Λείπει σε κανέναν άλλον η δεκαετία του 2000;

edy's

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 1, 2023
Messages
63
Reaction score
45
Points
18
Ναι Μαν, όλα είναι αλήθεια.
Είναι το γήρας, που κοιτάζοντας πίσω στο χρόνο, οι παλιές μέρες κυριαρχούν;
Ή θα μπορούσε η ψηφιοποίηση να γαμήσει την εμπειρία της ζωής.
Τα παλιά χρόνια έβγαινες έξω,μεθούσες με τους ανθρώπους γύρω σου,γνώριζες κορίτσια ή ό,τι άλλο έψαχνες και τα γνώριζες φισικά.
Όχι όπως τώρα,να κάνεις μια πρώτη εντύπωση μέσω διαδικτυακής φωτογραφίας,στην καρέκλα του σπιτιού μας...ΜΟΝΟΣ!!!
Και η χειραγώγηση της τηλεόρασης,που σου δίνει μπουκιές γνώμες για το πώς να σκέφτεσαι,χωρίς να σκέφτεσαι και να αποφασίζεις μόνος σου.
Γεγονός,είναι εύκολο να ακολουθήσεις απλά την κυρίαρχη άποψη,αλλά σκέφτεσαι τη δική σου άποψη και τολμάς να βγεις έξω για αυτήν,και πιθανότητα να σε πυροβολήσουν ή χειρότερα.
Γάμα τον ψηφιακό εθισμό στα τηλέφωνα.ελευθερώστε τον εαυτό σας,....
Αλλά πώς;
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
354
Points
63
νομίζω ότι ένα μέρος του είναι η νοσταλγία, αλλά υπάρχουν επιστημονικά στοιχεία που δείχνουν ότι δεν θα έπρεπε να έχουμε τόσο πολύ χρόνο στην οθόνη. δεν έχω κανένα σύνδεσμο πρόχειρο, αλλά απλά κοιτάξτε γύρω σας, υπάρχουν αποδείξεις παντού. αισθάνομαι ακόμα χειρότερα για το gen alpha και τα "παιδιά του ipad". ήμουν κατά κάποιο τρόπο παιδί του ipad στα νιάτα μου, αλλά δεν ήταν τόσο άσχημα όσο είναι τώρα. Ναι, η τεχνολογία μπορεί να είναι ευεργετική όταν χρησιμοποιείται με μέτρο, αλλά κανείς δεν θέλει να βάλει όρια στον χρόνο που περνάει για να βλέπει. ζούμε ουσιαστικά online. περνάω πολύ πιο καλά όταν βγαίνω έξω με τους φίλους μου και τα σκατά, αλλά τείνω να κλείνομαι στον εαυτό μου επειδή δεν έχω κίνητρο και είμαι lowkey λίγο ψυχικά άρρωστος. το να είμαι συνέχεια κοντά στην τεχνολογία το κάνει χειρότερο. είναι ένας φαύλος κύκλος και προσπαθώ να βγω από αυτόν ^^,
 
View previous replies…

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
878
Points
113
Ούτε εγώ παρακολουθώ τηλεόραση. Ίσως πώς να πω, αλλά ποτέ μυθοπλασία δράμα ειδήσεις ect. Όλα είναι προπαγάνδα που έχει σχεδιαστεί για να σας εξοργίσει με τους λάθος ανθρώπους. Όλη η συζήτηση για το iPad tablet....πρέπει να συνειδητοποιήσετε ότι στην πραγματικότητα δεν ξέρουμε τίποτα, αλλά οι πιο φωνακλάδες κερδοσκόποι είναι συνήθως οι λιγότερο καταρτισμένοι. Είναι κάτι που είναι ατομικό. Σίγουρα δεν πρέπει κάθε παιδί να είναι δεμένο σε ένα tablet, αλλά ξέρω μερικά που είναι ans τους έχει βοηθήσει πάρα πολύ. Το ενδιαφέρον ενός παιδιού για μάθηση είναι ευθέως ανάλογο με το ενδιαφέρον του για το αντικείμενο. Τα παιδιά δεν μαθαίνουν τους πίνακες πολλαπλασιασμού επειδή η μαμά και ο μπαμπάς απείλησαν ότι θα τους πάρουν κάτι. Ενδιαφέρονται από τη στιγμή που είδαν τους power rangers ή την blaze ή το my Lil pony να το κάνουν. Έχω συγκεκριμένα παραδείγματα αλλά είναι πολύ κοντά στο να κάνω doxing στον εαυτό μου για να πω πολλά. Πόσες θέσεις μετά το δεκαδικό ψηφίο ξέρεις το π; Ξέρω έναν 8χρονο που το ξέρει σε 35 ψηφία μετά το δεκαδικό. ΠΟΣΕΣ γλώσσες μιλάς; Ξέρω ένα 6χρονο που μπορεί να μιλήσει και να καταλάβει 4. Αυτό το 8χρονο μπορεί να κάνει πολλαπλασιασμό, 4 ψηφία x 4 ψηφία, τόσο γρήγορα όσο εσύ με αριθμομηχανή. Το κάνει σωστά. Η κυβέρνηση λέει ότι αυτοί είναι ανάπηροι, αλλά νομίζω ότι είναι διαφορετικά ικανοί. Έμαθαν όλα όσα ξέρουν από ταμπλέτες. Αυτό το 8χρονο προγραμματίζει chatbots που μπορείτε να κατεβάσετε από το guithub. Έχει κανάλι στο YouTube. Δεν χρειάζεται καμία βοήθεια, μπορεί να τα κάνει όλα.
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
354
Points
63
έχεις απόλυτο δίκιο tbh. είμαι online από πολύ μικρή ηλικία, αλλά όταν ήμουν στο δημοτικό έκανα περίπου τη μισή μου μάθηση από φυσικά βιβλία, οπότε μπορεί να είμαι κάπως προκατειλημμένος. το να μου πάρουν τα ηλεκτρονικά μου δεν με βοήθησε ποτέ, και αν μη τι άλλο, μόνο εμπόδισε τόσο την ευτυχία μου (όχι ότι εξαρτιόταν από τις συσκευές, αλλά απλά ήταν χάλια να μην το έχω αυτό ως ΕΠΙΛΟΓΗ) όσο και τη μάθησή μου. το διαδίκτυο μπορεί να είναι ένα καταπληκτικό εκπαιδευτικό εργαλείο, αλλά υπάρχει και πολύ εγκεφαλικό περιεχόμενο εκεί. τα παιδιά απλά χρειάζονται διάκριση, και πολλά παιδιά που ξέρω δεν την έχουν ακριβώς. ξέρω ότι υπάρχουν έξυπνα παιδιά εκεί έξω όπως αυτά που ανέφερες, αλλά δεν τα γνωρίζω προσωπικά (εκτός αν υπολογίζεις τον εαυτό μου... δεν θέλω να ακουστώ αλαζόνας, αλλά είχα ενδιαφέρον για τη βιολογία, πιο συγκεκριμένα για την ανθρώπινη βιολογία και διάφορες ασθένειες όταν ήμουν πολύ μικρός. αυτό ήταν το κύριο ενδιαφέρον μου από 4-8 ετών lol...)

και συμφωνώ, η κυβέρνηση απλά θέλει να υπερδιαγνώσει, να υπερβάλει και μερικές φορές να φτιάξει ακόμα και ψυχικές ασθένειες για να προωθήσει φάρμακα. υπάρχει μια μεγαλύτερη ατζέντα πίσω από αυτό. θέλουν να δημιουργήσουν άμυαλους, ομοιογενείς εργαζόμενους και να "κρατήσουν τους πάντες στη γραμμή" ας πούμε. πολύ αποκαρδιωτικό. ακόμα και οι πραγματικές ψυχικές ασθένειες έχουν τα πλεονεκτήματά τους. θα μπορούσα να διαγνωστώ με σχιζοφρένεια (ποτέ δεν έκανα επίσημη διάγνωση γιατί δεν θέλω φάρμακα αλλά ταιριάζω στα διαγνωστικά κριτήρια και έχω περάσει ψυχωτικά επεισόδια που επηρέασαν αρνητικά τη ζωή μου. Πολλοί άνθρωποι που ξέρω φαίνεται να πιστεύουν ότι προκαλείται από ναρκωτικά, αλλά εγώ έδειξα σημάδια πολύ πριν αρχίσω να παίρνω ναρκωτικά...) και ενώ σίγουρα έχει τα μειονεκτήματά του, βοηθάει κάπως την τέχνη και το γράψιμο μου. είναι πολύ εκφραστικό και πιο "ωμό" υποθέτω. συν το ότι μερικές φορές η παράνοιά μου μοιάζει περισσότερο με διαίσθηση. είναι σωστή περίπου στο 50% των περιπτώσεων... lol
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
Τα παιδιά μεγαλώνουν επίσης σε έναν κόσμο όπου πρέπει να είναι γνώστες της τεχνολογίας
 

Paz

Don't buy from me
New Member
Joined
May 14, 2024
Messages
3
Reaction score
3
Points
3
Δεν μπορώ να καταλάβω αν μου λείπει το ποιος ήμουν και πώς ένιωθα ή/και αν μου λείπουν τα παρατσούκλια και η επιβίβαση στη νέα τεχνολογία.
Λίγο και από τα δύο, ίσως. 😊
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
354
Points
63
Δεν μου λείπει πραγματικά το ποιος ήμουν επειδή ήμουν πολύ νέος lol, αλλά σίγουρα μου λείπει το πώς έβλεπα τον κόσμο, και ένα μεγάλο μέρος αυτού ήταν η τεχνολογία.
 
View previous replies…

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
354
Points
63
ναι, το υλικό έγινε καλύτερο. οι ταχύτητες επεξεργασίας έγιναν καλύτερες. πολλές από τις σύγχρονες τεχνολογίες είναι ανώτερες, κανείς δεν το αμφισβητεί αυτό. απλώς μου λείπει η "ατμόσφαιρα" της παλιάς τεχνολογίας. την αισθανόμουν πολύ πιο παιχνιδιάρικη και διασκεδαστική. υπήρχαν τόσα περισσότερα που μπορούσες να προσαρμόσεις. η παλιά τεχνολογία είχε ένα ελπιδοφόρο, χαρούμενο όραμα για το μέλλον. η σύγχρονη τεχνολογία πήρε αυτό το όραμα και το ζωγράφισε γκρίζο και πιο επίπεδο από ποτέ.
 

vis

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2023
Messages
146
Reaction score
102
Points
28
Δεν καταλαβαίνετε το λόγο σας για αυτή τη σημαντική δήλωση.
Η σημερινή τεχνολογία είναι πολύ πιο παιχνιδιάρικη και διασκεδαστική από ό,τι πριν.
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
354
Points
63
Κοιτάξτε τα παραδείγματα στην αρχική ανάρτηση + ik this isnt rlly 2000s but in windows xp u could change the cursor and i miss shit like that...
 

vis

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2023
Messages
146
Reaction score
102
Points
28
Η τεχνολογία θα μπορούσε να κάνει λιγότερα και χειρότερα από ό,τι σήμερα. Σας αρέσει η εστέτ με την κακή τεχνολογία, αυτό είναι το μόνο στο οποίο αναφέρεστε. Εγώ θέλω πάντα καλύτερη. Σπαταλάτε χρόνο σε ένα κακό παρελθόν ~ αλλά σας αρέσουν πραγματικά οι μικρές φωτογραφίες σας από τα κινητά με τα μπλομπέρ. Αυτή η τεχνολογία αισθάνεται τόσο μακριά από τον "πραγματικό κόσμο" τώρα. δεν μου αρέσουν τέτοιες μαλακίες. Θέλω να εξυπηρετείται εύκολα, ώστε να μπορώ να κάνω γρήγορες συναλλαγές με ναρκωτικά. Θέλεις πάλι χειρότερα. Ζω μόνο μια φορά (ακόμα), οπότε γιατί να σπαταλήσω χρόνο σε καθυστερημένη νοσταλγία
 

KurtV989

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 13, 2024
Messages
120
Reaction score
86
Points
28
Η νοσταλγία μπορεί να είναι μια ζεστή κουβέρτα μερικές φορές, και σε μερικούς από εμάς αρέσει αυτή η "κουβέρτα" περισσότερο από άλλους. Ο πραγματικός κόσμος ξεμένει από σκιερές γωνίες για να κρυφτεί και νομίζω ότι όσοι από εμάς έχουμε συνηθίσει να είναι απλώς έτσι, νοσταλγούμε εκείνες τις παλαιότερες, αν και απλούστερες εποχές
 
View previous replies…

vis

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2023
Messages
146
Reaction score
102
Points
28
Η τεχνολογική Singularity είναι ένα πλουσιότερο καταφύγιο που όλοι λάμπουν σαν τα αστέρια για να φτάσουν. Είμαστε μόνοι μας; Σε αυτή τη γήινη στιγμή είμαστε ακόμα
 

KurtV989

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 13, 2024
Messages
120
Reaction score
86
Points
28
έχεις δίκιο, γιατί να ξοδεύεις τόσο χρόνο για να νοσταλγείς τις παλιές εποχές, όταν προφανώς έχουν φύγει και δεν θα ξαναγυρίσουν;
Νομίζω ότι βρισκόμαστε στη μέση μεταξύ των εποχών: ψηφιακή νηπιακή ηλικία-->ψηφιακή ανεξαρτησία, παίζαμε στο χώμα, όταν είχαμε μια ερώτηση που χρειαζόμασταν απάντηση, πηγαίναμε στη βιβλιοθήκη. Θυμάμαι μια φορά που η μαμά μου παρήγγειλε έναν "οδηγό" για να νικήσουμε ένα παιχνίδι NES, έκανε πολύ καιρό να μας φτάσει, ήταν απλά φύλλα χαρτιού όλα μαζί, αλλά ήμασταν τόσο ενθουσιασμένοι! ενώ τώρα, τα παιδιά μας έχουν γεννηθεί μέσα σε αυτό και είναι φυσιολογικό για αυτά να παίρνουν οποιαδήποτε απάντηση χρειάζονται σε δευτερόλεπτα.

Είναι δύο τελείως διαφορετικές ανατροφές, εγώ πάντως ζηλεύω την πολύ θετική σας άποψη για αυτή την εποχή που βρισκόμαστε @vis!
 

vis

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2023
Messages
146
Reaction score
102
Points
28
Σίγουρα υπάρχει ιστορία για να θυμάστε και να αγαπάτε. Είμαι εγώ που είμαι πικραμένος για την εμπειρία μου στο παρελθόν και πρέπει να είμαι στο παρόν με όλα τα φορτωμένα σε ό, τι επόμενο. Εγώ είμαι αυτός που είναι στρεβλός σε αυτό το θέμα. Θέλω να μάθω τι υπάρχει μετά, κάτι περισσότερο από τη φθορά και το θάνατο για μένα σίγουρα. :cry: Είμαι ένας ακραίος αουτσάιντερ στον μανδύα και δεν θέλω να γίνω ένας χάκερ στη Φιντέλις, είναι πολύ ειλικρινής εντάξει αλλά πολύ χαλαρή για την αυστηρή μου αντοχή. Πιθανώς είναι πάνω από μένα σε αξία ζωής ούτως ή άλλως και είμαι χαμένος. Ανάθεμά με. Off I Gooo
 

KurtV989

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 13, 2024
Messages
120
Reaction score
86
Points
28
lol είστε πολύ αυστηροί με τον εαυτό σας!
 

Paz

Don't buy from me
New Member
Joined
May 14, 2024
Messages
3
Reaction score
3
Points
3
Κάποιος έξυπνος τύπος είπε κάποτε κάτι ανάλογο:
"Δεν φοβάμαι τον θάνατο. Ήμουν νεκρός για δισεκατομμύρια χρόνια πριν γεννηθώ και δεν με ενοχλούσε καθόλου"

Για μένα, ό,τι κι αν αποδειχθεί αυτό το τρενάκι του τρόμου με τις ανατριχίλες και τις συγκινήσεις.
Θα έλεγα ότι ήταν μια καλή διαδρομή. Καλή διασκέδαση.
Οι καλύτερες και οι χειρότερες στιγμές. ☺️

Όλες οι εμπειρίες, από πεζές έως συναρπαστικές.
Συναισθήματα, δυνατά όσο δεν πάει.
Αν και κουφά με τα χρόνια, αλλά εξακολουθούν να ορίζονται έντονα από τις απόλυτες αντιθέσεις που ασκούν.

TLDR: Τα πάντα περνούν, προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο, θα αλλάξουν. 🤗
 

vis

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2023
Messages
146
Reaction score
102
Points
28
Παζ: Παζ: Ευχαριστώ για την ευθυμία. Είμαι διανοούμενος της σκοτεινής πλευράς. Ένα καταραμένο αστείο είμαι πραγματικά. Θα δουλέψω όμως μέχρι τέλους. Χαρούμενος δεν είμαι, ποτέ πραγματικά. Είναι βιτρίνα αν φαίνομαι χαρούμενος. Έχω στόχους που θα τους πετύχω λίγο-πολύ κυρίως με την περίπλοκη διακίνηση ναρκωτικών. Η ζωή είναι δύσκολη. Είμαι αυστηρός. Μη με κάνεις να φαίνομαι αδύναμος και κλαψιάρης όπως τώρα.

Όχι! Ο πόνος με κάνει να νιώθω εμπιστοσύνη. Πρέπει να πετύχω το στόχο μου, αλλιώς θα φύγω οριστικά.
 

KurtV989

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 13, 2024
Messages
120
Reaction score
86
Points
28
Όλοι προερχόμαστε από διαφορετικούς τομείς της ζωής. Τα παιδικά μου χρόνια σε σύγκριση με την πλειονότητα του πληθυσμού θα τα θεωρούσα θεαματικά. Η ζωή μου φαινόταν να γίνεται όλο και πιο σκατά όσο μεγάλωνα και όσο περισσότερες αποφάσεις έπαιρνα και τώρα είμαι εδώ!

Το σημείο που προσπαθώ να καταλάβω είναι ότι εδώ όλοι μας μιλάμε μεταξύ μας εντελώς ιδιωτικά για ό,τι διάολο θέλουμε. Τα έχουμε όλα πολύ καλά και πολύ άσχημα ταυτόχρονα. και @vis η άποψη σου για τη ζωή πρέπει να γίνεται κουραστική, σε παρακαλώ να κατασκηνώσεις στη φύση ή ακόμα και να κάνεις μια βόλτα στο δάσος. Να θυμάσαι ότι είσαι εδώ τώρα και έχεις την ευκαιρία να ζήσεις ό,τι μπορεί να υπάρχει γύρω σου. Αφήστε το αλοιφή της φύσης να ηρεμήσει την ψυχή σας!

High as shit right now (αν αυτό ακούστηκε κηρυγματικά γκέι σε κάποιον lol)
 

vis

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2023
Messages
146
Reaction score
102
Points
28
Τώρα η κατάστασή μου γίνεται πολύ περίπλοκη για επίδειξη. Είμαι στενά εστιασμένος σε βαριούς στόχους, ενώ η αστική άνεση. Ω, μου αρέσουν οι γυναίκες. Δεν έχω άλλη επιλογή. Μιλήστε με τον περίεργο ωραίο νηματοδότη και να είστε moots
 

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Joined
May 26, 2024
Messages
82
Reaction score
21
Points
8
οι αρχές της δεκαετίας του 2000 ήταν τα πιο σκληρά και άγρια πάρτι της ζωής μου. αυτά ήταν τα χρόνια του Χ. τόσα πολλά χορευτικά πάρτι.
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
354
Points
63
Μακάρι να μπορούσα να πω το ίδιο lol, ήμουν παιδί στη δεκαετία του 2000 ^^,
 
Top