Čiščenje acetona iz odstranjevalca laka za nohte

Mynoghra

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 30, 2023
Messages
9
Reaction score
3
Points
1
Mislil sem, da bi bilo lepo objaviti prispevek o ekstrakciji/čiščenju osnovnih in esencialnih izdelkov brez recepta za začetnike, ki nimajo ustrezne opreme. Danes bo to aceton.

Zakaj aceton? No, včasih je za začetnike predrago/zahtevno/težko/nelegalno dobiti aceton brez dodatkov (da o čistem acetonu niti ne govorimo)... Ne verjamete mi? Naj povem, kaj se dogaja v moji državi (to poglavje lahko preskočite, saj sem samo jaz, ki blebetam).

Aceton je pri nas kemikalija s seznama II. Čistega acetona (95 % + EtO) ne morete kupiti, če ste navaden državljan, največ, kar lahko dobite, je 60 % s pravimi stiki (in tudi 60 % presega zakonske omejitve!), pa še takrat vas bo policija zaprto opazovala.

V nekaterih seznamih v moji državi lahko najdete 99,8-odstotni aceton, vendar je to bodisi prevara bodisi medena past za naše drage proizvajalce!

Boljša možnost, ki jo lahko dobite zakonito in brez suma, je 30 % in z dodatki, kot so EtO, parfum, olja in še kaj! Ti lahko uničijo ekstrakcijo, v boljših primerih pa iz vašega izdelka naredijo kup smeti.

Da o CENI sploh ne govorimo. 1 liter 30-odstotnega onesnaženega acetona stane približno 10 USD (kar za povprečnega Severnoameričana in Evropejca ni videti veliko, pri nas pa lahko za dva meseca kupite lepo kravje meso, in to brez recepta!), 1 liter 60-odstotnega acetona, ki ga boste verjetno uvrstili na seznam že z iskanjem, pa je trikrat dražji!

Tako je 99,8 % popolnoma nezakonito, da bi o tem sploh razmišljali.

Aceton pa uporabljamo za številne ekstrakcije, teke, čiščenje itd.

Metoda, ki jo bom uporabil, je v bistvu segrevanje acetona, dokler ne zavre, nato pa ga zberem na hladni površini.

Najprej naj pojasnim nekaj stvari.
1. Aceton je hlapljiv. To pomeni, da vam bo ob prvi priložnosti razneslo sranje iz obraza.
2. Aceton JE IRITANTEN. Če ga preveč vdihnete, lahko doživite krizo, če imate težave z nosom/dihali.
3. Aceton v koncentracijah, s katerimi se bomo ukvarjali, je lahko nezakonit (ne rečete!). Zato obdržite to, kar počnete, zase, morate to nekomu razložiti? Lažite se, kar se da.
4. Aceton, ko je vroč, lahko zlahka poškoduje vašo kožo, oči in dihalne poti.

Zato vam ponujamo nekaj nasvetov, preden začnete:
1. Postopek izvajajte v dobro prezračevanem prostoru. Ni treba, da je to ODPRTO območje, vendar MORATE nenehno obnavljati zrak v prostoru, v katerem se nahajate.
2. Postopek izvajajte s težkimi rokavicami za čiščenje ali medicinskimi rokavicami, do neke mere tudi iz lateksa. Vendar priporočam debele PVC rokavice.
3. Priskrbite si masko z vložkom za organske hlape. Kot sta 3M 5005 in 5006.
4. Varnostna očala ali vsaj NEKAJ očal.
5. Če je mogoče, NE ODPRTEGA OGNJA!

Nato se brez nadaljnjega pogovarjajmo o poslu. Potrebovali boste nekaj opreme, ki jo lahko do določene mere improvizirate.

- Dve stekleni/kovinski/keramični posodi poljubne velikosti.
- Uporabljata se za segrevanje ali aceton, zato nobene plastike!
- Ena od posod mora biti nekoliko večja od druge tako po višini kot po polmeru.

- Ena še večja posoda. Za vodno kopel.

- Posoda v obliki jajca ali polkrogle, ki se postavi na vrh večje posode.
- V to posodo bomo postavili hladno tekočino, ki bo povzročila kondenzacijo.

- Aluminijasta folija.

- Laska za lase/ gumijast trak, ki je dovolj velik, da ga lahko namestite okoli večje posode.
- Skupaj z njima zapremo večjo posodo in v njej ohranimo naše dobrote, verjemite mi, acetona ne boste radi vohali predolgo.

- Vir ogrevanja, ki ga lahko nekoliko nadzorujete, na primer likalnik (ja, tisti, ki ga uporabljate za oblačila), električni štedilnik ali prava grelna plošča.
- V skrajnem primeru lahko uporabite plinski štedilnik, vendar je tu ena težava, saj ga boste morali nenehno izklapljati in vklapljati, da bi ohranili temperaturo.
- Poleg tega obstaja nevarnost eksplozije in neusahljivega požara! Aceton je izredno hlapljiv in če je le mogoče, ga ne želite v bližini ognja!

- Termometer, globinsko cvrtje ali dejanska kemikalija. Takšen za telesno toploto lahko deluje, vendar ga ne morem priporočiti!
- To lahko preskočite, samo pozorno poslušajte/ opazujte, ali v posodi ne brbota/bublja, in ne dovolite, da se preveč segreje!

Postopek je naslednji:

1. Veliko posodo (A) napolnite tako, da je v njej dovolj onesnaženega acetona, vendar ne toliko, da bi se prevrnila ali premaknila mala posoda (B).
2. Z aluminijasto folijo (bolje je uporabiti 2 ali 3 liste, lahko tudi zložite večji list, saj je tako lažje upravljati) prekrijte vrh posode A.
2.1. Folije ne namestite preveč tesno! Pustite toliko, da se naredi "trebuh", ki kaže navzdol. Ne pozabite, da bomo nanjo postavili posodo z okroglim dnom! Preveč tesno in izgubili bomo stično površino/plošča se lahko raztrga.
3. Z gumijastim trakom/trakom za lase zaprite posodo A. To bo do neke mere pomagalo ohraniti naše dobrote v notranjosti, vendar glede na toploto, ki jo boste uporabili, morda ne bo dovolj!
4. Posodo A, previdno, da ne bi zmešali posode B v notranjosti, postavite v vročo vodno kopel.
5. Na vodo postavite termometer.
6. Povečajte temperaturo.
7. Postavite posodo s hladno vodo (C) na aluminijasto pločevino na posodi A.
8. Dobiček.



Z zadnjim se samo šalite. Kakorkoli že, tukaj je še nekaj drugih dejstev in nasvetov o čiščenju acetona:

1. Aceton izhlapeva pri približno 20 °C do 35 °C.
2. Aceton vre pri približno 56 °C.

Zato želite ohraniti temperaturo na približno 50-55 °C. Ne več in ne manj. To je eden od postopkov, pri katerem so rezultati boljši, če delate počasi.

Če začnete slišati/opazovati brbotanje/velike mehurčke/jasno vrenje, zaustavite segrevanje!

Razlog za to je, da lahko zaradi povečanja tlaka pride do iztekanja acetona ali še huje, do odtrganja aluminijaste pločevine.

Če začnete čutiti čuden vonj, Ustavite ogrevanje, nadenite si masko, prezračite prostor in nato preverite, kje lahko pušča.

Vedno imejte hladno vodo pri temperaturi približno 25 °C, da boste dosegli boljše rezultate in da ne boste tvegali, da se bodo pare acetona kopičile in sčasoma puščale.

Če ste aluminijasto folijo dovolj dobro namestili, boste lahko slišali/videli nekaj oborine acetona :)

. Spremljajte tako temperaturo vodne kopeli kot tudi zvok raztopine/kuhanje. Ko boste obdelali večino raztopine acetona, se bo začela močno segrevati, kar je posledica tega, da aceton tvori azeotrop z EtO, vrelišče EtO pa je približno 78 °C! Če vam je to pomembno, ustavite postopek, ko vidite, da tudi pri 60 °C ne prihaja do brbotanja/vretja.

Pustite, da se vse skupaj ohladi na približno 30 °C, nato čist izdelek obnovite v kateri koli posodi, ki jo je mogoče zapreti, in končali ste!

Nastalo raztopino lahko shranite za ekstrakcijo EtO ali jo spustite v odtok, kar ni problem, saj gre le za EtO in nekatere druge (verjetno) neškodljive sestavine.

S to metodo sem dosegel približno 25-odstotni izkoristek celotne prostornine. To ni veliko in izgubi se precej, ampak hej! Vsaj čist (nekoliko, lahko vsebuje nekaj zelo majhnih količin EtO in vode) in nisem na seznamu!

Slike bom priložil pozneje in/ali videoposnetek, če bo zahtevan!
 
Last edited:

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
To metodo sem že uporabil za destilacijo nekaj unč nečesa, vendar če bi želel pridobiti več ali pogosteje, bi izdelal nekaj bolj podobnega tradicionalni destilaciji, ki ima veliko prednosti.

Če lahko dobite molekularno sito 3a, lahko celo v zamrzovalniku posušite aceton do brezvodnega stanja.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Očitno je, da osoljene vode (voda + NaCl) ni mogoče mešati z acetonom. Zato lahko verjetno kupite 98-99-odstotno, ki je običajno na voljo v trgovini, nato dodate NaCl približno 3-6 gr na 1 l, jo nekaj časa hranite v zamrzovalniku, nato pa jo počasi dekantirate.

Osebno tega nisem poskušal narediti, ker nisem imel nobenih potreb, sem pa nekajkrat videl, kako se soljena voda loči od acetona. Dobro deluje.
 
Last edited:

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
SALLE( ekstrakcija iz tekočine v tekočino s pomočjo izločanja soli) lahko med drugim izloči vodo iz acetonitrila, acetona, etanola in tetrahidrofurana ter izopropil alkohola iz drugih organskih topil. Ko v lijaku ne morete dobro ločiti faz ali ko naletite na emulzijo, pokličite SALLE
 
Top