Bromiranje 4′-metilpropiofenona do 2-bromo-4'-metilpropiofenona. V velikem obsegu.

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Reakcijska shema:
QmU05KGcDH

Reagenti:
  • 4′-metilpropiofenon (cas 5337-93-9) 1000 g.
  • vodikrobromna kislina 48 % aq. 1300 g.
  • Vodikov peroksid (H2O2) 35% 750 g.
  • natrijev bikarbonat (NaHCO3).
  • Destilirana voda.
Oprema in steklovina:
HzO1gsfG3M

  • Bučka z okroglim dnom s tremi vrati, 5 l;
  • Stojalo za retorto in objemka za pritrditev aparata;
  • povratni kondenzator;
  • lijak;
  • lijak za kapljanje 1 L;
  • zgornje mešalo;
  • filter s sitom (kuhinjski filter je primeren);
  • Vodna kopel;
  • grelna plošča;
  • brizga ali Pasteurjeva pipeta;
  • papirčki z indikatorjempH;
  • čaše (600 ml x2, 2 L, 1 L, 100 ml x2);
  • Vakuumski vir;
  • laboratorijska tehtnica (primerna je 0,1-1000 g);
  • merilni valji 1000 mL in 100 mL;
  • steklena palica in lopaticica;
  • laboratorijski termometer;
  • Buchnerjeva bučka in lij;
  • Filtrirni papir;
Uvod
Reakcija bromiranja se pod temi pogoji zlahka poveča. Osnovno pravilo: vodikov peroksid dodajamo počasi, da se izognemo brizganju reakcijske zmesi. Bolje je uporabiti zgornje mešalo, ker magnetno mešalo ni kos usedlinam. Lopatice mešalnika morajo biti prekrite s ftoroplastom (teflon), da se preprečijo reakcije z vodikovodikovo (HBr) kislino.
Sinteza:
1. V erlenmajerico dodamo 1000 g 4'-metilpropiofenona.
2. V erlenmajerico vlijemo hidrobromno (HBr) kislino 1300 g 48 % in mešamo 5 min.
3 . Vodikov peroksid 750 g 35 % se doda v kapalni lij 1 l.
4. Vodikov peroksid se po kapljicah dodaja mešani reakcijski zmesi.
5. Med dodajanjem vodikovega peroksida zmesi se sprosti brom, ki se raztopi v raztopini in reagira.
6. Vodikov peroksid je treba dodajati z ustrezno hitrostjo, da reakcijska zmes postane brezbarvna.
7. Temperatura reakcijske zmesi mora biti nižja od 65 °C. V primeru pregrevanja se uporabi zunanje hlajenje. Če je reakcijska temperatura višja, se dodajanje vodikovega peroksida ustavi.
8. Drugi del reakcije razbarvanja se lahko izvaja dlje časa. Vodikov peroksid se dodaja glede na reakcijsko temperaturo.
9. Reakcijsko zmes pustimo 12 ur ob stalnem mešanju pri sobni temperaturi, takoj ko dodamo ves vodikov peroksid.
10. Po 12 urah nastane oborina.
11. Reakcijski zmesi dodamo aq raztopino natrijevega bikarbonata, da dosežemo nevtralni pH 6-7, in dobro premešamo. Zmes z 2-bromo-4'-metilpropiofenonom filtriramo skozi Buchnerjev lijak. Produkt speremo z majhno količino destilirane vode.
12. Surovi 2-bromo-4'-metilpropiofenon (cas 1451-82-7) se uporabi za nadaljnje reakcije. Teoretični izkoristek do 1530 g. Praktični izkoristek je skoraj kvantitativen (video izkoristek 94 %
).
 
Last edited by a moderator:

dk77

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 27, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Druga hidrobromna kislina, ki jo je sintetiziral Hans-Dietrich, je 780ML, tukaj 1300 hidrobromna kislina. Kakšna je razlika med oksidacijsko tekočino 136ML in 750ML?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
1300 g (ali 1L) aq. HBr 48 % - 1,2 eq za 4-metilpropiofenon
 
Last edited by a moderator:

dk77

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 27, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Žal, ko vodikov oksid doseže 500 gramov, postane rdeč, namesto da bi spremenil barvo, nato pa ob dodajanju še bolj temno rdeč. Morate dokončati dodajanje?
 
Last edited:

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Nadaljujte z mešanjem, dokler ne pride do razbarvanja. Če do razbarvanja ne pride, reakcijo ustavite. Navedena razmerja so razmerja s presežkom hidrobromne kisline in peroksida, vendar jih je mogoče zmanjšati (1,1 kg HBr48 % in 0,65 kg H2O2).
 

dk77

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 27, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Ker angleščina ni moj materni jezik, se morda ne bom dobro izražal. Hočem reči, da ko začne kapljati, spremeni barvo in nato postane prozorna, po kritični točki pa postane neprozorna in vsa stvar postane rdeča. Ali je čas, da prenehamo? Ali je slabo dodati preveč vodikovega peroksida? Preneham, ko postane rdeč in ne more spremeniti barve, ker ne vem, kdaj naj preneham, potem pa, ko se temperatura zniža, nastanejo kristali. Ne vem, ali je to 2-bromo-4-metilpropiofenon. Fotografije bom dodal pozneje. hvala za pomoč.
 
Last edited:

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Ne vedno, morda potrebujete več časa, usmerjeno na zgornji delež
Brez težav, karkoli, presežek ne bo škodil
Ti kristali - 2-bromo-4-metilpropiofenon
 

hlebsladky2

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 10, 2022
Messages
12
Reaction score
3
Points
3
Kako je videti surovi bk4? Btw, ali moram za metilacijo počakati, da celotna snov postane kristal, ali lahko čakanje preskočim za eno noč?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Počakajte na kristalizacijo snovi. Surovo in oprano je videti enako kot suho, le da je mokro
 

hlebsladky2

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 10, 2022
Messages
12
Reaction score
3
Points
3
Hej! Koliko moram dodati nasičene vodne raztopine sode? Hvala.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Pogledamo, kdaj se reakcija preneha obarvati. Po tem in kristalizaciji produkta lahko dodamo suho sodo. Dodajamo med mešanjem v majhnih obrokih, dokler rdeča barva ne izgine in reakcija ne preneha mehurčkati.
 

hlebsladky2

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 10, 2022
Messages
12
Reaction score
3
Points
3
Hvala! Kar zadeva destilirano vodo, ki jo je treba dodati, ali naj bo enaka prostornini reagenta?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Ni pomembno, vodo lahko dodate do celotne prostornine bučke, vendar vsaj en ekvivalent prostornine reakcijske zmesi
 

ZhengJi

Don't buy from me
Member
Joined
May 15, 2022
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Katero topilo je najboljše za rekristalizacijo 2-bromo-4'-metilpropiofenona? Poskusil sem to metodo, vendar je moj 2b4mpp nekoliko umazan - bel namesto brezbarvnega kristala.
 

dk77

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 27, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Pošljite fotografijo in preveril bom, ali gre za pravi izdelek
 

dk77

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 27, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Ste že kdaj kupili ali izdelali prozoren in brezbarven izdelek?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Bela barva je dobra za to, ne sme biti prozorna (čeprav pod določenimi pogoji rastejo veliki kristali)
 

ADATA

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 6, 2022
Messages
21
Reaction score
7
Points
3
7. Temperatura reakcijske zmesi mora biti višja od 75 °C, vendar nižja od temperature vrelišča

Zdi se, da mora biti temperatura pred reakcijo nižja od 75 °C
Torej je pravilno, da je višja od 75C?
 

ADATA

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 6, 2022
Messages
21
Reaction score
7
Points
3
Ali mi lahko kdo odgovori, ali je pravilno reči, da je nad 75 stopinj C in pod vreliščem?
Prejšnji podatek je bil 65 stopinj C
 

ADATA

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 6, 2022
Messages
21
Reaction score
7
Points
3
Sinteza mefedrona (4-MMC) iz haloketonov v etil acetatu. Lestvica od 1 do 10 kg.

Tu omenjena temperatura ne sme presegati 65 stopinj
Sem zmeden
 
Top