Sinteza glikidata BMK (natrijeva sol) iz benzaldehida

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
34jglQbthS

Uvod

Ta sinteza je dobra možnost v primeru, da nimate na voljo fenilacetona za nadaljnjo sintezo amfetamina ali metamfetamina. BMK glicidat se lahko s hidrolizo zlahka spremeni v P2P. Ta reakcija ima nekaj prednosti in slabosti. Glavna pomanjkljivost je, da je reakcija zelo občutljiva na vodo. Uporabiti morate popolnoma suho steklovino in reagente. Prepričajte se, da so bili vaši reagenti pred sintezo posušeni in prečiščeni. Vodne sledi zmanjšajo izkoristek. Prav tako je vredno to reakcijo izvesti v inertni atmosferi (N2), da bi povečali njen izkoristek. Prednosti so precej visok izkoristek in kratek reakcijski čas. Poleg tega reakcija ne potrebuje topil.

Oprema in steklovina.

  • V sestavi je 2l šaržni reaktor (ali bučka) s povratnim hladilnikom, zgornjim mešalom in vodnim plaščem (vodna kopel);
  • Stojalo za retorto in objemka za pritrditev aparature;
  • 1 L lij za kapljanje;
  • običajni lijak;
  • laboratorijski termometer (do -10-100 °C);
  • steklena palica;
  • Silikonske cevi;
  • merilni valj za 1 L;
  • Vakuumski vir;
  • Laboratorijska tehtnica (primerna za 1-200 g);
  • Hladna vodna kopel za povratni kondenzator in vodna črpalka (v primeru odsotnosti hladilnika);
  • Buchnerjeva bučka in lij;
  • 2 L; 1 L x2; 500 ml x2 čaše;
  • Plastična žlica ali lopatka;
  • zamrzovalnik;
  • hladilna naprava s krožno črpalko (neobvezno);
  • Pirex posode za izdelek (ali druge posode);

Reagenti.

  • Benzaldehid 200 g (cas 100-52-7).
  • Metil 2-kloropropionat 350 g (cas 17639-93-9).
  • Brezvodni natrijev sulfat (Na2SO4).
  • natrijev hidroksid (NaOH) 200 g ali kalijev hidroksid (KOH) 265 g.
  • destilirana voda ~2 L.
  • natrijev etilat 200 g (EtONa).

Sinteza

...

Substitucijska nukleofilna reakcija med benzaldehidom in metil 2-kloropropionatom.

Stekleni reaktor je opremljen s plaščem, povezanim s hladilnim agregatom z obtočno črpalko z nastavljeno temperaturo hladilnega sredstva 0°С. Če uporabljate bučko ali enoplastni reaktor, morate uporabiti ledeno-vodno hladilno kopel. Reakcijska bučka (reaktor) mora biti znotraj popolnoma suha, brez vodnih kapljic in kondenzata.
1pkrvWZanw
1. V čašo nalijemo 200 g benzaldehida.

2. Dodajte metil 2-kloropropionat 350 g. Mešanico benzaldehida in metil 2-kloropropropionata premešajte.

Opomba: Če so reagenti sveži in shranjeni v primernih pogojih, jih uporabite neposredno, tako da jih naložite v reaktor. V nasprotnem primeru ali zaradi preventive (da se prepričate) lahko zmes benzaldehida in metil 2-kloropropionata dodatno posušite z eksikantom. V tem primeru uporabite brezvodni natrijev sulfat (Na2SO4).

3. Mešanici dodamo brezvodni Na2SO4, tako da popolnoma prekrije stekleno dno (približna količina). Mešanico premešamo.

Opomba: Na2SO4 zbira preostalo vodo, tvori kristalne hidrate in se brez mešanja usede na dno posode. Adsorpcija vode poteka precej hitro. Vizualno je videti, da se tvori prozorna zmes reagentov.

4. Usedlo, z natrijevim sulfatom dehidrirano zmes dekantiramo v reakcijsko posodo. Prepričajte se, da usedlina (kristalni hidrati) ne pride v reaktor.

Opomba :Vsi nastali kristalinični hidrati natrijevega sulfata in nereagirani oborine natrijevega sulfata se usedejo na dno posode. Odstranjevanje je precej enostavno. Da bi se prepričali, lahko uporabite dodatno filtracijo ali v lijak reaktorja namestite predfilter.

5. Oborina kristalnih hidratov natrijevega sulfata se zlahka loči. Nato jo odstranimo. Pripravimo natrijev etoksid za dodatek. vključimo mešalnik.

Opomba: hitrost mešanja nastavimo tako, da se zmes dobro premeša, hkrati pa se ne razprši preveč po stenah reaktorja (bučke).

6. Reakcijsko zmes (RM) ohladimo na 0-10 °C z ohlajenim reaktorskim plaščem. Med reakcijo se temperatura vzdržuje na isti ravni in se preverja s temperaturno sondo. Temperatura se meri s potopitvijo temperaturne sonde. Uporabi se lahko potopni termometer ali IR termometer za bučko.

7. Vnaprej pripravimo vodno raztopino alkalije (natrijevega ali kalijevega hidroksida). Natrijev hidroksid 200 g (ali kalijev hidroksid 265 g) se nalije v čašo. Dodamo 0,8-1 l destilirane hladne vode. Mešanico mešamo, dokler se NaOH popolnoma ne raztopi. Raztopina postane zelo vroča. Nato alkalno raztopino pustimo na hladnem mestu, da se zmes ohladi na sobno temperaturo. Nato lahko alkalno raztopino postavimo v hladilnik.

8. Ko se RM v reaktorju ohladi na 0 °C, se začne dodajanje suhega natrijevega etilata 200 g (EtONa). Dodajanje je treba izvajati v majhnih obrokih s prekinitvami, da se ohrani temperatura reakcije pod 10 °C. Prehitro dodajanje in veliki odmerki EtONa lahko povzročijo močno segrevanje zmesi in celo vrenje RM, pri čemer se v tem primeru zmanjša izkoristek reakcije. EtONa je treba dozirati s plastično ali silikonsko žlico; kovinske žlice ni mogoče uporabiti.

Opomba: Uporabijose lahko tudi drugi kovinski alkoholati, kot so natrijev metoksid, kalijev terc-butoksid, natrijev izopropoksid itd. Poleg tega se lahko uporabijo tudi natrijev hidrid in natrijev amid. RM se med dodajanjem EtONa segreje in nekoliko zgosti, uporabi se zunanje hlajenje.

Mešanica se zgosti, barva postane rumena, nato opečnato rdeča in kasneje rjava. Temperaturo je treba vedno vzdrževati v območju od 0 do 10 °C. Čim več natrijevega etilata dodamo, tem gostejša postane zmes. Mešanje se vzdržuje s prilagajanjem hitrosti mešanja.

Opomba: Če se reakcija izvaja v reakcijski bučki na magnetnem mešalniku, eno sidro morda ne bo dovolj. Uporabiti je treba ročno ali zgornje mešalo.

9. RM se meša in vzdržuje v območju 0-10 °C 1 uro po popolnem dodatku EtONa.

10. Nato se odstrani zunanje hlajenje in RM se meša pri sobni temperaturi 12 h.

Po želji: Po želji se zunanje postopno segrevanje nastavi na 60 °C. Pri tej metodi se zmanjša izkoristek reakcije. Na reaktor se namesti povratni hladilnik. RM se meša pri 60 °C še 1 h. Segrevanje poteka s pomočjo reaktorskega plašča in termostata.

11. Po 1 uri se zunanje ogrevanje izklopi. Mešanica se ob stalnem mešanju počasi ohladi na sobno temperaturo.

12. Na reaktor se namesti lijak za kapljanje z 1 l hladne destilirane vode. Voda se dodaja po kapljicah ob močnem mešanju. Gost RM postane tekoč.

13. Mešalnik se izklopi. RM se loči v dve plasti. Zgornja plast je metilglikidni ester (metilglikidat BMK), spodnja plast je voda z nepotrebnimi reakcijskimi solmi, ki so v njej raztopljene. Spodnja plast se zavrže, zgornja plast glikidnega estra se uporabi v nadaljnjih reakcijah.

14 . V reaktorju ostane metilni ester BMK-glikidata. Lahko ga vakuumsko destiliramo, da dobimo čistejši ester, če ga želimo prodati kot izdelek. Približna količina estra je približno 400 g. Po izbiri se ester uporabi v naslednji reakciji za pridobitev natrijeve ali kalijeve soli glicidne kisline.

Alkalna hidroliza do natrijevega glicidata BMK

DvZry2mW10
14. Alkalno raztopino, ki smo jo pripravili vnaprej, nalijemo v lij za kapljanje. Vključi se mešalnik. Začne se kapljično dodajanje ohlajene vodne raztopine NaOH (ali KOH) pri sobni temperaturi.

V našem primeru je dovoljeno samoogrevanje zmesi. Po dodajanju alkalij se termostat nastavi na 60 °C, da se pospeši postopek pridobivanja soli. Mešanico mešamo 2 uri.

Opomba: Če želite dobiti večji izkoristek produkta, dodajte alkalno raztopino z zunanjim hlajenjem. Nadalje se RM meša dodatnih 12 ur pri sobni temperaturi. Mešanica se med dodajanjem alkalne kisline brez hlajenja precej hitro zgosti (oborina natrijeve soli glikidne kisline). Če se zmes preveč zgosti, povečamo hitrost mešanja.

Pozor! Pri tej reakciji iz metilglikidata BMK dobimo metilni alkohol.

14 . Med segrevanjem zmes postane prozorna. Nastala natrijeva sol glicidne kisline je topna v vodi. Kmalu zatem se reaktor pripravi za hlajenje, da se glikidna sol kristalizira. Po želji se lahko termostat izklopi in zmes postopoma ohladi na sobno temperaturo.

Med postopnim ohlajanjem začne zmes kristalizirati. Postane bolj motna, glikidna sol se obori, zmes se zgosti. Dobimo zmes natrijeve soli glikidne kisline BMK.

14 . Mešanico vakuumsko filtriramo v Buchnerjevi bučki in lijaku. Dobimo suh proizvod 300 g, 79 % izkoristek (cas 5449-12-7
).
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Torej, če želite priti do bmk, ga lahko pustite kot bmk metilglikidat in samo naredite 1 kg bmk metilglikidata 1 l vode 1 l HCl za 1 uro pri 80 c, da ga spremenite v čisti p2p?
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Hidroliza v klorovodikovi kislini ni najboljša možnost.
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Kaj bi bilo bolje? Na natrijevo sol sem z dobrim uspehom uporabil HCl
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
hidroliza v čisti fosforjevi kislini, glicidat se ne sme pretvoriti v natrijevo sol
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Pozdravljeni, na voljo je povezava do te metode.
 
Last edited:

LoneChemist

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 3, 2023
Messages
3
Reaction score
1
Points
3
Zahvaljujemo se vam. Zagotovo bom to v doglednem času spravil v delo in posodobil z ugotovitvami.
 

marywin

Don't buy from me
Member
Joined
Nov 9, 2022
Messages
2
Reaction score
10
Points
18
Deals
19
Hvala, gospod Patton, tako dobra platforma za nas
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Je to že kdo naredil za p2p? Yeild?
 

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Ali lahko vprašam, ali se proizvedena natrijeva sol (5449-12-7) zlahka pokvari, če je na zraku? Ali lahko vlažno natrijevo sol (5449-12-7) za več dni postavimo na zrak, da se naravno posuši, ne da bi se pokvarila? In ali se lahko ta snov dolgo skladišči pod normalnimi pogoji?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Mislim, da je precej higroskopičen. Vredno ga je hraniti v zaprti embalaži. V primeru, da ga želite posušiti, vam priporočam uporabo preprostega ali vakuumskega eksikatorja.
 

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Pri tovrstnih spojinah z epoksidno strukturo lahko segrevanje in sušenje povzročita strukturne poškodbe. Rešitev je uporaba steklenega sušilnika, vendar ga pri množični proizvodnji ni enostavno uporabljati, poleg tega pa bo porabil veliko sušilnega sredstva, zato menim, da je primeren za to Najboljši način za sušenje te vrste snovi je uporaba vakuumskega liofilizatorja. Edina pomanjkljivost je, da je cena vakuumskega liofilizatorja razmeroma visoka. Kaj menite vi?
 

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Pri tem sem naletel na težavo. Sledil sem članku. Po dodajanju natrijevega etoksida sem eno uro mešal v strogo brezvodnem okolju pod 10 °C. Nato sem začel dvigovati temperaturo na 60 °C, da bi se pripravil na možnost enournega mešanja. Toda po nekaj segrevanja se je temperatura v napravi spontano nekontrolirano in hitro dvignila in že po nekaj minutah je moj termometer pokazal preboj 130 °C, zato bi rad vprašal, ali je to normalno? Ali se je s tem že kdo srečal? na prvi sliki je postopek enournega mešanja pod 10 °C po dodajanju natrijevega etoksida. Na napravo sem vstavil sušilno cevko, napolnjeno z brezvodnim magnezijevim sulfatom, da bi ohranil brezvodne pogoje. Ker lahko moja naprava za kroženje samo hladi, sem drugo stopnjo segrevanja prenesel v erlenmajerico. Metoda segrevanja je segrevanje v oljni kopeli, vendar sem samo za nekaj minut uporabil temperaturo 65 °C in temperatura v erlenmajerici je bila nenadzorovana. Z naraščanjem temperatura na termometru zelo hitro preseže 130 ℃, tako hitro, da nimam niti časa, da bi v cevi kondenzatorja začel kroženje kondenzirane vode, in potem nastane stanje, kot je prikazano na drugi sliki.

FS0m89Nsyu
Acri0RXHgt
 
Last edited by a moderator:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Pozdravljeni, ali se je samovžig dogajal naglo ali počasi? To je precej zanimivo.
 
View previous replies…

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Da bi prihranil čas, ki je potreben, da temperatura doseže reakcijsko temperaturo, sem oljno kopel vnaprej segrel na stalno temperaturo 70 °C. Moja zamisel je namestiti napravo in počakati, da se temperatura erlenmajerice dvigne na približno 50 °C, nato pa oljno kopel spremeniti na 60 °C za učinkovito in nemoteno vstopno reakcijo. Zato sem reakcijsko zmes pri približno 9 °C do 10 °C hitro prenesel v bučko in namestil napravo na oljno kopel. Kolba je bila v tem času potopljena v oljno kopel. Napravo sem šele pritrdil, nisem pa še začel mešanja in kroženja vode v cevi kondenzatorja. Opazil sem, da sta se v erlenmajerici nenadoma začela hitro ustvarjati bela meglica in mehurčki, podobno kot pri vlažilniku zraka. Takrat sem opazil, da je termometer v bučki pokazal, da je temperatura presegla 130 °C. Ker cev kondenzatorja ni delovala, je para hitro uhajala, tako da je nastala razpoka na sliki 2. Zdi se, da ta reakcija nenadoma uide izpod nadzora, ko temperatura preseže določeno kritično točko. Temperatura zelo hitro naraste in v približno 3 do 4 minutah povzroči nepopravljive in katastrofalne posledice.
 

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Včeraj sem to ponovil, tokrat je reakcija normalna, vendar menim, da bo izkoristek glede na postopek majhen. Nazadnje, po dodajanju ledene vode in enournem mirovanju ni očitnega plastenja, zato sem uporabil diklorometan Mešanica je bila ekstrahirana in ta ekstrakt bom danes analiziral in rezultate objavil pozneje. Poleg tega sem pravkar kupil patent za ta postopek. Zdi se, da so pogoji in postopki enostavnejši in bolj optimizirani kot v vašem članku. Iz njega je razvidno, da je delež benzaldehida (CAS 100-52-7) in metil 2-kloropropionata (CAS 17639-93-9) v skupnem izkoristku prečiščenega P2P kar 82,9 %. Že sem kupil ustrezne reagente in bom poskusil v nekaj dneh.
 

Davidrobinson

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 16, 2022
Messages
86
Reaction score
17
Points
8
Samo objavite patent, saj prosite za pomoč pri patentu, ki ga nihče ne more videti
 

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Objavila sem postopek in prakso patentiranja.
 
Top