Syntéza fenylacetonu (P2P) z benzaldehydu s butanonem

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Myslím, že to, co mě opravdu zajímá, je stochiometrie této reakce. Zdá se mi, že v jiných zápisech o Bayerově-Willigerově reakci nemohu najít toto obrovské množství GAA. Může mi někdo pomoci s odůvodněním? Mám opravdu blízko k tomu, abych to vyzkoušel, ale množství GAA je problematické.
 

billythekid

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 18, 2024
Messages
13
Reaction score
3
Points
3
toto množství gaa je hodně a můj nejlepší odhad proč je, že příprava kyseliny peroctové in situ (během reakce) a bez katalyzátoru je neefektivní, takže chemik přehání, aby si s tím pomohl, také se zde jako rozpouštědlo používá GAA
přípravou kyseliny peroctové několik dní předem a testováním obsahu dostupného kyslíku pravděpodobně dosáhnete lepších výsledků. Přitom jsem viděl, že tuto metodu používají profesionálové a v nejlepším případě získají pouze 35 až 65 % hotového produktu. takže nezkušený chemik pravděpodobně dosáhne ještě horších výsledků a nováček pravděpodobně selže nebo si ještě hůře ublíží. Doporučuji číst a studovat a začít v malém
ujistěte se, že jste důkladně vyčistili hotovou reakční směs na konci každého kroku, Nepřekračujte -5c v aldolské kondenzaci nechte mek/benzaldehyd po zplynování míchat přes noc v lednici.
nepřekračujte 60c v Bayerově ville. a prozkoumejte jiné oxidační činidla, protože s jinými dosahuji lepších výsledků.
 
View previous replies…

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Možná zkusím oxon, když je výtěžnost tak vysoká! Četl jsem ty thevespiary/hive fóra a teď se řídím těmi návody, protože v těch návodech tady jsem to úspěšně nedělal.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Mohu skutečně destilovat P2P za normálního atmosférického tlaku, aniž bych P2P zničil?
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Podle článků, které jsem četl, to lze, ale ztráty na výtěžnosti budou vysoké. A některé články naznačují, že P2P bude degradovat před dosažením teploty.

Destilace vodní parou vypadá jednoduše a čistě.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Takže jako parní destilace esenciálních olejů? Protože já nemám takový přístroj, který ukazují ve videu tady.
Takže do 500 ml varné baňky dám svůj přečištěný P2P s vodou a P2P přijde s těmi vodními parami, ale samozřejmě se nepromíchá, pak extrakce?
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Poprvé dělám tuto peroxidaci s neutralizovaným roztokem a v horní vrstvě je nějaká červenooranžová vrstva, která se, myslím, hodinami oxidace zvětšuje a zvětšuje. Udržuji teplotu cca 55-60 C, ale čím dál hůř se mi to víří a míchá rukama (magn.míchadlo je mrtvé), protože ta horní vrstva je taková hustá.
Co tady sakra dělám. Bublá to, to ano. Myslím, že to je poprvé, co mi kyselina peroctová funguje, protože jsem ji před tím 3,5 dne držela ve skříni a roztok jsem neutralizovala. Může mi někdo vysvětlit, co se děje? Dělám tady všechno v pořádku? Tohle je asi osmá hodina.
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Nelhal bych, kdybych řekl, že o oxidaci BV nevím téměř nic.

Právě teď dělám výzkum, abych zvýšil výtěžky při oxidaci, než něco vyzkouším. Zatím jsem nejlépe pochopil, že důvodem, proč se výtěžky drží kolem 35 %, je množství vody v reakční hmotě během oxidace.

Co se týče destilace, tak ano. Je to jako destilace esenciálních olejů. Předpokládám, že to lze provést způsobem, který jste uvedl, ale bude to trvat příliš dlouho. Rozhodně to není praktické. Při refluxu (varu) P2P musí být vnější objem páry větší než objem páry v reakční baňce, kde se P2P refluxuje. Potřebný objem páry můžete získat pomocí tlakového hrnce.

Rozhodně však nepotřebujete nic tak fantastického, jako je tlakový hrnec. Stačí velmi jednoduché nastavení.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Všiml jsem si, že jsem z 55 gramů MPB získal 30,5 gramu acetoxyfenylpropenu, když jsem peracidu vyrobil nikoli "in-situ", ale nejprve jsem ji vyrobil porovnáním na přesné moly a peracidu jsem nechal 3,5 dne v uzavřeném stavu, samozřejmě s H2SO4-katalyzátorem. Pak jsem roztok neutralizoval hydrogenuhličitanem sodným na pH:7. To jsou triky pro získání slušného množství acetoxy. Nenechte se zmást těmi "in-situ"-přípravky, pokud toho děláte v rozsahu 10-50 gramů.
 
Last edited:

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Aldolová kondenzace.

Pokyny pro tuto metodu jsou v části Organické reakce



Tento zápis se zdá být více v souladu s tím, co vidím. Zkoušel někdo skutečně extrahovat rozpouštědlem z organické vrstvy. Použití chloroformu nebude fungovat, protože je mísitelný s organickou vrstvou. Pokud mi něco neuniklo, je třeba zápis vyzkoušet a upravit.

Zkoušel už někdo tento syntetizátor.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
V POŘÁDKU. Stačí zahřívat benzohydy a MEK s kyselinou chlorovodíkovou asi 3-5 hodin. Teplota: 90-110 C.
Jen mi poděkujte. :)
 
View previous replies…

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Celou věc s kapalinou a krystaly vložím do pyrexové misky a trochu 96% ethanolu a zahřeji, takže veškerý materiál přejde do kapalné formy. Když etanol vře, odstraní ze směsi další vodu. Pak to dám zpět do mrazáku do 100 ml odměrky. V odměrné baňce v mrazáku ji nechám jeden den.
Všechny vedlejší produkty (tmavá kapalina) jsou pak v horní vrstvě a vyliji je do odtoku. Pak baňku trochu zahřeji a téměř vždy se na dně odměrky vytvoří vrstva vody. Pipetou vodu odsaju a opět ji dám asi na den do mrazáku. V horní vrstvě se opět vytvoří boční olej. Znovu do odtoku. Nyní byste měli mít krystalky, které se při pokojové teplotě nezkapalňují. Jde to možná trochu jako břečka, ale je to to, co to je.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Teplota tání methylfenylbutenonu je: 13,04 °C a pokojová teplota je přibližně 22 °C, alespoň v mých
v mém bytě, takže tady to máte. A konečně jsem našel bod tání, protože mě to taky zajímalo.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
A moje první odpověď pro vás je dobrým způsobem, jak vyčistit všechny vedlejší reakce z těchto krystalů.
 

Cbison

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Nov 29, 2023
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Proto se použije teplo k vyvaření přebytečného rozpouštědla a poté se nechá vychladnout, aby došlo ke krystalizaci. Myslíte si, že lze přistoupit k Baeyerově villagerově reakci bez krystalizace MPB?
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Můžete je také vydestilovat ze směsi roztoků. Někdo řekl, že stačí vydestilovat vše, co destiluje při 150 C a méně, a vyhodit to. Methylfenylbutenon destiluje při normálním tlaku kolem 270-300 C. A ten žlutě zbarvený olej můžete použít v Baeyerově-Willigerově přístroji, to je stejný MPB, ale v jiné formě. To jsem nedělal, ale i moje krystaly se zde stanou kaší. Je léto a bod tání je kolem 13-14 C. Pokud je teplota v mém bytě kolem 22 C, tak ....
 

Phoneix73

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 25, 2022
Messages
19
Reaction score
6
Points
3
Také jsem měl teploměr, takže byl rozdělený na polovinu, bylo to velmi vtipné😂
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Telefonoval jsem a prohlížel si své nové vybavení. Prostě jsem ho vzal a *snap!". Aha, byl to můj nový teploměr. BYL to teploměr. :)
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Existuje možnost destilace produktu vodní parou. Co mám na mysli pod pojmem dehet, uvidíte, až se dostanete k extrakci. Používáte chloroform nebo DCM?
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Nechápu, proč pro extrakci nepoužíváte různé roztoky. Stačí se podívat, jak se molekula rozpustí v různých roztocích, a vybrat roztok, který vám nejlépe vyhovuje. Smh ..
 

Irving Langmuir

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
11
Reaction score
6
Points
3
Zdravím všechny !

Zkoušel jsem tuto syntézu dvakrát a tady je můj závěr k této syntéze.

Za prvé, zdaleka nejsem vystudovaný chemik, takže to, co říkám, berte s rezervou. Klidně mě opravte, co říkám.

Reakce a mechanismy jsou výsledkem mého výzkumu a mého chápání syntézy, a proto je lze také kritizovat.

Jen jsem viděl, že na toto téma už diskutovalo hodně lidí, takže doufám, že můj příspěvek nebude zbytečný. Také odkaz na konci mého příspěvku již byl na toto téma zveřejněn. Omlouvám se, pokud se z mého příspěvku nic nedozvíte.


Krok 1: zkřížená aldolská kondenzace :
Obvykle při této reakci používáme malý přebytek MEK, protože ketony mohou samovolně kondenzovat, ale tato reakce je termodynamicky devastovatelná a v literatuře, kterou se mi podařilo najít, se provede maximálně do 5%. Nicméně podle tohoto článku může benzaldehyd reagovat s konečným produktem, což by značně snížilo výtěžek, proto se používá přebytek MEK, aby se zajistilo, že benzaldehyd reaguje se správnou molekulou. (Kromě toho podle téhož článku není destilace mezi zkříženou aldolovou kondenzací a Baeyerovou-Villigerovou oxidací užitečná, protože vedlejší produkty během Baeyerovy-Villigerovy oxidace nereagují a mohou být odstraněny při další destilaci). Napadlo mě, zda by nebylo lepší přidávat benzaldehyd po kapkách, čímž by se zajistil přebytek MEK, a tím by se zabránilo reakci benzaldehydu s nově vzniklým produktem. A protože aldolová autokondenzace ketonů není příliš příznivá, může být tento postup lepší z hlediska výtěžnosti. Ale jak jsem řekl, to, co říkám, je třeba ověřit.

Jako katalyzátor můžeme pro aldolové reakce obvykle použít buď kyselinu, nebo zásadu. Předpokládám však, že zde používáme kyselinu, abychom se vyhnuli Cannizzarově reakci, protože benzaldehyd je neenolizovatelný. Použitím kyselého katalyzátoru projdeme tvorbou enolu místo enolátu.

Jako kyselý katalyzátor jsem při první reakci zkusil silný přídavek koncentrované H2SO4 a při druhé jsem přidal jen několik kapek. Rozdíl, kterého jsem si všiml mezi oběma pokusy, byl ten, že pokud bylo přidáno příliš mnoho H2SO4, produkt polymerizoval, což téměř znemožnilo destilaci kvůli nárazům.

Zkřížená aldolová kondenzace vede k 3-methyl-4-fenyl-3-buten-2onu.

Pro Baeyerovu-Villigerovu oxidaci jsem chtěl vyzkoušet perboritan nebo perkarbonát sodný. Jediný problém, který jsem viděl v použití perkarbonátu sodného, byl ten, že by reagoval s GAA a postupně ho neutralizoval. A skutečně je to dost špatný nápad, když jsem to vyzkoušel v malém měřítku. Perkarbonát se špatně rozpouští a potřebuje médium obsahující trochu více vody. Jakmile se to podaří, je třeba dávat pozor, aby se neuvolnilo příliš mnoho CO2. Kyselina peroctová se tvoří in situ a reaguje s 3-methyl-4-fenyl-3-buten-2-onem. Aby se můj perkarbonát rozpustil, přidal jsem trochu H2O2. Ale řekl bych, že pokud nemáte 50 % H2O2, neztrácejte s touto syntézou čas. A to je můj závěr. Ačkoli se tato syntéza může zdát atraktivní, je zdlouhavá a pracná, zejména se všemi těmi vakuovými destilacemi (zkoušel jsem to bez nich, funguje to, ale vede to k práci s vysokými teplotami a dokonce se mi takto podařilo zničit produkt!) Takže bych každému doporučil, aby se obrátil na jinou metodu syntézy. Mně se nakonec podařilo získat podle mého názoru kýžený produkt, ale podle mého názoru ne dost na to, aby to ospravedlnilo celý postup. Pro ty, kteří chtějí vědět více, doporučuji přečíst si článek, vyhledat "Two dogs aldol", dozvědět se o mechanismech aldolové reakce, Baeyerově-villigerově oxidaci a hydrolýze esterů.



 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Přebytečný MEK působí při reakci také jako rozpouštědlo (kromě toho, co jste napsali). Uvolnění produktu bez destilace je možné po zředění vodou (přebytečný MEK a další nečistoty) a extrakci sedimentu ve formě oleje. Olej dobře krystalizuje na meziprodukt po rekrystalizaci ethanolem. V této fázi získáme produkt prvního stupně bez složitých manipulací (není nutné extrahovat chloroform a obecně je třeba techniku v tomto tématu mírně korigovat). Nemůžeme použít hydroxid, ten by ve výsledku poskytl další vedlejší produkt.
 
View previous replies…

Cbison

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Nov 29, 2023
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
William D. Můžete pls pls vysvětlit postup získání krystalu MPB bez provedení vakuové destilace. Postupoval jsem podle navržených kroků, ale zdá se, že to nemohu správně provést. Promyl jsem, neutralizoval, rozpustil v ethanolu a zmrazil, ale z nějakého důvodu nevím, proč mi krystal při pokojové teplotě zkapalní . Co dělám v tomto postupu špatně. Mohu pokračovat v Baeyerově villigerově reakci bez extrakce krystalu? Pls vaše zkušené příspěvky budou oceněny
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Nyní dělám poprvé samotnou kyselinu peroctovou jako první. K dosažení rovnováhy bude potřeba 5-7 dní.
Takže počkám do 5. dne a pokračuji s mými 55 g MPB + 200 ml:s GAA jako rozpouštědlem.
Všechny kroky najdete na stránkách Rhodium.
 

Y12

Don't buy from me
New Member
Joined
May 22, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Je možné nepoužívat vakuum místo toho použít normální destilaci k saperaci chloroformu z meziproduktu/produktu, protože BP z nich jsou tak odlišné. ale pro poslední čištění P2P použít destilaci parou.
 

situ1988

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 22, 2024
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
Může nějaký kuchař poskytnout návod, jak připravit 100 g výtěžku?
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
148
Reaction score
66
Points
28
Stačí dát do baňky více činidel. Jednoduché.
 
Top