Etil asetat içinde haloketondan mefedron (4-MMC) sentezi. 1-10 kg Ölçek.

WillD

Expert
Reaction score
1,017
Reaksiyon şeması:
Lt12Cg8P4b

Reaktifler:
1. 4'-Methylpropiophenone (cas 5337-93-9) 1 kg;
2. Hidrobromik asit %48 1300 ml;
3. Hidrojen peroksit %35 750 ml;
4. Sodyum/potasyum hidroksit Sodyum/potasyum hidroksit %25 (NaOH/KOH) sulu çözeltisi;
5. Damıtılmış su;
6. Etil asetat 6 l;
7. Metilamin %40 aq - 2 l;
8. Aseton - 8 l; Aseton - 8 l;
9. Hidroklorik asit (HCl) Hidroklorik asit (HCl %38) 500 ml;
10. İzopropil alkol;

Ekipman ve cam eşyalar:
1. Terazi;
2. Reflü kondansatörü, damlatma hunisi, termometre, üst karıştırıcı ve sıcaklık kontrol sistemi ile donatılmış ceketli 10 L reaktör;
3. Isıtma pompası;
3. Soğutucu pompa;
4. Vakum kaynağı; Vakum kaynağı;
5. Kovalar;
6. Dondurucu; Dondurucu;
7. Pyrex kaplar;
8. Nutsche filtresi; Nutsche filtresi;
9. pH indikatör kağıtları;

Aşama 1. Halojenasyon
GbiRAv1TEH
1. 4'-Metilpropiyofenon 1000 g 10 L'lik bir reaktör şişesine eklenir.
2. Hidrobromik (HBr) asit 1300 g %48 balona dökülür ve 5 dakika karıştırılır.
3. 750 g %35 hidrojen peroksit 1 l'lik bir damlatma hunisine eklenir.
4. Hidrojen peroksit damlatılır. Hidrojen peroksit karıştırılan reaksiyon karışımına damla damla eklenir.
5. Karışıma hidrojen peroksit eklenmesi sırasında brom açığa çıkar, çözelti içinde çözülür ve reaksiyona girer.
6. Hidrojen peroksit, reaksiyon karışımının renksiz hale gelmesi için uygun bir oranda eklenmelidir.
7. Reaksiyon karışımının sıcaklığı korunmalıdır. Reaksiyon karışımının sıcaklığı 65 °C'den düşük tutulmalıdır. Aşırı ısınma durumunda harici bir soğutma uygulanır. Eğer reaksiyon sıcaklığı daha yüksekse hidrojen peroksit ilavesi durdurulur.
Renk değiştirme reaksiyonunun ikinci kısmı daha uzun süre yürütülebilir. Reaksiyon sıcaklığına göre hidrojen peroksit eklenir.
9. Reaksiyon karışımı 12 saat bekletilir. Reaksiyon karışımı, tüm hidrojen peroksit eklenir eklenmez oda sıcaklığında sürekli karıştırılarak 12 saat bekletilir.
10. 12 saat sonra çökelti oluşur.
11. Nötr pH 6-7'ye ulaşmak için reaksiyon karışımına sodyum bikarbonat aq çözeltisi eklenir, iyice karıştırılır. 2-bromo-4'-metilpropiyofenon içeren karışım Buchner hunisinden süzülür. Ürün az miktarda distile su ile yıkanır.
12. Ham 2-bromo-4'-metilpropiofenon (cas 1451-82-7) daha ileri reaksiyonlar için kullanılır. Teorik verim 1530 g'a kadar Pratik verim neredeyse kantitatiftir (video verimi %94).

13. Elde edilen ürün reaktörde bırakılır.

Aşama 2. Metaminasyon.
FWmnYVug1q
1. Etil asetat 6 l reaktöre dökülür.
2 . Reaksiyon karışımı ceketli reaktörde 30 °C'ye kadar ısıtılır. Reaksiyon karışımı karıştırılır ve ceketli reaktörde ısıtma sistemi yardımıyla 30 °C'ye kadar ısıtılır.
3. Karışım, 2-bromo-4'-metilpropiofenon (cas 1451-82-7) tamamen çözünene kadar karıştırılır.
4. Karıştırma durdurulur. Karıştırma durdurulur. Reaksiyon karışımı tabaka ayrımları için bırakılır. Bir alt tabaka, bir alt reaktör musluğundan boşaltılır.
5. Karıştırıcı çalıştırılır. Karıştırıcı açılır ve metilamin %40 aq 2 l bir kerede eklenir.
6. Karışım 20 dakika karıştırılır. Karışım 20 dakika boyunca karıştırılır, sıcaklık 65 °C'nin altında tutulur.
7. Adım 4'ü tekrarlayın.
8. Karışım ısıtılır. Bundan sonra karışım 55 °C'ye kadar ısıtılır ve reaktör vakum pompası açılır. Reaktör kondenser soğutucu pompası da açılır.
9. Karışım 55 °C'ye kadar ısıtılır ve reaktör vakum pompası açılır. Tüm etil asetat miktarı veya büyük kısmı damıtılır.
10. Vakum pompası kapatılır. Vakum pompası kapatılır. Aseton sürekli karıştırılarak reaktöre eklenir.
11. Hidroklorik asit (500 ml) eklenir. Hidroklorik asit (500 ml) damlatma hunisine konur ve huni reaktör boynuna takılır.
12. Hidroklorik asit damlatılır. Sürekli karıştırma ile pH 5'e ulaşmak için hidroklorik asit damla damla eklenir. pH indikatör şeridi ile pH'ı kontrol etmek için alt reaktör musluğundan az miktarda (~2-5 ml) reaksiyon karışımı boşaltılır. Numune reaksiyon karışımına geri dökülür.
13. Bundan sonra, karışım bir kovaya dökülür ve kova 12 saat boyunca dondurucuya konur.

Aşama 3. Filtrasyon.
1. Bir vakum filtrasyon sistemi (Nutsche filtresi, filtre bezi, vakum pompası) monte edilir ve kurulur.
2. Vakum pompası çalıştırılır. Vakum pompası açılır.
3. Vakum pompası çalıştırılır. Adım 13 aşama 2
'dekibir kova içeriği Nutsche filtresinedökülür .
4.
Karışım filtrelenir ve preslenir. Karışım süzülür ve huni içeriği katı hale gelene kadar preslenir.
5. Süzme sırasında hunideki katı ürünün üzerine birkaç küçük porsiyon halinde soğuk kuru aseton dökülür.
6. Aseton süzülür. Katı beyaz değilse 5. adım tekrarlanır.
7. Süzme işlemi tamamlanır. Beyaz katı 4-MMC ürünü, filtrasyon prosedüründen sonra kurutma için bir Pyrex kaba taşınır.
8. 4-MMC içeren Pyrex kap kuru ve iyi havalandırılan sıcak bir odaya yerleştirilir.
9. 4-MMC ürünü sabit bir kütleye kadar kurutulur. Kurutma hızını artırmak için ürün periyodik olarak karıştırılır ve öğütülür.

Aşama 4. Yeniden kristalleştirme.
Mefedron (4MMC) kristalizasyonu

Last edited by a moderator:

woohoo

Don't buy from me
New Member
Reaction score
22
N-metilasetamidden ayrılması gerekmiyor muydu?
Kirli bir reaksiyon gibi görünüyor, nmp veya aromatik çözücü ile karşılaştırıldığında ne kadar verim veriyor?

yin-yang

Don't buy from me
Resident
Reaction score
29
N-metilasetamid asetonda çözünür olmalı, ancak ne kadar olduğunu bulamadım. Freebase gerçekten siyahtır ve kristalleştirici çözücü karışımı (reaksiyona girmemiş keton?) eklendiğinde elde edilen toz yeşile döner. Bunun en temiz prosedür olmadığını varsaymak yanlış olmaz.

Bazıları, NMP'nin çözücü olarak kullanıldığı herhangi bir reaksiyon dışındaki diğer reaksiyonların nihai üründe çok çok daha düşük sonuçlar ürettiğine yemin eder. Öfori olmadan daha fazla hızlı yüksek.

Elde edilen toz / kristallerde herhangi bir safsızlık olup olmadığını görmek için GC-MS çalıştırdınız mı?
@G.Patton
@Marvin "Popcorn" Sutton
@William Dampier

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
Merhaba, muhtemelen yanlış bir şey yaptınız ya da reaktifleriniz çok iyi değil. Evet, GC-MS yaptık. 96,4 4-MMC
PwIN6e4125

Attachments

• O3oSe5p21w.png
    O3oSe5p21w.png
    141.4 KB · Views: 708
  • cSwFUm3knr.png
    cSwFUm3knr.png
    138.9 KB · Views: 694
  • CK9TuZIvbg.png
    CK9TuZIvbg.png
    150.6 KB · Views: 676
  • QqtsoWa7vi.png
    QqtsoWa7vi.png
    137.4 KB · Views: 685
  • nKmNRGHgrx.png
    nKmNRGHgrx.png
    137.9 KB · Views: 677
  • It1n9eGuyQ.png
    It1n9eGuyQ.png
    146.6 KB · Views: 685
  • f4qQLPg9FT.png
    f4qQLPg9FT.png
    16.1 KB · Views: 664
  • z5Hjy1Xanu.png
    z5Hjy1Xanu.png
    64 KB · Views: 675

yin-yang

Don't buy from me
Resident
Reaction score
29
Bu reaksiyonu henüz denemedim. Burada yayınlanan iyodo-keton aminasyon videosunu izledim. Orada freebazın siyah olduğunu ve kristalizasyon için hazırlanırken tozun renk değiştirdiğini gördüm. Belki de siyah olmasının nedeni bromun aksine iyodun ayrılan grup olmasıydı.
Teyit etmek için sorular:

1. Yukarıdaki sonuçlar çözücü olarak etil asetattan mı elde edildi?
2. Bu reaksiyonu EA ve bromoketon ile yaptınız mı, freebase farklı görünüyor mu?
3. Videodan EA kristallerinin cam gibi göründüğünü, NMP'nin ise çok daha beyaz olduğunu fark ettim. 4-MMC'nin stereokimyası hakkındaki yazınızı okudum, S ve R enantiyomerlerinin nasıl farklı görünümlü kristaller oluşturduğunu, bu kristallerin her ikisi de eşit derecede rasemik mi?
4. Nihai üründe EA ve NMP arasında öznel etki açısından herhangi bir fark gördünüz mü?

Bu sonuçları gönderdiğiniz için teşekkür ederim.

DavidNichols

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
19
Lütfen bana bu yazının bağlantısını verebilir misiniz?

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
Aslında tam olarak hatırlamıyorum. Muhtemelen evet.
Evet, bunlar rasemik kristaller.
İyi bir şarap üreticisi olarak ürünün tadına bakmadım =)

StarWars

Don't buy from me
New Member
Reaction score
71
8. Bundan sonra karışım 55°C'ye kadar ısıtılır.
videoda açıkça ısıtmaya gerek yok diyor. ve burada birisi karışım 65 ° 'den daha yüksek olmayan sıcaklığa ulaşırsa ne için ısıtılacağını yazmış.

Attachments

• MtlodcWYiL.jpg
    MtlodcWYiL.jpg
    904.1 KB · Views: 627

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
Merhaba, 55 derece * C, çözücülerin ve metilamin fazlalığının vakumla buharlaştırılması için gereklidir. Bu isteğe bağlı bir prosedürdür.
4d1MKgRTyH

Chemix-Express

Don't buy from me
Resident
Reaction score
22
Bu sentezi çok merak ediyorum, birkaç gün içinde test etme fırsatım olacak, bu yüzden birkaç sorum var:
1. Adım 2, nokta 10'da Aseton yerine IPA kullanabilir miyim? Aseton ile birlikte HCL %35-37 aq kullandığımda her zaman çok fazla renk oluyor, 1.4-Dioksan yardımcı oldu ama çok pahalı. Sizce IPA işe yarar mı?
2. Aşama 2, madde 5 tüm m40'ı bir kerede eklememi söylerken, madde 6 sıcaklığı 65 derecenin altında tutmamı söylüyor. m40'ı yavaş yavaş ekleyerek veya mutlaka harici bir buzdolabıyla sıcaklığı kontrol edebilir miyim?
3. Reaksiyon süresini (20 dakika) m40'ı eklemeyi bitirdiğim andan itibaren mi saymalıyım?
4. Etil asetat içinde 4MMC sentezi hakkında neden bu kadar az bilgi olduğunu merak ediyorum, ne başlangıçta ne de reaksiyon sırasında karışımın ısıtılması gerekmiyor ve etil asetatın kendisi çok ucuz. Bunu reaksiyonun düşük verimi/saflığı mı takip ediyor?
5. İşleri kısa tutmak için, 1 kg bk4, 2L m40, 2L etil asetat oranı iyi olur mu, yoksa her kg bk4 için 1,5L m40 ve 2,5L etil asetat vermek daha mı iyidir?

little-flower

Don't buy from me
New Member
Reaction score
0
Bu reaksiyonu %12 H202 ile gerçekleştirebilir miyiz? Sanırım iyi olabilir""

StarWars

Don't buy from me
New Member
Reaction score
71
Yapabilecekleriniz

Rush-Benzo

Don't buy from me
New Member
Reaction score
2
Hazır BK4 kullanarak 2L m40 için ne kadar vermeliyim?

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
View previous replies…

Rush-Benzo

Don't buy from me
New Member
Reaction score
2
Ben tamamen farklı bir şeyden bahsediyordum. Aşama 1'i tamamladıktan sonra ne kadar nihai BK4 elde ettiğinizi bilmiyorum. Ben 2. aşamadan başlamak istiyorum ve ne kadar BK4 kullanacağımı bilmiyorum. Aşama 1'den son olarak ne kadar çıktınız.

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
İlk aşamadan yaklaşık 1350-1450 g 2-bromo-4'-metilpropiofenon.

Rush-Benzo

Don't buy from me
New Member
Reaction score
2
Çok teşekkür ederim.

Eğer bir sorun yoksa bir soru daha soracağım. Adım 2, madde 9'da etil asetatın en az yarısının damıtılması gerektiğini söylüyorsunuz, bu ne anlama geliyor? Eğitim videosunda bu adımın isteğe bağlı olduğu söyleniyor. Bunu atlayarak verimliliği, kaliteyi kaybedecek miyim yoksa sadece daha küçük hacimli sıvılarla çalışmamı kolaylaştıracak mı?

Güçlü bir vakum pompası satın alma sürecindeyim, meraktan soracağım, bu 6L etil asetatı 55 dereceye ısıtmak ne kadar sürer?

StarWars

Don't buy from me
New Member
Reaction score
71
Videoya bakın, eğer 1kg bk4 kullanıyorsanız 2l etil asetat ve 2l metilamin gerekir.
Videoda 6 litre satıyorlar haha

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,732
Deals
1
>>>Adım 2, madde 9'da etil asetatın en az yarısının damıtılmasını söylüyorsunuz, bunun ne işe yaraması gerekiyor?
Mefedronunuzu kristalize etmeniz gerekiyor.
>>>Bunu atlayarak verimliliği ve kaliteyi mi kaybedeceğim yoksa sadece daha küçük hacimli sıvılarla çalışmamı mı kolaylaştıracak?
Her durumda damıtacaksınız, HCl ekleme sırasında daha büyük verim elde etmek için bu aşamada yapmak daha iyidir.

StarWars

Don't buy from me
New Member
Reaction score
71
elektrikli ocağa koyuyorsunuz ve yıkadıktan sonra çözücünün %50'si buharlaşıyor ama bu videoda hala bir sürü hata var. 1x su + soda sonra 3 kez su temizliyorsunuz sonra %50'sini buharlaştırıyorsunuz sonra ürünü kaybetmemek için magnezyum solfat ekliyorsunuz ve asitlendiriyorsunuz ve hepsi bu. Eski bir dizüstü bilgisayarımda etil asetat yerine dcm kullandıkları benzer bir video var. Bence buharlaştırmanın bir anlamı yok, ben buharlaştırmadan yaptım ve sentezde hiçbir sorun olmadı