Βρωμίωση της 4′-μεθυλοπροπιφαινόνης προς 2-βρωμο-4'-μεθυλοπροπιφαινόνη. Μεγάλης κλίμακας.

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας, συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Η θερμοκρασία πρέπει να είναι μικρότερη από 65 *C. Διόρθωσα αυτό το λάθος, ζητώ συγγνώμη.
 
Last edited:

Zetetic

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 2, 2022
Messages
18
Reaction score
4
Points
3
Χαιρετισμούς, αγαπητέ G. Patton! Παρακαλώ δώστε προσοχή στην ερώτησή μου σε αυτό το νήμα. Εσείς, κατά τη γνώμη μου, είστε ένας από τους πιο προσεκτικούς και άμεσους ειδικούς μεταξύ όλων των συμμετεχόντων στο φόρουμ.
σ. σ. Ζητώ από τα άλλα μέλη του φόρουμ να μην προσβληθούν από τα λόγια μου ;-)
 

Zetetic

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 2, 2022
Messages
18
Reaction score
4
Points
3
Γεια σας, αγαπητοί! Αν χρησιμοποιήσω προπιφαινόνη και όχι 4-μεθυλοπροπιφαινόνη, πρέπει να αλλάξω κάτι σε αυτή τη μέθοδο; Ελπίζω να πάρω bc-1 με αυτόν τον τρόπο. Και στο επόμενο βήμα, από το bc-1, μέσω της μεθόδου με οξικό αιθυλεστέρα, ακετόνη και υδροχλωρικό οξύ, να λάβω ένα εφεδρικό άλας. Είμαι στο σωστό δρόμο;
 

DavidNichols

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 7, 2023
Messages
22
Reaction score
19
Points
3
Η θερμοκρασία αντίδρασης των 65 °C είναι απλώς λανθασμένη, δεδομένου ότι η 2-βρωμο-4'-μεθυλοπροπιεοφαινόνη σχηματίζει κρυστάλλους και κλειδώνει την 4′-μεθυλοπροπιεοφαινόνη στο εσωτερικό της. Η θερμοκρασία τήξης του 2b-4m είναι περίπου 77 °C και απέχει πολύ από το σημείο βρασμού του HBr. Κατά συνέπεια, οι 75-85 °C είναι ένα γλυκό εύρος για τη θερμοκρασία της αντίδρασής σας, η οποία θα πρέπει να ολοκληρώσει την αλογόνωσή σας περίπου σε 2 ώρες. Οι ερωτήσεις που πρέπει να απαντήσετε:

1. Θα είναι σωστή η θέση του βρωμίου ή θα καταλήξετε σε ισο-μεφεδρόνη μετά την αμίνωση;
2. Το κλάσμα των στερεοϊσομερών θα εξακολουθεί να είναι 50:50 με αυτή τη μέθοδο;
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
σε υψηλές θερμοκρασίες, οι πλευρικές αντιδράσεις είναι πιο πιθανές, είναι πολύ καλύτερο να πραγματοποιείται η βρωμίωση σε διαλύτη.
Τίθεται επίσης το ερώτημα σχετικά με την αποσύνθεση του υπεροξειδίου του υδρογόνου σε υψηλές θερμοκρασίες, είναι προτιμότερο να επιλέξετε ένα υποκατάστατο για αυτό το οξειδωτικό μέσο.
οπότε η βρωμίωση χωρίς διαλύτη και κάτω από τη θερμοκρασία κρυστάλλωσης της αλογονοκετόνης είναι πολύ κακή ιδέα, υπάρχουν παράπονα στο φόρουμ για τον προμηθευτή βρώμικης αλογονοκετόνης στην οποία υπάρχει μεγάλη πρόσμιξη της αρχικής κετόνης.
 

DavidNichols

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 7, 2023
Messages
22
Reaction score
19
Points
3
Συμφωνώ μαζί σας σχετικά με τη χρήση διαλύτη για πιο ομοιόμορφη κατανομή αλογόνων. Η διάσπαση του H2O2 δεν είναι σε αντίθεση με το να συμβεί εκτός αν το επαναρροφήσετε μέχρι τους 120-130 °C. Το κύριο ζήτημα είναι να έχετε όλες τις προϋποθέσεις για δι- και τρι-αλογονοποίηση. Αμφισβητείται επίσης η στερεοφωνική ισοτιμία, αλλά πρόκειται για καθαρή εικασία.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Ας ξεκινήσουμε με το γεγονός ότι το υπεροξείδιο του υδρογόνου αυτοδιασπάται με την πάροδο του χρόνου κατά την αποθήκευση, φυσικά, όσο υψηλότερη είναι η θερμοκρασία, τόσο ταχύτερη είναι η αποσύνθεση, καθώς και η τοπική υπερθέρμανση κατά την προσθήκη υπεροξειδίου, όπου η θερμοκρασία είναι πολύ υψηλότερη από τη θερμοκρασία της ίδιας της μάζας της αντίδρασης. Μην με εμπιστεύεστε, μπορείτε να συνδέσετε έναν άδειο σάκο σε έναν ψυκτήρα παλινδρόμησης και να δείτε πόσο οξυγόνο απελευθερώνεται από την αποσύνθεση του υπεροξειδίου.
Όλες οι συνθήκες για την πολυαλογονοποίηση δημιουργούν περίσσεια οξέος και την ανάγκη χρήσης υπεροξειδίου σε περίσσεια. Έχω εγκαταλείψει το υπεροξείδιο εδώ και πολύ καιρό, είναι το χειρότερο οξειδωτικό μέσο για αυτή την αντίδραση.
 

ADATA

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 6, 2022
Messages
21
Reaction score
7
Points
3
Το 2B4M που παράγεται με αυτόν τον τρόπο έχει πολλές προσμίξεις. Δεν είμαι σίγουρος τι είναι, η συνέχεια δεν λειτουργεί.
 

Lev

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2023
Messages
9
Reaction score
9
Points
3
Καλησπέρα σας, πείτε μου αν είναι δυνατόν να αντικατασταθεί η 4-μεθυλοπροφαινόνη με άλλο αντιδραστήριο
2-(1-βρωμοαιθυλ)-2-(4-μεθυλοφαινυλ)-1,3-διοξολαν; ?
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Υδρόλυση του διοξαλάνιου μέχρι το 2b4m και περαιτέρω αμίνωση
Ίσως μπορεί να κάνει την πρώτη αμίνωση μετά την υδρόλυση, η ανάγκη της να ελεγχθεί σε μικρή ποσότητα
 
Last edited:

Lev

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2023
Messages
9
Reaction score
9
Points
3
Βρωμιούχο διοξολάνιο 98
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
νέα αντικατάσταση 2b4m, που λαμβάνεται με τη διενέργεια αντίδρασης αλογόνωσης σε διάλυμα αιθυλενογλυκόλης, τυπική προστατευτική ομάδα για κετόνη
 

Throw-off

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 18, 2024
Messages
69
Reaction score
35
Points
18
Μου έστειλαν 2-βρωμο-4-μεθυλοπροπιεοφαινόνη αντί για 4-μεθυλοπροπιεοφαινόνη, θα εξαλείψει η παλινδρόμηση υδροξειδίου του νατρίου το 2-βρωμο;
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
μπορείτε να λάβετε αμέσως την ουσία που χρειάζεστε από την α-βρωμο-4-μεθυλοπροπιφαινόνη, γράψτε τον αριθμό CAS της ουσίας που λάβατε
 
View previous replies…

Throw-off

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 18, 2024
Messages
69
Reaction score
35
Points
18
Εκτιμώ την ταχεία ανταπόκρισή σας, έχω χρησιμοποιήσει το κείμενό σας για την υδρόλυση της BMK με ακτινοβολία μικροκυμάτων σε P2P στο παρελθόν στην πραγματικότητα, αγαπώ τη δουλειά σας φίλε.

Το Cas που έλαβα ήταν 1451-82-70, το επιθυμητό τελικό μόριο που θέλω είναι η dl-εφαδρίνη.
 

Throw-off

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 18, 2024
Messages
69
Reaction score
35
Points
18
Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας, αυτό το κίνητρο με έκανε να ξεπεράσω το όριο για να το επεξεργαστώ.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Προσδιορίσατε σωστά τον αριθμό; Βρίσκω μόνο τον αριθμό 1451-82-7
Οι ουσίες του CAS 1451-82-7 2-Bromo-4'-methylpropiophenone, από αυτό θα λάβετε MMC, είναι αρκετό για τη διεξαγωγή μιας αντίδρασης αμίνωσης. Από αυτήν δεν θα λάβετε εφεδρίνη.
 

Throw-off

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 18, 2024
Messages
69
Reaction score
35
Points
18
Δεν θα την παραλάβετε σε μια διαδικασία δύο βημάτων;

2b4m -> εφεδρίνη -> εφεδρίνη
 

$!$

Don't buy from me
Resident
Language
🇵🇱
Joined
Jan 24, 2024
Messages
287
Reaction score
82
Points
28
2b1m
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Χρειάζεστε μια συνηθισμένη προπιοφαινόνη και στη συνέχεια βρωμιώσετε και λάβετε α-βρωμοπροπιοφαινόνη, ή χρησιμοποιείτε αμέσως την έτοιμη α-βρωμοπροπιοφαινόνη.
Πώς θέλετε να αφαιρέσετε το 4-μεθύλιο από το MMC, δεν καταλαβαίνω))))
 
Top