Sinteza 4'-metilpropiofenona iz toluena s Friedel-Craftsovo reakcijo (merilo 1 kg+)

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Reakcijska shema:
H0AOG9Lmgc

Reagenti:
Propionil klorid - 1000 g,
toluen - 3000 ml,
brezvodni AlCl3 - 1500 g.

Oprema:
Vročevodna posoda: bučka,
povratni hladilnik,
lijak za kapljanje,
destilator (direktni kondenzator),
mehansko mešalo.

Vse dele naprave je treba skrbno posušiti. Toluen se uporablja brezvodni in se jemlje v presežku, saj služi kot topilo.

Sinteza:
1. V erlenmajerico, opremljeno s povratnim hladilnikom, cevjo za sušenje kalcijevega klorida, lijakom za kapljanje in mehanskim mešalom, dajte aluminijev klorid in toluen.
2. Začnemo mešati in po kapljicah dodajamo propionil klorid s takšno hitrostjo, da se enakomerno sprošča vodikov klorid.
3. V primeru hitre reakcije je potrebno zunanje hlajenje.
4. Konec reakcije določimo s prenehanjem izločanja vodikovega klorida.
5. Po končani reakciji smo reakcijsko zmes prelili na zdrobljen led in dodali razredčeno raztopino klorovodikove kisline, da se oborina aluminijevega hidroksida raztopi.
6. Zgornja plast benzena se je ločila od spodnje plasti vode.
7. Iz vodne plasti smo ekstrahirali 4-metilpropiofenon z majhno količino benzena.
8. Raztopine benzena kondenziramo in speremo z razredčeno raztopino natrijevega hidroksida, vodo in posušenim magnezijevim ali natrijevim sulfatom.
9. Po destilaciji toluena dobimo 4-metilpropiofenon (mp 239 *С).
 
Last edited by a moderator:

Oxygen

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 28, 2021
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Ali je obstajala alternativa za mehansko mešalo?
 

AgamemnonFromTroy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 19, 2024
Messages
75
Reaction score
49
Points
18
Ena od možnosti bi bilo močno magnetno mešalo, čeprav so velika precej draga in bi bilo stroškovno bolj učinkovito kupiti mehansko.
 

Hans-Dietrich

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 4, 2021
Messages
47
Reaction score
44
Points
18

Na primer, kakšna je alternativa ?? Prostornina reakcijske mase je približno 5,5 litra, potem je reaktor vsaj dvakrat večji. Snovi so izredno agresivne. Ne vidim nobene alternative. Za sintezo je treba uporabiti reaktor (iz jedkanega jekla) z mehanskim mešalom in dimnimi plini. Zaščitna obleka (celotno telo) s škornji in rokavicami ter plinska maska (celotna glava). Upoštevati je treba tudi veliko količino toplote, ki nastane med reakcijo.
 
Last edited:

Deedubbau

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 24, 2022
Messages
3
Reaction score
4
Points
1

Mr. varnost za reševanje....

Ja, raje se prepričajte, da nosite vso zaščitno opremo. Ker če boste upoštevali ta nasvet in uporabili nerjavno jeklo, boste imeli v rokah katastrofo. Na nerjavno jeklo hitro delujejo organske kisline in kloridi. Ko to mešanico enkrat segrejete, se raje pripravite na tek....ali pa se raje držite stekla.
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
365
Reaction score
177
Points
43
Za večje reakcije uporabljam posodo iz nerjavnega jekla, zaenkrat je vse dobro IMO
 

Tony

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 22, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Ali lahko, prosim, naredite video za sintezo , ki mi bo pomagal pri sintezi mefedrona in bo pomagal vsem začetnikom pri izdelavi mefedrona , to bo zame najpomembnejši video za izdelavo mefedrona , ker v moji državi nisem našel, da bi ga kupil ( metilpropiopenon), zato ga moram sintetizirati , in se opravičujem za mojo angleščino , jaz sem iz Egipta , moje pozdrave 🙏💪 @William Dampier
 

Netflix

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 9, 2022
Messages
54
Reaction score
52
Points
18
Nakup 2b4m je zakonit na Poljskem in je poceni
 

Tony

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 22, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Sem iz Egipta , žal ga je žal nezakonito kupiti, prodaja v Egiptu je prepovedana ... Ali mi lahko nekako pomagate?
 

hlebsladky2

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 10, 2022
Messages
12
Reaction score
3
Points
3
Kakšen je možni izplen?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1

estimated

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 5, 2022
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Pozdravljeni, ali lahko toluen nadomestimo s ksilenom?
 

plancklong

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jul 7, 2022
Messages
36
Reaction score
13
Points
8
Ne. toluen ni samo topilo. Je osnova za 4-metilpropiofenon:

XFJZp7u8Yi


Kateri ksilen ste imeli v mislih, o, m ali p? Ni pomembno, verjetno je mešanica vseh treh:

VjTNtYQsw1


Če bi jih uporabili, ali vidite, da NE bi sintetizirali 4-metilpropiofenona?
 

AgamemnonFromTroy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 19, 2024
Messages
75
Reaction score
49
Points
18
Toluen bi lahko sintetizirali iz ksilena s hidrogeniranjem, čeprav je toluen dokaj lahko dobiti, zato to početje ni tako praktično.
 

reza

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 5, 2022
Messages
13
Reaction score
13
Points
3
Po končani reakciji smo reakcijsko zmes prelili na zdrobljen led in dodali razredčeno raztopino klorovodikove kisline, da smo raztopili oborino aluminijevega hidroksida. Peti korak je nekoliko
Ali lahko pojasnite več, ali želite povedati, da je treba posodo z reakcijsko zmesjo postaviti v posodo z ledom? Koliko koncentrirane klorovodikove kisline?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Sama reakcijska zmes, ne posoda. ledena voda bo pomagala raztopiti topne nečistoče ter ohladiti eksotermo zaradi reakcije HCl z aluminijevimi spojinami.
Po moji razlagi je pomembno, da se raztopijo ostanki aluminija, ki lahko na stiku ustvarijo gmoto, ki jo je težko popolnoma ločiti. dodajte, dokler se ostanki ne raztopijo, in mislim, da lahko uporabite katero koli koncentracijo HCl, pri čemer pazite, če dodajate koncentracijo, to je vse.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Človek! Če kdo pozna vir ali enostavno sintezo za propolinil klorid?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Če vas zanima, lahko to pošljem v ZDA, saj sem v ZDA dobila veliko zlobnih stvari.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
📨
 

Lev

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2023
Messages
9
Reaction score
9
Points
3
Dober dan, prijatelji. prosim, povejte mi, kje si lahko ogledam video učbenik za sintezo 4-metilpropiofenona ?
 

reza

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 5, 2022
Messages
13
Reaction score
13
Points
3
Ali je mišljena destilacija v vakuumu? Nimam rotacijskega uparjalnika, ali ga potrebujem?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Kolikor vem, je 4-metil propiofenon na zraku nekoliko stabilen, zato bi lahko pustili toluen samo izhlapeti, če bi želeli
 

reza

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 5, 2022
Messages
13
Reaction score
13
Points
3
Ali to pomeni, da se ne ogrevam? Ali ne mislite, da bo trajalo dolgo časa, da bo popolnoma izhlapelo?
Hvala za vaše mnenje in nasvet
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Da, to je mogoče, toluen precej hitro izhlapeva tudi pri RT.
Lahko tudi nežno segrevate na vodni kopeli
 
Top