Rozdelenie izomérov MDMA - pracovné cesty

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Tu navrhujem zhromaždiť všetky pracovné metódy separácie izomérov MDMA. A prvý z nich som práve dokončil.

Predovšetkým nechcem povedať, že je to dokonalá metóda. Tiež si nie som istý konečným výsledkom, pretože som sa ponáhľal. Pravdepodobne keby som zrazeniny držal v mrazničke dlhšie, bol by jal väčší.

Takže som mal voľný deň a 77 gr MDMA HCL, celkom čistého, okolo 92 %. Extrahoval som ju NaOH v molárnom pomere 1:1,2 a oddelil izohexánom cas 107-83-5.

Časť izohexánu sa krátko odparila, ale nie úplne, zámerne som nechal asi 50 gr izohexánu so zásadou. Pre túto dávku som už extrahoval bázu a vedel som, koľko bázy získam zo 77 gr mdma hcl - očakával som 59 gr bázy, možno +/-2 gr.
Takže som túto kvapalinu odparoval, kým celková hmotnosť nebola 110 gr.

Kyselina L-vinná cas 87-69-4 bola pripravená v molárnom pomere 1:1, t. j. 54 gr vo vode 54 ml.

Potom som do bázy/izohexánovej kvapaliny pridal 150 ml acetónu a nakvapkal kyselinu L-vínnu.

V tomto momente som v banke dostal 59 gr bázy, 54 gr vody, 54 gr l-vínnej soli, 150 ml acetónu. Moja predstava bola takáto:
- izohexán sa zmieša s acetónom a nezreagovanou bázou a oddelí sa ako vrchná vrstva. Preto som nechal časť izohexánu so základom.
- mdma tartrat sa zmieša s acetónom a niektorými nezreagovanými zvyškami bázy a niektorými zvyškami l-tartarátu a oddelí sa ako spodná vrstva.

Chvíľu som to miešal a čoskoro som mal v banke dve vrstvy.

Oddelil som ich a vrchnú vrstvu som úplne odparil, aby som videl, aké množstvo bázy tam dostanem. Bol som dosť prekvapený, že vo vrchnej vrstve bola NULA bázy! Nič, všetko sa odparilo.

Teraz som mal v banke niečo ako mdma tartrát, nezreagovanú bázu, 54 gr vody, trochu nezreagovaného l-tartrátu a 120 ml acetónu. Spodnú vrstvu som nechal miešať dlhšie, ale nič sa nezrážalo. Nechal som ju hodinu v mrazničke, ale nič sa nestalo. Bolo to zvláštne, pretože som mal všetky objektívne dôkazy o prítomnosti nerozpustnej zlúčeniny acetónu vo vode. Takže hádankou bolo, ako ju zrážať.

Našťastie ma napadlo pridať do tejto zmesi viac acetónu v množstve 150 ml. Keď som to urobil, vložil som ju do mrazničky a tuhé látky sa okamžite vyzrážali. Keďže som sa ponáhľal, držal som ju v mrazničke len 2 hodiny, čo mohla byť moja chyba, ale nie som si istý.

Prefiltroval som to na bunzene a získal som obrovský objem hustej kaše v buchneri. Objem, ktorý sa vzťahuje na niečo ako 120-150 gr mdma chloridu. To bolo tiež zvláštne. Tiež som si všimol, že táto kaša bola pri filtrovaní sotva priepustná pre vzduch.

Tak som túto kašu premyl zmrazeným acetónom priamo v buchneri a pomaly som časť kaše rozpustil. Toto premývanie som opakoval znova a znova až do konštantného objemu v buchneri. Na to som potreboval 750 ml zmrazeného acetónu.

Tu je dôležitá poznámka: kvapalina obsahujúca vodu, acetón, nezreagovanú bázu a zvyšky vínneho kameňa sa oddelila priamo v bucheri v dvoch vrstvách.
QUZMfaRc1N

Po vysušení tuhých látok bola žltosť vínanu mdma 38 g. Predpokladám, že časť vínanu mdma sa vyplavila acetónom alebo sa nezrážala.
KjvB7ZQRTy

Rozpustil som mdma tartrát vo vode. Ale na úplné rozpustenie bolo potrebných 160 ml vody. Takže mdma tartrát je oveľa menej rozpustný vo vode v porovnaní s mdma hcl.

Extrahoval som ich pomocou NaOH v molárnom pomere 1:1,4, ale prekvapilo ma, že PH = 11. Preto som pridal ešte trochu NaOH, pravdepodobne v konečnom molárnom pomere 1:2. A dostal som bázu, ale nie na vrchu - v spodnej vrstve. Ľahko som oddelil bázu, odparil rozpúšťadlo a získal 20 g S-izoméru bázy.
Ueiy3LS0nG HBg6rnd3uF

Ďalšia vrstva kvapaliny z bunzenu sa tiež odparila a tu som získal 38 gr R-izomerovej bázy, mierne ružovkastej.
LZCWHerpSi

Otázkou je, kde som stratil 10 gr bázy, ale táto strata je na prvý pokus v poriadku.

Stručne môžem skonštatovať, že tento spôsob separácie izomérov funguje dobre, ale nie je potrebné ponechať izohexán so zásadou a acetónu bude oveľa viac. Najmenej 270 ml na 60 g bázy.

Mám silný pocit: z nejakého dôvodu sú mdma tartrát, zvyšky vínneho kameňa a nezreagovaná báza spojené do akejsi zlúčeniny (podobne ako pri emulzii), ktorá neumožňuje zrážanie pevných látok. Myslím si, že to je tiež jediný dôvod, prečo som tu dostal chybu: http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhn...via-tartaric-acid.81/page-12#xfmg-comment-689
 
Last edited:

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Ospravedlňujeme sa, nie 38 gr, ale 28 gr R-izoméru bázy.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Taktiež poznámka. Keď som prášok úplne vysušil, našiel som v prášku niekoľko (našťastie len niekoľko) hrudiek smalll veľkosti 2-3 mm, ktoré neboli drobivé ako prášok, ale skôr gumovité, akoby hrudky prášku zlepené nejakým lepidlom.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Zjavné problémy tejto metódy!!!

S-freebázu okysľujem 36% HCl do PH=2, v zmrazenom acetóne na ľadovom kúpeli. Zvyčajne ju držím v mrazničke 72 hodín a dostanem približne 90-95 % očakávaného želé. Ak potom zvyšky ponechám v mrazničke dlhšie, získam aj viac kryštálov.

Ale v tomto prípade som roztok držal v mrazničke 96 hodín a dostal som yeld menej ako 75 %!!!
T. j. hmotnosť bázy 20 gr, očakávaná hmotnosť S-MDMA HCL - 24 gr. Yeld S-MDMA HCL - len 16,5 gr.

Zvyšok zvyškov sa hodil do kryštalizátora a chvíľu sa udržiaval na horúcej platni s povrchom T=56c až do konštantnej hmotnosti 7 gr. Kryštalizátor sa vybral z horúcej platne a udržiaval sa pri RT. Tieto zvyšky nie sú podobné bežným zvyškom MDMA HCL. Sú to skôr akési gumy alebo živice, veľmi lepkavé. Trvalo asi 5 - 6 hodín, kým som ich udržiaval v kryštalizátore a pravidelne ich tlačil a lisoval pri RT, až kým som nezískal druh prášku, ktorý je možné rozdrviť v malte.

V tomto momente sa skontrolovala hmotnosť - 6 gr. To znamená, že sa stratilo 1,5 gr očakávanej hmotnosti. Pri takomto malom množstve je to možné v ilteri, bunzene a buchneri, takže OK.

Ale čo je dôležitejšie: trvalo 5-6 hodín, kým sa táto zlúčenina 6 gr S-MDMA HCL a 1 gr zvyškov vody/acetónu viac-menej vysušila. To poukazuje na vysvetlenie: Izoméry MDMA sú spojené spolu s vodou/acetónom v nejakej zlúčenine, ktorej viskozita sa líši v porovnaní s racemickou zmesou. Táto viskozita vyzerá veľmi podobne s tými, ktoré som videl, ako sa umýva S-MDMA tartrát.

Tiež si myslím, že táto lepkavá zlúčenina je založená na vode - nie na acetóne, pretože acetón umýva S-MDMA HCL celkom dobre, ale potrebujete veľa acetónu, oveľa viac ako zvyčajne.

Takže táto metóda nie je dokonalá, ale môže ukázať správny smer.
 
Last edited:

Jordan Belfort

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 10, 2023
Messages
128
Reaction score
60
Points
28
Dôvod, prečo nemáte výťažok 50/50 izoméru s, je ten, že k menšej racimerizácii dochádza už v reakcii pri výrobe bázy
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Nie, nejde mi o izoméry 50/50. Mám na mysli: Mám 20 gr bázy "S" a 28 gr bázy "R" oproti 58-60 gr racemickej bázy. Stratilo sa 10 gr bázy.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Myslím, že vzhľadom na túto skúsenosť sa separácia izomérov musí vykonávať úplne bez vody. Je to možné urobiť v puure acetónu. MDMA FB je dobre rozpustný v acetóne. Zároveň sa v acetóne rozpúšťa aj L-tartarín v pomere 14,6 gr acetónu na 1,0 gr L-tartarínu pri RT. A o niečo viac, približne 12 gr acetónu na 1,0 gr L-tartarínu pri T-12c.

Pokúsim sa o tom informovať pri nejakej príležitosti.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Skúsil som rekryštalizovať izoméry zo zvyškov S aj R vo vode ako presýtené roztoky, aby som získal "veľké" kryštály - hahaha. Zkurvená šperkárska práca vzhľadom na malé množstvo vzoriek.
Tu môžete vidieť napríklad kryštál izoméru S po kryštalizácii.
Dv7l5dhoxf

To isté po premytí v acetóne. Premýval som ho v kadičke. Kryštály nie sú silné a ľahko sa rozbijú úplne inak ako tie, ktoré som získal z racemického.
RsGwb9MCIA

Je to kurva smiešne, ale očakávané: keď som vypustil acetón a vybral kryštály, na dne kadičky som dostal rovnakú koloidnú lepkavú látku. Takto to vyzerá, keď som to vyškrabala špachtľou.
2TgRaS5M7p

Rovnaký problém, ale trochu menej o opačnom "R".
 
Last edited:
Top