Özlem. Gerçekte ne olduğu ve nasıl başa çıkılacağı

Paracelsus

Addictionist
Reaction score
203
PRsFK4N10C

Tanım
Özlem - yoğun, acil veya anormal bir arzu veya özlem. Bizim durumumuzda psikoaktif maddelerden bahsediyoruz. Ancak buna yemek, alışveriş, ilişkiler, izlenimler, alkol, abur cubur, kumar vb. de dahil olabilir. Dolayısıyla aşerme, bir şeyi tüketmeye yönelik keskin ve yoğun bir saplantıdır.

DSM-5'te (The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) bağımlılık için 11 tanı kriterinden biri olarak yer alması, aşermeyi madde kullanım bozuklukları ve davranışsal bağımlılığın değerlendirilmesi ve tedavisi için önemli bir klinik yapı haline getirmektedir.

Umarım bu durumla ilgili bazı bilgiler okuyuculardan bazılarının bu durumu fark etmesine, geçiştirmemesine ve ona direnmemesine yardımcı olur.

Mekanizma
8r4UQghZVj

Genellikle aşerme bir tür tetikleyici tarafından tetiklenir - tüketimi hatırlatan bir şey. Küçük başlar, arzu yoğunlaşır ve en yüksek noktasına ulaşır ve sonra zayıflar ve geçer. Tüm bunlar hormonlardaki ve/veya nörotransmitterlerdeki dalgalanmalardan kaynaklanır (yukarıdaki resme bakın). Yol: tetikle-aşermeyi başlat-kazan-tepe noktası-düşüş aynıdır ve herkes için işe yarar. Aşerme, özel olarak "hızlandırılmamışsa", genellikle birkaç on saniyeden birkaç dakikaya kadar sürer. Sadece tüketim yoluyla "pekiştirilmezse" zayıflar.

Asıl sorun, çoğu insanın aşerme ile karşı karşıya kaldığında, bu ruh hali doğal olarak azalmadan önce maddeyi tüketmeye karar vermesidir. Bağımlılığın henüz derin patolojik bir düzeye taşınmadığı ve/veya fiziksel olarak kendini göstermediği durumları tartışıyoruz.

Duruş
LxjDcCWz02

Betimleme adına, özlem kibirli, evsiz, perişan bir kedi gibi düşünülebilir - eğer onu beslerseniz, gelecek, bağıracak, evinizi yıkacak ve daha fazlasını talep edecektir.

Tek seçenek onu beslememek, bu kadar çok istediği şeyi ona vermemektir. Başlangıçta, elbette, bir gösteri düzenleyecektir - taleplerin tırmanması.

Küstah yüksek sesle bağıracak ve talepte bulunacaktır. Eğer bunu başarırsanız, orada bir taktik değişikliği gerçekleşecek - küstah rol bir enayi haline gelecektir. Kafanızda buna benzer düşünceler belirebilir:
Sadece bir kez,
Biraz yapabilirsin,
Bu durum özeldir,
Uzun zamandır kullanmadınız, çok iyi bir arkadaşsınız,
Kendinizi dizginleyebileceğinizi kanıtladınız, bunu not edelim!

Bu yaklaşıma direnmek daha zordur. Özellikle de denemezseniz, canavarla savaşmak için çaba göstermezseniz.

Bu nedenle, çoğu durumda bağımlılığın nüksetmesi ilk üç ay içinde gerçekleşir. Bu, akılda tutulması ve odaklanılması gereken önemli son tarihlerden biridir.

Nüksetme riskini azaltmak için, en azından bu 3 ay boyunca basit kurallara uymak çok önemlidir, bu kurallar altında canavarın sizi rahatsız etmesi daha zor olacaktır:
1. Aç kalmayın.
2. Kızgın ya da sinirli olmayın.
3. Yalnız kalmayın. Sizi dinleyecek, destekleyecek ve kınamayacak kişileri bulun.
4. Kullanan veya kullanımı kolaylaştırabilecek kişilerle ilişki kurmayın. Aynı yerlerden, durumlardan ve koşullardan kaçının.

Aşerme ile mücadele eden bir kişinin kendisine periyodik olarak aşağıdaki soruları sorması da gerçekten yararlıdır:
- "Rakunumu" nasıl besliyorum?
- Onu gözlerim ve kulaklarımla mı besliyorum (bakarak, maddeleri dinleyerek)?
- Onu "eski güzel günler" hakkındaki anılarla mı besliyorum?
- Tadını çıkararak mı besliyorum?
- Gelecekteki tüketim umutlarıyla mı besliyorum?

Bilim dünyasından haberler
Dgm0YcqoDh

Mukolitik ilaç N-asetilsistein (ACC), madde kullanım bozukluklarında aşermeyi azaltacak bir ilaç olarak düşünülebilir.

Randomize klinik çalışmaların (RCT'ler) meta-analizi ve sistematik incelemesine göre, N-asetilsistein tedavisi plasebodan üstündür. N-asetilsistein kokain, metamfetamin ve tütün bağımlılıklarının yanı sıra esrar bağımlılığında da istekleri azaltmıştır. Clearnet'teki makalenin bağlantısı: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28898494/

N-asetilsistein bir sistin kaynağıdır, glutamat alımını uyarır ve postsinaptik mGluR5 reseptörlerinin aşırı uyarılmasını önler. Sistin - glutamat metabolizmasının N-asetilsistein tarafından normalleştirilmesi, negatif bir geri besleme mekanizması yoluyla sinaptik glutamat salınımında bir azalmaya yol açar.

Dolayısıyla, N-asetilsistein çekirdek akumbensinde hücre içi ve hücre dışı glutamat konsantrasyonunun restorasyonunu teşvik eder, bu da isteklerin azalmasıyla ilişkili olabilir ve bu nedenle bağımlılığın nüksetme olasılığını azaltır.

Bu mekanizmaya ek olarak, N-asetilsistein enflamasyonu azaltır ve nörogenezi teşvik eder, bu da uyuşturucu arama davranışının düzeltilmesini etkiler.

Gözden geçirenlere göre, N-asetilsistein ilk olarak uyuşturucu özleminin deneysel tedavisi için uygundur.

Ancak vaktinden önce sevinmeyin. Yakın zamanda yapılan iyi tasarlanmış bir çalışma, NAC'ın metamfetamin bağımlılığıyla mücadelede plasebodan daha etkili olmadığını ortaya koymuştur. Clearnet: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34308314/

Ayrıca, NAC yetişkin sigara içicilerinde erken ve tedavi sonu yoksunluk için iyi sonuçlar gösterememiştir. Clearnet: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34171822/

Bununla birlikte, NAC bağımlılıkla mücadele ve işlevselliğin dengelenmesine yönelik kapsamlı bir yaklaşımın parçası olarak faydalı olabilir. NAC'ın rolü ve etkinliği hakkında daha fazla bilgi bu son çalışmada ele alınmıştır. Clearnet: sci-hub.st/10.1007/s43440-021-00283-7

Düşmanınızı tanımak onu yenmek anlamına gelmez. Ancak bu bilgi size kesinlikle bir avantaj sağlayacaktır. Özlem ve bağımlılıkla mücadele, en patolojik haliyle olmasa bile, irade, azim, sabır ve aşıları değiştirmeye, kendini değiştirmeye istekli olmayı gerektirir. Sadece kendinizi bu niteliklerle donatarak, zaten kusurlu olan beyninizi nörotransmitterlerin uyuşturucusuyla bulandırmadan hayatınızı dengeleyebilir ve kontrol edebilirsiniz.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
Sizi bu konuyu tartışmaya ve aşerme ile ilgili deneyimlerinizi paylaşmaya davet ediyorum.

Last edited:

MuricanSpirit

Don't buy from me
New Member
Reaction score
48
Esrar için can attığımı söyleyebilirim, çoğu insanın bunun bağımlılık yapmadığını söylediğini biliyorum ama yine de öyle.

Örneğin. Yapacak çok işim var ve bazen mevcut görevimde beni engelleyeceğini tamamen anlasam ve bilsem bile sadece bir tane içmeyi tercih ediyorum. Ben buna bağımlılık diyorum. Bunun için işe gitmeyi bırakmam ve elbette asla adım atmayacağım çizgiler var ama yine de sabah yaptığım ilk şey ve uyumadan önce sonuncusu.

diogenes

Don't buy from me
Resident
Reaction score
94
Bağımlılıkların ardındaki bilimsel araştırmaları tamamen takdir etmekle birlikte, bağımlılığın ve bağımlılık davranışının kişiden kişiye farklılık gösterdiğini düşünüyorum. Bazı insanlar ağır içicidir, sonra bırakırlar ve asla alkolik olmazlar. Vietnam'daki askerlere savaşın acımasızlığıyla başa çıkabilmeleri için afyon verildi, ancak daha sonra evlerine döndüklerinde bağımlı olmadılar (bunun yerine bazılarında kötü TSSB vardı, ancak bu farklı bir hikaye). Şahsen ben hayatım boyunca belirli aralıklarla sigara içtim ama sonra bir anlık bir özlem duymadan aniden bıraktım. Bence bazı insanlarda, onları bağımlılığa karşı daha savunmasız ve bırakmaya daha az muktedir kılan, altta yatan psikolojik bir yapı var. Altta yatan sorunu iyileştirmeye çalışmak yerine uyuşturucu kullanımını suç haline getirmek ve cezalandırmak tam da bu yüzden iğrenç. Depresyon, kayıp, travma vs. nedeniyle zaten işkence gören biri acısını hafifletmek için uyuşturucuya başvuruyor ve hükümetler yardım sunmak yerine onu avlıyor ve daha da derine itiyor. Bu sadece asıl sorunu daha da kötüleştirerek bağımlılığı derinleştirir.

Paracelsus

Addictionist
Reaction score
203
Araştırma bulgularını körü körüne her bireye uyarlamanın saflık olduğu konusunda haklısınız. Hepimizin kendi özel genotipi, doğum öyküsü, yetiştirilme tarzı, yaşamı, stresi ve hastalığı var. Tüm bunlar birlikte kişiliği ve onun dış ve iç zorluklara yanıt verme yeteneğini belirler. Bunlar arasında, harici maddelerin neden olduğu nörokimyasal homeostaz dengesizliğine içsel bir tepki olarak aşerme de yer alır/ Ve bir kişi kişisel özellikleri, sevdiklerinin desteği ve iyi bir metabolizma sayesinde tehlikeyle kolayca başa çıkabilirken, bir diğeri bağımlılık sarmalına girecektir.