keď som si ho vzal pred spaním, som mal prvýkrát sen, ktorý mi skutočne dával zmysel a bol aj zmysluplný, nie som si istý, či som mal niekedy lepší spánok. (Mám afektívnu poruchu nálady, som schopný vydržať týždeň bez spánku, kým nemám živé halucinácie, čo je pre mňa naozaj ťažké)
Fenibut ani gabapentín som neskúšal, ale som si istý, že fungujú podobným spôsobom.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Je to tak, všetky tieto látky patria medzi gabapentinoidy. Ich mechanizmy účinku sa však môžu líšiť. To vedie aj k rozdielom v účinkoch a účinnosti. Niekedy nevýznamné, inokedy výrazné. Pri ich pravidelnom používaní je však lepšie vyhnúť sa zvyšovaniu dávok, a ak sa účinky začnú oslabovať, stojí za to zvážiť možnosť urobiť prestávku, aby sa zabránilo vzniku tolerancie a abstinenčného syndrómu. Môže to byť nepríjemné, ale je celkom reálne, že si ju budete nosiť domov. Situáciu samozrejme môžu komplikovať existujúce špecifiká vašej neurochémie.
 
Top