Έκθεση σύνθεσης αμφεταμίνης (αλλά αποτυγχάνοντας, αναζητώντας λύσεις)

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Γεια σας,
εδώ είναι η αναφορά μου σχετικά με μια σύνθεση αμφεταμίνης, η οποία δυστυχώς δεν πήγε πολύ καλά λόγω της απόδοσης στο τέλος.
Πρώτα απ' όλα για μένα, έπεσα πρόσφατα πάνω σε αυτό το φόρουμ και είχα ήδη μια μικρή εμπειρία με τη σύνθεση αμφεταμίνης.
Αλλά εδώ βρήκα κάποιον που μπορούσα να κάνω κάθε είδους ερωτήσεις και ο οποίος μου έδωσε επίσης το θάρρος να δημοσιεύσω την αναφορά μου εδώ. Ο κ. G.Patton με βοήθησε πολύ, έχει πάντα ανοιχτό αυτί και απαντά σε κάθε ερώτηση, όσο ανόητη κι αν είναι.

Δεν περιέγραψα κάθε βήμα ακριβώς, γιατί για αυτό οι οδηγίες στο φόρουμ είναι πολύ καλύτερες, έβγαλα πολλές φωτογραφίες και κυρίως απλώς τόνισα τις διαφορές από τις οδηγίες.

Θα δώσω εν συντομία τα στοιχήματά μου για τη σύνθεση και μετά θα ξεκινήσουμε άμεσα. Για την εκχύλιση με Α/Β και το μετέπειτα πλύσιμο με ασετόν δεν δίνω λεπτομέρειες εδώ, είτε στην αναφορά που ακολουθεί είτε παίρνω από τις οδηγίες εδώ στο φόρουμ.

Ποντάρισμα:
IPA: 2x 250ml
Οξικό οξύ: 2x 125ml
Νερό: 2x 50ml
P2NP: 50g (5g+45g)
Alu: 60g
NaOH/νερό: 250g/250ml
Νιτρικός υδράργυρος(ΙΙ): 0.5g

Έχω οδηγήσει 3 συνθέσεις, αυτή με τις επόμενες φωτογραφίες ήταν η τελευταία.

Το αμάλγαμα ξεκίνησε με περίπου 2 λίτρα νερό, αλουμίνιο και άλας υδραργύρου.
Χρειάστηκαν πάνω από 40 λεπτά μέχρι να είναι έτοιμη η αντίδραση, αρκετά βίαιη αντίδραση, δεν έχω περιμένει ποτέ τόσο πολύ.
Έβγαζα μια φωτογραφία σχεδόν κάθε 5 λεπτά αφού έβαζα το αλάτι υδραργύρου και το ανακινούσα συνεχώς ενδιάμεσα. Μπορείτε να δείτε πολύ καλά τις διάφορες φάσεις, συμπεριλαμβανομένης της κορύφωσης της αντίδρασης και της επακόλουθης αποσύνθεσης. Από το 25ο λεπτό η θερμοκρασία ανέβαινε αργά και έφτασε στη μέγιστη θερμοκρασία των 70°C από το 35ο λεπτό.
8ltmLqVaRi
GiA3J9dHMw
DGCAI8O9S0
PedTkIQbHM
K2HWMBEe7N
5yYQrECTj4
6u8EvjqhOm
FpxMorlnuy
XV1gchGnaK
Μετά την αποστράγγιση του νερού δεν ξεπλένω το αλουμίνιο.
Φτιάχνω 2 διαλύματα μειώνοντας στο μισό τις ποσότητες εισόδου των υγρών, ένα με 10% P2NP και ένα με 90% P2NP. Το ένα με το 10% μπαίνει κατευθείαν στη φιάλη για να ξεκινήσει η αναγωγή. Το ένα με το 90% το αφήνω να περάσει αργά μέσα από ένα χωνί, χρησιμοποιώ έναν αναδευτήρα και παρακολουθώ τη θερμοκρασία. Αυτή τη φορά, ωστόσο, η αναγωγή έπρεπε να ξεκινήσει με λίγο αλάτι υδραργύρου. Αυτό το έκανα και πάλι στο τέλος, περίπου 1 ώρα αργότερα.
YEIDcGVjmN
NmyK4DENZ7
Συνήθως φιλτράρω τη μάζα της αντίδρασης πριν προσθέσω καυστική σόδα, γιατί μετά χρησιμοποιώ διαχωριστικό χωνί για να διαχωρίσω τις φάσεις. (χωρίς φωτογραφίες)
Ξηραίνω αυτή τη φάση πάνω από MgSO4 κατά τη διάρκεια της νύχτας και στη συνέχεια την αλατίζω.
Συλλέγω πάντα όλα τα υγρά πριν τα ανακυκλώσω ή τα επανεπεξεργαστώ. Όταν αναποδογύρισα την ισοπροπανόλη μαζί μετά το φιλτράρισμα υπό κενό, παρατήρησα ότι κάτι κατακάθισε στον πυθμένα του ποτηριού ζέσεως. Μέτρησα την τιμή του pH και των 3 διηθημάτων που αναποδογύρισα μαζί, η οποία ήταν περίπου 6,5.
Και σκέφτηκα, θα προσθέσω θειικό οξύ και θα φιλτράρω ξανά, αλλά πρώτα θα το βάλω στην κατάψυξη και θα δω τι θα γίνει.
Αυτό που αντίκρισα μετά από περίπου 3 ώρες ήταν καταπληκτικό (φωτογραφία), τιτλοποίησα το διάλυμα "αποβλήτων" σε pH6,0 περίπου με επιπλέον 7ml διαλύματος 1:5 H2SO4:IPA και φιλτράρισα, η απόδοση ήταν η μεγαλύτερη οπτικά από τα 4.
Θα χρησιμοποιώ τη ζυγαριά πάντα μόνο στο τέλος, όταν το προϊόν είναι αναλώσιμο, όλα τα άλλα είναι απόβλητα τι δεν με νοιάζει.

Έτσι τώρα έχω 4 αποδόσεις αντί για 3. Αν δεν με ένοιαζε, από εδώ και πέρα θα τα έριχνα και όλα μαζί και θα προσδιόριζα μια συνολική απόδοση.

Μέχρι στιγμής, φαίνεται ότι η πρώτη σύνθεση ήταν τυχερή, γιατί έγινε χωρίς πλήρη συγχώνευση.
Επίσης το ότι η πρώτη μου σύνθεση είναι η καθαρότερη δείχνει ότι ο τρόπος που χρησιμοποιώ για να φιλτράρω το μίγμα της αντίδρασης μετά την αναγωγή είναι ο σωστός. Όλες οι άλλες φαίνονται τόσο βρώμικες και αηδιαστικές, που κανείς δεν τις χρειάζεται.

Για τη δεύτερη σύνθεση, περίμενα περίπου 40 λεπτά για το αμάλγαμα, αλλά στη συνέχεια έκανα ένα λάθος. Όταν άλλαξα τη φιάλη στρογγυλού πυθμένα και το διάλυμα 90% P2NP έτρεξε αργά μέσα, η αναγωγή δεν ξεκίνησε. Δίστασα πάρα πολύ ή περίμενα μέχρι να αποφασίσω να προσθέσω ξανά αλάτι υδραργύρου. Το είδα πολύ αργά ότι το χωνί ήταν ήδη κατά τα 2/3 άδειο, θα έπρεπε να είχα ενεργήσει νωρίτερα, οπότε τώρα είχα μια μεγάλη μάζα αντίδρασης στη φιάλη, η οποία θα μπορούσε να γίνει πρόβλημα για μένα, αν δεν είμαι προσεκτικός. Εξασφάλισα ψύξη και έφερα κάτι για να πιάσω για την καυτή σούπα που θα μπορούσε να εκτοξευτεί από το πάνω μέρος του ψυγείου παλινδρόμησης.
Και έτσι συνέβη, η αντίδραση δεν ήταν να τιθασεύσει παρά την ψύξη, πέρασε μέσα από τον ψύκτη και εκτοξεύτηκε από την κορυφή, από ένα ποτήρι ζέσεως τι έβαλα πάνω από την κορυφή ήταν το χειρότερο που αποτράπηκε, έπρεπε να κάνω τότε μόνο κάποιο καθαρισμό. Έχω για άλλη μια φορά τυχερός.
Και εδώ έκανα μια διήθηση μετά την αναγωγή πριν κάνω την αλκαλοποίηση. Νομίζω ότι ο αποχρωματισμός προκλήθηκε από την έντονη αντίδραση, επίσης η μικρότερη απόδοση που είδαμε εδώ.

Τρίτη σύνθεση, 40 λεπτά αμαλγάματος, προσθήκη άλατος υδραργύρου για να ξεκινήσει η αναγωγή, αλλά αυτή τη φορά μόνο με το 10% στη φιάλη στρογγυλού πυθμένα, άφησα το χωνί κλειστό αυτή τη φορά. Μετά την έναρξη, με ψύξη και τροφοδοσία με διάλυμα, ρύθμισα τη θερμοκρασία στους 60°C-70°C και προς το τέλος ξεκίνησα πάλι την αναγωγή με άλας υδραργύρου, η οποία ήταν επίσης επιτυχής.
Αυτή τη φορά η αλκαλοποίηση έγινε πριν από το φιλτράρισμα, αλλά το φιλτράρισμα δεν βοήθησε πολύ, έπρεπε να γεμίσω αυτή τη γκρίζα σούπα στο διαχωριστικό μου χωνί για διαχωρισμό φάσεων.

Αυτές ήταν οι τρεις προκαταρκτικές ιστορίες, η μία λίγο διαφορετική από την άλλη, αλλά και πάλι καθοριστική για το αποτέλεσμα. Τώρα οι εικόνες της αλατοποίησης και το τυχαίο εύρημα της τέταρτης απόδοσης.

Ακόμα εν συντομία στις εικόνες:
Θα δείτε ένα ηλεκτρικό pHμετρο με γυάλινο σώμα και αισθητήρα, το οποίο χρησιμοποιώ για την τιτλοδότηση. Επειδή κάποιοι υποθέτουν ότι δεν μπορείτε να προσδιορίσετε σωστά το pH με μια τέτοια συσκευή, όταν δεν υπάρχει νερό στο διάλυμα, χρησιμοποίησα έναν αναλογικό τρόπο για σύγκριση. Δεν το κάνω αυτό κανονικά, εμπιστεύομαι τη συσκευή επειδή τη δοκίμασα, ο προσδιορισμός του pH είναι τέλειος, κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχει τίποτα πιο βολικό στην τιτλοδότηση με τη χρήση μιας τέτοιας συσκευής.
XEHhpwvu1G
QoC61KEe7v
LpWmw9Jznk
CWi3gUL0bM
RO4tU1opMb
2eMym3TbBJ
L3cNaxAOq8
2S8EVaUBL3
03BmYNAhU2
Οι τέσσερις πρώτες αποδόσεις μετά το πρώτο αλάτισμα.
W3GJ8ZHS2K
F347P56ROe
L6I1UrFZfC
SsAqK6iOyT
Αποξήρανα τις τέσσερις αποδόσεις και στη συνέχεια τις άλεσα με μύλο.
VBUFMWVrkT
7w8pay2Wz9
Τώρα διέλυσα το αλάτι σε νερό υπό μικρή θέρμανση, στη συνέχεια φιλτράρισα τα στερεά και έφερα το διάλυμα κάτω από το pH6 με μια σταγόνα υδροχλωρικού οξέος.
Στη συνέχεια το διάλυμα ξεπλύθηκε/ανακινήθηκε 3 φορές με 30ml,20ml και 10ml πετρελαϊκού αιθέρα αντίστοιχα το διάλυμα στη συνέχεια διαχωρίστηκε με διαχωριστικό χωνί. Ο πετρελαϊκός αιθέρας απορρίφθηκε. Αφού ξεπλύθηκαν οι μη πολικές προσμίξεις, το διάλυμα οδηγήθηκε σε pH μεγαλύτερο από 13 με υδροξείδιο του νατρίου. Και πάλι, το διάλυμα στη συνέχεια ξεπλύθηκε/ανακινήθηκε τρεις φορές με 60ml, 40ml και 20ml πετρελαϊκού αιθέρα, αντίστοιχα, και στη συνέχεια διαχωρίστηκε με διαχωριστικό χωνί, με την προσθήκη NaCl.
Στη συνέχεια προστέθηκε MgSO4 στον διαχωρισμένο πετρελαϊκό αιθέρα και τοποθετήθηκε στην κατάψυξη για 3 ώρες, στη συνέχεια το MgSO4 διηθήθηκε και ο πετρελαϊκός αιθέρας εξατμίστηκε με τη χρήση ελέγχου της θερμοκρασίας σε θερμή πλάκα στους 40°C.
FSeBcT3KGm
SHKBlJjOqF
Ky6JS7nCWF
VLZ7mSWjQw
UICojZx4RN
SQLiylCBtK
H0zaIdXBeL
G2owM7vxsR
M5WYjfzro6
Rz8nMZFfsO
Hal0iIb5xe
TGbRIVp0WM
WLR7gT63vx
ThiNPXbWr7
FQaqzC4ZO8
RNfZyGE2Qb
Το καθαρό έλαιο αμφεταμίνης χύνεται σε ποτήρι ζέσεως το οποίο γεμίζεται με ισοπροπανόλη. Στη συνέχεια, όπως και προηγουμένως, αλατίζεται με τιτλοδότηση, φιλτράρεται και ξηραίνεται. Πάντα χρησιμοποιούσα λάμπα θερμότητας για την ξήρανση πριν αποκτήσω ξηραντήρα, η οποία λειτουργεί πολύ καλά και επίσης πηγαίνει σχετικά γρήγορα.
EKb249SqvD
GHE75JeuhC
JsYU4I3eQ7
IEeVutOCli
XDTjRPs0qc
GzOsoxFb6h
739D8rfXU0
Τέλος γίνεται ένα πλύσιμο με ασετόν, για αυτό χρησιμοποιώ μύλο και κόσκινα για να πάρω το θειικό άλας όσο πιο λεπτό γίνεται για να έχω όσο το δυνατόν μεγαλύτερη επιφάνεια για καλό καθαρισμό.
Και πάλι, η λάμπα πάρθηκε, η λάμπα πρέπει να κρεμαστεί τόσο ψηλά ώστε το προϊόν να μην ζεσταθεί πολύ περισσότερο από 60°C.
Loi5kMqjxH
NahlgGk92j
DE9kezLRIr
FOr4LPbjBT
TRAXHyipWN
1Q0XtMfC9h
Ναι και δυστυχώς το πολύ κακό μου αποτέλεσμα των 18,5γρ, δηλαδή μόνο το 33% του 70%. Ούτε καν το μισό από αυτό που είναι συνηθισμένο.
Αυτό είναι απλά απογοητευτικό. Απλά δεν ξέρω τι κάνω λάθος εδώ που είμαι τόσο κακή.
Μετά από αυτό το αποτέλεσμα δεν έκανα πια τα άλλα 3 ξεχωριστά αλλά τα έριξα μαζί, με αποτέλεσμα να βγάλω συνολικά περίπου 20γρ. Συνολικά όχι πολύ, αλλά πολύ καθαρό προϊόν.

Είμαι ανοιχτός σε οποιεσδήποτε προτάσεις.
 

Attachments

  • yAr1SBPHZm.jpg
    yAr1SBPHZm.jpg
    34.5 KB · Views: 421
  • mq9jDOh6EH.jpg
    mq9jDOh6EH.jpg
    35 KB · Views: 385

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
σας ευχαριστούμε που μοιραστήκατε μαζί μας όλες τις εμπειρίες σας!
Πρόκειται να δοκιμάσω το ίδιο σύντομα, οπότε το παρακολουθώ πολύ στενά :)

Δεν είμαι αρκετά επαγγελματίας για να σας δώσω συμβουλές- από την άλλη πλευρά, παρατηρώ ότι δεν κάνετε τα πάντα όπως στο βίντεο, αλλά μπορεί να είναι ισοδύναμα, δεν ξέρω;)
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Εκτιμώ πολύ τη λεπτομερή αναφορά σας!
 
Last edited by a moderator:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
@Pennywise Έχετε φωτογραφία του p2np σας; Είστε σίγουροι για την ποιότητα του P2NP;
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Το P2NP μου έχει ένα όμορφο κίτρινο χρώμα και όταν το ανακρυσταλλώνω σε ισοπροπανόλη έχω απώλεια μικρότερη από 0,1g, οπότε νομίζω ότι είναι πολύ καθαρό και αγνό.
OOIcrh9isf
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Σας ευχαριστούμε που αφιερώσατε χρόνο για να μοιραστείτε τη δουλειά και την εμπειρία σας!
Όσον αφορά την απόδοση: συγγνώμη, δεν μπορώ να δω ποια ήταν η ακατέργαστη απόδοση σας; Πριν από το Α/Β και το πλύσιμο; Χάσατε μεγάλη απόδοση κατά τη διαδικασία καθαρισμού ή η απόδοση σας ήταν χαμηλή ακόμη και στο ακατέργαστο προϊόν;
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Ναι, αυτό είναι σωστό, αλλά θα διαπιστώσετε ότι μόλις επιλέξετε την ποσότητα P2NP και αλουμινίου μεγαλύτερη από 5g, δεν είναι τόσο εύκολο να διατηρήσετε την αναγωγή υπό έλεγχο με λίγη ανακίνηση και δροσερό νερό. Με 20g P2NP και 30g αλουμινίου θα έχετε μια δυσάρεστη έκπληξη, αν η φιάλη σας με στρογγυλό πάτο δεν έχει το σωστό μέγεθος και δεν την ψύξετε με πολύ κρύο παγωμένο νερό, θα ξεράσει τα πάντα από το πάνω μέρος, σας το υπόσχομαι. Για το λόγο αυτό, αυξάνω σιγά-σιγά την ποσότητα του P2NP στη φιάλη ώστε η αντίδραση να είναι πολύ πιο αργή.
Το αν αυτή είναι η σωστή τεχνική τώρα και αν λειτουργεί και σωστά όπως φαντάζομαι είναι άλλο θέμα.
Έχω όμως λύσει το πρόβλημα της ανεξέλεγκτης αντίδρασης με αυτόν τον τρόπο.
Το ότι φιλτράρω πρώτα τη μάζα της αντίδρασης πριν την αλκαλοποίηση, είναι γιατί στο διαχωριστικό χωνί η πηχτή σούπα θα έφραζε τα πάντα. Θεωρώ ότι αυτή είναι η πιο κομψή λύση, επίσης ότι έχω λιγότερη βρωμιά κατά την αλάτωση,
Βρίσκω ένα πλεονέκτημα, το μόνο που χρειάζεται είναι να ξεπλύνετε σωστά το φίλτρο.
Τα δύο στάδια καθαρισμού στο τέλος, ήταν πάντα μέρος του συστήματος για μένα. Και δεν έχω κάνει πραγματικά πολλά άλλα διαφορετικά.

Όπως προσπάθησα να μοιραστώ, ποτέ δεν ζύγισα τα ενδιάμεσα βήματα μέχρι να ολοκληρώσω το βήμα καθαρισμού, το βάρος δεν έχει ενδιαφέρον, επειδή απλά υπάρχει ακόμα βρωμιά μέσα.
Χαίρομαι που το ζυγίζω, αλλά ποιο είναι το νόημα; Με ενδιαφέρει μόνο το καθαρό και αγνό προϊόν στο τέλος και έτσι μετράω την επιτυχία.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Λοιπόν, είναι σημαντικό αν θέλετε να μάθετε τι στην αντίδραση πήγε στραβά για να ελαχιστοποιήσετε την απόδοσή σας. Αυτό το κάνετε αναλύοντας το προϊόν σε κάθε βήμα, όπως όταν προσπαθείτε να βρείτε τι φταίει σε ένα ηλεκτρικό κύκλωμα μετρώντας την τάση και το ρεύμα σε διάφορα μέρη του.
Εάν η ενδιάμεση, ακατέργαστη απόδοση είναι πολύ υψηλότερη από την τελική απόδοση, ξέρετε ότι έχετε πολλές προσμίξεις. Αυτά μπορεί να είναι μη αντιδρώντα, αποξηραμένα πρόδρομα ή δευτερεύοντα προϊόντα. Μαζί με το χρώμα, τη μυρωδιά και την υφή του ενδιάμεσου προϊόντος μπορεί κανείς να προσδιορίσει ποιες είναι αυτές οι προσμίξεις και ποιο μέρος της αντίδρασης τις προκαλεί.
Επίσης, είναι καλό να γνωρίζουμε πόσο ξεπλένεται σε διάφορα μέρη της διαδικασίας καθαρισμού, για να προσδιορίσουμε καλύτερα ποιες είναι αυτές οι προσμίξεις.
Αλλά αν η ακατέργαστη και η τελική σας απόδοση είναι κάπως παρόμοιες, αυτό σημαίνει ότι έχετε ξεπλύνει πολλή μη αντιδρώσα πρόδρομη ουσία πριν από την ξήρανση του ακατέργαστου προϊόντος.
Εάν δεν έχετε μετρήσεις, το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να μαντέψετε και να προσπαθήσετε ξανά, στα τυφλά.

Επίσης, για να ελέγξετε καλύτερα την αντίδρασή σας με το αμάλγαμα χρησιμοποιώντας μεγαλύτερες ποσότητες P2NP και αμάλγαμα, θα πρέπει να δοκιμάσετε ένα ή περισσότερα από αυτά τα βήματα:
1. Επενδύστε σε ένα σταγονόμετρο εξισορρόπησης της πίεσης και κάντε την προσθήκη πιο αργά.
2. Διαθέστε ένα κατάλληλο λουτρό αλατιού/πάγου κάτω από το δοχείο αντίδρασής σας ή εναλλακτικά μια φιάλη αντίδρασης με μανδύα στην οποία μπορείτε να ρυθμίζετε τη ροή του αλμυρού παγωμένου νερού.
3. Χρησιμοποιήστε παχύτερο αλουμίνιο. Η αντίδραση θα είναι λιγότερο βίαιη και θα ελέγχεται ευκολότερα. Αυτό μπορεί επίσης να αυξήσει την απόδοσή σας, εάν το πρόβλημα είναι η μη αντιδρώσα πρόδρομη ουσία.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Απλά για να ξέρετε, έχετε δοκιμάσει μικρότερες ποσότητες όπως στο βίντεο;
όπως
10 g 1-φαινυλ-2-νιτροπροπένιο,
100 ml ισοπροπυλικής αλκοόλης,
12 γραμμάρια αλουμινίου (με τη μορφή κομμένου αλουμινόχαρτου),
0,1 g νιτρικού υδραργύρου,
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Ευχαριστώ για τις σκέψεις σας, θα σταθμίσω επίσης τα ενδιάμεσα βήματα στο μέλλον για να μπορέσω να απαντήσω στις αναπάντητες ερωτήσεις σας.

Στα σημεία σας:
1) Χρησιμοποιώ αυτόν τον τύπο χωνιού για τον έλεγχο της τροφοδοσίας.
2) Έχω πάντα έτοιμο ένα μεγάλο μπολ με παγωμένο αλατόνερο το οποίο ψύχεται στους -21°C και αν η θερμοκρασία είναι πολύ υψηλή, το ψύχω επίσης. Για μεγάλες μάζες αντίδρασης ακόμη και αυτή η ψύξη δεν είναι πλέον επαρκής, μια ελεγχόμενη τροφοδοσία είναι κατά τη γνώμη μου η καλύτερη ιδέα μέχρι στιγμής.
3) Χρησιμοποιώ βιομηχανικό αλουμινόχαρτο το οποίο είναι πολύ παχύτερο από το κανονικό αλουμινόχαρτο κουζίνας, το συγκεκριμένο έχει 36μm. Αλλά το επόμενο ρολό θα έχει 50μm.
Φυσικά, ξεκίνησα με μικρές ποσότητες, σιγά-σιγά ψηλάφισα και σιγά-σιγά αύξησα τις ποσότητες.
Υπήρξαν και καλύτερες αποδόσεις, αλλά για μένα μοιάζει περισσότερο με τύχη παρά ότι μπορεί να οφείλεται στον τρόπο εργασίας μου ή στις τεχνικές που χρησιμοποιώ, αλλά δεν μπορώ να το πιστέψω αυτό. Θα πρέπει να δώσω μεγαλύτερη προσοχή σε κάτι που δεν έχω ακόμα στο μυαλό μου.
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Στα 30g rno2 και το λεπτό φύλλο κοπής χαρτιού είναι μια σίγουρη συνταγή για υπερχείλιση hehehe. όταν ξεπερνάω τα 5g υποστρώματος κάνω μπάλα το alu μου με το χέρι, κάνοντας όχι πολύ χαλαρά όχι πολύ σφιχτά μπαλάκια. βοηθάει να κρατήσει την αντίδραση υπό έλεγχο, μπορεί να χρειαστεί λίγη θερμότητα για να το οδηγήσει στο τέλος, αλλά όχι συνέχεια.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Λοιπόν, η τύχη παίζει πάντα έναν ρόλο. Η οργανική χημεία είναι μαγείρεμα, άλλωστε, και όπως ο πολύ έμπειρος σεφ θα πετυχαίνει πάντα να φτιάξει ένα σουφλέ απλά και μόνο νιώθοντας πότε είναι ώρα να το βγάλει και πώς να ανακατέψει τα υλικά, ένας λιγότερο έμπειρος μάγειρας θα αποτυγχάνει τις μισές φορές, βρίζοντας και χωρίς να ξέρει γιατί :), ο Alexander Schulgin είπε: "Η οργανική χημεία είναι για ανθρώπους που τους αρέσει να μαγειρεύουν".
Αλλά σας ευχαριστώ πολύ που προσπαθήσατε και μοιραστήκατε την εμπειρία σας, είναι εξαιρετικά πολύτιμη. Λαχταρώ να μπουν και οι πιο έμπειροι χημικοί και να δώσουν ανατροφοδότηση.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Μου αρέσει πολύ το μαγείρεμα, αλλά για να είμαι επιτυχημένος, περισσότερη διαίσθηση στη χρήση των μπαχαρικών είναι ο δρόμος που πρέπει να ακολουθήσω. Όταν μαγειρεύω με τη χημεία, μάλλον θα είναι περισσότερο η τεχνική και ο τρόπος εφαρμογής της, ειδικά όταν προσπαθώ να επιτύχω με συνέπεια την ποιότητα του προϊόντος. Αυτό που εννοώ με τον όρο τύχη είναι μάλλον το αποτέλεσμα της αντίδρασης, ότι αυτό δεν είναι προβλέψιμο και είναι πάντα τυχαίο, πόσο P2NP ανάγεται τώρα σε αμφεταμίνη, υπό τις ίδιες πάντα συνθήκες. Λες και δεν μπορώ να επηρεάσω την αντίδραση και πρέπει να τη δεχτώ όπως έρχεται. Και δεν πιστεύω σε αυτό, πρέπει να υπάρχει μια τεχνική που να μου εγγυάται ότι πάντα με συνέπεια θα βγάζω μια συγκεκριμένη ποσότητα με μια συγκεκριμένη ποιότητα.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Όπως είπα, χρησιμοποιώ ελαφρώς παχύτερο βιομηχανικό αλουμινόχαρτο και το τεμαχίζω με τεμαχιστή, ο οποίος είναι πολύ γρήγορος και πολύ ομοιόμορφος. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ άλλες τεχνικές εδώ.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Αν πρόκειται για τσαλακωμένο αλουμινόχαρτο, μπορεί να υπάρχει πρόβλημα. Μεγάλα κομμάτια αλουμινίου χημικής ποιότητας (κόκκοι) αντιδρούν όταν αφαιρείται η μεμβράνη οξειδίου και το αλουμίνιο γίνεται ενεργό, αντιδρώντας με το νερό (οξύ). Στην περίπτωσή σας, το βιομηχανικό αλουμίνιο δεν είναι ακριβής έννοια.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Περίμενε, δεν πρέπει να χρησιμοποιήσω αλουμινόχαρτο; Πάντα έτσι το έκανα μέχρι τώρα, τι κακό έχει αυτό;
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43

Έχετε διαφορετικό πάχος στο φύλλο αλουμινίου allu πρότυπο είναι 15 micron πάχος
αλλά αν ψάξετε θα βρείτε και 5 micron .
αυτό λειτουργεί πολύ καλύτερα νομίζω ;-)
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
εντάξει, άρα φταίει το αλουμινόχαρτό μου, τότε μπορείς να το εξηγήσεις και αυτό και να πεις επίσης γιατί παρά το αλουμινόχαρτο είναι δυνατές εντελώς διαφορετικές αποδόσεις, γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ άλλο από αυτό και υπήρχαν ήδη πολύ καλές συνθέσεις με πολλές και καλές αποδόσεις. Αν καταλάβω γιατί το παχύτερο φύλλο αλουμινίου είναι ο λόγος που τα αποτελέσματά μου είναι τόσο διαφορετικά, θα με βοηθούσε πολύ. Απ' όσο έχω διαβάσει και καταλάβει, το λεπτό φύλλο αντιδρά πολύ πιο γρήγορα και πιο βίαια σε αντίθεση με το παχύ φύλλο που αντιδρά πιο αργά και είναι πιο εύκολο να ελεγχθεί.
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Λοιπόν, θα έλεγα ότι γενικά μια αντίδραση που τρέχει μέχρι το τέλος σε σταθερό π.χ. 60 C, σε σχέση με μια αντίδραση που πάει γρήγορα στους 80 C, μετά ψύχεται, ξαναζεσταίνεται κτλ. θα έχει καλύτερη απόδοση. απλά η σκέψη μου, ίσως κάποιος μπορεί να με διορθώσει. έχεις δοκιμάσει να στραγγίσεις σε χαλαρό πλέγμα και να μην φιλτράρεις μετά την προσθήκη rno2; 2 φορές έχω φιλτράρει μετά από αυτό το βήμα σε χαρτί και τις δύο φορές οι αποδόσεις μου ήταν χαμηλές, αλλά μπορεί να είναι σύμπτωση. λίγο Al είναι μια χαρά πριν την αλκαλοποίηση, απλά θα αντιδράσει με τη σόδα και θα διαλυθεί στο στρώμα του νερού.
Μην το αγχώνεσαι επίσης πολύ, απλά συνέχισε να κάνεις μικρές κλίμακες ξανά και ξανά και σύντομα θα έχεις σταθερές αποδόσεις.
 

Loooow

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 30, 2022
Messages
34
Reaction score
9
Points
8
Top