Σύνθεση νιτρικού υδραργύρου (II) με επακόλουθη παραγωγή Al/Hg. Εγχειρίδιο βίντεο.

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Γιατί να χαζεύετε με τα θερμόμετρα; :). Αυτό μόλις μπήκε: 200 + διακόπτες υδραργύρου από το Ebay, συνολικό κόστος περίπου 12 ευρώ. Περιέχουν περίπου 80 γραμμάρια υδραργύρου, σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου. Θα είναι λίγο δύσκολο να το βγάλω από εκεί, αλλά είμαι πολυάσχολη μέλισσα :). Απλά θα τα συνθλίψω σε ένα πλαστικό δοχείο και θα φιλτράρω τον υδράργυρο μέσα από ένα διηθητικό χαρτί με μια μικρή τρύπα.
 

Attachments

  • RBtomFewLx.jpg
    RBtomFewLx.jpg
    3.7 MB · Views: 486

JohnWebb

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 17, 2022
Messages
39
Reaction score
45
Points
18
Έχω κοιτάξει αυτούς τους διακόπτες Mercury στην Alibaba και δεν φαίνονται να είναι καθόλου μεγάλοι. Μπορεί πραγματικά να υπάρχουν περίπου 3 γραμμάρια υδραργύρου σε έναν;
 

csigger

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 12, 2022
Messages
16
Reaction score
8
Points
3
Είναι αρκετή η συγκέντρωση 36%;
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Όχι, χρειάζεστε το 60% που μπορείτε να αγοράσετε στο διαδίκτυο.
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
Το έκανα με 38% και χρειάστηκαν σχεδόν 3 ώρες για να διαλυθούν τα πάντα, οπότε είναι πραγματικά αργό, αλλά αυτό λειτούργησε για μένα
 

csigger

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 12, 2022
Messages
16
Reaction score
8
Points
3
Χρησιμοποίησα 36% νιτρικό οξύ. Ο υδράργυρος εξαφανίστηκε από αυτό σε περίπου 5-7 ημέρες. Υπήρχε κάποια λευκή σκόνη στον πυθμένα. Αυτό σημαίνει ότι ο νιτρικός υδράργυρος έχει τελειώσει;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
πιθανότατα ναι, έχετε φιλτράρει και ελέγξει την απόδοση της αντίδρασης; Μπορείτε να ελέγξετε το αποτέλεσμα με τον προσδιορισμό του σημείου τήξης (βλ. ενότητα Αναλυτικά). Το Hg(NO3)2 έχει m.p. 79 *C.
 

purple_rain

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 10, 2022
Messages
15
Reaction score
2
Points
3
Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω περισσότερο αραιωμένο νιτρικό οξύ; Εκεί που μένω δεν μπορείς να αγοράσεις νιτρικό οξύ χωρίς άδεια και το σχολείο μου έχει νιτρικό οξύ αλλά είναι 0,1Μ ή 0,01Μ νομίζω (έχω καιρό να το ελέγξω οπότε μπορεί να κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι είναι κάτι τέτοιο) οπότε θα μπορούσα να πάρω ένα μικρό κομμάτι. Το ίδιο ισχύει και για το θειικό οξύ - το σχολείο μου έχει λίγο που είναι επίσης 0,1Μ ή 0,01Μ, οπότε θα μπορούσα να πάρω λίγο, αλλά θα μπορούσε να λειτουργήσει για την εξουδετέρωση του τελικού διαλύματος με την αμφεταμίνη;
 

dazrich

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 25, 2023
Messages
5
Reaction score
2
Points
3
νιτρικό οξύ (καυσαέριο) 150gr διθειικό νάτριο 43gr νιτρικό άλας, κάλιο, νάτριο. εύκολη εγκατάσταση απόσταξης με σωστές προφυλάξεις για το αέριο. αναμειγνύουμε τα άλατα σε φιάλη βρασμού και θερμαίνουμε μέχρι τα άλατα να υγροποιηθούν και να αρχίσουν να βγάζουν αυτό το άσχημο καφέ αέριο. κρύο νερό μέσω του συμπυκνωτή και περίπου 15 έως 20 ml νιτρικού οξέος στη φιάλη συλλογής στο τέλος.
μην χρησιμοποιήσετε την καλύτερη φιάλη βρασμού σας, καθώς τα άλατα που περισσεύουν γίνονται στερεά όταν κρυώνουν και επειδή δεν μπόρεσα να βρω στο google τον καλύτερο τρόπο για να τα αφαιρέσω, κατέληξα να σπάσω τη φιάλη.
Επίσης, έσπασα τη δεύτερη φιάλη και ορκίζομαι ότι την άγγιξα ελάχιστα... :oops::eek:
Εκτός από αυτό, είναι ένας απλός τρόπος για να φτιάξετε ατμίζον νιτρικό οξύ.
 
Top