Χημικός αντιδραστήρας παρτίδας

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Εντάξει, έχετε ερωτήσεις;
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Θα ήταν προτιμότερο να χρησιμοποιήσετε ένα χωνί προσθήκης σταθερής πίεσης ή απλώς να χρησιμοποιήσετε το στρογγυλό που συνοδεύει και να συνδέσετε έναν κατάλληλο εύκαμπτο σωλήνα; Μπερδεύτηκα όταν είδα τα μεγάλα στρογγυλά πράγματα με στρογγυλό πάτο που μοιάζουν. Στην υγειά σας
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
καμία διαφορά
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Ο μεγάλος είναι πολύ ψηλός :( έχει την προέκταση με τη σφαιρική άρθρωση στην οποία μπαίνει ο συμπυκνωτής, αυτό τον κάνει πολύ ψηλό. Είναι δυνατόν να πάρετε κάποιο είδος σφαιρικού σε θηλυκό προσαρμογέα και να συνδέσετε τον συμπυκνωτή με αυτόν τον τρόπο ή δεν είναι δυνατόν; Νιώθω ότι θα ήταν καλύτερα αν ήταν απλά μια ευθεία ροή προς το συμπυκνωτή. Ο αναδευτήρας είναι ηλεκτρικός :/ θα είναι πρόβλημα αυτό;

Όσον αφορά τη μείωση του boro, τι θα μπορούσε να διαχειριστεί ένας γυάλινος αντιδραστήρας 100L σε μία κίνηση χρησιμοποιώντας MDP2P;
 
Last edited:

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Εννοούσα ότι ο συμπυκνωτής έχει αρσενικό σύνδεσμο θα ήθελα να προσπαθήσω να πάω σφαιρικό σε θηλυκό σύνδεσμο. Φαίνεται ότι η σύνδεση είναι σφαιρική για κάποιο λόγο ίσως για διαστολή ?

Σας ευχαριστώ <3
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Νομίζω ότι είναι καλύτερα να συζητήσετε με τον προμηθευτή αντιδραστήρα. Αυτός πρέπει να το γνωρίζει καλύτερα αυτό. Ποιο είναι το πρόβλημα με έναν ηλεκτρικό αναδευτήρα κορυφής;
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
I
Υποθέτω ότι προτιμάται ένας πνευματικός αναδευτήρας, όπως αν συμβεί κάποιο ατύχημα δεν θα υπάρχουν εκρηκτικές αναθυμιάσεις που θα πλησιάζουν τον ηλεκτρικό αναδευτήρα, ή είναι σχεδιασμένοι να μην προκαλούν σπινθήρες;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Πιθανόν να γίνονται για να αποφεύγονται τυχόν σπινθηροβόλα σημεία. Είναι προτιμότερο να καταλάβετε από μια τεχνική καθοδήγηση
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Οι συνεργάτες δεν έχουν τα κατάλληλα προσαρτήματα για μένα για το δοχείο των 100 λίτρων, μου είπαν ότι ήταν 6,5 πόδια λειτουργικό ύψος, αλλά είναι σαν 8,5 πόδια. Τώρα προσάρμοσαν έναν άθλιο σωλήνα με κολλητική ταινία πάνω του και τρέξαμε μια διαδρομή 1,5kg ο αντιδραστήρας ήταν τόσο κρύος που κράτησε την αντίδραση πολύ ψυχρή. Έτσι δεν ξέφυγαν πολλές αναθυμιάσεις. I

Τώρα συνεχίζουν να μου λένε να κάνω scape-up κάθε φορά που φτάνω σε νέο στόχο, πήγα από 200g σε 1,1k σε 1,5 τώρα σε 4 χωρίς καν να υπολογίσω ζύμες και χωρίς τον κατάλληλο συμπυκνωτή παλινδρόμησης μου.


Δεν θέλω πραγματικά να τρέξω μια αντίδραση 4kg με σωλήνα από ταινία κολλητικής ταινίας... Ο σωλήνας δεν είναι καν κατακόρυφος, 1,5kg σε αυτό το δοχείο μπορεί να είναι εντάξει, αλλά 4kg θα το ζεστάνουν και θα υπάρχουν αέρια και αναθυμιάσεις που θα διαφεύγουν. Θα δείξω σε έναν από αυτούς τι να κάνει και μετά θα κρατήσω απόσταση και θα παρακολουθήσω το σόου υποθέτω.
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Ήμουν λίγο γκρινιάρης σήμερα το πρωί, είναι πολύ μεγάλη η πίεση όταν το αφεντικό με πιέζει να επεκτείνω την κλίμακα τόσο γρήγορα χωρίς πραγματικά να σκέφτομαι τα πράγματα Είμαι ο χημικός και δεν θα έβαζα το δικό μου pmk σε αυτές τις αντιδράσεις χωρίς πραγματικά να αφιερώσω χρόνο για να το σκεφτώ. Θα αφιέρωνα μια εβδομάδα περίπου για να μελετήσω τους αριθμούς μου και να κάνω περισσότερη έρευνα κ.λπ.

Οι αντιδράσεις του 1,1kg πήγαν καλά αλλά αυτό ήταν στιγμιαία κλίμακα μέχρι 1,1kg x 3 ταυτόχρονα... και οι αναδευτήρες αποτυγχάνουν δεξιά και αριστερά δεν ήταν ωραίο... σκόπευα να τους δείξω τη διαδικασία και να παράγω ένα ωραίο προϊόν για να δείξω να αγοράσουν κατέληξαν να ρίχνουν τόνους χρωστικών τροφίμων σε αυτό και το κατέστρεψαν και έπρεπε να καθαρίσω περαιτέρω και να παράγω ένα τελικό προϊόν ενώ κλιμακώνω και κάνω μεγαλύτερες αντιδράσεις είναι ενοχλητικό ήλπιζα να τους δείξω και τότε μπορούν να με βοηθήσουν να κλιμακώσω και να ασχοληθώ με την προμήθεια αλλά όλα εξαρτώνται από μένα, το w.e και έχω πληρωθεί μια δεκάρα, αλλά καταλαβαίνω ότι επένδυσαν $ και μου δίνουν oppurinuty να μάθω και να κάνω $, αλλά αυτό πρέπει να είναι μια ομαδική προσπάθεια Έχω μόνο έναν βοηθό χωρίς χημικό υπόβαθρο και θέλουν να παράγω και να προσπελάσω 50kg με αυτόν τον αντιδραστήρα, δεν φαίνεται αδύνατο απλά μερικές επιτυχημένες αντιδράσεις και workups... Απλά ενοχλητικό επειδή δεν έχω καν εργαστηριακή εγκατάσταση πλήρως και τα χημικά μου στο χέρι, σκέφτονται να αγοράσουν περίπου 9 κανάτες meoh ανά αντίδραση δεν είναι το είδος μου lol
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Είναι δύσκολο να φανταστώ το πρόβλημά σας. Μπορείτε να δείξετε φωτογραφίες αυτών των σωλήνων και του συμπυκνωτή;
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
IIm

Απλά φανταστείτε έναν γυάλινο αντιδραστήρα 100L αλλά αντί για τον συμπυκνωτή, που είναι προσαρτημένος είναι απλά ένας σωλήνας εξαγωγής αλλά δεν λειτουργεί καν σαν συμπυκνωτής απλά εξάγει και ο σωλήνας οριζόντια πηγαίνει έξω... Idk

Κατά προτίμηση έχω αυτόν τον συμπυκνωτή προσαρτημένο με κρύο νερό να περνάει κατά τη διάρκεια της αντίδρασης cuz δεν συνειδητοποιούν πόσο πολύ καπνοί μπορεί να διαφύγουν μπορεί να ζεσταθεί κάνοντας 4kg idk αν είμαι προετοιμασμένος να κλείσω μια αντίδραση επειδή ο σωλήνας αποτυγχάνει στη δουλειά του.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Όπως καταλαβαίνω σωστά, έχετε πρόβλημα με το ύψος της οροφής του εργαστηρίου σας και το ύψος του αντιδραστήρα. Μπορείτε να συνδέσετε αυτόν τον εύκαμπτο σωλήνα σε έναν συμπυκνωτή παλινδρόμησης στο ύψος του εραστή. Το συμπύκνωμα μπορείτε να το γυρίσετε πίσω στον αντιδραστήρα με το χέρι. Το σύστημα θα μοιάζει με παγίδα Dean Stark.
QH1EZyqxew
 

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
hi GR-30L αντιδραστήρας γυαλιού με μανδύα. είναι αυτός ο αντιδραστήρας κατάλληλος για την παρασκευή Α-έλαιου ?? Θα ήθελα να κάνω μια σύνθεση με NaBH4/CuCl2 από 1 kg P2NP. παρακαλώ ελέγξτε πριν την παραγγελία . Ευχαριστώ.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Μπορείτε να το συνδέσετε για να το ελέγξετε; Υπάρχουν πολλοί πωλητές με αντιδραστήρες γυαλιού με μανδύα 30 L.
 

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας.
 

Attachments

  • QOD5xg3y46.jpg
    QOD5xg3y46.jpg
    6.6 MB · Views: 742

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Εξοπλισμός και γυάλινα σκεύη:

Αρκούν 30 L για 50 L νερό;
 

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας. Διαβάζω τα πάντα δύο φορές αντί να ρωτάω ανόητα πράγματα 🤔🙃
 

tucoXxX

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 29, 2022
Messages
83
Solutions
2
Reaction score
11
Points
8
Καλημέρα, παρακαλώ ρίξτε μια ματιά σε αυτόν τον αντιδραστήρα 50L. είναι κατάλληλος για τον σκοπό μου; Τον αντικατέστησα με αυτόν. έτσι αντιδραστήρας εξοπλισμένος, αντλία κενού, γυάλινα σκεύη, αντιδραστήρια. rotovap δεν θα χρειαστεί τώρα σωστά;
 

Attachments

  • UK5ykWCQXw.jpg
    UK5ykWCQXw.jpg
    189.1 KB · Views: 321
  • OYP1wLXMtU.jpg
    OYP1wLXMtU.jpg
    189.1 KB · Views: 325

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Έχετε δοκιμάσει αυτή τη σύνθεση σε μικρή κλίμακα; Ο αντιδραστήρας είναι εντάξει.
 
Top