Bir şırıngaya çekilen enjekte edilebilir çözeltiyi ne kadar süre saklayabilirsiniz?

dnBQByvHb8Zkawbjpx

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
29
Çok yüksek hassasiyetli teraziler kullanılmadığı sürece düşük dozların (<100 mg) hassas bir şekilde tartılması oldukça zordur. Örneğin, IM için ketamin hazırlamak için, bir atış için 100 mg tartmak yerine (tartı hatası nedeniyle 150 mg olabilir), 500 mg K'yi 5 ml salin solüsyonunda çözerek beş atışlık bir parti hazırlamak daha iyi olabilir.

K'nin tuzlu suda pişirilmesiyle hazırlanan garantili bir steril solüsyon düşünün. Çözelti daha sonra yeni steril iğneler veya 0,22 um şırınga filtreleri kullanılarak steril şırıngalara çekilir. Her şırınganın iğnesi daha sonra yenisiyle değiştirilir. Böyle hazırlanmış bir iğneyi, muhtemelen buzdolabında 4-5 °C'de ne kadar süre güvenle saklayabilirsiniz? K'nın stabilitesi konusu beni ilgilendirmiyor çünkü şırıngalarda saklanan K'da herhangi bir bozulma göstermeyen çalışmalar var. Bir hafta veya en fazla iki hafta sonra saklanan iğnelerin mikro-bakteriyel güvenliği konusunda endişeliyim. Kullanımları güvenli olur mu?

Paracelsus

Addictionist
Reaction score
203
Ketaminin çözelti içindeki kimyasal stabilitesi iyi bilinmekle birlikte, özellikle hazırlanan şırıngalar buzdolabında saklanırken zaman içinde bakteriyel kontaminasyon potansiyeli birincil sorundur.

Sterilite Hususları:
  1. Steril Hazırlık: 0,22 µm şırınga filtrelerinin kullanılması, bakterilerin çoğunu giderecek şekilde tasarlandıkları için bakteriyel kontaminasyon riskini önemli ölçüde azaltır. Bununla birlikte, sporlar dahil bazı virüsler ve daha küçük partiküller tam olarak filtrelenemeyebilir, ancak bu nispeten düşük bir risktir.
  2. Steril Depolama: Solüsyon hazırlandıktan ve şırıngalar doldurulduktan sonra, iğnenin yeni bir steril iğne ile değiştirilmesi sterilitenin korunmasına yardımcı olur. Kullanılan şırınga ve iğnelerin ayrı ayrı steril olduğundan ve temiz bir ortamda kullanıldığından emin olmak da riskleri en aza indirir.
  3. Soğutma: Hazırlanan şırıngaların buzdolabında (4-5°C'de) saklanması bakteri üremesini yavaşlatır ancak tamamen durdurmaz. Çoğu bakteri ve mantar düşük sıcaklıklarda daha yavaş büyüdüğünden, soğutma enjekte edilebilir solüsyonların sterilitesini sınırlı bir süre için uzatmada etkilidir. Ancak, özellikle uzun süreler boyunca kontaminasyona karşı kusursuz değildir.
Saklanan İğnelerin Mikrobiyal Güvenliği:
  1. İlk Hafta: Çözelti optimum steril koşullar altında hazırlanır ve buzdolabında saklanırsa, genellikle bir haftaya kadar kullanımının güvenli olduğu kabul edilir. Bu süre, hazırlama veya saklama sırasında sterilite ihlali olmadığı varsayıldığında, bakteriyel kontaminasyon riskinin düşük kaldığı bir süredir.
  2. İkinci Hafta: Depolamanın iki haftaya uzatılması bakteriyel kontaminasyon riskini artırır. Soğutma ve steril ekipman kullanımı bu riski azaltsa da, bazı fırsatçı organizmalar soğutma koşullarında hala yavaşça çoğalabilir. Risk ilk haftadan sonra daha yüksektir, bu nedenle bunun ötesinde solüsyonun güvenliği daha şüpheli hale gelir.
Steril ekipman (şırıngalar, iğneler, salin ve filtreler) kullanmaya devam edin ve hazırlama sırasında temiz çalışma koşullarını koruyun. Önerilen süre içinde güvenli kullanımı sağlamak için her şırıngayı hazırlama tarihi ile etiketleyin.

dnBQByvHb8Zkawbjpx

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
29
Detaylı yorumunuz için teşekkür ederim. Ben de aynı şekilde düşünüyordum: filtreleme virüsleri ortadan kaldırmıyor (çok küçük), bu yüzden çözeltiyi sterilize eden birincil yöntem olarak 99 °C'de ısı ile sterilizasyonu tercih ediyorum.

Bir seferde en fazla beş shot'lık partiler hazırlamayı planlıyorum; bunlardan biri hemen tüketilecek ve en fazla dört tanesi saklanacak. Sonuncusu 2. haftanın başında kullanılacak ve planımın aşırı derecede aptalca ve/veya tehlikeli olmadığını duyduğuma sevindim.

Protokolümde her bir şırıngayı etiketlememiştim ve bunu kesinlikle yapacağım, bunu belirttiğiniz için teşekkür ederim.