2-bromo-4-metilpropiofenonun saflaştırılması

SonicNL

Don't buy from me
Resident
Reaction score
74
Merhaba

Bana gerçekten iyi 2bk4 satan bir tedarikçi buldum.

Ancak, 4-MMC sentezine geçmeden önce tüm safsızlıkları yıkadığımdan emin olmak istiyorum.

Bunu nasıl yapabilirim? Endişelendiğim ana şey 4mpf ve brom. Belki gerekli değildir, ama yine de saflaştırmak istiyorum

İyi günler dilerim!

Reaction score
295
Satın aldığınız 2b4mp'yi temizlemek mi istiyorsunuz? Öncelikle bunun gerekli olduğundan emin olmanız gerekir.
2b4mp'nizin nesi var?
Belki kötü bir rengi ve dokusu vardır? Ya da düşük verim mi veriyor?

SonicNL

Don't buy from me
Resident
Reaction score
74
Saf renk ve doku iyi AFAIK gibi görünüyor.

Sadece bk'yı mümkün olduğunca saf kullandığımdan emin olmak istiyorum.

DCM'de sentez ve saflaştırma ile ilgili konuları takip ettim, ancak beklenen sonuçları alamadım.

SonicNL

Don't buy from me
Resident
Reaction score
74
Bromlama sırasında 2BK4'e ek olarak hidrobromik asit (HBr) ve diğer maddeler açığa çıkarak 2BK4'ü kirletir. Çözeltideki tüm safsızlıkları gidermek için, kabartma tozu çözeltisiyle birkaç yıkama ve temiz suyla bir yıkama yapmanız gerekir. Karbonat asidi nötralize eder ve su kiri durulayarak uzaklaştırır. 2BK4 suda çözünmez, bu nedenle DCM (diklorometan) içinde kalır.

Çözeltiyi hazırlayın: 1000 ml damıtılmış su için 100 g karbonat. 2 litrelik boş bir şişe alın, içine 1000 ml su dökün ve 100 g karbonat ekleyin. 2-3 dakika boyunca kuvvetlice çalkalayın, ardından kalan sodayı 2-3 dakika daha çökelmeye bırakın. Çözelti hazırdır; süzerken çöken sodayı rahatsız etmeyin.

Şişedeki her şeyi çıkarın: geçiş, buzdolabı, damlatma hunisi ve çekirdek.

Düzgün bir şekilde (yavaşça, küçük porsiyonlar halinde), yaklaşık 300 ml soda çözeltisini reaksiyon karışımımıza dökün, kapağı kapatın ve mikseri en fazla 2 dakika çalıştırın. Karışım daha hafif hale gelmelidir. Kabaracak, tıslayacak ve köpürecektir - bu, asit ve bromu nötralize eden sodadır. Reaksiyon aktiftir, bu nedenle yavaşça ekleyin.

Çapayı çapa çıkarıcı ile çıkarın. Ardından 2 dakika daha ellerinizle kuvvetlice çalkalayın (bu durumda hiçbir karıştırıcı ellerinizle karıştırdığınız kadar iyi karıştıramaz, bu önemlidir).
Daha sonra, bir stand üzerine ayırma hunisi yerleştirin ve şişedeki her şeyi dökün.

Katmanların nasıl ayrıldığını gözlemleyin (yaklaşık 30 saniye sürer). Üst katman sulu olacak ve alt katman DCM'deki 2BK4 çözeltisi olacaktır.

Katmanlar ayrıldıktan sonra, bir indikatör kağıdı alın ve kağıdı nemlendirecek kadar alt katmandan küçük bir damla koyun. İstenen renk nötrdür (kağıdın ıslandığı ancak renk değiştirmediği sarı). Eğer hafif alkali ise, bir damla soda çözeltisi ekleyin. Asidik ise, kabartma tozu ile yıkayarak, alt katmanın şişeye akmasına izin vererek ve üst katmanı atarak aşamayı tekrarlayın. Bu çok önemli bir adımdır - tüm asidi soda çözeltisiyle nötralize etmemiz gerekir. Senteze az yıkanmış bir çözelti gönderirseniz, muhtemelen partiyi mahvedersiniz.

Şimdi ayırma hunisinde iki katman var. Alt katmanın (büyük olasılıkla soda ile 2-3-4 yıkamadan sonra nihayet nötr bir renk göreceksiniz) bir şişeye akmasına izin verin ve üst katmanı atın. Bu aşamada, 2BK4 katmanını kaybetmeden az miktarda su katmanı toplayabilirsiniz.

Alt katmanı huniden doğrudan şişeye aktarmayı kolaylaştırmak için, masanın kenarına ayırma hunisinin bulunduğu bir stand yerleştirin ve destekleri bir kenara koyun (DİKKAT, HUNİ ASILABİLİR, DÜŞEBİLİR VE KIRILABİLİR - TEMİZLİĞİ ÇOK ZOR OLACAKTIR!) Alternatif olarak huniyi elinizde de tutabilirsiniz.

Soda ile yıkamayı bitirdikten sonra, temiz damıtılmış su ile tekrar yıkayın: şişeye 100-150 ml damıtılmış su ekleyin, 2-3 dakika boyunca kuvvetlice çalkalayın ve bir ayırma hunisine dökün. Bir kez daha, alt katmanın şişeye akmasına izin verin ve üst katmanı atın.

Bu nedenle, reaksiyona girmemiş brom, asit ve diğer yan ürünleri uzaklaştırmak için alkali (1-4 kez) ve saf su (1 kez) ile yıkadık ve DCM'de saf bir 2BK4 çözeltisi elde ettik.

Şerefe

Reaction score
295
Peki, 2b4mp safsızlıklardan arındırıldı mı?
Gerçek şu ki, 4mmc sentezinin sonunda benzer bir yıkama yapılır ve aynı safsızlıklar giderilir.
Üretimde 2b4mp brominasyondan sonra yıkanır. Eğer 2b4mp tozunuz varsa, safsızlıkları yıkamak için onu tekrar sıvı hale getirmeniz gerekir.
Bu, erime noktasına (~75-77ºC) kadar ısıtılarak yapılabilir. Ancak 2b4mp güçlü bir lakrimatördür ve bu korkunçtur.
Ya da çözücüler kullanabilirsiniz. Buzlu asetik asitte çözündürme ve ardından suda çökeltme ve sodyum bikarbonat ile yıkama iyi sonuç verir. Ancak bu, reaktifleri tüketir ve 2b4mp'nin kendisini kaybeder.
2b4mp'yi yıkamanın anlamını göremiyorum, sentezden sonra meph yağını yıkamak daha iyidir. Prosedür aynı, ancak daha uygun.

Reaction score
295
Islak bir 2b4mp'yi yıkadıktan sonra kurutmak özellikle güzeldir.:) Sonuçta, onu ıslak olarak torbaya koyamazsınız ve tam ağırlığını bilemezsiniz. Ve kuruması çok uzun zaman alıyor ve gözyaşı dumanı yayıyor.:cry::sick::poop:
Bu konuyu şöyle özetliyorum. Eğer brominasyon yapıyorsanız, bu noktada 2b4mp'yi sıvı haldeyken yıkamak mantıklıdır.
Eğer bitmiş bir 2b4mp aldıysanız ve onu yıkayıp saklamak istiyorsanız, bunu yapmamalısınız. 2b4mp'yi yıkamanın en iyi yolu solvent içinde yıkamaktır.
Bunu göz önünde bulundurun!

thevines2

Don't buy from me
Resident
Reaction score
8
2-Bromo-3,4-metilendioksipropiofenonu temizlemenin yollarını bulmaya çalışıyorum ama pek şansım yok

Reaction score
295
2B-MDP1P'yi DCM içinde çözmeyi ve sodyum bikarbonat çözeltisi ve su ile yıkamayı deneyin.
Ancak 2B-MDP1P ne kadar taze olursa, sentez için o kadar uygun olacaktır.