Suhi HCl plin iz muriatne in žveplove kisline konc.

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Kapljanje cenovno dostopne murične kisline (HCl aq 31 %) nad koncentrirano žveplovo kislino (H2SO4) je ena najboljših metod za pridobivanje suhe plinaste HCl, če je potrebno hitro skaliranje. Hitrost reakcije in temperaturo je mogoče zlahka nadzorovati. Kapacitete se zlahka in hitro očistijo in po potrebi takoj začnejo z novim obrokom reagentov. Metoda je primerna, kadar potrebujete velike količine suhe HCl takoj in hitro. Bolje je uporabiti stekleni ali plastični reaktor ali ročno izdelane analoge (sodčke in mešalne naprave).

Muriatna kislina počasi pada v mešano žveplovo kislino. Žveplova kislina dehidrira muriatno kislino, pri čemer se sprošča suh plin. Sproščeno HCl po možnosti preskočimo čez majhno količino žveplove kisline v vmesni posodi, da odstranimo sledi vode. Dobljeni suhi plin lahko nasiči razpoložljivi izopropil alkohol za skladiščenje v obliki brezvodne raztopine. Z maso raztopine je mogoče določiti koncentracijo dobljene raztopine (ne več kot 25 % za IPA)

Priporočena količina žveplove kisline - 2 dela na 1 muriatno (31 %) kislino. Raztopino ves čas mešamo. Pri reakciji lahko v sprejemniku opazimo mehurčke. Plastične cevi so primerne za plin. S pravimi razmerji se iz murične kisline odstrani skoraj vsa HCl.

Primer industrijskega reaktorja za to metodo
Xs8IXvU6NL


Primer laboratorijskega generatorja
UcRjWx9IMJ
 
Last edited by a moderator:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
52PkE6VOyh
Ravnanje s CaCl2 je bistveno varnejše od ravnanja s koncentriranim H2SO4. Prav tako je na voljo po nizki ceni, včasih kot stranski proizvod Solvayevega postopka. Standardni sklopi za pridobivanje plina, prikazani zgoraj, so primerni za pripravo surovega HCl(g).

Lahko fiksira dovolj vode (več kot 30 % svoje mase, če upoštevamo, da hidratizira le v CaCl2-2H2O, ki je stabilen do 150 °C), da dobimo znatno količino plina HCl. V tipičnem postopku je bilo 100 g 35 % HCl dodanih na 100 g granuliranega CaCl2 pri sobni temperaturi (toplotni učinek ni pomemben) in dobljenih je bilo 15 g HCl(g). To predstavlja več kot 40-odstotni izkoristek, ki se lahko primerja z 80-odstotnim izkoristkom, navedenim za postopek, predstavljen v enačbi 2; vendar se pri tem uporabi približno 1:3 masno razmerje med H2SO4 in HCl(aq).

CaCl2 je tudi lažje odstraniti kot H2SO4, za nevtralizacijo končnih odpadkov pa je potrebno manj baze. Dodatna prednost tega postopka v primerjavi s postopki, ki temeljijo na H2SO4, se nanaša na izobraževalne vidike. S segrevanjem pri 200 °C se lahko nastala voskasta zmes (ali kristalinična masa, v katero se pretvori po nekaj urah), brezvodni CaCl2, regenerira za ponovno uporabo, ko dobimo raztopino HCl. V tem primeru se lahko nekaj nastalega kalcijevega oksiklorida prezre.

Čeprav je to s praktičnega vidika morda brez vrednosti, ima lahko izobraževalni pomen, saj opozarja na aktualne teme, kot so optimizacija procesov, recikliranje kemikalij in zmanjševanje odpadkov.
V tanamen je sklop, prikazan na sliki b, primernejši od tistega na sliki a, saj je nastala mešanica pripravljena za destilacijo.

UPD: Alternativni način
.
 
Last edited:

Riot

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 24, 2023
Messages
6
Reaction score
8
Points
3
Hi , ım thinking the use fig. a but you mentioned water will decrease your yield how much decrease will drop , did ı suppose to use trapped hcı gas gen in smaller synteshis will make problem

Hvala.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8

ali lahko prosim razložite o bazi, ki je potrebna za nevtralizacijo končnega odpadka?
Torej, ali naj to storim, preden ga zavržem?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Dodati morate alkalije, da bo pH nevtralen.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
vendar za zavrženje? le kdaj je bilo potrebno vse pline?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Ne razumem vašega vprašanja, preformulirajte ga, prosim, pravilno v angleškem jeziku.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8

haha..ok ok
mislil sem, da če moram bazificirati mešanico samo za zavržek , ali iz drugega razloga.
domnevam, da bi moral bazificirati, da bi ustavil reakcijo itd.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
Tnx! vedno sem kisanje opravil v mokri obliki... ill zagotovo poskusi.
 

Nitecore20

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 14, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Pozdravljeni. Ali lahko kdo pove, ali lahko povratni ventil v nastavitvi cevi prepreči kakršno koli sesanje? Nekaj podobnega kot ta
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Pozdravljeni,

poskušam razumeti z vso opremo, ki jo znam narediti

po tem sem naredil dve "šemi" , ali mi lahko potrdite, ali je vse v redu?
N91EuoI6tD
FouHsLfiWn

Za pot CaCl2 je shema 2 v redu ali moram narediti nekaj podobnega kot prva?

Predstavljam si, da moja postavitev ni popolna, ampak je narejena s tistim, kar najdem na amazonu, bodite prizanesljivi ;)
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
LBCzucWgUj

Pozdravljeni, ASheSChem. Svoj kapljalni lijak za izenačevanje tlaka morate zapreti. Prav tako morate izstopiti iz cevi s plinom v raztopino proste baze. Bolje je uporabiti pasti iz razloga, ker se bo povečal izkoristek, vendar ne bistveno.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Ok, hvala;

v raztopini proste baze, ko je bila v stanju "stand by" ? pred uporabo za spremembo ph moje raztopine ?
kakšna je raztopina proste baze?

glede pasti; sta potrebni dve (ena mehurčkasta in ena suha)? lahko se uporabi samo ena? več pasti več donosov?

Najlepša hvala. :)
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Povedal sem o sintezah 4-mmc ali metamf, ko želite izdelati sol HCl.

Da, točno tako. Voda bo raztopila sol izdelka in izkoristek bo manjši.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
ja, zato se poskušam naučiti tega; spremenite moj sulfatni amf. v metamf.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43

ali govorite nekaj takega ? kateri reagent je to ? (v rdečem krogu)
UFRocIM5Vj
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Da
Ne morem natančno povedati, kaj se uporablja v tem videoposnetku. Verjetno CaCl2 in HCl kislina. Brizga s CaCl2 absorbira vodo iz plina. Prazna brizga se uporablja kot indikator prostornine plina.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Hvala @G.Patton

je dal cev z gazom v rdeči krog, ko je ne uporablja ali ne razumem ? ^^
je to voda?
 
Top