Çalkala ve Pişir Tarifi (SADECE METİN)

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
881
Bu ilkinden %500 daha iyi. Bu işe yarayabilir mi? Biraz arka plan bilgisi ve bazı gerçek ölçümler var. Ne yazık ki birçoğu yanlış. En basit kısmı nasıl bu kadar kötü becerdiğini merak ediyorum. Metodolojisine tam olarak güven vermiyor.
MgSO⁴ (susuz) mol.wt=120.x g
MgSO⁴(heptahidrat,)mol.wt=246.x g
Yani magnezyum sülfat suda kendi ağırlığının biraz üzerinde kalır ve tabii ki 1g/1ml ağırlığındadır.
946 ml'lik (quart) bir mason kavanozun 1/4'ü 236 ml'dir.
236 ml MgSO⁴ 654,36 gram ağırlığındadır!
Suyun hekzan içindeki çözünürlüğü %0,01'dir, bu nedenle 1 gram magnezyum sülfat, susuz olmasını ve bu şekilde kalmasını sağlamak için fazlasıyla yeterli olacaktır.
Tamam, o zaman hekzana bir kilodan fazla kurutucu madde eklemiş. Suyun etil eterdeki çözünürlüğü @20c'de %1,5'tir, yani 1,5ml/100ml. Bir litre etil eter 15 ml su tutabilir. 30 g MgSO⁴ büyük bir fazlalık olacaktır. Bir kilo fazla kurutma maddesi eklemiş.
Kurutma maddesi olarak magnezyum sülfat sadece su tutmaz, aynı zamanda çözücünüzü de emer, bu nedenle 300 kat fazla eklemek size bir sürü paraya mal olacaktır. Bu kısmı tamamen batırmış. Fırından 15 dakika sonra çıkarıp sallarsanız ve 30 dakika sonra tekrar sallarsanız topaklanmayacağını biliyor muydunuz? Çekiçle parçalamaya çalışmak aptalca bir fikir. Karıştırmazsanız tam anlamıyla beton kadar serttir.
Amonyum nitratın amonyum sülfata oranı 80/132'dir (bu, her birinin mol.wt. Her birinin. Her molekülün bir amino fonksiyonel grubu ve başka bir parçası vardır. Amonyak her ikisinde de aynıdır, bu nedenle ağırlık farkı bir nitrat ve bir sülfat farkıdır. Aynı sayıda amonyak bileşenini elde etmek için oran 1/1,6'dır, sülfattan aynı miktarda amonyak elde etmek için nitratın ağırlığının %160'ıdır. 60 gram amonyum nitrat veya 96 gram amonyum sülfat. Sülfat ile iki kat daha fazla amonyak kullanıyor, ki 8'in doğru sayı olduğunu düşünüyorum, 120 gram nitrat veya 192 gram sülfat. Bahse girerim sodalı suyun amonyuma oranı da yanlıştır. Evet. 90 gram kül suyu 3 mol sanırım, bu da 80x3 240 gram amonyumnitratevir 132x3, 396 g sülfata karşılık geliyor. Bu adam bir denklemin nasıl dengeleneceğini bilmiyor. Birisi bunu ciddi bir şekilde incelerse, düzeltmeler yöntemden daha uzun olacaktır. Ağabeyiniz dns konusunda iyi ve eksiksiz bir yöntem bulmanıza izin vermeyecek. Başarısız olmanız için kıçınızı yırtmanızı sağlayacak ve bileklerinize kelepçe takarken size gülecektir.

zaners

Don't buy from me
Resident
Reaction score
7
Coleman'ın yakıtını kullanamıyor musunuz?

View previous replies…

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
881
Çünkü mavi olabilir. Bu bir sorun değildir. Bazen nitrometan mavidir. Bazen de kırmızıdır. Boyuyorlar. Epsom tuzunu kurutup ezerek işliyorsunuz, artık topaklanmayana kadar ekliyorsunuz, magnezyum sülfatı süzüyor ya da boşaltıyorsunuz ve mümkün olan en kısa sürede kullanıyorsunuz.

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
881
Coleman yakıtı dietil eter veya hekzanın yerini ALMAZ. Hem de hiç. Coleman yakıtı hidrokarbonların ham bir karışımıdır ve dietil eter ve hekzan çok daha rafine olup benzer özelliklere sahip değildir

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
142
Coleman yakıtı veya nafta tek başına kullanılabilir ve işe yarar. Aslında dietil eter, hekzan veya temelde herhangi bir NPS hidrokarbon kendi başına çalışacaktır. Bazılarının bu reaksiyon üzerinde diğerlerinden farklı etkileri olacaktır. En iyi sonuçlar için bunların bir karışımının kullanılması tavsiye edilir. Flatline'ın gönderdiği pdf dosyasına göz atın, tüm bu sürecin "nasıl ve nedenini" çok iyi açıklamaya devam ediyor. En iyi sonuçlar için, tüm bu reaksiyonun mümkün olduğunca kuru olması gerekir.

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
881
Amonyum sülfat amonyum klorür amonyağın herhangi bir asit tuzunun çalışması sağlanabilir. Bunlar basitçe bir asit bileşenine bağlı bir amonyaktır. Bunlar Lewis asitleridir. Bunlara basitçe bir baz eklemek onları amonyak ve sülfat nitrat veya klorür iyonlarına deprotonize edecektir. Bu özel reaksiyonda yaptığımız tek şey budur. Susuz amonyak tankı olan bir çiftçi tanıyorsanız, bu ideal olacaktır ancak tehlikelidir ve çalmak daha da tehlikelidir. Eğer bir depo amonyak gazı bulabilirseniz alın ama bulamazsınız. Eğer içinde amonyum nitrat olan bir soğuk paket bulursanız hepsini satın alın. Onları 10 yıldır üretmiyorlar. Sırf bu yüzden artık üre ya da kalsiyum amonyum nitrat kullanıyorlar.

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
142
Yine de 'kalsiyum amonyum nitrat'ı çalıştıramıyoruz, değil mi? Hmm... işe yarar bir tuz elde etmek için yapabileceğimiz bir şey var mı?
Bir gün bir CVS'ye girdim ve bir kutu hazır soğuk paket buldum, bir deneme yapmak için kutudan bir paket aldım. Bu benim başarılı SNB çalışmam içindi. O zamandan beri o soğuk paketleri bulamadım - dediğiniz gibi hepsi üre veya CAN. Belki de hastaneye ya da bir sağlık kliniğine gidip soğuk paket isteyebilir ve son çare olarak ne alabileceğinizi görebilirsiniz.

Sıvı amonyağın neden kendi başına freebase suzy ve Li ile kullanılamayacağı konusunda kafam karıştı, bu reaksiyonda neden bir tuzdan gaza dönüştürülmesi ve yoğunlaştırılması gerektiğini biliyor musunuz? Teşekkür ederim.

View previous replies…

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
881
Amonyak atmosferik basınç ve sıcaklık altında sadece bir gazdır. Sıvı Amonyak oldukça sıkıştırılmış ve son derece soğuktur, sıvılaştırmak için 20°C'de 7,5 bar basınca veya atmosferik basınçta -30°C'ye ihtiyacınız vardır. Her ikisi de yapılabilir ancak ikisi de kolay değildir. Bu 104psi ya da kuru buz demektir. Kalsiyum klorür/buz ve biraz basınçla, belki 15-30 psi ile idare edebilirsiniz. Amonyum sülfat veya klorür ve kül suyunun amonyak yapacağından %100 eminim. Deneyin, bende amonyak yapıyor.

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
142
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim dostum. Benim için her zaman iyi ipuçların var gibi görünüyor.
Amonyum sülfat veya klorür için kaynak olarak ne kullandığınızı sorabilir miyim?
Protonlama sırasında amonyak gazının yanı sıra ilgili tuz da açığa çıkar - nitrat azota, klorür klora dönüşür vs. Karavanın içinde azot gibi inert bir atmosfer yaratmak, eminim bu özel işlem için güvenliğin iyi bir parçasıdır. Hangi amonyum tuzlarının bir yan reaksiyon veya bomba oluşturmadan lityumu güvenli bir şekilde çözeceğini veya hangilerinden kaçınılması gerektiğini nasıl anlayabiliriz?

Başka bir soru, izin verirseniz, örneğin amonyak veya başka bir şey için buharlaşmak veya yoğunlaşmak için hangi sıcaklık / basıncın gerekli olduğunu nasıl biliyorsunuz? Bunu nasıl anlıyorsunuz?

Gördüğünüz gibi, kimyamın eksik olduğu noktalardan biri de bu. Bazı şeyleri kendi başıma nasıl çözeceğimi bilmiyorum. Resmi eğitimi kaçırdım. Kolay cevaplar aramıyorum ama tabiri caizse bana nasıl balık tutulacağını gösterebilirseniz sevinirim. Tekrar teşekkür ederim.

hirozaru

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
2
Amonyumumu suda çözünebilirlik testi yaparak test ettim. Çözünebilen miktarı gösteren bir tablo buldum.
Amonyum Nitrat suda Amonyum Sülfat veya Klorürün iki katından daha fazla çözünebiliyor. Bu benim soğuk paketlerimi test etmek ve malzemelerimin uygun olduğundan emin olmak için verdiğim ipucuydu.

Ayrıca AN'nizden birazını sadece NaOH ile birlikte küçük bir petri kabına ya da herhangi bir kaba koyabilirsiniz, birlikte reaksiyona girmeleri gerekir.

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
881
Birch reaksiyonunuzda zaten su istemezsiniz. Gerekirse 10 ml ama lityum suyla temas ettiğinde yanar. Suda çözünürlük önemli değil