Syntéza dusičnanu rtuťnatého(II) s následnou výrobou Al/Hg. Videonávod: Příručka pro uživatele.

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Je to špatně, protože je tam koncentrovaná kyselina dusičná. Také se NO2 získává jako hnědý plyn.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Ano, správnější je vzorec Pennywise, který produkuje NO2.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Ano, máte pravdu. Stojím si za opravou, klobouk dolů, pane.
 

yin-yang

Don't buy from me
Resident
Joined
May 18, 2022
Messages
58
Reaction score
29
Points
18
Lze vypočítat koncentraci podle její hustoty? Hmotnost roztoku dusitanů devidovaná objemem, protože voda je 1 g/ml, a vědět přesně, kolik mám soli, místo abych se opíral o theroetický výtěžek?

Z jednoho molu Hg vznikne jeden mol soli. Jeden termometar (2gr) vytvoří asi 3,24 g soli. Nevím, kolik je teoreticky potřeba na amalgamaci 12gr Al, rovnici jsem na internetu nenašel, ale zdá se mi to extrémně málo. Pokud je něco z toho pravda, můžete z 1 termometaru získat tak 10 dávek.
 
Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Proč si zahrávat s teploměry? :). Tohle právě přišlo: 200 + rtuťové spínače z Ebay, celková cena asi 12 eur. Obsahují asi 80 gramů rtuti, podle mých výpočtů. Bude to trochu otrava, než to odtamtud dostanu, ale jsem pilná včelka :). Prostě je rozdrtím v plastové nádobě a rtuť přefiltruju přes filtrační papír s malou dírkou.
 

Attachments

  • RBtomFewLx.jpg
    RBtomFewLx.jpg
    3.7 MB · Views: 486

JohnWebb

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 17, 2022
Messages
39
Reaction score
45
Points
18
Díval jsem se na tyto rtuťové spínače na Alibabě a nevypadají, že by byly nějak velké. Opravdu mohou být v jednom z nich asi 3 gramy rtuti?
 

malayboy

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 15, 2022
Messages
58
Reaction score
35
Points
18
Jak vyrobit dusičnan rtuťnatý jako prášek? zkoušel jsem ho zmrazit, ale rtuťnatá sůl se nesráží.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Nechte kapalinu odpařit.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Při nízké teplotě, aby se zabránilo vzniku škodlivých výparů.
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
Ahoj, zkusila jsem tento krok, ale když jsem přidala kyselinu dusičnou do rtuti, nic se nestalo. koncentrace mé kyseliny dusičné není příliš vysoká, takže jsem přidala větší množství. nechala jsem to už docela dlouho, ale nic se nestalo, tak jsem se chtěla zeptat, jestli vás třeba nenapadá, proč by to mohlo být. díky moc.
 

Loooow

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 30, 2022
Messages
34
Reaction score
9
Points
8
Dobrý den, pokud vaše kyselina dusičná není dostatečně silná na rozpuštění Hg, odstraňte Hg a zkoncentrujte jej odpařením.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Pravděpodobně se jedná o Hg(NO3)2, který je rozpuštěn ve vodě. Domnívám se, že máte slabý aq roztok HNO3. K tomuto účelu musíte použít koncentrovanou kyselinu.
Vodu z aq roztoku kyseliny dusičné nemůžete odpařit, musíte provést pouze destilaci. Buďte také opatrní, protože NO2 může při tomto postupu explodovat, vyhněte se otevřenému ohni.
 

Loooow

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 30, 2022
Messages
34
Reaction score
9
Points
8
Děkuji za informaci, o tom jsem nevěděl!
Je možné extrahovat vodu z kyseliny pomocí MgSO 4 můj obecný ..... ???
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
jaká koncentrace by měla být minimální a existuje nějaký způsob, jak získat vyšší koncentraci bez destilace? nemám tolik skleněného nádobí a opravdu nechci rozlít vařící kyselinu dusičnou, takže bych se této metodě rád vyhnul. pokud to nepůjde, lze použít kyselinu chlorovodíkovou k vytvoření chloridu rtuťnatého? jaká by k tomu byla rovnice a jaká koncentrace hcl by byla potřeba? díky moc.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Ne, nemůžete použít kyselinu chlorovodíkovou. Nerozpouští kovy. Chcete-li vyrobit chlorid rtuťnatý, musíte nejprve vyrobit dusičnan rtuťnatý a ten pak zahříváním přeměnit na oxid rtuťnatý. Oxid rtuťnatý je dostatečně reaktivní a lze jej smíchat s HCl a vyrobit chlorid rtuťnatý.

A synu, pokud se chystáš dělat chemii, budeš potřebovat alespoň destilační zařízení. Je to základní věc. Minimálně. Není to tak drahé, stačí to objednat z ebay.

Kyselina dusičná má bod varu 83 C, voda, jak víš, má bod varu 100 C. Takže když budeš vařit, vyvaříš kyselinu dusičnou, a ne vodu. Prostě si pořiďte destilační zařízení. Snažte se dosáhnout alespoň 63-65% koncentrace. S jakou koncentrací začínáte?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Ne, pouze destilace. Tento postup si můžete prohlédnout na YouTube.
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
Existuje způsob, jak reakci rozběhnout s l ovou koncentrací? Vysoká teplota by měla reakci urychlit, stačilo by to? Nebo nějaký druh katalyzátoru? Děkuji mnohokrát
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Ale přehlédli jste mou otázku? Je zásadní.
Jakou koncentraci kyseliny dusičné máte?
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
Im really sorry my nitric acid hast 0.5mol/l i think thats 0.3%, Higher percentages are difficult to get h ere die to explosive regulations, thank you so much for your help, your the best
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
To se nikdy nepodaří.
Pokud opravdu nemůžete najít dodavatele, můžete si kyselinu dusičnou vyrobit sami. A vím, že v Evropě je to opravdu obtížné. Podívejte se na Youtube, najdete tam spoustu videí, jak vyrobit kyselinu dusičnou. Ale budete potřebovat koncentrovanou kyselinu sírovou.
Nebo se podívejte na stránku "Seznamy" zde na BB. Myslím, že tam kyselinu dusičnou najdeš.
 
Top