Σύνθεση νιτρικού υδραργύρου (II) με επακόλουθη παραγωγή Al/Hg. Εγχειρίδιο βίντεο.

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Είναι λάθος επειδή υπάρχει συμπυκνωμένο νιτρικό οξύ. Επίσης, λαμβάνετε NO2 ως καφέ αέριο.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Ναι, ο τύπος του Pennywise είναι πιο σωστός, παράγοντας NO2.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Ναι, έχετε δίκιο. Στέκομαι διορθωμένος, βγάζω το καπέλο κύριε.
 

yin-yang

Don't buy from me
Resident
Joined
May 18, 2022
Messages
58
Reaction score
29
Points
18
Μπορώ να υπολογίσω τη συγκέντρωση με βάση την πυκνότητά της; Το βάρος του διαλύματος νιτρωδών διαιρείται κατά όγκο, δεδομένου ότι το νερό είναι 1g/ml και να γνωρίζω ακριβώς πόσο αλάτι έχω αντί να βασίζομαι στη θερομετρική τιμή;

Ένα μόριο Hg παράγει ένα μόριο άλατος. Ένα τερμόμετρο (2gr) παράγει περίπου 3,24 γραμμάρια αλατιού. Δεν ξέρω πόσο θεωρητικά χρειάζεται για να συγχωνευθούν 12gr Al, δεν μπόρεσα να βρω εξίσωση στο διαδίκτυο αλλά φαίνεται εξαιρετικά μικρό. Αν κάτι από αυτά είναι αλήθεια, μπορείτε να πάρετε περίπου 10 παρτίδες από 1 termometar.
 
Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Γιατί να χαζεύετε με τα θερμόμετρα; :). Αυτό μόλις μπήκε: 200 + διακόπτες υδραργύρου από το Ebay, συνολικό κόστος περίπου 12 ευρώ. Περιέχουν περίπου 80 γραμμάρια υδραργύρου, σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου. Θα είναι λίγο δύσκολο να το βγάλω από εκεί, αλλά είμαι πολυάσχολη μέλισσα :). Απλά θα τα συνθλίψω σε ένα πλαστικό δοχείο και θα φιλτράρω τον υδράργυρο μέσα από ένα διηθητικό χαρτί με μια μικρή τρύπα.
 

Attachments

  • RBtomFewLx.jpg
    RBtomFewLx.jpg
    3.7 MB · Views: 486

JohnWebb

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 17, 2022
Messages
39
Reaction score
45
Points
18
Έχω κοιτάξει αυτούς τους διακόπτες Mercury στην Alibaba και δεν φαίνονται να είναι καθόλου μεγάλοι. Μπορεί πραγματικά να υπάρχουν περίπου 3 γραμμάρια υδραργύρου σε έναν;
 

malayboy

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 15, 2022
Messages
58
Reaction score
35
Points
18
πώς να φτιάξω το νιτρικό υδράργυρο ως σκόνη; προσπάθησα να το καταψύξω αλλά το άλας του υδραργύρου δεν κατακρημνίζεται
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Αφήστε το υγρό να εξατμιστεί.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Σε χαμηλή θερμοκρασία για την αποφυγή επιβλαβών αναθυμιάσεων.
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
Γεια σας, δοκίμασα αυτό το βήμα, αλλά όταν πρόσθεσα το νιτρικό οξύ στον υδράργυρο, δεν συνέβη τίποτα. η συγκέντρωση του νιτρικού μου οξέος δεν είναι πολύ υψηλή, οπότε πρόσθεσα μεγαλύτερη ποσότητα. το άφησα για αρκετή ώρα τώρα, αλλά δεν συνέβη τίποτα, οπότε ήθελα να ρωτήσω αν εσείς έχετε ίσως μια ιδέα, γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό. ευχαριστώ πολύ
 

Loooow

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 30, 2022
Messages
34
Reaction score
9
Points
8
Γεια σας, αν το νιτρικό οξύ σας δεν είναι αρκετά ισχυρό για να διαλύσει το Hg, αφαιρέστε το Hg και συμπυκνώστε το με εξάτμιση.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Πιθανόν να υπάρχει κάποιο Hg(NO3)2, το οποίο είναι διαλυμένο στο νερό. Νομίζω ότι έχετε ασθενές διάλυμα HNO3 aq. Πρέπει να χρησιμοποιήσετε πυκνό οξύ για το σκοπό αυτό.
Δεν μπορείτε να εξατμίσετε νερό από διάλυμα νιτρικού οξέος aq, πρέπει να πραγματοποιήσετε μόνο απόσταξη. Επίσης, να είστε προσεκτικοί γιατί το NO2 μπορεί να εκραγεί κατά τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας, αποφύγετε την ανοιχτή φωτιά.
 

Loooow

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 30, 2022
Messages
34
Reaction score
9
Points
8
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, δεν το γνώριζα αυτό!
Είναι δυνατόν να εξαχθεί νερό από το οξύ με MgSO 4 το γενικό μου .... ???
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
ποια συγκέντρωση yould είναι η ελάχιστη και υπάρχει κάποιος τρόπος για να πάρετε μια υψηλότερη συγκέντρωση χωρίς απόσταξη; δεν έχω τόσα πολλά γυάλινα σκεύη και πραγματικά δεν θέλω να χυθεί βραστό νιτρικό οξύ οπότε θα ήθελα να αποφύγω αυτή τη μέθοδο. αν αυτό δεν λειτουργεί, μπορεί να χρησιμοποιηθεί υδροχλωρικό οξύ για να σχηματιστεί χλωριούχος υδράργυρος; ποια θα ήταν η εξίσωση για αυτό και ποια συγκέντρωση hcl θα χρειαζόταν; ευχαριστώ πολύ
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Όχι, δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε υδροχλωρικό οξύ. Δεν θα διαλύσει τα μέταλλα. Για να παράγετε χλωριούχο υδράργυρο πρέπει πρώτα να φτιάξετε νιτρικό υδράργυρο και στη συνέχεια να τον μετατρέψετε σε οξείδιο του υδραργύρου μέσω θέρμανσης. Το οξείδιο του υδραργύρου είναι αρκετά δραστικό και μπορεί να αναμιχθεί με HCl για να παραχθεί χλωριούχος υδράργυρος.

Και γιε μου, αν πρόκειται να κάνεις χημεία, θα χρειαστείς τουλάχιστον μια εγκατάσταση απόσταξης. Είναι βασικά πράγματα. Το ελάχιστο. Δεν είναι και τόσο ακριβό, απλά παράγγειλε το από το ebay.

Τώρα, το νιτρικό οξύ έχει σημείο βρασμού τους 83 C, το νερό όπως ξέρεις έχει σημείο βρασμού τους 100 C. Οπότε αν βράσεις, θα βράσεις το νιτρικό οξύ και όχι το νερό. Απλά πάρτε μια εγκατάσταση απόσταξης. Στοχεύστε σε συγκέντρωση τουλάχιστον 63-65%. Με ποια συγκέντρωση ξεκινάτε;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Όχι, μόνο απόσταξη. Μπορείτε να παρακολουθήσετε αυτή τη διαδικασία στο YouTube.
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
Υπάρχει τρόπος να ξεκινήσει η αντίδραση με l ow συγκέντρωση; Η υψηλή θερμοκρασία θα πρέπει να επιταχύνει την αντίδραση, θα ήταν αυτό αρκετό; Ή κάποιο είδος καταλύτη; Ευχαριστώ πολύ.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Αλλά μήπως σας διέφυγε η ερώτησή μου; Είναι ζωτικής σημασίας.
Τι συγκέντρωση νιτρικού οξέος έχετε;
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
Im πραγματικά λυπάμαι νιτρικό οξύ μου hast 0,5mol/l νομίζω ότι είναι 0,3%, Υψηλότερα ποσοστά είναι δύσκολο να πάρει h ere die σε εκρηκτικές ρυθμίσεις, σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας, σας το καλύτερο
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Αυτό δεν θα λειτουργήσει ποτέ.
Μπορείτε να φτιάξετε νιτρικό οξύ μόνοι σας, αν πραγματικά δεν μπορείτε να βρείτε προμηθευτή. Και ξέρω ότι αυτό είναι πραγματικά δύσκολο στην Ευρώπη. Ελέγξτε το Youtube, θα βρείτε πολλά βίντεο για το πώς να φτιάξετε νιτρικό οξύ εκεί. Αλλά θα χρειαστείτε συμπυκνωμένο θειικό οξύ.
Ή ελέγξτε τη σελίδα "Καταχωρίσεις" εδώ στη ΒΒ. Νομίζω ότι εκεί θα βρείτε νιτρικό οξύ.
 
Top