Anason yağından 2,5-dimetoksibenzaldehit sentezi (küçük ölçekli)

WillD

Expert
Reaction score
1,021
Adım 1. Oksidatif bölünme yoluyla anetolden anisaldehit.
GbaQcOjMsq

20 g anason yağı 150 mL su ve 30 mL konsantre sülfürik asit karışımında süspanse edildi; sıcaklık 40 °C'yi geçmeyecek şekilde 55 g sodyum bikromat ilave edildi. Reaksiyon karışımı 4 x 125 mL toluen ile ekstrakte edildi ve çözücü buharlaştırıldı. Kalan yağ vakumla damıtılarak 9,1 g anisaldehit elde edildi.

Adım 2. O-formil-4-metoksifenol.
GA9SFYnweP

6 mL anisaldehit 75 mL diklorometan (DCM) içinde çözüldü. 30 dakika boyunca 12 g hidrojen peroksit %60 ak çözelti ve 10 mL konk. formik asit karışımı ilave edildi. Reaksiyon karışımı 21 saat boyunca yavaşça refluks edildi.

Adım 3. 4-metoksifenol.
KaT4PJuVsz

Adım 2 reaksiyonundan çözücünün buharlaştırılması ve kalıntının 100 mL sulu NaOH (%20) (yardımcı çözücü olarak 25 mL MeOH) içinde alınması, olağan çalışma ve saflaştırma adımlarından sonra beyaz kristal bir ürün olarak 4,1 g 4-metoksifenol vermiştir.

Adım 4. 4-metoksifenolün 2-hidroksi-5-metoksibenzaldehide Reimer-Tiemann formilasyonu.
PF7aiuyJeq

124,1 g 4-metoksifenol NaOH çözeltisinde (400 mL suda 320 g NaOH) çözüldü. Toplamda 161 mL kloroform ilave edildi. Olağan çalışma ve buhar distilasyonu, oda sıcaklığında bekletildiğinde katılaşmayan 109,8 g berrak, sarı bir yağ verdi.

Adım 5. 2-hidroksi-5-metoksibenzaldehitin metilasyonu.
HiS20r6JRD

Adım 4'ten elde edilen sarı yağ daha fazla saflaştırılmadan kullanıldı. 250 mL'lik bir RB şişesine 100 mL aseton, 14 g susuz potasyum karbonat ve 10 g 2-hidroksi-5-metoksi-benzaldehit konuldu. Karışım reflü sıcaklığına getirildi ve 11 g dimetil sülfat ilave edildi. Reaksiyon 4 saat boyunca sürdürüldü. Çözücü buharlaştırıldı ve ham son ürün soğuk suda kristallendirildi. EtOH/sudan yeniden kristallendirmede 8,3 g 2,5-dimetoksibenzaldehit elde edildi.
4h5MmvGgco

Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
411
Evet! Ben de bunu arıyordum. Çok aranan bir kimyasal, kolay bir satın alma değil. 2C-H'ye giden yolda nitrostiren oluşumunu görmeyi seviyorum, güzel olması gerekiyor. Teşekkür ederim!

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
411
Sodyum dikromatın potasyum dc ile ikame edilebileceğini düşünüyor musunuz?

Last edited:

WillD

Expert
Reaction score
1,021
Evet, tabii. Esasen aynı oksitleyiciler.

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
411
Teşekkür ederim! Adım 2'deki hidrojen peroksit, 12 g mutlak peroksit mi ve daha sonra çözeltide sahip olduğu konsantrasyon için yeniden hesaplandı mı? Yoksa belirli bir konsantrasyon için mi? Ve hangi konsantrasyon tavsiye edilebilir?

WillD

Expert
Reaction score
1,021
Performik asit elde etmek için H2O2 ve H2CO2 ihtiyacı. 10 ml %99 formik asit için 12 g %60 hidrojen peroksit çözeltisine ihtiyacımız var. Yeterli miktarda asit alınır, bu nedenle burada yüksek doğruluk zorunlu değildir. Metne eklendi, teşekkürler!

Last edited by a moderator:

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Reaction score
161

anason yağı Illicium Verum'un uçucu yağıdır? (anason esansiyel yağı olarak da adlandırılır)

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Reaction score
161
124.1 g yok mu?

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Reaction score
161
bunun hakkında konuşuyor musunuz? CAS: 7778-50-9

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
411
Evet, potasyum dikromat. Elimde var ama sodyum dikromat yok, bu yüzden sordum. Bazen piroteknik malzeme satıcılarından temin edilebilir.
Dikkatli olun, çok zehirlidir. Genç bir adamın kendisini uçuracağını düşünerek bir miktar dikromat (gerçekten güzel turuncu renkli bir toz) çektiği gerçekten üzücü bir vaka raporu var. Oldukça kötü bir şekilde ölmüş.
Ayrıca, "Erin Brochovich" filmini izlediyseniz, potasyum dikromat herkesin hastalandığı şeydir. Bu yüzden bu reaktifi kullanırken sorumlu çevre uygulamaları gereklidir.

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Reaction score
161
Tüm detaylar için teşekkürler

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Reaction score
161
uçucu yağlar
Fenoller metil-eterler: trans-anetol (%92)
Monoterpenler: limonen (%5)

Bu iyi mi? Yoksa saf anetol mü bulmalıyız?

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Reaction score
161
badiane; star anis'i̇n bi̇rleşi̇mi̇ydi̇

yeşil anis (anason) uçucu yağı şunlardır
Fenol metil eterler: trans-anethole (%95), chavicol metil eter.
Monoterpenoller: anizol.

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
411
Yani yıldız anasonun uçucu yağı değil mi? Bu sentezi başlangıç malzemesi olarak yıldız anason ile denemek isterim, yağ bir soxhlet aparatında etnaol ile ekstrakte edilir. Bu mümkün olabilir mi?

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
411
Keşke gönderilerimi düzenleyebilseydim. Bunun için herhangi bir seçenek göremiyorum.

Her neyse, bunu buldum:

"Anethole anason yağının ana bileşenidir (Pimpinella anisum'dan (yeşil anason) elde edilen anason yağı %80-90 anethole içerir, Illicium verum 'dan ( yıldız anason) elde edilen anason yağı %75-90)" (E. Guenther, The Essential Oils, D. Van Nostrand Company, New York, 1950, (a) cilt 4, s. 563-570 ve s. 634-645, (b) cilt 5, s. 361-379)

Bu yayından: http: //www.thevespiary.org/rhodium/Rhodium/pdf/forensic/anethole.pma.precursor.pdf
Bu arada aynı kaynaktan PMA (para-metoksiamfetamin) sentezini de özetliyor.

Dolayısıyla, muhtemelen ticari olarak satın alınan yıldız anason yağının hızlı bir buhar distilasyonu, biraz saf bir anetol oluşturmalıdır. Ya da benim durumumda, doğrudan kaynağından soxhlet ekstraksiyonu yoluyla toplanan yağdan.

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Reaction score
161
William Dampier 4. ve 5. adım aynı metin; bence normal değil

belki bir hata da olabilir?

woohoo

Don't buy from me
New Member
Reaction score
22
Son aşama metil iyodür ile tamamlanabilir mi?
Ya da dimetil sülfat yerine ne kullanabilirim?
Dimetilsülfat ev laboratuvarında nasıl yapılabilir?

Last edited:

summer_child

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
29
Son adım " Elde edilen sarı yağ daha fazla saflaştırılmadan kullanıldı. 250 mL'lik bir RB şişesine 100 mL aseton, 14 g susuz potasyum karbonat ve 10 g 2-hidroksi-5-metoksibenzaldehit konuldu; karışım geri akış sıcaklığına getirildi ve 11 g dimetil sülfat eklendi. Reaksiyon 4 saat boyunca sürdürülmüştür. Çözücü buharlaştırıldı ve ham son ürün soğuk suda kristallendirildi. EtOH/sudan yeniden kristallendirme sonucunda 8,3 g 2,5-dimetoksibenzaldehit (GC/MS: %98+ 2,5-dimetoksibenzaldehit) elde edilmiştir."

summer_child

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
29
Büyük miktarda MeI'e ihtiyacınız olacaktır. Dimetiloksalat, DMS ve MeI'den çok daha güvenli olduğu ve bir ev kimyagerinin kolayca erişebileceği için bir yedek olabilir.