Syntéza efedríniumchloridu a chemická analýza

GhostChemist

Expert
Joined
Nov 20, 2022
Messages
89
Reaction score
213
Points
33
Syntéza efedríniumchloridu prebieha podľa schémy 1.
LklAtFKE9r

Schéma 1

Uskutočnili sme 3 syntézy efedrínu s 1, 1,5 a 2 ekvivalentmi NaBH4 na metkatinón

Východiskové činidlá a materiály pre jednu syntézu:


  • 10 g prečisteného hydrochloridu metkatinónu
  • 40-50 ml 88 % etanolu
  • 2 g (1 ekvivalent (Eq)), 2,95 g (1,5 Eq) a 3,7 g (2 Eq) borohydridu sodného
  • 300 ml destilovanej vody
  • 250-300 + 20 ml dichlórmetánu (DCM)
  • 15 ml 14 % kyseliny chlorovodíkovej
  • 10-15 ml etylacetátu
  • 10 ml studeného acetónu (teplota nepresahuje -5 °C)
  • Magnetické miešadlo s ohrevom
  • 1 l trojhrdlá banka
  • Kadičky
  • Oddeľovací lievik
  • spätný chladič
  • Teplomer
  • Sklenené zátky
  • Indikátorový papier pH.

..

Východiskové zložky sú uvedené na obrázku 1.
Gm6DV2keTt

Obr. 1

Do banky sa vloží hydrochlorid metkatinónu a pridáva sa etanol, kým sa nerozpustí. Obrázok 2
7dV2Ywi3yK

Obr. 2

Po úplnom rozpustení metkatinónu sa vo veľmi malých dávkach pridá borohydrid sodný. Teplota reakčnej zmesi by mala byť v rozmedzí 20 - 30 °C. Obrázok 3
CVI9exBSE3

Obr. 3

Po pridaní celého množstva borohydridu sodného sa reakčná zmes mieša 24 hodín. Obr. 4
VI6uSH3CbU

Obr. 4

Po 24 hodinách sa do reakčnej zmesi pridá 200 ml vody, kým sa nerozpustí väčšina zrazeniny. Obr. 5
WPoKaSDdHG

Obr. 5

Po pridaní vody sa zmes mieša približne 20 až 30 minút. Obrázok 6
Gtj5rxqH8B

Obr. 6

K získanému roztoku sa pridalo 50 ml DCM. Obrázok 7
UHIFRurik3

Obr. 7

Zmes s pridaným DCM sa miešala 5 až 10 minút. Obr. 8
DBXic5LQRJ

Obr. 8

Získaná zmes sa preniesla v dávkach 50 - 100 ml do oddeľovacieho lievika a extrahovala sa ďalšími dávkami DCM. Celkový objem DCM na extrakciu je 250-300 ml. Obr. 9
TTJX1x8Q6R

Obr. 9

Získaný extrakt efedrínu v DCM sa prenesie do banky a pridá sa 50 ml vody. Extrakt v DCM by mal mať zásadité pH. Obrázok 10
87PAd5fYmG

Obr. 10

K reakčnej zmesi sa po kvapkách pridáva 14 % kyselina chlorovodíková (12 - 17 ml v experimente 1,5 eq a pre Met-redukciu), až kým sa nezíska trvalo mierne kyslé pH. Obr. 11
MeUjYo023N

Obr. 11

Po pridaní roztoku kyseliny chlorovodíkovej a dosiahnutí stabilného mierne kyslého pH sa reakčná zmes miešala 30 - 40 minút. Obr. 12
JjdHpvZ9gS

Obr. 12

Po 30-40 minútach miešania sa zmes nechala oddeliť. Obrázok 13
5XUBvPgkqZ

Obr. 13

Vrstva DCM sa oddelila a opäť sa pridalo 50 ml vody na extrakciu efedríniumchloridu. Ak má roztok zásadité alebo neutrálne pH, pridá sa malá časť kyseliny chlorovodíkovej. pH by malo byť mierne kyslé. Obrázok 14
CmFM0wnILj

Obr. 14

Vodné vrstvy s kyslým pH sa spoja a pridalo sa k nim 20 ml DCM na prečistenie od organických nečistôt. Obr. 15
FEG2K835Mq

Obr. 15

Zmes sa pretrepe a ponechá sa na oddelenie vrstiev v oddeľovacom lieviku. Obr. 16
TKIj9D7C5m

Obr. 16

Vrstva DCM sa odstránila. Vodná vrstva sa prefiltrovala cez papierový filter. Obrázok 17
3LX1mW0OP9

Obr. 17

Odfiltrovaný roztok sa odparil pri teplote 100 - 130 °C. Obrázok 18
DsKlIYpmMq

Obr. 18

Odparovanie pokračuje, kým nedôjde ku kryštalizácii. Obr. 19
MRF8V4y0Of

Obr. 19

Na potvrdenie identity efedrínu sa vykonal kvalitatívny test. K vodnému roztoku kryštálu sa pridá niekoľko ml roztoku CuSO4, niekoľko kvapiek roztoku NaOH a 2 - 3 ml etylacetátu. Efedrín vytvára v éterickej vrstve (skúmavka 2) ružové sfarbenie. Na porovnanie, metkatinón takúto reakciu nevykazuje (skúmavka 1). Okrem toho, keď sa získaný produkt zahrieva s roztokom K3[Fe(CN)6] a zásadou, vytvára zápach benzaldehydu, ktorý poukazuje na prítomnosť efedrínu. Kryštály efedríniumchloridu majú horkú chuť. Obrázok 20
SjI78LQbz0

Obr. 20

Kryštály sa prenesú na filter a ošetria sa zmesou 15 ml etylacetátu a 10 ml studeného acetónu (nie viac ako -5 °C). Zmes sa rýchlo a dôkladne premieša. Kryštály sa nechajú 20 - 30 sekúnd usadiť a potom sa vákuovo prefiltrujú. Premyté kryštály sa vysušia na vzduchu. Obrázok 21
Cnhxf6T4yL

Obr. 21

Výťažok efedríniumchloridu je 6,1 - 7,6 g alebo 60 - 75 %.



Analýza

Činidlá a materiály
  • Syntéza efedríniumchloridu pomocou 1,5 Eq; 2 Eq a 1 Eq NaBH4
  • Simonovo činidlo (2 % vodný roztok Na2CO3; 1 % vodný roztok nitroprusidu sodného Na2[Fe(CN)5NO]*2H2O; roztok acetaldehydu v etanole)
  • Činidlo pre Chen-Kao reakciu (1% vodný roztok kyseliny octovej; 1% vodný roztok CuSO4*5H2O; 2N vodný roztok NaOH)
  • Činidlo ninhydrín (10 % roztok ninhydrínu v etanole)
  • NaOH
  • Etylacetát
  • Etanol 88%
  • TLC Silikagél
  • UV lampa
  • Sklenené Pasteurove pipety
  • Refraktometer
  • Pozorovacie sklíčka
  • Odmerná banka 100 ml 20 ℃ (B)
  • Destilovaná voda

Získali sa 3 vzorky syntézy efedríniumhydrochloridu pomocou 1,5 Eq; 2 Eq a 1 Eq NaBH4. Obr. 22
JASulXsvcL

Obr. 22

Všetky získané vzorky efedríniumhydrochloridu sa testovali kvalitatívnou Simonovou reakciou. Všetky vzorky efedrínu vykazovali negatívnu reakciu na prítomnosť metamfetamínu. Na porovnanie sa vykonalo kontrolné stanovenie. Metkat tiež nevykazoval kvalitatívnu Simonovu reakciu; je možné, že nie je špecifický pre katinóny. Obr. 23
W23EbsjIqr

Obr. 23

Následne sa vykonala Chenova reakcia. Všetky vzorky efedríniumhydrochloridu a vzorka metkatinónu vykazovali pozitívne reakcie. Obr. 24
XRw4U9YLF6

Obr. 24

Získané vzorky efedríniumhydrochloridu sa testovali pomocou tenkovrstvovej chromatografie s vizualizáciou pod UV lampou. Pripravené vodné roztoky efedríniumchloridu sa nanesli na platňu a vysušili. Obr. 25
4k8YgDqb6e

Obr. 25

Následne sa platňa umiestnila do zmesi rozpúšťadiel (50 ml 88 % etanolu, 25 ml vody, 5 ml etylacetátu a 20 ml 0,5 % roztoku NaOH). Obr. 26
JJirBZGeSv

Obr. 26

Pod UV žiarením sú viditeľné len stopy hlavnej látky. Obr. 27
WoZk5lVORr

Obr. 27

Druhý chromatogram sa získal v zmesi rozpúšťadiel 70 ml 88 % etanolu a 10 ml etylacetátu. Obr. 28
GPt6CahuKz

Obr. 28

Vizualizácia pod UV lampou odhalila prítomnosť jednej zložky a veľmi malého množstva nečistôt. Obr. 29
H3D6XPzlYs

Obr. 29

Potom sa platňa postriekala roztokom ninhydrínu. Obr. 30
NLEMBub4Gx

Obr. 30

Doska sa vysušila a vizualizácia sa vykonala zahriatím dosky na 120 °C. Obr. 31
V6fok1thuD

Obr. 31

Vzhľadom na veľmi blízky chemický vzťah medzi metkatinónom a efedrínom je dosiahnutie jasnej separácie na chromatograme pomerne náročné. Najspoľahlivejšou metódou je meranie indexu lomu vodných roztokov efedrínu pripravených s presne definovanými koncentráciami. Na tento účel boli pripravené roztoky s koncentráciami: 1. vzorka - 1,5 Eq 1% (1 g v 100 ml), 2. vzorka - 2 Eq 5% (5 g v 100 ml), 3. vzorka - 1 Eq 8% (8 g v 100 ml). Obr. 32
VFTjsPZcfi

Obr. 32

Hodnoty indexu lomu pre roztoky efedríniumhydrochloridu s presne definovanými koncentráciami sú uvedené v tabuľke 1.

Tabuľka 1. Koncentrácie roztokov efedríniumchloridu a index lomu

Index lomu
nD20
Koncentrácie efedríniumhydrochloridu, %.
1.334
0.5
1.335
1
1.336
1.5
1.337
2
1.338
2.5
1.339
3
1.340
3.5
1.341
4
1.342
4.5
1.343
5
1.344
5.5
1.345
6
1.346
6.5
1.347
7.5
1.348
8
1.349
8.5
1.350
9
1.351
9.5
1.352
10
1.353
10.5

Pre roztok 1,5 Eq s koncentráciou 1 % bol index lomu 1,3349. Obr. 33
5lSZnaBcgo

Obr. 33

Pre roztok 2 Eq s koncentráciou 5 % bol index lomu 1,3429. Obr. 34
Vms35cCqBH

Obr. 34

Pre roztok 1 Eq s koncentráciou 8 % bol index lomu 1,3493. Obr. 35
KnQpaBRsjZ

Obr. 35

Na základe získaných údajov použitie 1 ekvivalentu borohydridu sodného vedie k prítomnosti nečistôt vo vzorke po syntéze. Následne je potrebné použiť nie menej ako 1,5 ekvivalentu borohydridu na úplnú redukciu metkatinónu na efedrín. Ramanovo spektroskopické spektrum racemickej vzorky efedríniumhydrochloridu je uvedené na obr. 36.
HN2l1npsho

Obr. 36
 
Last edited by a moderator:

bigbadbear

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jul 1, 2023
Messages
20
Reaction score
8
Points
3
Ďakujeme vám za vašu neustálu snahu a vytrvalosť👌👌👍
 

Mo0odi

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 26, 2022
Messages
148
Reaction score
54
Points
28
Miloval som všetky vaše syntézy a správy s obrázkami

Naozaj vám ďakujem za všetko vaše úsilie


Dúfam a verím, že nahráte video o svojej úžasnej práci


Ďakujem 🌷
 

Wiscounsin

Don't buy from me
Resident
Language
🇪🇸
Joined
Sep 19, 2022
Messages
7
Reaction score
20
Points
3
Ďakujeme, že je to láska k chémii. Svätý Bože. Som paralyzovaná medzi pánom Pattonom a pánom Chemickým duchom, dvoma odborníkmi. Kľačím mu pri nohách. Naozaj vám ďakujem za to, že ste sa podelili o svoje vedomosti.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Akým kúzlom sa redukciou racemického metakatiónu získa (-)-efedrín, ako sa tvrdí? A ak sa nezíska ani (-)-efedrín, ani (+)-pseudoefedrín, na čo je to dobré? Zmes všetkých možných stereoizomérov nie je dobrá droga, ale jej používanie sa veľmi neodporúča, pretože je veľmi nezdravé. Je naozaj zlý. Ďalšou redukciou vznikne racemický metamfetamín, čo je oveľa jednoduchšie vyrobiť z MeNH2 a P2P.

Dávajte si pozor! Toto nie je efedrín, po ktorom túžite, pri redukcii z neho nevznikne kryštalický metamfetamín!

GhostChemist, mám naozaj rád väčšinu vašich príspevkov, ale toto je teraz veľmi zavádzajúce, je to tak, ako je to prezentované, aj zjavne fakticky nesprávne a neviem, prečo to robíte, pretože z dlhodobého hľadiska sa v tajnej chémii počíta len jej reputácia a tu si nerobíte žiadnu službu, verte mi.
 
View previous replies…

Wiscounsin

Don't buy from me
Resident
Language
🇪🇸
Joined
Sep 19, 2022
Messages
7
Reaction score
20
Points
3
Ospravedlňujeme sa, že vás obťažujeme. Trochu ma prekvapilo, čo ste napísali. Ďakujem vám za radu o efedríne, ale kto vám povedal, že chcem znížiť výsledok tejto syntézy. Myslím, že došlo k nedorozumeniu. Ja som len poznamenal, že títo dvaja odborníci z fóra, ktorých som menoval, robia skvelú prácu, keď sa delia o svoje vedomosti a usmerňujú ľudí. Na druhej strane, ja nemám o chémii ani poňatia. Prial by som si, aby som sa s nimi stretol osobne a mohol sa od nich denne učiť. Len to bez ďalšieho. Ja metamfetamín nevyrábam. Pozdravujem kamaráta.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Dobrý deň, ak mám byť úprimný, zvyčajne nekomentujem komentáre iných ľudí, ale tentoraz som si nemohol pomôcť.
Veľmi si vás oboch @OrgUnikum a @GhostChemist vážim , a som si vedomý vášho majstrovstva v oblasti chémie.
Je pravda, že @GhostChemist nebol s tou správou presný, pretože je jasné, že dáva racemický produkt, aj keď v celom postupe spomína len efedrín bez uvedenia konkrétneho enantioméru, okrem správy, čo samozrejme nemôže byť produkt vyrobený týmto postupom.

Po tom, čo som povedal, by sme podľa môjho názoru nemali byť takí "tvrdí", myslím tým spôsob vyjadrovania (možno by sa to dalo povedať aj inak), voči niekomu, kto sa o svoju prácu a poznatky delí altruisticky, len aby pomohol iným.
Myslím, že by sme si mali viac vážiť takýchto ľudí; tak to vnímam ja, aj keď v tomto prípade urobili chybu.
Je to môj pohľad, ktorý sa, samozrejme, nemusí zhodovať s pohľadom nikoho iného.

Na druhej strane, dôkladné preskúmanie procesu ma prinútilo zvážiť cestu začínajúcu od 4-metylpropiofenónu bez toho, aby som prešiel cez efedrín, a verím, že sa to dá urobiť:
(R) efedrón/metkatinón -> (R) efedrón/metkatinón -> (R) sekundárny amín -> (R) metamfetamín.
Momentálne to budem robiť od (R) izoméru, pretože si myslím, že akákoľvek z vykonaných redukcií by ho zmenila tak, ako to robí efedrín
Dám vám vedieť, ako to pôjde, pretože momentálne sa sústredím na hľadanie spôsobu, ako racemizovať Meth. Mám niekoľko schodných ciest; pracujem na tom ;-)
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Máte pravdu. Rozloženie metkat iónu na jeho stereoizoméry (lepšie: použite chirálny syntézu), to by malo byť oveľa jednoduchšie ako to urobiť s Meth, a potom redukovať chirálny metkat ión až na chirálny amín.
IIRC závisí od toho, čo použijete na redukciu, či dôjde k zachovaniu alebo inverzii produktu. Pd/C a Pt robia skôr inverziu, väčšina ostatných ju zachováva.
Uups, práve som si spomenul, že v tomto prípade je chrálna orientácia na 2-pozícii, kde je amiňová skupina, vždy stabilná, pretože táto časť sa vôbec nedotýka.
Je to jednoducho logické. Takže sa netreba znepokojovať.

Jansom navrhovaná metóda dáva zmysel, Téma, ako bola zverejnená, bohužiaľ nie až tak veľmi.

Tiež som tu nikoho neflamoval, ponúkol som oprávnenú a vzdelanú konštruktívnu kritiku. ak sa s tým niekto nevie vyrovnať, tak internet nie je pre neho to pravé miesto, prepáčte.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Dobrý deň. V prvom rade, táto metóda je vyvinutá, opísaná a zaznamenaná s cieľom poskytnúť informácie BB fóru zadarmo a stálo to veľa úsilia a času. Po druhé, v Ramanovej správe je len vyhlásenie, že ide o (-)-efedrín. Pokiaľ je mnohým chemikom známe, Raman, najmä parciálny, nedokáže presne určiť stereoizoméry. Neexistuje žiadne vyhlásenie, že výsledný efedrín je (-)-efedrín. Táto metóda opisuje výrobu racemického efedríniumhydrochloridu z efedrónu.

Prosím, nehanbite sa. Vaše tvrdenie o "nesprávnom" izomére je nezmysel. Je známym faktom, že racemický pervitín je výsledkom redukcie efedrínu. Inými slovami pre vás d,l-metamfetamín (zmes izomérov) vyrobíte z akýchkoľvek izomérov efedrínu po redukcii Birchom alebo akýmkoľvek iným spôsobom.

Mám niekoľko nápadov, prečo tu kritizujete takýmito populistickými a nezmyselnými komentármi, asi si chcete získať nejakú reputáciu a využiť ju pre svoje záležitosti na fóre. Môžem vám povedať, že sa o vás postaráme. Prosím, ak ste sa rozhodli kritizovať, urobte to v súlade s faktami.
 
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
efedrín => racemický pervitín
P2P nemá chirálny atóm uhlíka
 

NAGAINAGAYOSHI

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 27, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Hovoríte o pseudoefedríne [(S,S)-2-metylamino-1-fenylpropán-1-ol], nie o racemickej zmesi alebo (R,S)-2-(metylamino)-1-fenylpropán-1-ole. To je izomér, ktorý vedie k d-(s)-metamfetamínu, to je správne.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Čo iné by ste s tým chceli robiť? Nemôžete ho používať ako liek, pretože je nebezpečný pre zdravie, zmes prírodných a neprirodzených Stereoizomérov sa považuje za bnad, ako sa len dá, pretože zlúčeniny sa navzájom vylučujú a vyzdvihujú, jej opis je napríklad v indexe MERCK.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Každopádne by sa mohlo vykonať rozlíšenie izomérov nad metkatinónom s kyselinou vínnou a stanoviť racemický efedrín v takom prípade by sa oddelil (S)metkatinón, aby sa (S)efedrín zredukoval na (R)metamfetamín
 

Alojz

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Feb 11, 2023
Messages
19
Reaction score
5
Points
3
Ako syntetizovať efedrín z efedrínu
 

Throw-off

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 18, 2024
Messages
69
Reaction score
35
Points
18
@GhostChemist Ďakujem za všetku vašu tvrdú prácu, Vizualizácia procesov prostredníctvom vašej fotografie je vždy veľmi cenená.
 
Top