Oje Çıkarıcıdan Asetonu Arındırma

Mynoghra

Don't buy from me
New Member
Reaction score
3
Uygun ekipmana sahip olmayan yeni başlayanlar için temel ve temel reçetesiz ürünlerin ekstraksiyonu / saflaştırılması hakkında bir yazı yazmanın güzel olacağını düşündüm. Bugün Aseton olacak.

Neden Aseton? Bazen yeni başlayanlar için katkı maddesi olmadan aseton elde etmek çok pahalı/zaman alıcı/zor/yasadışı olabiliyor (SAF Asetondan bahsetmiyorum bile)... Bana inanmıyor musunuz? Benim ülkemde neler olduğunu anlatayım (bu bölümü atlayabilirsiniz, sadece ben saçmalıyorum).

Aseton burada "Çizelge II" bir kimyasaldır. Sıradan bir vatandaşsanız saf aseton (%95 + EtO) satın alamazsınız, doğru bağlantılarla en fazla %60'ını alabilirsiniz (ve %60 bile yasa sınırlarını zorlar!) ve o zaman bile polis tarafından izlenirsiniz.

Ülkemdeki bazı listelerde %99,8 Aseton bulabilirsiniz ama bu ya bir aldatmaca ya da sevgili üreticilerimiz için bir bal küpü!

Yasal olarak ve şüphe uyandırmadan elde edebileceğiniz en iyisi %30'dur ve EtO, parfüm, yağlar ve benzeri katkı maddeleriyle birlikte! Bunlar bir ekstraksiyonu mahvedebilir ve daha iyi durumlarda ürününüzü sadece bir çöp yığını haline getirebilir.

Ve FİYAT hakkında konuşmayalım bile. 1 litre %30 kontamine aseton yaklaşık 10 USD'dir (ortalama bir Kuzey Amerikalı ve Avrupalı için çok fazla görünmüyor, ancak benim ülkemde iki kişi için bir aylık güzel inek eti satın alabilirsiniz ve bu OTC olanıdır!), 1 Litre %60 Aseton, muhtemelen sadece arama yaparak bir listeye gireceksiniz ve fiyatın üç katı!

Dolayısıyla, %99,8'i düşünmek bile tamamen yasadışıdır.

Ve Asetonu birçok ekstraksiyon, teks, temizlik vb. için kullanıyoruz!

Kullanacağım yöntem temel olarak Asetonu kaynayana kadar ısıtmak ve ardından soğuk bir yüzeyde toplamak.

Önce bazı şeyleri açıklamama izin verin.
1. Aseton VOLATİLDİR. Yani eline geçen ilk fırsatta yüzünüzü patlatacaktır.
2. Aseton TAHRİŞ EDİCİDİR. Çok fazla koklarsanız, burun/solunum problemleriniz varsa krize girebilirsiniz.
3. Uğraşacağımız konsantrasyonlardaki aseton YASADIŞI OLABİLİR (söylemiyorsunuz!). Bu yüzden ne yaptığınızı KENDİNİZE saklayın, kendinizi birine açıklamanız mı gerekiyor? Yalan söyleyin.
4. Aseton sıcakken cildinize, gözlerinize ve solunum yollarınıza kolayca zarar verebilir.

İşte başlamadan önce bazı ipuçları:
1. Bu işlemi iyi havalandırılmış bir alanda yapın. AÇIK bir alan olmasına gerek yok, ancak içinde bulunduğunuz odanın havasını sürekli yenilemelisiniz.
2. Bu işlemi ağır temizlik eldivenleri veya bazı tıbbi eldivenlerle yapın, lateks bile bir dereceye kadar işe yarayacaktır. Ama ben kalın PVC olanları tavsiye ederim.
3. Kendinize Organik Buhar kartuşlu bir maske alın. 3M'in 5005 ve 5006'sı gibi.
4. Güvenlik gözlükleri veya en azından BAZI gözlükler.
5. Mümkünse, AÇIK ATEŞ YOK!

O zaman daha fazla uzatmadan, iş konuşalım. Belli bir dereceye kadar doğaçlama yapabileceğiniz bazı ekipmanlara ihtiyacınız olacak.

- Herhangi bir boyutta iki cam/metal/seramik kap.
- Bunlar ısıtma veya aseton için kullanılacak, bu yüzden plastik yok!
- Kaplardan biri diğerinden hem yükseklik hem de yarıçap olarak biraz daha büyük olmalıdır.

- Daha da büyük bir kap. Su banyosu için.

- Büyük kabın üzerine yerleştirilecek yumurta ya da yarı küresel şekilli bir kap.
- Bu, yoğuşmayı tetiklemek üzere soğuk sıvı yerleştirmek için kullanılacaktır.

- Alüminyum folyo.

- Büyük kabın etrafına yerleştirilebilecek büyüklükte bir saç bandı/kauçuk bant.
- Büyük kabı mühürlemek ve ürünlerimizi içeride tutmak için birlikte kullanılır, inanın bana, asetonu çok uzun süre koklamaktan hoşlanmayacaksınız.

- Bir şekilde kontrol edebileceğiniz bir ısıtma kaynağı, örneğin bir ütü (evet giysilerde kullandığınız) bir elektrikli soba veya gerçek bir ısıtma plakası.
- Son çare olarak bir gaz sobası kullanabilirsiniz ancak bir sorun var, sıcaklığı kontrol altında tutmak için sürekli kapatıp açmanız gerekecek.
- Ayrıca PATLAMA ve SONSUZ YANGIN riski de vardır! Aseton son derece uçucudur ve mümkünse ateşe yakın olmasını istemezsiniz!

- Bir termometre, derin kızartma termometresi veya gerçek kimyasal. Vücut ısısı için bir tane *belki* işe yarar ama o zaman tavsiye edemem!
- Bunu atlayabilirsiniz, sadece kabın içindeki kabarcıkları/çalkantıları dikkatlice dinleyin/gözlemleyin ve çok ısınmasına izin vermeyin!

Prosedür aşağıdaki gibidir:

1. Büyük kabı (A) yeterince kirli aseton olacak şekilde doldurun, ancak küçük kabın (B) devrilmesine veya hareket etmesine izin verecek kadar değil.
2. Alüminyum folyo kullanarak (2 veya 3 yaprak kullanmak daha iyidir, daha büyük bir yaprağı da katlayabilirsiniz, bu şekilde yönetmek daha kolaydır) A Konteynerinin üstünü örtün.
2.1. Folyoyu çok sıkı yerleştirmeyin! Aşağıya doğru bakan bir "göbek" oluşturacak kadar bırakın. Bunun üzerine yuvarlak tabanlı bir kap yerleştireceğimizi unutmayın! Çok sıkı olursa temas alanını kaybederiz/folyo yırtılabilir.
3. Lastik bant/saç bandı kullanarak A kabını kapatın. Bu, ürünlerimizi bir dereceye kadar içeride tutmaya yardımcı olacaktır, ancak uyguladığınız ısıya bağlı olarak yeterli olmayabilir!
4. A Kabı'nı, içindeki B Kabı ile karışmaması için dikkatlice sıcak su banyosuna yerleştirin.
5. Termometreyi suyun üzerine yerleştirin.
6. Isıyı yükseltin.
7. Soğuk su kabını (C) A Konteynerindeki alüminyum tabakanın üzerine yerleştirin.
8. Kar.

Sonuncusu ile sadece şaka yapıyorum. Her neyse, işte Aseton saflaştırma ile ilgili diğer bazı gerçekler ve ipuçları:

1. Aseton yaklaşık 20 °C ila 35 °C arasında buharlaşır.
2. Aseton yaklaşık 56 °C'de kaynar.

Bu yüzden ısıyı 50-55 °C civarında tutmak istersiniz. Ne daha fazla, ne daha az. Bu, yavaş giderseniz daha iyi sonuçlar alacağınız süreçlerden biridir.

Karıştırma/ büyük kabarcıklar/ net kaynama duymaya/gözlemlemeye başlarsanız ISIYI KESİN!

Bunun nedeni, basınç artışının Aseton sızıntısına veya daha da kötüsü alüminyum tabakanın yırtılmasına neden olabilmesidir.

Garip bir koku almaya başlarsanız ISIYI KESİN, MASKENİZİ TAKIN, ODAYI HAVALANDIRIN ve ardından nereden sızıntı olabileceğini kontrol edin.

Daha iyi sonuç almak ve Aseton buharı birikmesi ve sonunda sızıntı riskini ortadan kaldırmak için soğuk suyunuzu her zaman 25 °C civarında tutun.

Alüminyum levhayı yeterince iyi yerleştirdiyseniz, bir miktar aseton çökelmesini duyabilir / görebilirsiniz :)

Hem su banyosu sıcaklığına hem de çözeltinin başıboş seslerine / kaynamasına dikkat edin. Aseton çözeltinizin çoğu işlendiğinde çok fazla ısınmaya başlayacaktır, bunun nedeni Asetonun EtO ile bir azeotrop oluşturması ve EtO kaynama noktasının yaklaşık 78 °C olmasıdır! Bu yüzden eğer önemsiyorsanız, 60 °C'de bile kaynama/kaynama olmadığını gördüğünüzde işlemi durdurun.

Her şeyi yaklaşık 30 °C'ye kadar soğumaya bırakın, ardından temiz ürünü kapatılabilen herhangi bir kabın içinde geri kazanın ve işiniz bitti!

Elde edilen çözeltiyi EtO ekstraksiyonu için saklayabilir veya kanalizasyona dökebilirsiniz, sadece EtO ve (muhtemelen) zararlı olmayan diğer bazı bileşenler olduğu için bunda sorun yok.

Bu yöntemi kullanarak toplam hacimden %25 civarında bir geri kazanım oranı elde ettim. Çok değil ve epey bir miktar kaybediliyor, ama hey! En azından saf (bir miktar, çok küçük miktarlarda EtO ve su içerebilir) ve bir listede değilim!

İleriki bir tarihte resim ve/veya istenirse video ekleyeceğim!

Last edited:

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
879
Bu yöntemi daha önce birkaç onsluk bir şeyi damıtmak için kullandım, ancak bundan daha fazlasını veya daha sık elde etmeye çalışıyor olsaydım, geleneksel bir imbik gibi bir şey imal ederdim, bunun birçok avantajı var.

Eğer 3a moleküler elek bulabilirseniz, dondurucuda bile asetonu susuz hale getirebilirsiniz.

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Reaction score
112
Açıkçası tuzlu su (su + NaCl) aseton ile karıştırılamaz. Bu nedenle, muhtemelen, bir mağazadan yaygın olarak bulunan %98-99'u satın alabilir, ardından 1L başına yaklaşık 3-6 gr NaCl ekleyebilir, bir süre dondurucuda tutabilir ve ardından yavaşça boşaltabilirsiniz.

İhtiyacım olmadığı için bizzat denemedim ama tuzlu suyun asetondan nasıl ayrıldığını birkaç kez gördüm. İşe yarayacaktır.

Last edited:

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
879
SALLE(tuzlama destekli sıvıdan sıvıya ekstraksiyon), diğer organik çözücülerin yanı sıra suyu asetonitril, aseton, etanol ve tetrahidrofuran ve izopropil alkolden ayırabilir. Ayırma huninizde iyi bir faz ayrımı elde edemediğinizde veya bir emülsiyonla karşılaştığınızda SALLE'ı arayın