Čistenie acetónu z odstraňovača laku na nechty

Mynoghra

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 30, 2023
Messages
9
Reaction score
3
Points
1
Myslel som si, že by bolo pekné mať príspevok o extrakcii/čistení základných a základných voľnopredajných produktov pre začiatočníkov, ktorí nemajú vhodné vybavenie. Dnes to bude acetón.

Prečo práve acetón? Nuž, niekedy je pre začiatočníka príliš drahé/časovo náročné/ťažké/nelegálne dostať sa k acetónu bez prísad (o ČISTOM acetóne ani nehovorím)... Neveríte mi? Dovoľte mi povedať, čo sa deje v mojej krajine (túto časť môžete preskočiť, je to len moje bľabotanie).

Acetón je tu chemikália "zaradená do zoznamu II". Ak ste bežný občan, nemôžete si kúpiť čistý acetón (95% + EtO), najviac môžete získať 60% so správnymi kontaktmi (a aj 60% je posunutie hraníc zákona!) a aj potom vás bude polícia zatvorene sledovať.

V niektorých zoznamoch v našej krajine môžete nájsť 99,8 % acetón, ale to je buď podvod, alebo medový motúz pre našich drahých výrobcov!

Lepšie je dostať legálne a bez podozrenia 30 % a s prísadami ako EtO, parfum, oleje a podobne! Tie môžu extrakciu zničiť a v lepšom prípade len urobiť z vášho výrobku hromadu odpadu.

A o CENE ani nehovorme. 1 liter 30 % kontaminovaného acetónu stojí približne 10 USD (čo pre priemerného Severoameričana a Európana nevyzerá veľa, ale u nás si môžete kúpiť mesiac pekného kravského mäsa za dva, a to je voľnopredajné! 1 liter 60 % acetónu, ktorý sa pravdepodobne dostane do zoznamu len vyhľadávaním asi a je trojnásobne drahší!

Na 99,8 % je teda úplne nezákonné čo i len pomyslieť.

A to používame acetón na množstvo extrakcií, tekov, čistení atď!

Metóda, ktorú budem používať, je v podstate zahrievanie Acetónu, až kým nezovrie, a jeho následné zhromažďovanie na studenom povrchu.

Najskôr si zoberiem nejaké veci z cesty.
1. Acetón JE VOLATILNÝ. To znamená, že vám pri prvej príležitosti vyfúkne sračky z tváre.
2. Acetón JE IRITANTNÝ. Priveľa si čuchnite a môžete dostať nejakú krízu, ak máte problémy s nosom/dýchacími cestami.
3. Acetón v koncentráciách, s ktorými budeme mať do činenia, MÔŽE BYŤ NEZÁKONNÝ (nepoviete!). Takže to, čo robíte, si nechajte pre seba, potrebujete sa niekomu vysvetliť? Klamte, ako sa dá.
4. Acetón za horúca môže ľahko poškodiť vašu pokožku, oči a dýchacie cesty.

Takže tu je niekoľko rád, než začnete:
1. Tento postup vykonávajte v dobre vetranom priestore. Nemusí to byť OTVORENÝ priestor, ale MUSÍTE neustále obnovovať vzduch v miestnosti, do ktorej ste sa dostali.
2. Tento postup vykonávajte v silných čistiacich rukaviciach alebo v nejakých lekárskych rukaviciach, do určitej miery bude fungovať aj latex. Odporúčam však hrubé PVC.
3. Zaobstarajte si masku s kazetou na organické výpary. Napríklad 5005 a 5006 od spoločnosti 3M.
4. Ochranné okuliare alebo aspoň NIEKTORÉ okuliare.
5. Ak je to možné, ŽIADNY OTVORENÝ OHEŇ!

Potom sa bez ďalších okolkov poďme porozprávať o obchode. Budete potrebovať určité vybavenie, ktoré môžete do určitej miery improvizovať.

- Dve sklenené/kovové/keramické nádoby akejkoľvek veľkosti.
- Tieto sa budú používať na ohrev alebo acetón, takže, žiadne plasty!
- Jedna z nádob musí byť o niečo väčšia na výšku aj na polomer od druhej.

- Jedna ešte väčšia nádoba. Na vodný kúpeľ.

- Nádoba v tvare vajíčka alebo polgule, ktorá sa umiestni na väčšiu nádobu.
- Tá sa použije na umiestnenie chladnej kvapaliny na vyvolanie kondenzácie.

- Hliníková fólia.

- Páska do vlasov/guma dostatočne veľká na to, aby sa dala umiestniť okolo väčšej nádoby.
- Používa sa spoločne na utesnenie väčšej nádoby a udržanie našich dobrôt vo vnútri, verte mi, že sa vám nebude páčiť čuchať acetón príliš dlho.

- Zdroj tepla, ktorý môžete trochu ovládať, napríklad žehlička (áno, tá, ktorú používate na oblečenie), elektrický sporák alebo skutočná vykurovacia doska.
- V krajnom prípade môžete použiť plynový sporák, ale je tu jeden problém, budete musieť neustále vypínať a zapínať, aby ste udržali teplotu pod kontrolou.
- Taktiež hrozí riziko VÝBUCHU a NEPRIATEĽNÉHO POŽIARU! Acetón je mimoriadne prchavý a ak je to možné, nechcete ho mať v blízkosti ohňa!

- Teplomer, fritovací alebo skutočný chemický. Jeden na telesné teplo *môže* fungovať, ale vtedy ho nemôžem odporučiť!
- Toto môžete vynechať, len pozorne počúvajte/pozorujte, či v nádobe nebublajú/bublinky, a nenechajte ju príliš zohriať!

Postup je nasledovný:

1. Naplňte veľkú nádobu (A) tak, aby v nej bolo dostatok znečisteného acetónu, ale nie toľko, aby sa prevrátila alebo aby sa malá nádoba (B) pohla.
2. Pomocou hliníkovej fólie (lepšie je použiť 2 alebo 3 listy, môžete tiež zložiť väčší list, je to tak ľahšie zvládnuteľné) zakryte vrch nádoby A.
2.1. Neumiestňujte fóliu príliš tesne! Nechajte ju dostatočne dlhú, aby sa vytvorilo "brucho" smerujúce nadol. Nezabudnite, že na ňu umiestnime nádobu s okrúhlym dnom! Príliš tesne a stratíme kontaktnú plochu/fólia sa môže roztrhnúť.
3. Pomocou gumičky/pásky do vlasov utesnite nádobu A. To do určitej miery pomôže udržať naše dobroty vnútri, ale v závislosti od tepla, ktoré použijete, to nemusí stačiť!
4. Nádobu A opatrne vložte do horúceho vodného kúpeľa, aby ste nepoškodili nádobu B vo vnútri.
5. Na vodu umiestnite teplomer.
6. Zvýšte teplotu.
7. Nádobu so studenou vodou (C) položte na hliníkový plech na nádobe A.
8. Zisk.



S tým posledným si len robíte srandu. Každopádne, tu je niekoľko ďalších faktov a tipov o čistení acetónu:

1. Acetón sa vyparuje pri teplote približne 20 °C až 35 °C.
2. Acetón vrie pri teplote približne 56 °C.

Takže chcete udržiavať teplotu okolo 50 až 55 °C. Nie viac, nie menej. Toto je jeden z tých procesov, pri ktorom ak postupujete pomaly, dosiahnete lepšie výsledky.

Ak začnete počuť/pozorovať buchotanie/veľké bubliny/jasný var, ZASTAVTE OHREV!

Dôvodom je nárast tlaku, ktorý môže spôsobiť únik acetónu alebo ešte horšie odtrhnutie hliníkového plechu.

Ak začnete cítiť niečo zvláštne, ZASTAVTE OHREV, nasaďte si masku, vyvetrajte miestnosť a potom skontrolujte, kde by mohlo dochádzať k úniku.

Vždy udržiavajte teplotu studenej vody okolo 25 °C, aby ste dosiahli lepšie výsledky a neriskovali hromadenie acetónových pár a prípadne únik.

Ak ste dostatočne dobre umiestnili hliníkový plech, budete môcť počuť/vidieť nejaké zrážanie acetónu :)

. Sledujte teplotu vodného kúpeľa aj búrlivé zvuky/varenie roztoku. Keď sa spracuje väčšina roztoku acetónu, začne sa veľmi zahrievať, čo je spôsobené tým, že acetón vytvára azeotrop s EtO a teplota varu EtO je približne 78 °C! Takže ak vám na tom záleží, zastavte proces, keď uvidíte, že ani pri 60 °C nedochádza k búreniu/vareniu.

Nechajte všetko vychladnúť na približne 30 °C, potom obnovte čistý produkt v akejkoľvek nádobe, ktorú možno uzavrieť, a je hotovo!

Výsledný roztok si môžete ponechať na extrakciu EtO alebo ho vyliať do kanalizácie, s čím nie je problém, pretože je to len EtO a niektoré ďalšie (pravdepodobne) nie škodlivé zložky.

Touto metódou som dosiahol výťažnosť približne 25 % z celkového objemu. Nie je to veľa a stráca sa pomerne veľa, ale hej! Aspoň je to čisté (trochu, môže to obsahovať nejaké veľmi malé množstvo EtO a vody) a nie som na zozname!

Na požiadanie neskôr priložím obrázky a/alebo video!
 
Last edited:

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Túto metódu som už použil na destiláciu pár uncí niečoho, ale ak by som sa snažil získať viac alebo častejšie, vyrobil by som si niečo, čo sa viac podobá tradičnému destilačnému prístroju, má to veľa výhod.

Ak sa vám podarí zohnať molekulové sito 3a, dokáže vysušiť acetón na bezvodý aj v mrazničke.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Je zrejmé, že slaná voda (voda + NaCl) sa nedá miešať s acetónom. Takže pravdepodobne môžete kúpiť 98-99%, ktorá je bežne dostupná v obchode, potom pridať NaCl asi 3-6 gr na 1 l, chvíľu ju držať v mrazničke a potom ju pomaly dekantovať.

Osobne som to neskúšal, lebo som nemal potrebu, ale párkrát som videl, ako sa slaná voda oddeľuje od acetónu. Musí dobre fungovať.
 
Last edited:

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
SALLE( salting-out assisted liquid to liquid extraction) dokáže oddeliť vodu z acetonitrilu, acetónu, etanolu a tetrahydrofuránu a izopropylalkoholu, okrem iných organických rozpúšťadiel. Keď nemôžete dosiahnuť dobrú separáciu fáz v separačnom lieviku alebo sa stretnete s emulziou, zavolajte SALLE
 
Top