Sinteza dekstroamfetamina (Nabenhauer, 1942)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Uvod

Trenutno obstaja veliko načinov za sintezo dekstroamfetamina. Razdelimo jih lahko na tri vrste: biosintezo (z uporabo biomase), neposredno sintezo in sintezo racemičnega (vsota l- in d-izomerov) amfetamina, ki ji sledi ločevanje optičnih izomerov. V našem primeru je bila izbrana sinteza, pri kateri so bili uporabljeni preprosti reagenti in hitra sinteza, ki je maksimalno prilagojena "domačim razmeram". Postopek je naslednji: racemični amfetamin dobimo na klasičen način, nato ga razdelimo na dva optična izomera (l- in d-) po Nabenhauerjevi metodi [patent ZDA 2276508, Nabenhauer FP, "Method for the separation of optically active alpha-methylphenethylamine", objavljen 17. marca 1942, dodeljen podjetju Smith Kline French].

Sinteza

Sinteza amfetamina iz P2NP prek Al/Hg. Najprej naredimo aluminijev amalgam. Ta je potreben, da se aluminij očisti močne oksidne plasti, ki nastane pri interakciji z zrakom. Vzamemo 14 g aluminijaste folije in jo z rokami raztrgamo na koščke velikosti 2x2, 3x3 cm. Pazimo, da jo trgamo in ne režemo, da povečamo površino. Položimo jih v bučko z okroglim dnom s tremi vratovi in folijo popolnoma napolnimo z vodo.
QgptKG9Ajb
Zdaj pripravimo živo srebrovo sol. Iz lekarne vzamemo živosrebrni termometer, ga zavijemo v papir in zlomimo na spodnji konici. Vse živo srebro prelijemo v kozarec, v katerega nato dodamo 4 ml dušikove kisline (70 %). Ne pozabite, da so hlapi živega srebra nevarni za zdravje! Za začetek reakcije je bilo treba kozarec segreti na približno 50 stopinj in občasno premešati. Vse živo srebro se je topilo približno 30 minut, iz stekla pa se je sprostil oranžni plin, dušikov oksid (IV). Reakcijska enačba je naslednja.
Hg + 4HNO3 ----> Hg(NO3)2 + 2NO2 + 2H2O
2
DAOGKxr3ge
S pipeto odvzamemo 2 ml raztopine in jo damo v bučko z okroglim dnom in folijo. Po približno 5 minutah je folija izgubila lesk, postala je motna, na dnu erlenmajerice pa se je nabrala majhna plast sive usedline (aluminijevega hidroksida).
Bu6JYFy7DR
Odcedimo tekočino in folijo trikrat speremo z vodo.
NpMPR8Hj6Q
V bučko nalijemo 30 ml vode, v levo grlo bučke vstavimo termometer, v osrednje grlo vstavimo povratni hladilnik, v desno grlo pa kapalni lijak s 110 ml 14-odstotne raztopine P2NP (to je fenilnitropropen; 1-fenil-2-metil-2-nitroetilen).
GmPF6QBVIS
Za proizvodnjo vodika se pogosto uporablja ocetna esenca, jaz pa reakcijo za proizvodnjo vodika "začnem" z vodo. Manj kislo sredstvo, kar pomeni, da je treba pozneje dodati manj alkalij. Veliko ljudi postavlja vprašanje: "Kako odstraniti to vodo?" Vode ni treba nikamor odstranjevati, reagira z aluminijem in dobimo vodik.
2Al + 6H2O ---> 2Al (OH) 3 + 3H2
Zelo pomembno je, da si zapomnimo, da je reakcija redukcije P2NP zelo! velika eksoterma. Potrebno je skrbno spremljati temperaturo in preprečiti pregrevanje nad 60 stopinj. Osebno sem vzdrževal temperaturo okoli 50-55 stopinj. Neupoštevanje te tehnologije zmanjša izkoristek izdelka in daje obarvan (rožnat, oranžen) izdelek. Infuzija celotnega P2NP je trajala približno 50 minut. Kapljalni lij zamenjajte s steklenim zamaškom. Dobili smo prav takšno sivo raztopino.
GgE3p2QwIJ
Da bi povečali izkoristek, lahko reakcijsko maso 30 minut segrevate v vodni kopeli pri temperaturi 50-60 stopinj.
68OZjuovtL
Mešanico ohladimo na sobno temperaturo, namesto termometra namestimo čep in odstranimo povratni hladilnik. Pripravimo alkalno raztopino na osnovi 1 dela natrijevega hidroksida - 2 dela vode. Raztapljanje poteka s segrevanjem, zato počakamo, da se raztopina ohladi. V reakcijsko maso ni smiselno vlivati trdne alkalije ali vlivati vroče raztopine, saj to zmanjša izkoristek, tako kot vsako pregrevanje. V reakcijsko maso vlijemo alkalije, ohlajene na sobno temperaturo, do pH = 11-12, počakamo 30-40 minut, da se ves plavajoči aluminij raztopi, rumeno olje pa plava navzgor. Hkrati spremljamo tudi temperaturo. Reakcijske enačbe.
2Al + 2NaOH + 6H2O ==> 2Na[Al(OH4)] + 3H2
NaOH + Al (OH)3 ---> Na[Al(OH)4]

XneMCjIBi5
Vse prelijemo v ločilni lijak. Čakamo na ločevanje plasti. Vzamemo oljno frakcijo.
L27S4gwQBC
Amfetamin iz mulja izločimo tako, da ga trikrat speremo z 10 ml petroletra. Zgornji del razdelimo z ločilnim lijakom. Vse ekstrakte združimo z "oljem" in jih postavimo v ledeno vodo, da se ohladijo.
S38OLuUocN
Na dnu kozarca ostane velika kapljica vode, ki se loči na ločilnem lijaku. Zgornjo plast prelijemo v kozarec in posušimo nad brezvodnim magnezijevim sulfatom. Tam očistimo amfetamin od ostankov živega srebra in vode.
0Tm2LEXsMx
Tekočino iz trdnega magnezijevega sulfata filtriramo na Buchnerjevem lijaku.
YJec3qgr7u
Vzamem koncentrirano 98-odstotno žveplovo kislino. Pripravite raztopino žveplove kisline v acetonu v prostorninskem razmerju 1:10. Vzel sem tehnični aceton iz trgovine s strojno opremo in ga destiliral ter odstranil "glave" in "repe". Nato sem ga posušil z brezvodnim magnezijevim sulfatom. Veliko ljudi sprašuje, ali je mogoče pripraviti raztopino v IPA. Da, lahko, vendar IPA (izopropilni alkohol) izhlapeva dlje kot aceton.
I1S2LGc4Wu
Kapljico za kapljico, previdno in z mešanjem, zakisajte z žveplovo kislino v acetonu do pH = 6. Na dnu nastane bela oborina.
SPLgNt3rIl
Reakcijsko maso ohladimo v ledeni vodi, oborino filtriramo na Buchnerjevem lijaku in speremo s 3 ml hladnega acetona.
UKm7rsOBq9
Filtrirani izdelek posušimo na zraku in stehtamo.
3eEDqIubfP
Pridobili smo 7,55 g (0,0205 mol) amfetamin sulfata.
Izračuni:
m (P2NP) = 110 * 0,14 = 15,4 g.
n (P2NP) = 15,4 / 163,17 = 0,094 mol.
n (amfetamin sulfat) = n (P2NP) = 0.094 mol.
n (amfetaminska baza)= 0,0205 * 2 = 0,0410 mol.
Izkoristek reakcije je 0,0410 /0,094 = 43,6 %.
Izvedli boste drugačno reakcijo z žveplovo kislino. 2 mola proste baze amfetamina + 1 mol žveplove kisline = 1 mol amfetamin sulfata. Ko računate amf. sulfat, morate svoj rezultat za mol amf. sulfata pomnožiti z dva, ker za en mol amf. sulfata vzamete 2 mola amf. baze.

Ekstrakcija d-amfetamina

Imamo racemični amfetamin. Vsebuje 1 molekulo d-amfetamina na 1 molekulo l-amfetamina. Nato vzamemo 6 g racemata in ga raztopimo v 6 ml vode, dodamo alkalno raztopino, da dosežemo pH = 11.
TpLxwNeCbH
Ekstrahiramo s 5 ml petroletra in raztopino segrejemo, mešanici dodamo 2,45 g d-vinske kisline v alkoholni raztopini. Nato dodajamo alkohol, dokler se popolnoma ne raztopi, in med mešanjem ohladimo. D-vinska sol l-amfetamina se obori. D-amfetamin ostane v raztopini. Postopek čiščenja oborine l-amfetaminove d-vinske soli z metanolom lahko ponovite, da povečate izkoristek.
Wu8BQgZUAR
D-amfetamin oborimo z dodatno količino d-vinske kisline. Oborino filtriramo, dobimo bazo d-amfetamina in dodamo alkalije do pH = 11.
5SAJ47GXOg
Bazo d-amfetamina zakisamo na pH = 6 z raztopino žveplove kisline v acetonu. Tako dobimo 2,63 g d-amfetamin sulfata. Izplen je 2,63 / 3 = 87,7 %.
MRmSawXxbf
Ta metoda ekstrakcije velja za amfetamin, ki je bil sintetiziran po vseh poteh. Za pridobivanje dekstroamfetamina obstaja še en način.

Vir:

Nabenhauer, Fred P. "Method for the separation of optically active alpha-methylphenethylamine." U.S. Patent št. 2,276,508. 17. marec 1942.
 
Last edited:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Pozdravljeni, odlična razlaga, že dolgo iščem to jasnost. Samo dve vprašanji. Čisto H2SO4 je v moji državi težko dobiti, prodajajo akvarijski Ph adjuster, ki vsebuje H3SO4 (ortosulfurno kislino), ali bi bilo to tudi dobro. Kateri je najboljši komercialno dostopni sulfat, ki ga priporočate? Kaj je treba uporabiti za baziranje raztopine (na voljo na trgu). Mislim, da je kavstična soda na voljo v nižji koncentraciji, ali bi bila tudi ta dovolj?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Pozdravljeni. Uporabite lahko razredčeno žveplovo kislino (H2SO4), vendar v večji količini. Žveplova kislina (H2SO3) ni primerna, ker je šibka kislina, žveplova kislina (H2SO4) pa je močna. Kavstična soda je enaka natrijevemu hidroksidu.
H3SO4 (ortosulfurna kislina) ne obstaja.
 
Last edited by a moderator:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Pozdravljeni, oprostite, moja napaka, preprosto sem neumno zamenjal fosforno kislino (H3PO4) z žveplovo kislino (H2SO4). Moje vprašanje je, kje dobiti žveplovo kislino (H2SO4). Fosforna kislina je zlahka dostopna, vendar se mi nekako ne zdi tako stimulativna kot žveplova kislina. (Vaš prispevek končno pojasnjuje in količinsko opredeljuje razliko v drugi temi, vendar tudi pri prilagajanju odmerku zaostaja - sprašujem se, ali bi lahko bila absorpcija/izločanje različna - vendar je to izven teme tukaj). Zato bi bilo super, če bi na koncu lahko poskusil to metodo ločevanja z D-sulfatom.

Še eno vprašanje, ali je pri dodajanju vinske kisline pomembna vrsta ali koncentracija alkohola? hvala.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Ne glede na to.

Najdete ga kot akumulatorski elektrolit v trgovini s strojno opremo ali avtomobilski trgovini, vsebuje ~36 % žveplove kisline
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Zahvaljujem se vam za informacije, ki so čudežno delovale. Izparil sem vodo in zdaj imam precej koncentriran H2SO4. Kakšno je razmerje žveplove kisline in acetona? Ali ne bosta pri mešanju tvorila vseh vrst novih molekul? Oprostite, če je vprašanje neumno, vendar sem nekoliko previden pri mešanju teh dveh snovi. Prav tako raztopina NaOH za bazičnost: Ali je koncentracija pomembna?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Pripravite raztopino žveplove kisline v acetonu v volumskem razmerju 1 : 10. (с)
Vzemite 1 volumen kisline in 10 volumnov acetona

To bo v redu. Doseči morate pH = 11-12, zato koncentracija ni tako pomembna.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Najlepša hvala, Patton. Poročal bom, ko bom poskusil to ločevanje, upam, da bom dobil razmeroma dobre izkoristke.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Veliko sreče!
 
Last edited by a moderator:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Pozdravljeni :). Pogledal sem številke v postopku, saj še vedno čakam, da prispejo nekatera topila. Pri začetku čiščenja D-amfetamina se mi zdi, da je navedenih 6 ml vode veliko premalo. Topnost sulfatne soli je navedena kot 8,8 dela vode na en del amf. sulfata. Ali ne gre za tiskarsko napako, ali niste mislili 60 ml? Tukaj je povezava, vendar je nisem še enkrat preveril v Merckovi knjigi:

Ob branju izvirnega patenta se zdi, da Nabenhauer pravi, da če se doda premajhna količina D-vinske kisline, se najprej kristalizira L-izoforma (kot ste opisali zgoraj), če pa se D-vinske kisline doda preveč, se najprej kristalizira D-izoforma. Ali lahko razložite kemijsko ozadje tega? Zakaj en izomer kristalizira hitreje kot drugi? Zakaj se to spremeni, ko se doda presežek vinske kisline?

Resnično bi bil hvaležen, če bi mi to osvetlili, saj nisem našel nobenega vira, morda pa je to zato, ker je to očitno za nekoga z več kemijskega znanja/izkušenj. hvala.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Lahko dodajate vodo, dokler se popolnoma ne raztopi z minimalno količino vode. Nato boste z vodo dodali alkalno vodno raztopino, ki jo bo prav tako pomagala raztopiti.
Preprosto rečeno: najprej se stereoselektivna reakcija izvede na "lažji" in nizkoenergijski način z l-izomerom, nato pa gre po drugi poti na bolj visokoenergijski način.
 
Last edited by a moderator:

SergMarsian

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 17, 2022
Messages
2
Reaction score
1
Points
1
Pozdravljeni, ker na trgu ni dekstroamfetamina in ga potrebujem, obstaja potreba, da si ga naredim sam, sem začetnik, zato imam nekaj vprašanj, kot razumem najprej z uporabo vinske kisline z metanolom - L amfetamin pade v oborino in potem je treba vzeti raztopino brez te oborine in dodati brez alkohola samo d vinsko kislino in dodati alkalijo, dokler PH ne doseže 11 in šele potem se lahko filtrira in dobi suho bazo D amfetamina, po tem zakisanju z žveplovo kislino v acetonu in filtriranju dobimo suh čisti d amfetamin, kajne?

Ali potrebujete vinsko kislino D(-) ali D(+)?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Pozdravljeni, ni razlike.
bolje je jemati etanol
"dodatno količino d-vinske kisline." Pomeni alkoholno raztopino d-vinske kisline, se opravičujem za netočnost.
pritrdilno
 

SergMarsian

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 17, 2022
Messages
2
Reaction score
1
Points
1
Najlepša hvala za odgovore, še eno vprašanje o alkoholni raztopini d-vinske kisline, d-vinska kislina z etanolom (96 %) v kakšnem razmerju posegati? dokler se vinska kislina ne raztopi?
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Pozdravljeni Serg, mislim, da se obori, ko dodate dodatno raztopino D-vinske kisline, in to takrat, ko filtrirate, zato dobite bolj ali manj suho oborino, ki je D-vinski D-amfetamin. Nato dodate nekaj alkalne raztopine, da se osnova osvobodi vinske kisline, tako da dobite tanek film D-amfetaminske baze na vrhu vodne raztopine natrija in vinskega tartrata. Nato morate bazo ekstrahirati s čim manjšo količino topila, da postane zelo gosta, in ji nato dodati žveplovo kislino/aceton, da se obori D-amfetamin sulfat.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Patton, ali ne bi bilo bolje uporabiti 100-odstotni etanol, ga posušiti nad nekaj MgSO4 in destilirati?

Serg, precej sva v istem čolnu, v kemijo sem se podal z isto težavo, da je na voljo le racemični amfetamin. Kot rečeno, pri Pattonu se zdi tako enostavno, ker je enostavno, ko si na njegovi ravni v kemiji. Veliko je drobnih podrobnosti, ki jih moraš pravilno določiti, npr. imeti čiste reagente brezvodni aceton, žveplovo kislino itd.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Da, bolje je povečati izkoristek rxn
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43

ne razumem, kako izračunate izkoristek :x
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Vzeli smo 6 g racemata = 3 g D-amfa+3 g L-amfa
Dobili smo
2,63 g izkoristek = x %
3,0 g teorije = 100 %.

2.63*100/3=87.7%
 

Pororo

Buying through escrow
New seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
79
Reaction score
35
Points
18
Deals
11
Hvala za zanimivo študijo. Vendar sem presenečen nad vašimi razmerji vinske kisline.
6 g amf sulfata je 3,49 g racemične amfobazne kisline. Zakaj potem uporabljate 2,45 g d-vinske kisline? V molarnem razmerju 1:4, torej je dovolj 0,97 g d-vinske kisline????
 
Last edited:
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Zgoraj sem vam poslal citat Nabenhauerjeve metode. Prosim, pozorno preberite celoten članek. Enako pravim tudi jaz.

V skladu s tem člankom, če vzamete razmerje, kot ste ga navedli (1 mol amina z 0,25 mola d-vinske kisline), boste v oborini iz 1 mola proste aminske baze dobili 0,2-0,25 mola d-amin d-bitartrata.

YPkdf9lQsb


Enačba te reakcije (iz citata):

1 mol d,l-amina + 1,2 mola d,l-vinske kisline = 0,5 mola d-amin d-bitartrata (2 dela aminske baze na 1 del kisline)
sol se obori

vzamete
1 mol d,l-amina + 0,25 mola d-vinske kisline = 0,25 mola d-amin d-bitartrata, kot predlagam. Verjetno lahko dobite d-amin d-tartrat (1:1 baza:kislina) sol, ki je prav tako netopna v tem topilu. Težko je napovedati. Nisem videl podrobnosti vašega poskusa. Samo vaše besede.


Če želite dokazati svojo trditev, izvedite svoj poskus s slikami v razdelku za komentarje ali v novem prispevku.
 
Last edited:

Pororo

Buying through escrow
New seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
79
Reaction score
35
Points
18
Deals
11
Dobil sem tvojo idejo. Ne vem, zakaj menite, da boste dobili bitartrat. Morda zaradi etanola.

Če prav razumem izraze, pomeni tartrat 1:2, bitartrat pa pomeni molarno razmerje 1:1!!!

Ampak jaz ne uporabljam etanola. Uporabljam druga topila.

Kar vem, se kristalizacija ustavi takoj, ko se porabi 0,25 mola kisline, pri čemer je izkoristek 95 %. Če nato dodamo 0,25 mola nasprotne kisline, se obarjanje ponovno začne z izkoristkom 95 %.
In zdaj, ko je bilo uporabljenih 0,25 L in 0,25 D, če poskušam dodati več D ali L ali DL kisline v matično lužino - se ne zgodi nič. Izgleda, da ni baze, ph je prav tako kisel.
Za dokazovanje, morda je, morda je, občasno. Nisem prepričan, kdaj bom ponovno izvedel ločevanje amf, morda konec septembra.
 
Last edited:
Top