4-alil katehol (prekurzor safrola)

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
315
Reaction score
375
Points
63
Povezava do izvirnega sinhronizacijskega besedila tukaj!!! ^_^


4-alil katehol v resnici služi samo enemu namenu - kot vmesni produkt za sintetični safrol. Je bel do rjavkast prah z značilnim vonjem po dizlu/dimu. Hitro ali enostavno sta dve besedi, ki nikoli ne bi smeli opisati sinteze 4-alil katehola. Čeprav ni posebej težka, je treba potrebne reagente izdelati ali kupiti pri posebnem dobavitelju. Pridobiva se z reakcijo z aluminijevim halogenidom, pri čemer nastane fenolni adukt, ki se nato hidrolizira.

Demetilacija z aluminijevim jodidom

Ta pot je morda najlažja, saj je po mojem mnenju bistveno lažje kupiti jodove kristale kot kar koli drugega. Naredimo ga tako, da v topilu reagira aluminij z jodom, nato pa v to reakcijo vnesemo evgenol. Ne morem dovolj poudariti: vse mora biti suho! Edina slaba stran te reakcije je, da je za izdelavo večjih količin potrebna velika količina joda (ki je drag).

2Al + 3I2 ----> 2AlI3

C10H12O2 + AlI3 ----> AlI2C9H9O2 + CH3I

AlI2C9H9O2 + 3H2O ----> C9H10O2 + 2HI + Al(OH)3

Materiali:
Eugenol
Kovinski aluminij (folija, prah, drobci)
Jod
Benzen ali cikloheksan (OPOMBA A)
Inertna atmosfera (OPOMBA B)
Vaš najljubši mehčalec tkanin

Oprema:
1000ml RBF s tremi vrati in 24/40 spoji
povratna kolona s spojkami 24/40
Oprema za vakuumsko filtriranje
dodajalni lijak (24/40 členov)
Priporočeno magnetno mešalo
ločevalni lijak

Predlaboratorij: Po umivanju vse steklene posode jo je treba posušiti v sušilniku, da se odstranijo vsi sledovi vode. Nastavite bučko s tremi vrati z enim zamaškom, enim refluksnim stolpcem in dodajnim lijem. Ko jo sestavite, na vrh kondenzatorja pritrdite cevko za sušenje kalcijevega klorida. Odstranjevanje vode je izredno pomembno, saj lahko že 1 ml vode zmanjša izkoristek na 0.

V 1000 ml RBF nalijemo 150 ml benzena ali cikloheksana (OPOMBA A). Temu dodajte 60 g jodovih kristalov, nato 4,5 g aluminija (folija, čipi, prah). Refluksirajte, dokler rdeča/vijolična barva joda ne izgine in se pojavi sivo-rumena barva. Ko se to zgodi, pripravite inertno atmosfero (OPOMBA B) tako, da jo priključite na predhodno zamašeni spoj na erlenmajerici. Z inertno atmosfero izpodrinite ves zrak v sistemu, medtem ko ga hladite v ledeni kopeli na temperaturo pod 30 °C. Ko temperatura pade pod 30 C (ali približno). V dodajalni lij napolnite s 30 g evgenola, 3-5 ml najljubšega mehčalca za tkanine (jaz sem uporabil snuggle) in malo (~20 ml) benzena ali cikloheksana, da se vse to spere. To začnite počasi dodajati zmesi, medtem ko skozi kondenzator ohranjate hladno vodo. Če nimate erlenmajerice s tremi grli ali dodajalnega lijaka, lahko to kapljate skozi refluksno kolono.

Na tej točki nastaja metil jodid. Ta vre pri 42 C, zato lahko vidite, zakaj je pomembno znižati temperaturo pod 30 C. Metil jodid je precej strupen, zato je potrebno ustrezno prezračevanje. Nadaljujte s počasnim dodajanjem, pri tem pa ohranjajte inertno ozračje. Na tej točki je priporočljivo vključiti magnetno mešanje, vendar sem to storil brez njega. Ko je vse dodano, refluksirajte 1-2 uri ob še vedno delujoči inertni atmosferi. Po tem času boste imeli bučko, polno od temno rjave do svetlo rjave trdne snovi. Pustite, da se ohladi na sobno temperaturo, in dodajte 100-200 ml vode. Ves čas ohranite inertno atmosfero. Če so v njej grudice, jih boste morali na nek način razbiti, da bi jo popolnoma hidrolizirali. Ko je suspenzija fina, jo prenesite v primerno veliko čašo. S stekleničko za izpiranje odstranite preostalo trdno snov. V tem trenutku lahko prenehate z inertno atmosfero. Pustite, da se oborina za nekaj ur usede na dno. Ko se voda usede, jo dekantirajte v filter, nato pa ji sledite z oborino. Uporabite vakuum in odstranite čim več tekočine iz filtra. Najprej morate pustiti, da se usedlina usede, sicer boste večno čakali, da se filtrira, poleg tega pa jo lahko izpostavljenost vlažnemu 4-alil kateholu v ozračju razgradi.

V 1000-mililitrsko bučko od prej dajte 100-150 ml dietiletra, da odstranite vse ostanke, nato pa ga prelijte v 600-mililitrsko čašo. V čašo z etrom dodajte trdno snov na filtru in jo dobro premešajte. S tem boste iz aluminijevega hidroksida in drugih soli izločili 4-alil katehol. Čašo pokrijte in pustite, da se ponovno usede za nekaj ur. Še enkrat dekantirajte eter v filter, nato pa še trdno snov. Skozi trdno snov spustite majhen del etra, preden ta popolnoma zamaši filter. Najprej morate pustiti, da se usede in dekantira, sicer bodo zelo drobne aluminijeve soli zamašile filter in eter bo izhlapeval hitreje, kot bo lahko šel skozi filter. Če je v etru voda, jo ločite z ločevalnim lijem, nato pa eter izparevajte na vodni kopeli ali z vakuumom. Ostati bi vam morala bela do rjavo obarvana trdna snov. To se lahko rekristalizira iz petroletra. Teoretični izkoristek je 23,67 g, vendar bi morali dobiti približno 20 g.

OPOMBA A: Topilo lahko poljubno nadomestite z nepolarnim topilom. Ne uporabljajte dietiletra ali etilacetata. Uporabna topila so benzen, cikloheksan, toluen, ksilen, kloroform (manjši izkoristek), nitrobenzen (slab izkoristek), klorobenzen itd.

OPOMBA B: Za inertno atmosfero je priporočljivo uporabiti dušik, vendar je za to potrebna jeklenka z dušikom. Propan se lahko uporablja brez težav. Uporabite gorilnik in nanj priključite gumijasto cev. Najprej jo speljite skozi sušilnik kalcijevega klorida, nato pa jo speljite v bučko. Na vrh povratnega kondenzatorja namestite zamašek, iz katerega se vleče majhen kos steklene cevi. Ker je propan zelo vnetljiv in prispeva tudi h globalnemu segrevanju, ga je najbolje sežgati, ko se porabi. Pustite, da propan teče skozi bučko/kondenzator 30 sekund, nato prižgite majhno stekleno cevko. Iz cevke naj bo le zelo majhen plamen, podoben plamenu vžigalnika. Če ne bo ostala prižgana, jo lahko povečate. Prednost tega je, da bo zgorel vsak metil jodid, ki zapusti kondenzator, pri čemer bodo v plinski fazi nastali CO2, H2O in I2. Jod je strupen, zato je potrebno prezračevanje, vendar je manj nevaren kot metil jodid in med gorenjem daje zanimiv vijoličen dim.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,814
Points
113
Deals
1
Pozdravljeni, lepo bi bilo, če bi uporabili nekaj slik in/ali shem.
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
315
Reaction score
375
Points
63
stavi :x bom poskusil poiskati nekaj, ko bom prost

Žal mi je, da nisem dodala nobene, povezava, s katere sem jo dobila, ni imela slik in se mi takrat ni ljubilo iskati drugje
 
Top