Sinteza fenilacetona (P2P) iz 1-fenil-2-nitropropena (P2NP) s pomočjo FeCl3

CrystalBee

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 30, 2022
Messages
9
Reaction score
7
Points
3
P2np v p2p



Dodajte v 500-mililitrsko bučko z okroglim dnom (RBF) s tremi grli
osrednje vratce ima zgornje mešalo - POMEMBNO mora biti zgornje mešalo in mora biti dovolj močno, da se železov prah ne usede na dno, ne moremo uporabiti magnetnega mešanja, ker nima dovolj moči, da bi železov prah obdržalo v raztopini, železo pa tako ali tako zmoti magnetno mešanje.
Stranski vrat ima dolg povratni kondenzator z dovajanjem hladne vode.
drugo stransko vratce ima dodajalni lij za izenačevanje tlaka, napolnjen z 0,197 mola koncentrirane klorovodikove kisline 35,5 %, kar v spodnjem primeru pomeni 20,2 ml

RBF je v vodni ali oljni kopeli, da se notranja reakcijska temperatura ohranja na 85 do 95 stopinjah Celzija.

Dodajte v RBF:
0,1 mola P2NP (P2NP 163,2 g/mola) = 16,23 g P2NP
0,715 mola železa (Fe 55,85 g/mola) = 40 g železa (Fe) - litoželezne stružnice ali idealno železo v prahu z velikostjo 40 mrežnih očes (prah velikosti 0,4 mm)
Opomba: Aktivacija kovine običajno vključuje nekajminutno izpiranje z močno mineralno kislino, kot je klorovodikova kislina, ali alkalno raztopino, kot je natrijev hidroksid, da se odstrani oksidativna plast, ki preprečuje reakcijo, nato se dvakrat izpira z destilirano vodo in takoj uporabi, sicer se hrani pod nepolarno tekočino, dokler ni pripravljena za uporabo.
Vendar je pri tej redukciji nitroalkena v keton klorovodikova kislina eden od reagentov, zato lahko pride do aktivacije in situ.

75 ml destilirane vode
0,1 g železovega klorida - deluje kot katalizator inicializacije - pripomore k hitrejšemu začetku reakcije

Kislina iz dodajalnega lijaka se dodaja počasi v 5 do 6 urah, tako da reakcija poteka, vendar ne eksplozivno, povratni tok ne sme nikoli doseči več kot polovico povratnega kondenzatorja.
Na koncu je bila reakcijska zmes bazificirana s 25-odstotno raztopino NaOH do pH 11, nato pa je bilo olje P2P destilirano s paro v sprejemnik.
Izplen mora biti 75 do 77 % P2P iz P2NP, tj. P2P 134,3 g/mol, tako da je 0,1 mol 13,42 g in 0,75 do 0,77 % izkoristek = 10 g (9,94 ml) do 10,3 g (10,24 ml) (gostota P2P je 1,006 g/mL)

To reakcijo lahko povzamemo do precej velike velikosti, molski ekvivalenti so:
molsko razmerje Fe/alken = 7,15
molsko razmerje HCl/alken = 1,97
1,97 x 0,1 mola p2NP = 0,197 mola HCl x HCl 36,458 g/mol = 7,18 g HCl
če imate koncentrirano klorovodikovo kislino 35,5 %, to pomeni, da ima 355 g/L ali 35,5 g/100 ml, torej 718 g / 0,355 = 20,2 ml koncentrirane klorovodikove kisline 35,5 %, ki jo je treba dodati prek dodajalnega lijaka

Za reakcijo z enim molom bi torej uporabili 5-litrsko posodo RBF s 163,2 g P2NP, 7,15 mola Fe (7,15 x 55,85 g/mol) = 400 g železa v prahu, 750 ml destilirane vode, 1 g železovega klorida in 202 ml koncentrirane 35,5-odstotne klorovodikove kisline
Izplen bi bil 100 g (99,4 ml) do 103 g (102,4 ml) P2P


Opomba: Za poceni mešalo nad glavo:
Na ebayu lahko dobite poceni PTFE ležaj mešala, ki ustreza ustrezni velikosti osrednjega vratu vaše vrele bučke, lahko dobite jekleno mešalo, prevlečeno s PTFE, da ga zaščitite pred kislino, za približno 30 £ lahko dobite napajanje, ki dobavlja 0-30V 0-3A, in lahko dobite poceni DC motor iz nekaterih ročnih mešalnikov, ki ga lahko razstavite in priključite gred motorja na gred mešala, mešalna gred gre skozi ležaj (notranji obroč ležaja predhodno namažite z vazelinom, da zmanjšate trenje), priključite motor na napajalnik, nastavite dovolj velik tok, da ga lahko dovajate v motor, nato pa spreminjajte hitrost z večanjem/zmanjševanjem napetosti.

Standardni zamašek iz PTFE Adapter za ležaj laboratorijskega mešalnika Dodatna oprema za mešalnik št. 29
https://www.ebay.co.uk/itm/313672059695
£10.84
Prilega se vtičnici 29/32 na vrelišču, uporablja pa gred mešala s premerom 8 mm.
Najti mešalo s premazom PTFE s premerom gredi 8 mm je zapleteno, večina na ebayu 7 mm, zato je morda najbolje, da oba elementa naročite pri laborxingu, ki bo moral čakati 2 tedna, vendar imajo visokokakovostno opremo.

https://www.laborxing.com/products/ptfe-stirrer-bearing-adapter-joint-stopper
https://www.laborxing.com/products/ptfe-stirring-blades-propeller-2-winged-length-250-mm-to-750-mm

Napajalnik 0-30V 0-10A - potencialno je dovolj močan za elektrokemične reakcije in peltierjeve hladilne module.
https://www.amazon.co.uk/dp/B09ZQBFZ4C
£44.99
Morali bi najti cenejšega, saj potrebujete le 0-3A, morda, če ima motor, ki ga vzamete, velik navor, potem 0-5A.
 

Rollin88

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 19, 2023
Messages
3
Reaction score
2
Points
3
Poskusil sem to reakcijo s točno temi razmerji in zdi se, da ne morem dobiti nobenega p2p. Natančno upoštevam postopek - čeprav je težko doseči, da moj dodajalni lijak kaplja tako počasi, se ujemam z vsemi parametri. moja raztopina postane zelena. RBF je zmešnjava, v kateri komaj vidim. Ne vem, ali pretiravam z mešanjem ali ne, vendar so v priključkih iz brušenega stekla za dodajalni lijak in refleksni kondenzator ujeti koščki železa. Ne vem, ali je to normalno ... Ko bazificiram, sem enkrat malo presegel 11, kar je povzročilo precej dima v erlenmajerici. Dodal sem še nekaj kapljic Hcl, da se je temperatura vrnila na 11, in zdelo se mi je v redu. Isto umazano posodo RBF, v kateri je še vedno železo, prelijem z vodo in izvedem parno destilacijo reakcijske mešanice v eni bučki, ki je na tej točki zelo temna, črni delci železa pa vse obarvajo. Destilat, ki se nato izloči, je vedno bister, z meglico ali meglenostjo, vendar brez prave barve. Ni oranžne barve. Mislim, da je to mešanica olja in vode, vendar ko ekstrahiram z DCM (ph je dvakrat preverjen in je 11,1), kasneje ostane v vodi, DCM pa se zdi kot kristalno čisti DCM, morda z zelo rahlim rožnatim odtenkom. Če je DCM čista, ali to pomeni, da ni P2P? Nočem zapravljati več časa za to, raje bi poskusil še enkrat. Ne vem, katere parametre naj spremenim. Uporabljam trojno prekristaliziran p2np, kupljen pri uglednem čezmorskem verndorju, uporabljam "železne opilke za sintezo", ki so videti legitimne, FeCl3 sem kupil pri science company.com, hcl pa je razreda acs pri alliance chemical. Uporabljam visokokakovostno steklovino, zgornje mešalo iz vevora z gredjo in lopatico PFTE. Razmišljal sem, da bi za začetek reakcije poskusil s cinkovim prahom in ZnCl2, glede na to, da sem tokrat že četrtič brez uspeha. Prva dva poskusa sta bila 0,1 M in zadnji 0,2 M, saj sem mislil, da bo morda večja posoda bolj prizanesljiva, vendar so bili vsi trije neuspešni. Ta zadnja je po 18 urah dobila lepo zeleno barvo, vendar je na notranji strani posode nastala zelena sluz, zaradi katere je bilo skoraj nemogoče videti nad vodno črto.

Vsaka pomoč je dobrodošla.
 

PNicole

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 18, 2023
Messages
18
Reaction score
28
Points
3
Ta reakcija dobro deluje samo v vodi. Kakšen je namen toluena? Po dodatku HCl bazificirajte s 50-odstotno raztopino NaOH (vsebina bo dobila modrikasto barvo). Če to storite na ta način, ne potrebujete izpiranja s sodo bikarbono. Erlenmajerico prelijte z vodo in z vodno paro destilirajte P2P. Med destilacijo bo bistra/ rahlo rumena. Ko se začne pojavljati neonsko oranžna barva, je več kot končano. Za ekstrakcijo P2P iz vode uporabite DCM, posušite in odstranite z destilacijo. Uporabite vakuum in destilirajte čisti P2P. Presenetljivo je, da ta reakcija deluje bolje v večjem obsegu z 81-87-odstotnim izkoristkom, če se stvari prilagodijo. V manjšem obsegu dosežete od 73-75 % (kar ni zelo dobro) do 77-78 %.

Prav tako ne potrebujete 5-6 ur za dodajanje kisline.
 

Alchemik

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 11, 2023
Messages
2
Reaction score
3
Points
1
Ali je to dobra metoda za pridobivanje substituiranih 2-feniletilaminov iz nitrostirenov? Zn/HCl je dober, vendar morate Zn dodajati postopoma. Pri tej metodi vse substrate dodate takoj (naenkrat) in čakate.
 

choose

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 6, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Bral sem o uporabi zn v tej reakciji. kolikor vem, morate očiščene kristale p2np zdrobiti, da dobite droben prah, in ga v določenem razmerju zmešati s cinkovim prahom ter nato dodati v delih na RF, kot ko dodate hcl, ko uporabljate Fe v prahu. Želim poskusiti to alternativo, ker nimam zgornjega mešalnika z ustreznim čepom iz ptfe. Ali je kdo to že poskusil?
 

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
84
Points
28
Deals
1
Ali lahko namesto 0,6 g trdnega FeCl3 uporabim 1,5 ml 40-odstotne vodne raztopine FeCl3? V moji državi je povprečnemu državljanu na voljo le vodna raztopina.
 
Top