Pokusy s rozpouštěním

84%

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 23, 2022
Messages
7
Reaction score
3
Points
3
Založme vlákno o tom, jak měřit rozpustnost obecně. Pro konkrétní látky a rozpouštědla raději založte samostatné vlákno, protože většinu čtenářů pravděpodobně zajímají spíše výsledky než akademické diskuse.

Proč?

Znalost rozpustnosti při různých teplotách pomáhá:
  • předem určit výtěžek vs. ztráty
  • optimalizovat krystalizaci nebo promývání
  • vědět, kolik rozpouštědla je třeba použít
  • zvolit přijatelnou teplotu (rozsah)

Jak?

Rozpustnost obecně roste s teplotou, takže máme dvě možnosti:
  1. rozpouštět při nízké teplotě až do nasycení a zvýšit teplotu: přidat více krystalů.
  2. rozpustit při vysoké teplotě těsně pod nasycením a snížit teplotu: dekantovat nasycený roztok
Druhá možnost je pravděpodobně nejlepší: po celou dobu udržovat roztok nasycený a odstraňovat krystaly.

Pro MDMA v acetonu jsem provedl odhad rozpustnosti z existujících laboratorních poznámek, 8 nebo 9 g/l při pokojové teplotě, a pak jsem vymyslel experiment:

S1.) Rozpusťte 200,0 mg (S) čistého MDMA.HCl ve 20,0 ml suchého acetonu při teplotě 40+ °C. (=> pokud se vše rozpustí: 10 g/l)
S2.) ochlaďte na pokojovou teplotu (RT) a dekantujte
S3.) vysušte krystaly a zvažte je => frakce A
S4.) ochlaďte nasycený (dekantovaný v S2.) roztok na 8°C a dekantujte.
S5.) vysušte krystaly a zvažte je => frakce B
S6.) nasycený (dekantovaný v S4.) roztok ochladíme na -18°C a dekantujeme
S7.) vysušte krystaly a zvažte je => frakce C

Dekantace je snadná, protože krystaly rostou na stěně skla.

Z těchto výsledků lze vypočítat rozpustnost:

RT : (S - A) / 20,0 mg/ml
8°C: (S - A - B) / 20,0 mg/ml
-18°C: (S - A - B - C) / 20,0 mg/ml

Výsledky viz rozpustnost MDMA.HCl v acetonu.

Všimněte si, že se jedná o horní hranici: měří množství, které bylo vytlačeno z roztoku v důsledku ochlazení.

Stejný experiment pro IPA (2-propanol, CAS 67-63-0) by byl následující:

S1.) Rozpusťte 4,00 g (S) čistého MDMA.HCl ve 12,0 ml suchého IPA při 75 °C. (=> pokud se vše rozpustí: 1 g ve 3 ml).

Z laboratorních poznámek jsem vypočítal, že 95 % krystalizuje při 12 °C a asi polovina při 40 °C, ale množství nebylo přesně změřeno, takže jde o velmi hrubý odhad. Množství přizpůsobte dostupnému vybavení, abyste minimalizovali chyby.

Literatura

MDMA.HCl v některých rozpouštědlech, ale ne v acetonu nebo IPA:
 
Top