Hľadáte Henryho redukciu na 3,4,5-trimetoxybza...

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Syntézu by som neohrozoval pochybnými nitroalkánmi, najmä ak sú založené na EÚ.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Áno, ľudia to stále hovoria, ale ja som všetok svoj nitrometán z EÚ odstránil a vydestiloval zo zmesi 40 %w/w nitrometán;DCM, fungovalo to skvele na výrobu b-2,5-DMONS.

Problémom pre mňa je nájsť každý príslušný katalyzátor pre každý aldehyd, na ktorom chcem vykonať Henryho reakciu....

Uvažoval som o tom, že by som skúsil reduktívnu amináciu cyklohexylamínu z cyklohexu pomocou, myslím, amoniaku, zinku a CaCl2...

Uvidíme - moja záložná možnosť je kúpiť fľašu, ale moji chlapíci sú teraz preč...
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Katalyzátory, s ktorými som pracoval alebo o ktorých som často počul, sú n-butylamín, cyklohexylamín, etyléndiamín a dokonca monoetanolamín. Etylamín funguje aj napriek tomu, že je to 70 % roztok vo vode.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Áno. uvedomil som si, že jeden chlapík predáva cyklohexylamín hydrobromid - takže by to MALO byť pomerne jednoduché získať voľnú bázu na katalýzu 3,4,5-TMOBA , ktorej mám tento týždeň 500 g.

Len dúfam, že to bude dostatočne čisté, aby som získal dobrý produkt na katalýzu... mal by som urobiť rex na cyklohexylamín hydrobromide, kým je to ešte soľ, aby som sa uistil, že je čo najčistejší?

Môj postup okrem opätovnej analýzy by bol nasledovný;

1. Rozpustiť vo vode
2. Pridajte roztok koncentrovanej zásady, aby sa uvoľnila voľná báza zo soli
3. Do zmesi pridajte DCM a pretrepte (hádam za predpokladu, že sa už neoddeľuje ako olejová vrstva)
(4. Ak budem musieť použiť DCM, odstráňte ho vo vákuu - robil som nejaký výskum a na zbavenie sa DCM pri teplote okolia je moja olejová pumpa RV v poriadku a bude potrebovať guľový ventil, aby sa DCM nevyvaril príliš nízko).

Znie to rozumne? Zrejme by som zmes DCM pred zbavením DCM vysušil, ak ju musím použiť a cyklohexylamín sa neoddelí do vlastnej olejovej vrstvy v separačnom lieviku.
 

Swirly

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 2, 2023
Messages
12
Reaction score
2
Points
3
Ahoj. mám skúsenosti s výrobou 3,4,5-trimetoxynitrostyrénu (TMNS) aj 2,5-dimextoxynitrostyrénu (DMNS). Nebudem čítať celé toto vlákno, ale vložím svoje myšlienky z príspevku, ktorý som uverejnil na inom fóre, pokiaľ ide o výber katalyzátora:

Zdá sa, že2-HEAA (2-(hydroxy)etylamoniumacetát) z etanolamínu a ľadovej kyseliny octovej funguje na 3,4,5-trimetoxybenzaldehyd lepšie ako etyléndiamín (ako etyléndiamíndiacetát). Nedávno som vykonal dva experimenty so 150 g 3,4,5-TMBA.

Pri prvej dávke 150 g som použil 1,6 mol. eq. nitrometánu k TMBA a 1,5 mol. eq. etanolamínu k TMBA.
Najprv som na TMBA nalial NM a pokračoval som v nalievaní ľadovej kyseliny octovej, kým sa TMBA nerozpustil. Pokiaľ ide o množstvo GAA, myslím, že som nalial 161 ml alebo 2,81 mol. GAA + potom som použil (1,5x 0,765 mol.) GAA na výrobu 2-HEAA v samostatnej nádobe. Zdá sa teda, že som použil celkovo 3,96 mol. eq. GAA. Hmm... Mohlo by sa stať, že 4 mol. eq. GAA je dobré množstvo na použitie.

Na výrobu 2-HEAA som použil mol. eq. etanolamínu ku GAA v pomere 1:1. Ethanolamín som naraz nalial na GAA. Zmes sa náhle zahriala na 120 °C, uvoľnili sa výpary. Chvíľu sa miešalo a prikryla sa samostatná kadička, zmes sa ochladila na teplotu mierne vyššiu ako izbová. Tak či onak, ubezpečil sa, že TMBA + NM + GAA sa úplne rozpustil, a naraz vylial hustý, sirupovitý 2-HEAA. Okamžitá zmena farby, zahrial som na 35 °C a nechal som to roztočiť. Mierne stmavne, žltá sa blíži k oranžovej. Niekedy medzi 1 h 30 min a 2 h sa z celej kadičky stala hustá hmota. Všetko sa vyzrážalo, ale bol som preč a nebol som svedkom toho pohľadu. Farba je veľmi pekná. Dokonalá žltá.

Nemohol som však nič vysušiť a odvážiť, pretože sa mi pokazila pumpa.

Neskôr som rekryštalizoval v odhadovanom množstve 8 ml/g MeOH. Mohlo by sa stať, že by ste mohli použiť ešte menej MeOH. Niekde na tomto fóre by mohlo byť napísané 0,2 g/ml 3,4,5-TMNS na metanol. Ale tu som všetko pokazil. Ako zvyčajne s re-xom som to pokazila. Z nejakého zvláštneho dôvodu som sa rozhodol urobiť horúcu filtráciu, hromada sa stratila na filtračnom papieri. Potom som vylial kopu do odtoku. Vylial som materský likér. Takže výťažok bol slabý, ale stále som mal slušné množstvo veľmi pekne vyzerajúcich 3,4,5-TMNS.

Pri druhej várke 150 g som opäť použil 1,6 mol. ekv. nitrometánu, ale teraz som použil menej etanolamínu, 1,3 mol. ekv. k TMBA. 2-HEAA som tiež pripravil samostatne. Miešanie GAA a etanolamínu sa veľmi zahrieva, takže som odoberal teplo z NM a TMBA. Tentoraz som tiež použil celkovo 5 mol. eq. GAA (časť som nalial na 3,4,5-TMBA + NM a časť som použil na výrobu 2-HEAA). Teraz som odstreďoval dlhší čas s väčšou teplotou, najprv pri 45 °C, potom som znížil teplotu na 35 °C. Nič sa nezrážalo ako minule. Keď som prestal miešať a odstránil z tepla, keď sa zmes ochladila, začali sa objavovať kryštály. Odsával som takmer nasucho s väčšinou fungujúcou pumpou, potom som rekryštalizoval s 8 ml/g IPA. Mohol som použiť ešte menej IPA, pri zahrievaní by sa malo všetko rozpustiť. Možno aj so 7 ml/g IPA.
Prečo nepoužiť IPA namiesto MeOH?

Ale tentoraz bola dávka trochu tmavšie žltá a výťažky boli slabé.

Nabudúce by som pri príprave 3,4,5-TMNS použil 1,8 - 2 mol. eq etanolamínu, 1,8 - 2 mol. eq nitrometánu, 4 mol. eq GAA alebo množstvo na rozpustenie TMBA.

A tiež na záver etanolamín (používaný ako 2-HEAA) pre 3,4,5-TMNS sa zdá byť lepším výberom ako etyléndiamín (používaný ako etyléndiamíndiacetát), vďaka čomu je produkt čistejší. Ale môže ísť aj o iné premenné, ako je teplo, ktoré som použil predtým.

Zdá sa, že príprava 2,5-DMNS je veľmi jednoduchá a zhovievavá, takisto je super sledovať, ako sa objavujú oranžové chĺpky. 3,4,5-TMNS je menej zhovievavý, ale tiež nie je taký zložitý, stačí použiť 2-HEAA.

Možno to zaujíma aj ostatných, ale tento 2-HEAA dáva pri výrobe P2NP aj viac ako 95% výťažok, je to naozaj skvelá vec.
 
Last edited:

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
To sú naozaj veľmi zaujímavé a užitočné informácie!!!

Zdá sa, že načasovanie ľudí na tomto fóre je naozaj na mieste!

Naposledy mi niekto dal ich 2,5-DMOBA-> b-2,5-DMONS presne v deň, keď som to potreboval, a fungovalo to naozaj dobre....

Teraz tentoraz som včera doslova vyskúšal inú cestu (octan amónny), ktorú spomenul shulgin, a práve som ju vákuovo filtroval a zdá sa mi, že je to slušné množstvo.

Pekné jasne žlté kryštály - aj keď ešte musím vysušiť, zvážiť a potom re-x, ale hádam mám dobré výsledky.
Všetky shulginove množstvá som znížil na polovicu a očakával som, že to bude trvať 3 hodiny ako on, avšak mierne som to prehrial a začalo to tmavnúť približne za polovicu času, ktorý použil on. Na druhej strane si myslím, že nepoužil miešanie a ani parný kúpeľ, kdežto ja som použil plášť s miešaním, takže to mohlo mať vplyv? F vie.

Určite sa však chcem pohrať s tvojím nápadom!

Toto je moja súčasná várka, ktorá potrebuje rex...
ApxzCw5qs3
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Určite to vyskúšam, podrobne si to prečítam, keď prídem domov.
Uvedomil som si, že mi po vyčerpaní 2,5-DMOBA zostane dosť etyléndiamínu, a to umožňuje použiť menej nitrometánu ako syntéza, ktorú sledujem - to je skutočné hrdlo fľaše, takže áno. Zaujímavé!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Tá cesta, ktorú ste spomenuli, znie naozaj zaujímavo, ale nepríjemne momentálne musím pracovať s tým, čo mám...

Včera som mal dobrý úspech s použitím octanu amónneho na výrobu b-3,4,5-TMONS - postupoval som podľa Shulginsovej metódy, ale keď to refluxovalo, pozrel som si video o syntéze meskalínu / TMA, a tak som sa dnes rozhodol vyskúšať tú istú reakciu, len s použitím nitroetánu namiesto NM.

Tentoraz, keďže mám také malé množstvo nitroetánu, pravdepodobne to budem refluxovať, nechám to vychladnúť a odstáť cez noc a potom urobím vákuovú destiláciu (pravdepodobne pomocou vodného kúpeľa), aby som získal časť z neho a potom rexujem všetko, čo zostane, ak to pri chladnutí neskryštalizuje...

Uvidíme...
 

Swirly

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 2, 2023
Messages
12
Reaction score
2
Points
3
Zdá sa, že toto je správna farba, ale vyzerá to ešte veľmi kostrbato a mokro. Spomínam si, že som čítal, že prebytku nitrometánu sa ťažko zbavuje, preto si vo všeobecnosti myslím, že pri týchto reakciách by ste mali namiesto neho použiť prebytok GAA. Môže to byť aj tým, že výsledkom GAA je čistejší produkt. Zopakujem, že ak čo najviac znížite množstvo GAA, potom sa môže stať, že všetko krásne vypadne po menej ako hodine.

Je zaujímavé, aké sú výťažky 3,4,5-TMNS pre klasický octan amónny v porovnaní s 2-HEAA.

Veľa šťastia, ale ja by som postupoval podľa 7,5 mol. ekv. boroydridu sodného + 0,15 mol. ekv. Cu(II)Cl namiesto LAH. Použil by som to pre všetky nitrostyrény,
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Dobre, áno, urobím to, aby som bol spravodlivý - to bol môj postup. Mám len záujem použiť LAH skôr, ako sa zapáli! lol len tak zo srandy, je to dobre uložené.
 
Top