Syntéza dextroamfetaminu (Nabenhauer, 1942)

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Omlouvám se za spamování, ale našel jsem klíč. Obrázek, který zveřejňujete, je z článku o stereochemii na Wikipedii. Je chybný. Ten článek je v sekci Diskuse docela ostře kritizován.

Obrázek, který jsem zveřejnil, je správný.

Předpony l a d jsou jen zkratky pro dextrotary nebo levorotary: na kterou stranu molekula otáčí polarizované světlo. "l" =levo = doleva, "d" = dextro = doprava. Tyto předpony jsou však staré a již se nepoužívají.
V moderním názvosloví byly nahrazeny předponami (+) pro dextro a (- ) pro levo.

Předpony L a D (velká písmena ) se vztahují k Fischerovým projekcím molekul a nemají nic společného s tím, jak se otáčí světlo, ale v jakém směru jsou zakresleny klíčové části molekuly. V tomto případě jsou ve skutečnosti OBRÁCENÉ vzhledem k předponám d a l : d je L a l je D.

Takže L-(+)-kyselina vinná znamená: "molekula kyseliny vinné, která je nakreslena tak, že skupina s nejvyšší prioritou je na Fischerově projekci nahoře a příslušná skupina směřuje dolevaa polarizované světlo otáčí doprava", tedy dextrotary, tedy dextro, tedy d-kyselina vinná. Jedná se o přírodní formu kyseliny vinné.

A samozřejmě naopak pro D-(-)-kyselinu vinnou.

Pokud tomu dobře rozumím, oba izomery kyseliny vinné lze použít k rozlišení enantiomerů amfetaminů. Pokud použijete D-(-)-kyselinu vinnou, vzniknou krystaly d-amph/D-tartrátu, a pokud použijete L-(+)-kyselinu vinnou , vzniknou krystaly l-amph/L-tartrátu.
Použití DL-kyseliny vinné by bylo naprosto zbytečné, protože by nic neoddělilo: oba enantiomery by se rozpadly.

Uff.
Tak jsem promluvil.
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Vaše objasnění zde ve třech komentářích zde bylo nejpřesnější a naprosto užitečnou věcí, kterou jsem za poslední dobu kurva četl. děkuji. Vím, že jsi to napsal asi před osmi měsíci, takže to říkám až teď, kdyby to neudělal nikdo jiný, tohle jsem potřeboval, abych si ujasnil, co se s tím vším děje... celé roky jsem to nechápal a byl jsem příliš zmatený, než abych se snažil přiblížit tomu, aby to dávalo smysl.... děkuji... vážně.
 

xxxx-8888

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 6, 2023
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Velmistr. Rozpustil jsem 11,8 gd kyseliny vinné (cas:147-71-7) ve 118 g methanolu, míchal a zahříval do rozpuštění. Poté jsem přilil 10 g exportované volné báze Xuan. Nepřetržitý klid. Ale nic pevného se neobjevilo. Je můj postup špatný? Můžete mi pomoci?
 

Attachments

  • iPoJw7SVNH.jpeg
    iPoJw7SVNH.jpeg
    5.7 MB · Views: 518

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Jaký je volný základ Xuan?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Zaslal jsem vám videonávod, jak na to. Tento příspěvek o amfetaminu. Pozorně se dívejte a přečtěte si část s komentáři. Pokud máte další otázky, napište do DM (náš chat).
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
@G.Patton Mám trochu zmatek v tom, co je to enantiomer a k čemu se používá, takže mě prosím opravte, pokud se mýlím.

Takže přirozeně se vyskytující a snadno získatelný enantiomer je: Kyselina L-(+)-vinná, kyselina dextrovinná, kyselina d-vinná, kyselina (2R,3R)-vinná.
Nepřirozeně se vyskytující a těžko získatelný je: D-(-)-kyselina vinná, kyselina vinná, (2S,3S)-kyselina vinná.

Takže pokud použiji L-(+)-kyselinu vinnou na racemický amfetamin, sůl levoamfetaminu se vysráží a sůl dextroamfetaminu zůstane v roztoku?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
 
View previous replies…

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Dobře, takže kyselina d-vinná je ta přirozeně se vyskytující?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Proč se ptáte? Chceš to pěstovat? lol
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Ne xD, D-(-)-kyselina vinná je prostě otrava sehnat a nebyl jsem si jistý, jestli to jde i s L-(+)-kyselinou vinnou. Vždycky jsem z toho zmatená, protože kyselina d-vinná se prý také nazývá kyselina L-(+)-vinná a já pak nevím, která je která.
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Vždy hledáte "přírodní" a "levnou", kyselinu vinnou, pak jste na bezpečné straně.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Můžete použít také racemickou směs.
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Protože vím, že to funguje, jdu do toho, nevíte, jestli to funguje i na MDMA?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Stačí cena a/nebo nedostatek kyseliny d-vinné.
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Ano, mělo by to fungovat i pro mdma, jen s tím rozdílem, že musí udržovat srážky, nikoliv roztok. Také dávám přednost separaci s h20/kyselinou vinnou nevýhodou alespoň 2 opakování separace. Ale z nákladově technických důvodů si myslím, že to má větší smysl.
 

JoshL1221

Don't buy from me
Member
Language
🇪🇸
Joined
Sep 3, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Dobrý den, promiňte, když říkáte "Srážíme d-amfetamin s dalším množstvím kyseliny d-vinné.", kolik kyseliny d-vinné se používá? díky.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Stejně jako v předchozím dodatku s malou nadsázkou.
 
Top