P2np Sentezleri Amonyum Asetat Katalizi

TucoSalamanca.

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Reaction score
21

Fazla Nitroetanda Amonyum Asetat Katalizi3

Nitroetan (20 mL) içinde benzaldehit (6.4 g) ve amonyum asetat (1.0 g) çözeltisi 5 saat boyunca geri akışa kadar ısıtıldı. Soğutulduktan sonra, çözücü uzaklaştırıldıktan sonra, kalıntı silika jel 60 N (nötr; heksan-kloroform, 2:1, v/v) üzerinde kolon kromatografisi ile saflaştırıldı, daha sonra hekzandan yeniden kristalleştirildi ve 6.2 g (%63) ağırlığında açık sarı kristaller olarak 1-fenil-2-nitropropen verdi, mp 71-73°C.
---------------------------------------------------------------
Bir sentezi var ama anlamadığım şey kromatografi ile saflaştırılması. Bunun yerine ne yapabilirim? Reflü kaç derece olacak? Nasıl yapılacağını detaylı yazabilir misiniz?

TucoSalamanca.

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Reaction score
21
Sentezi ayrıntılı olarak yazabilir misiniz? Ülkemde N-Butilamin ve sikloheksilamin satılmıyor, sadece amonyum asetat satılıyor.

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Reaction score
40
Bu benim amonyum asetat ile ilgili deneyimim:
80ml benzaldehit
80ml nitroetan
60 g susuz amonyum asetat
70ml GAA

Su banyosunda, sıcaklık kaynamaya yakın (sanırım 90°-95°) 5-6 saat boyunca refluks edilir.

Şişeyi periyodik olarak çalkalayın
ZekCSvy5UR

6 saat sonra:
D4nSseXPFW

Oda sıcaklığına gelene kadar soğumaya bırakın ve dondurucuya yerleştirin.
Verim 78 g'dır.

Not:
- Kristalleşmezse karışımın içine bir çubuk yerleştirin.
-Eğer hazır P2np'niz varsa, bir kısmını karışıma koyun, hemen kristalleşecektir.

-Kuru amonyum asetat kullanın (Benim amonyum asetatım çok ıslaktı ve mendillerle kurutabildiğim kadar kuruttum, sanırım düşük verimin sebebi bu).
Yardımları için uzmanlara teşekkürler
G.Patton @HIGGS BOSSON
ZGRfK4uX6A

View previous replies…

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
29
Bunun için çok teşekkürler!!! En basit RXN'lerden biri için ihtiyacım olan tüm öncüllere sahip olduğuma ve bunu fark etmediğime inanamıyorum!
Beni bu yazıya yönlendirdiğiniz için gerçekten minnettarım!!!
Amonyum asetatı başka bir yöntemle kurutabilir misiniz, örneğin susuz MgSO4 ile muamele etmek için bir şeyin içinde çözündürmek gibi? Sadece bir düşünce, evet susuz amonyum asetat satın alabilir im ama biraz daha fazla ££.

NaBH4 kullandığım için nihai n,n-DMT ürününün kristalleşmesiyle ilgili sorunlar yaşadığımı itiraf etmeliyim.

Başarısız olduğum gerçeğinden dikkatimi dağıtacak başka bir projeye ihtiyacım var! Ha
Biraz DMT elde ettim ama şu anda verim kabul edilemez...

Sentetik, son yağın heptan kaynatılarak yeniden sentezlenmesini söylüyor ama benimki birbirlerinden ayrı katmanlarla herhangi bir şey yapmayı reddediyor! Bu çok can sıkıcı.
Şu anda tekrar denemek için metanol ve formaldehit dolu bir buzdolabım var - bazı noktalarda 0c'nin üzerine çıktığını biliyorum ve bunun iyi olmadığını biliyorum!

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Reaction score
40
Amonyum asetatı sentezlemek kurutmaktan daha kolaydır, bu nedenle susuz olarak satın almak daha iyidir.

Kurutmak için bir yol arıyordum ama işime yarayacak bir yol bulamadım

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
29
NİHAYET bunu deneme fırsatı buldum, şu anda reflü altında - renk kesinlikle oraya ulaşıyor!
Bu rxn'i bir araya getirirken aldığınız kokulardan nefret ediyorum... Bu aldehitin saldığı badem kiraz kokusundan gerçekten hoşlanmıyorum, iğrenç - ayrıca gerçekten ağır bir sıvı.

En azından burada yasal... Amerika'da yasak değil mi? Hamiltons'ın programında "pozitif metamfetamin" bölümünü izlediğimi hatırlıyorum, orada Fester amca mı vardı? Bu konuda pek çok kitap yazmış kimyagerlerden biriydi ve benzaldehit sentezliyordu ya da en azından deniyordu - buradan satın alabiliyorsanız bunu neden denediğini anlamıyorum....yanılıyor olabilirim... her iki durumda da berbat kokuyor!

Ve evet. Amonyum asetatla çalışmak biraz zahmetli - bir bıçak aldım, 250 g'lık küveti bıçakladım ve sonra bütün parçalarını seçip şişedeki huniye soktum.
Yine de garip bir şey, aslında bana gerçekten buzu hatırlattı... meth-amphet'in sokak adı değil, normal, soğuk kar topları tipi buz 🧊 garip şeyler ama ısıtıldığında hepsinin birlikte eriyeceğini umuyordum - haklıydım Hata evet, bir dahaki sefere susuz almaya çalışacağım - kazayla bir buçuk kilo kadar almış olsam bile!

yine de rehber için teşekkürler - 2,5-DMOBA üzerinde yaptığım nitroaldol rxn'e benziyor, sadece çılgın bir katalizör ve nitrometandan ÇOK DAHA FAZLA nitroetan kullanıyordum, ancak sanırım n-butilamin olmamasının bedeli bu sanırım... Doğru katalizöre sahip olmayı tercih ederdim - 2,5-DMOBA durumunda etilendiamin...

Umarım işe yarar.... bir şeyi kristalize etmeyi başarsam ve boktan sinir bozucu bir yağ elde etmesem bile onu nasıl azaltacağım konusunda hiçbir fikrim yok...

Bu arada, şimdi rxn'e giriyorum ve hayır... tamamen yanlış renk.... Parlak kırmızı! Bah!

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
29
Ummmmm....garip renk - Bu konuda oldukça şüpheliyim 🤨
NHtQuKrhE9

Last edited:

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,735
Deals
1
Yeniden Kristalleşme. Ayrıntılı video eğitimi, yazı ve yorum bölümünde geniş tartışma içeren bir konu var. Çok yaygın olan ve zaten milyarlarca kez tartışılmış ve açıklanmış olan aynı konuyla ilgili yeni bir gönderi yapmadan önce BB Forum'a bakın.

PHDorganic

Don't buy from me
New Member
Reaction score
2
80ml benzaldehit
80ml nitroetan
60 g susuz amonyum asetat
70ml GAA

bu i̇şe yaramayacak.... bu yüzden eğer bi̇ri̇si̇ bunu okursa zamaninizi ve ki̇myasallarinizi boşa harcamayin!

TheCook

Don't buy from me
Resident
Reaction score
18
O zaman bana bunun neden işe yaramaması gerektiğine dair iyi bir neden söyleyin?

PHDorganic

Don't buy from me
New Member
Reaction score
2
Geleneksel Henry reaksiyonu ve bu oran göz önüne alındığında: Benzaldehit 1000 ml, nitroetan 1000 ml, glasiyal asetik asit 250 ml ve n-bütilamin 50 ml

Açıklama:

1. Benzaldehit (C6H5CHOC6H5CHO):
    • Bu aromatik bileşik benzen halkası ve bir aldehit grubu sağlar.
  2. Nitroetan (CH3-CH2-NO2CH3-CH2-NO2):
    • Nitro grubuna (-NO2) katkıda bulunur.
  3. Asetik Asit (CH3-COOHCH3-COOH):
    • Zayıf asit katalizörü olarak görev yapar ve bir asetil grubu sağlar.
  4. n-Butilamin (C4H9NH2C4H9NH2):
    • Reaksiyonda baz olarak işlev görür.
  5. Ürün (Fenil-2-nitropropen):
    • Oluşan ana ürün Fenil-2-nitropropendir.

Verilen reaktanlardan Fenil-2-nitropropen oluşumu için reaksiyonu inceleyelim:

Adım 1: Nitroetanın Benzaldehide Nükleofilik Katılması

1. Enamin Ara Ürününün Oluşumu:
    • n-Butilamin (C4H9NH2C4H9NH2) benzaldehit (C6H5CHOC6H5CHO) ile reaksiyona girerek bir enamin ara ürünü oluşturur.
    • N-butilaminin azot atomu üzerindeki yalnız elektron çifti benzaldehitin karbonil karbonuna saldırarak enamin oluşumuna neden olur.
\ceC6H5CHO+C4H9NH2−>C6H5CH=CH−NH−C4H9\ceC6H5CHO+C4H9NH2−>C6H5CH=CH−NH−C4H9

Adım 2: Enamine Nitroetan İlavesi

1. Nitroetan İlavesi:
    • Nitroetan (CH3-CH2-NO2CH3-CH2-NO2), nükleofilik bir ekleme reaksiyonu yoluyla enamin ara ürününe eklenir.
    • Nitronat iyonu enamine saldırarak yeni bir karbon-karbon bağı oluşturur ve nitroalkan ara ürününü meydana getirir.
\ceC6H5CH=CH−NH−C4H9+CH3−CH2−NO2−>C6H5CH=CH−NO2+C4H9NH2\ceC6H5CH=CH−NH−C4H9+CH3−CH2−NO2−>C6H5CH=CH−NO2+C4H9NH2

Adım 3: Fenil-2-nitropropen Oluşumu

1. Dehidrasyon ve Fenil-2-nitropropen Oluşumu:
    • Asetik asit (CH3-COOHCH3-COOH) nitroalkan ara maddesi ile reaksiyona girerek suyun ortadan kalkmasına (dehidrasyon) ve Fenil-2-nitropropenin oluşmasına yol açar.
\ceC6H5CH=CH−NO2+CH3−COOH−>C6H5CH=CH−NO2+H2O\ceC6H5CH=CH−NO2+CH3−COOH−>C6H5CH=CH−NO2+H2O

Genel Reaksiyon: \ceBenzaldehit+Nitroetan+AsetikAsit+n-Butilamin->Fenil-2-nitropropen+Diğer Ürünler->\ceBenzaldehit+Nitroetan+AsetikAsit+n-Butilamin->Fenil-2-nitropropen+Diğer Ürünler

Önemli Noktalar:

• Reaksiyon, bir enamin ara maddesinin oluşumu ile başlayan çoklu adımları içerir.
  • Nükleofilik ekleme ve dehidrasyon reaksiyonları Fenil-2-nitropropen sentezine katkıda bulunur.
  • Sıcaklık ve konsantrasyonlar gibi reaksiyon koşulları sonucu etkiler ve optimum verim için optimizasyon gerekebilir
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Henry reaksiyonunun varyantı ve bu oran göz önüne alındığında: 80 ml benzaldehit 80 ml nitroetan 60 g susuz amonyum asetat 70 ml GAA

Aynı olduğunu varsaymamız gerektiği için reaksiyon mekanizmasını yeniden yazmayacağım?

Verdiğiniz reaksiyonda n-butilamin yerine amonyum asetat kullanılması reaksiyon yolunu önemli ölçüde değiştirecektir. Amonyum asetat tipik olarak bazı reaksiyonlarda katalizör görevi görür ancak n-bütilamin ile aynı nükleofilik işlevi görmez. Reaksiyon muhtemelen farklı bir mekanizma izleyecek ve nihai ürün farklılık gösterebilecektir.

İşte beklenen değişikliklere kısa bir genel bakış:

1. Enamin Ara Ürününün Oluşumu:
    • N-bütilamindeki yalnız azot çiftinin nükleofilik saldırısı yerine, amonyum asetat reaksiyonu farklı şekilde kolaylaştırabilir. Reaksiyon mekanizması özel koşullara bağlı olacaktır.
  2. Enamine Nitroetan İlavesi:
    • Nitroetanın enamin ara ürününe eklenmesi yine de gerçekleşebilir, ancak reaksiyonun detayları amonyum asetat ile oluşan ara ürünün doğasından etkilenecektir.
  3. Fenil-2-nitropropen Oluşumu:
    • Asetik asit içeren dehidrasyon adımı yine de gerçekleşebilir, ancak ayrıntılar değişebilir ve genel sonuç farklı yan ürünler veya izomerler üretebilir.
Reaksiyonun amonyum asetat ile dengelenmesi, spesifik reaksiyon koşullarının, konsantrasyonların ve mekanizmanın ayrıntılı bir şekilde anlaşılmasını gerektirecektir ve bu da deneysel veriler olmadan kolayca elde edilemeyebilir. yanılma ihtimalime karşı bunu gönderdikten sonra sayıları tekrar çalıştıracağım.

Özetle, amonyum asetat bazı reaksiyonlarda rol oynayabilirken, verilen bağlamda n-butilamin yerine kullanılması muhtemelen farklı bir reaksiyon yolu ve muhtemelen farklı bir nihai ürünle sonuçlanacaktır. Spesifik sonucu belirlemek için ayrıntılı deneysel araştırma ve optimizasyon gerekecektir.

Daha fazla araştıralım ve bakalım işe yaraması için herhangi bir neden bulabilecek misiniz?

Bu
n-Butilamin için değerlerdir
Asitlik (pKa)0
Baziklik (pKb)3,2

Bu, Amonyum Asetat için değerlerdir
Asitlik (pKa)9.9
Baziklik (pKb)33

n-butilamin işe yaramayabilir veya farklı sonuçlara yol açabilir:

1. Reaktivite Farkı:
    • n-Butilamin, nükleofilik amino grubuna sahip bir primer amindir ve nükleofilik katılma reaksiyonlarına katılmasına izin verir. Bir tuz olan amonyum asetat, nükleofilik bir amino grubundan yoksundur. Reaksiyon davranışı, doğrudan nükleofilik saldırılardan ziyade proton transferi veya katalitik aktivite içerebilir.
  2. Amonyum Asetatın Rolü:
    • Amonyum asetat genellikle bir katalizör olarak veya asidik veya bazik özellikleri sayesinde belirli reaksiyonları kolaylaştırmak için kullanılır. Bununla birlikte, spesifik rolü reaksiyon koşullarına ve reaktanların doğasına bağlıdır. Verilen reaksiyonda, amonyum asetatta nükleofilik bir grubun bulunmaması, belirli adımlara doğrudan katılımını sınırlayabilir.
  3. Reaksiyon Mekanizması:
    • N-bütilaminin amonyum asetat ile yer değiştirmesi genel reaksiyon mekanizmasını değiştirebilir. Enamin ara maddesinin oluşumunda çok önemli olan nükleofilik saldırı, amonyum asetat ile beklendiği gibi ilerlemeyebilir.
  4. Yan Ürünler ve Yan Reaksiyonlar:
    • Farklı reaksiyon yolları alternatif yan ürünlerin veya yan reaksiyonların oluşmasına yol açabilir. Reaksiyonun seçiciliği ve verimliliği spesifik reaktifler ve koşullardan etkilenebilir.
  5. Optimizasyon Zorlukları:
    • Amonyum asetat içeren bir reaksiyon mümkün olsa bile, optimum verim ve seçiciliğin elde edilmesi sıcaklık, konsantrasyon ve reaksiyon süresi gibi reaksiyon koşullarının kapsamlı optimizasyonunu gerektirebilir.
  6. Denklemin Dengelenmesi:
    • Amonyum asetatın ikame edilmesi, denklemin dengelenmesi için reaksiyon stokiyometrisinde ayarlamalar yapılmasını da gerektirebilir. Bu, amonyum asetatın verilen koşullar altında geçirdiği belirli reaksiyonlara bağlıdır.
Esasen, organik sentezde bir reaksiyon ortağının seçimi kritiktir ve her reaktif farklı fonksiyonel gruplara ve reaktivite modellerine katkıda bulunur. Deneysel veriler veya reaksiyon koşulları hakkında spesifik ayrıntılar olmadan, verilen reaksiyonda n-butilamin yerine amonyum asetat ikamesinin kesin sonucunu tahmin etmek zordur. Bu ikamenin uygulanabilirliğini araştırmak ve ortaya çıkan kimyayı anlamak için deneysel testler yapılması gerekecektir.

Eklere bakın ve bir anlam çıkarabilecek misiniz bir bakın. ben çıkaramıyorum. sayılar tampon çözeltisindeki farkları toplamıyor ve ne için katalizör görevi görüyor? beni yanlış anlamayın, umarım yanılıyorumdur, çünkü Amonyum Asetat yapmak n-butilaminden çok daha ucuz ve kolay, bu kesin.

Attachments

• fh8zRYHD6d.pdf
    15.9 MB · Views: 259
  • 0u4y9EnQXi.pdf
    599.2 KB · Views: 247

TheCook

Don't buy from me
Resident
Reaction score
18
Merhaba!

Sadece amonyum asetat ile n-bütilamini karşılaştırdığınız için bu doğru değildir. Aradaki fark, amonyum asetatın asetik asitle birleşimidir. Amonyum asetat higroskopiktir (bu nedenle yalnızca kurutulmamış çözücüler veya hava buharlarının varlığında ayrışma gerilimine sahiptir) ve çözelti içinde amonyum iyonları NH4+ ve asetat iyonları (OAc-) oluşturmak üzere ayrışır.
Asetat anyonları zayıf bazlar olarak hareket eder. Reaksiyonda, asetik asit protonları ile bir denge oluşturarak hafif alkali bir ortam yaratırlar. Amonyum iyonu da dengeye katkıda bulunur, ancak katalize katkıda bulunmaz.
İşte olanlar:
Önce Amonyum Asetatın ayrışması (Çözücülerdeki su izleri genellikle bazı iyonları çözmek için yeterlidir). Reaksiyonda su üretildiğinden, daha fazla Amonyum Asetat çözmek için kullanılabilir:

NH4OAc <-> NH4+ + OAc-

Nitroetan, asetat iyonu tarafından sağlanan bazik ortam tarafından aktive edilerek bir nitronat anyonu oluşturur:

CH3CH2NO2+OAc-->CH3CHNO2-+HOAc
Burada nitroetan bir asetat iyonu ile reaksiyona girerek bir nitronat anyonu oluşturur ve asetik asit açığa çıkarır.

Nitronat anyonu daha sonra benzaldehide saldırarak nitroalkol ara ürününü oluşturur:

C6H5CHO+CH3CHNO2 -> C6H5CH(OH)CH2NO2C6H5CHO+CH3CHNO2->C6H5CH(OH)CH2NO2

Son olarak, P2NP ve su oluşturmak için dehidrasyon meydana gelir:

C6H5CH(OH)CH2NO2 -> C6H5CH=CHNO2 + H2O

Bazen bazı Amonyum iyonları deprotonatlanmış olabilir, ancak bunlar aktetik asit tarafından tekrar protonlanır.

Saygılarımla

PHDorganic

Don't buy from me
New Member
Reaction score
2
Teşekkür ederim! deneyeceğim. şimdi daha mantıklı geliyor. kağıt üzerinde ilk bakışta reaksiyonu devam ettiremeyecek gibi görünüyordu, ancak her şeyin susuz olması ve GAA'nın aslında 90+ değil% 99 olması için son derece perde olması gerektiğini varsayıyorum, çünkü amin tuzunun hidrasyonu işlem tamamlanmadan önce doymuş olacaktır, ya da dürüst olmak gerekirse ilk gördüğümde amonyum asetatın reaksiyonu bile kolaylaştırabileceğini düşündüm. ama yine de hiçbir şey yeni bir şey öğrenmekten daha büyük değildir ve özellikle de hayatı kolaylaştırdığında. Bu yüzden tekrar teşekkür ederim!

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
245
Benzaldehit ve Nitroetandan P2NP yapmak için Henry reaksiyonunu çalıştırmanın en kötü yolu budur. Düşük verim ve düzeltilmesi zor karanlık bir karmaşa. Bu saçmalığın bu reaksiyon için yararlı bir aday olarak görülmesinin ne yeri ne de nedeni vardır.

Dikkatli olun! Uzak durun! Büyük bir öncül ve zaman kaybı, bu sentezin mükemmel verimle ürettiği tek bileşik mutsuzluktur.

View previous replies…

PHDorganic

Don't buy from me
New Member
Reaction score
2
Bu sonuca varmak için gerekçeniz nedir? Bu benim ilk tezim olduğu için meraktan soruyorum?

G.Patton

William Dampier

si̇zleri̇ bu konuyla i̇lgi̇lendi̇rdi̇ği̇m i̇çi̇n çok özür di̇li̇yorum, bu konuda yardimci olabi̇li̇r mi̇si̇ni̇z?

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Reaction score
40
Sikloheksilamin elde edemiyorsanız amonyum asetat en iyi seçenektir.
Verim fena değildir ve ürün çok kirli değildir. Sadece bir kez yeniden kristalleştirilmesi gerekir.
Sentezi en son yaptığımda verim 90 ml Nitroetan'dan 100 g idi.
Henüz yeniden kristalleştirmedim
NeZIy1O8s7

View previous replies…

TucoSalamanca.

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Reaction score
21
Tüm reaktifleri hesaplamalarıyla birlikte yazabilir misiniz?

PHDorganic

Don't buy from me
New Member
Reaction score
2
Bu iyi görünmüyor, yanlış kristal formu ve rengi var. bunun p2np olduğundan emin misin? eğer öyleyse kullanmayın zehirli görünüyor

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Reaction score
40
90 ml nitroetan, 90 ml benzaldehit, 70 ml GAA ve 70 g amonyum asetat.
Detaylar daha önce yukarıda yazılmıştır.

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Reaction score
40
Çünkü henüz kristalize edemedim.

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
245
Herhangi bir hacimli amini alın, biraz IPA içinde çözün ve ph asidik olana kadar GAA ekleyin. Bu sizin katalizörünüzdür. Evet, IPA içinde çözünmeyecektir ancak bunun bir önemi yoktur. 100 ml Benzaldehit başına 10 g Amin yeterlidir, daha az kullanabilir ve harika verim elde edebilirsiniz, sadece mikroda maksimum 60 ° C'ye iki kat daha fazla nuke edin. Nitro ve benzaldehiti karıştırın ve katalizörün bir kısmını ekleyin, karıştırın, nuke edin, soğumaya bırakın ve tekrarlayın. Hiçbir zaman %90'ın altında verim almadım ve farklı aminlerden oluşan bir grup kullandım. Tek bir amin elde etmeye çalışmamalısınız, hangi aminleri kolayca elde edebileceğinize bakmalı ve sonra hangisinin en iyi sonucu verdiğini görmelisiniz.