Εκχύλιση οξέος-βάσης Kratom

PossumKid

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 17, 2022
Messages
14
Reaction score
7
Points
3
Είχα κάποια επιτυχία με την υπεριώδη ακτινοβολία, το h2o2, καθώς και με βιομετατροπές που χρησιμοποιούν τον aspergillus oryzae.

Ποιες μεθόδους έχετε δοκιμάσει;
 

NevaBetta

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 4, 2023
Messages
2
Reaction score
1
Points
1
Γεια σου πόσουμ! Μπορείς να μας εξηγήσεις τη μέθοδο h2o2;

Θα το επιχειρήσω μόνος μου με h2o2 αλλά και με h2o2 & χλωρίνη.

Θα μπορούσες να μοιραστείς τι χρησιμοποίησες καθώς και για πόσο καιρό έτρεξες το RX; Έχω κάποια 36% μιτραγκινίνη με την οποία θέλω να παίξω και να μάθω να μετατρέπω σε καλή απόδοση.

Έχω επίσης rose bengal που είχα την τύχη να αγοράσω, οπότε προσπαθώ επίσης να επιχειρήσω φωτοοξείδωση. Άφησα ένα σχόλιο σε αυτό το νήμα πριν από λίγα λεπτά. Εξακολουθώ να εργάζομαι σε μια επεξεργασία για την απομάκρυνση των παραπροϊόντων και του μη αντιδρώντος rose bengal από τα αλκαλοειδή.

Οποιαδήποτε λεπτομέρεια εκτιμάται. Θα καταγράψω και θα δημοσιεύσω κάθε μέθοδο και τα αποτελέσματα τις επόμενες εβδομάδες ελπίζω με καλή επιτυχία!

Ευχαριστώ!
 

Sir_Smokealot

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 21, 2023
Messages
8
Reaction score
4
Points
3
@G.Patton Μπορώ επίσης να χρησιμοποιήσω ξυλένιο αντί για τολοούλ;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας, τι είναι αυτό; Εννοείτε Toluen; Ναι, νομίζω ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ξυλόλιο.
 
Last edited:

Sir_Smokealot

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 21, 2023
Messages
8
Reaction score
4
Points
3
Εννοώ ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω διμεθυλοβενζόλιο αντί για τολουέν; (Ελπίζω τώρα να είναι η μετάφραση Σωστή😅)
 

NevaBetta

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 4, 2023
Messages
2
Reaction score
1
Points
1
Εντάξει παιδιά. Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου λίγο rose bengal και έκανα πολλή έρευνα για το πώς μπορώ να μετατρέψω το MIT στο 7-oh.

Σκοπεύω να χρησιμοποιήσω

95% αιθανόλη
36% εκχύλισμα MIT

Εδώ είναι η μέθοδος από μια πατέντα που βρήκα


7-Hydroxymitragynine: Φωτοοξείδωση στον αέρα. Διάλυμα μιτραγκινίνης (319 mg, 0,800 mmol) και άλατος Na της ροδοβεγγάλης (8,0 mg) σε
MeOH (1,6 ml.) ακτινοβολήθηκε με λυχνία αλογόνου 500 W στους 0 °C υπό αέρα για 32 h. Προστέθηκαν επιπλέον MeOH (5,0 ml) και διάλυμα Na2SO3 (504 mg, 4,00 mmol) σε νερό (4,5 ml) και τα δύο και το ροζ μίγμα αναδεύτηκε έντονα σε θερμοκρασία δωματίου έως ότου η φασματομετρία μάζας έδειξε την εξαφάνιση του ενδιάμεσου υδροϋπεροξειδίου (23 h).
Στη συνέχεια, η αντίδραση αραιώθηκε με νερό (20 mL) και εκχυλίστηκε με Et20 (3 x 20 mL). Τα συνδυασμένα οργανικά πλύθηκαν με νερό (2 x 20 mL) και άλμη (20 mL), ξηράνθηκαν με Na2SO4 και συμπυκνώθηκαν για να παραχθεί ένα αφρώδες πορτοκαλί στερεό (215 mg). Το υλικό αυτό καθαρίστηκε με χρωματογραφία στήλης (6:4 εξάνια:EtOAc + 2% Et;N) για να παραχθεί η ουσία
καθαρό προϊόν ως κίτρινο άμορφο στερεό (114 mg, 34%) με φασματικές ιδιότητες πανομοιότυπες με το υλικό που προέκυψε από την οξείδωση του PIFA (ανωτέρω).

Έχω όμως μερικές ερωτήσεις.

Πώς θα κάνατε εσείς αυτή την αντίδραση; Σκοπεύω να χρησιμοποιήσω αιθανόλη αντί για μεθανόλη.

έχει κανείς καμιά ιδέα για το πώς να διαχωρίσω το rose bengal από τα αλκαλοειδή που δεν περιλαμβάνει χρωματογραφία στήλης;

Έχει μετατρέψει ποτέ κανείς με επιτυχία 7-ο με h2o2 & υποχλωριώδες νάτριο; Θα ήθελα πολύ να ακούσω τη δική σας διαδικασία, καθώς θα το επιχειρήσω κι εγώ!

παρακαλώ βοηθήστε με! Θα το δοκιμάσω μόνος μου αλλά θα ήθελα κάποια σχόλια καθώς δεν έχω δουλέψει ποτέ με φωτοευαισθητοποιητές
 

MorphinianDesign

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 8, 2024
Messages
5
Reaction score
2
Points
3
Έχετε επιχειρήσει ακόμη τη μετατροπή; Πρόκειται να κάνω το ίδιο μόλις καταφέρω την εξαγωγή του Mit. Λατρεύω απόλυτα τα αποτελέσματα του 7-OH
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Απέτυχα εντελώς στην εκχύλιση με HCl :(😬
(χρησιμοποίησα την ίδια διαδικασία για πολλά άλλα αλκαλοειδή με επιτυχία)
Φρόντισα για το pH, κοντά στο 2, ώστε να μην είναι πολύ όξινο, αλλά δεν εξήχθη τίποτα.
Ξεκίνησα από 10 γραμμάρια εμπορικής λεπτής σκόνης Kratom. Ένα από τα πραγματικά μου προβλήματα ήταν ότι το τολουόλιο δεν επέπλεε πάνω από το μείγμα, ακόμη και μετά από μια νύχτα...
Έπρεπε να φυγοκεντρίσω το μείγμα... Μόλις συνέλεξα 19mg πρασινωπού μπλοκ που είναι αδιάλυτο στο υδροχλωρικό οξύ.
Είναι σαν ρητίνη που διαλύεται μόνο σε αιθανόλη ή σε διαλύτη όπως η ρητίνη.

Πιστεύετε ότι αυτά τα αλκαλοειδή είναι πολύ ευαίσθητα; Το HCl θα μπορούσε να καταστρέψει αυτό το μόριο και όχι το οξικό οξύ ?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Προφανώς. Υπάρχουν ακόρεστες δεσμευμένες και εστερικές ομάδες στα μόρια της μιτραγκινίνης και της 7-υδροξυμιτραγκινίνης.
 

MorphinianDesign

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 8, 2024
Messages
5
Reaction score
2
Points
3
Πρόκειται για μια εξαγωγή πλήρους φάσματος, σωστά; Δεν είναι μόνο εκχύλιση μιτραγκινίνης; Αν είναι εκχύλιση πλήρους φάσματος, έχετε κάποια βήματα για την περαιτέρω απομόνωση μόνο της μιτραγκινίνης;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας, πρόκειται για μια εκχύλιση του μίγματος των δραστικών αλκαλοειδών. Αν θέλετε να τα διαχωρίσετε, πρέπει να χρησιμοποιήσετε χρωματογραφία flash για αυτό.
 

MorphinianDesign

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 8, 2024
Messages
5
Reaction score
2
Points
3
Σας ευχαριστούμε. Θα δημοσιεύσω τα αποτελέσματά μου εντός του επόμενου μήνα, όταν συγκεντρώσω τα πάντα.
 

songbird87

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 9, 2024
Messages
7
Reaction score
1
Points
3
Μιτραγκινίνη: ανασκόπηση της εξαγωγής, της ταυτοποίησης και του καθαρισμού της
μέθοδοι
Amriantoa,b, Sumail Sidik Ode Ishakb, Nanda Putrab, Syefira Salsabilab, Laode M.R. Al Muqarrabunb,*



Επιταχυνόμενη
διαλύτης
εκχύλιση με διαλύτη
(ASE)
M. speciosa
Φύλλα
Η κυψέλη εκχύλισης ASE από ανοξείδωτο χάλυβα γεμίστηκε με 10 g
αλεσμένα φύλλα. Η θερμοκρασία εκχύλισης ήταν 60oC για 5 λεπτά και
διεξήχθη σε δύο κύκλους. Ο διαλύτης που χρησιμοποιήθηκε ήταν νερό, EtOH,
EtOAc και MeOH.

Δεν μπορώ να το ξαναβρώ στην εφημερίδα αλλά το mitra αποικοδομείται αρκετά γρήγορα σε ισχυρά οξέα και στη συνέχεια σε ισχυρές βάσεις.
 

songbird87

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 9, 2024
Messages
7
Reaction score
1
Points
3
ΙΜΟ θα πρέπει επίσης να είναι δυνατή μια μη στήλη εκχύλισης σχεδόν καθαρής μίτρας. Θα μου πάρει λίγο χρόνο για να το καταλάβω όμως.
 
Top