Σύνθεση μεθυλφαινιδάτης (Ritalin)

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Θα παίρνατε άλλους εστέρες του ριταλινικού οξέος αν κάνατε το τελευταίο βήμα σε άλλους διαλύτες (IPA = ισοπροπυλοφαινιδικό οξύ, EtOH = αιθυλοφαινιδικό οξύ κ.λπ.);
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας, ναι, θα το κάνετε.
 
View previous replies…

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Τι εννοείτε με το 4f, δεν μπορώ να σας καταλάβω;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας. Το NaOH σε IPA θα καταστρέψει εντελώς το ritalin*HCl σας. Μπορείτε να πάρετε ελεύθερη βάση της ριταλίνης με υδατικό NaOH και στη συνέχεια να πραγματοποιήσετε εστεροποίηση.
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Έτσι, η διαδικασία θα ήταν να βάλουμε την ritalin hcl σε διάλυμα NaOH, να πάρουμε την ελεύθερη βάση της ritalin και στη συνέχεια να την βάλουμε απλά σε ipa για να πάρουμε την ισοπροπυλοφαινιδάτη; Υποθέτω ότι η hcl θα πρέπει να προστεθεί μετά την εστεροποίηση για να μην αντικατασταθεί το ΟΗ από την καρβοξυλική ομάδα με ένα Cl, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος γι' αυτό.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας, συγγνώμη για τη μακροσκελή απάντηση. Δεν έχω δει την ερώτησή σας.
Όχι, το eterefication δεν είναι έργο όπως το περιγράφετε. Πρέπει να πάρετε το άλας νατρίου του ριταλινικού οξέος και στη συνέχεια να πάρετε εστέρα με IPA σε όξινη κατάσταση.
Δεν θα λειτουργήσει όπως είπατε =) Ποιος είναι ο λόγος για αυτούς τους χειρισμούς; Στην πραγματικότητα, δεν είμαι σίγουρος ότι η αντίδραση θα είναι επιτυχής. Επιπλέον, θα χάσετε μέρος της ριταλίνης σας.
 
View previous replies…

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Ποτέ δεν κοίταξα τις ετεροαναφορές, αλλά αν το να κάνω πλήρη σύνθεση φαίνεται να είναι ούτως ή άλλως η μόνη βιώσιμη επιλογή, υποθέτω ότι δεν χρειάζεται καν να το κάνω. Αντ' αυτού έψαξα λίγο περισσότερο για διαδρομές για να πάρω φαινυλογλυοξυλικό μεθύλιο. Σκέφτηκα να το πάρω από το χλωριούχο βενζοϋλο μπορεί να είναι μια καλή επιλογή, αλλά βρήκα μόνο συνθέσεις που περιλαμβάνουν κυανίδια. Τα αντιδραστήρια Gringard αντί για κυανίδια θα το έκαναν πολύ πιο ασφαλές, αλλά για κάποιο λόγο δεν μπόρεσα να βρω πουθενά σύνθεση της αντίδρασης από κάτω;

ZLXaYEy1j0

Υποθέτω ότι θα μπορούσες απλά να αντικαταστήσεις το χλωριούχο βενζύλιο με χλωριούχο βενζοϋλ και να κάνεις την ίδια αντίδραση όπως θα έκανες για να πάρεις το PAA, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει κάτι που να παρεμβαίνει.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας, υπάρχει οξυγόνο. Δεν μπορείτε να πραγματοποιήσετε μια τέτοια σύνθεση.
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Γαμώτο, τώρα τουλάχιστον ξέρω ότι παρεμβαίνει. το χλωριούχο βενζοϋλο και το CuCN είναι ο μόνος τρόπος από το χλωριούχο βενζοϋλο τότε;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Για ποιο λόγο; Δεν πρόκειται για το PAA (φαινυλοξικό οξύ).
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Ik, αν χρησιμοποιήσετε χλωριούχο βενζύλιο αντί για βενζύλιο στην παραπάνω αντίδραση θα σας δώσει PAA. Σκέφτηκα ότι χρησιμοποιώντας χλωριούχο βενζύλιο αντί για χλωριούχο βενζύλιο θα δώσει φαινυλογλυοξυλικό οξύ, αλλά επειδή το οξυγόνο παρεμβαίνει στην αντίδραση ο μόνος τρόπος που ξέρω αντί για αυτό θα ήταν να χρησιμοποιήσω κυανίδια αντί για κυανίδια:

0ax1NDIqsJ
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
147
Reaction score
66
Points
28
Όταν οι συνθέσεις περιλαμβάνουν κυανίδια, πηγαίνω στο τμήμα pool-chem του τοπικού μου καταστήματος υλικού και από Na DCCA, ή TCCA. Θα κάνουν την ίδια αντίδραση με τις πιο δηλητηριώδεις μορφές κυανίου. Έχω κάνει τόσες πολλές φορές φαινυλοξικό οξύ από DLPA, και ούτω καθεξής ..
 

Lordoftheshard

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 16, 2023
Messages
20
Reaction score
13
Points
3
I no this is a bit off topic I have a friend who has stick piled these tabs 10 mg
Με ρώτησε αν υπάρχει κάποιος τρόπος να εξαγάγετε τη ριταλίνη από τις ταμπλέτες και να την μετατρέψετε σε μορφή που μπορεί να καπνίσει όπως η μεθαμφεταμίνη.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας, εκχύλιση οξέων/βάσεων
 
View previous replies…

Lordoftheshard

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 16, 2023
Messages
20
Reaction score
13
Points
3
Ευχαριστώ κύριε όπως δοκίμασα κανονικά Εκχυλίσεις πρώτα με αιθανόλη δεν έχει σημασία αν φιλτράρετε και ούτω καθεξής καταλήγουν μπλοκαδόροι και άλλα σκουπίδια#. Ερχόμενος εδώ με αυτό αγοράζω σύμπτωση είδα το νήμα σας και αν και θα ρωτήσω και αδελφέ ευχαριστώ αυτός είναι ο μόνος τρόπος που μπορείτε να εξαγάγετε ritalin καθαρά και σωστά κοίταξα στο Reddit και ούτω καθεξής δεν έχω δει κανέναν άλλον τόσο καθαρό όσο αυτό
 

Attachments

  • j1gZSEdOpJ.jpg
    j1gZSEdOpJ.jpg
    927.1 KB · Views: 262

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Καθαρισμός αμφεταμίνης με εκχύλιση οξέος-βάσης Είπα για την εκχύλιση οξέος-βάσης, είναι διαφορετική διαδικασία από αυτή που κάνατε εσείς. Διαβάστε σχετικά σε αυτό το θέμα. Επίσης, μπορείτε να διαβάσετε για τη θεωρία της διαδικασίας εκχύλισης για να καταλάβετε τι κάνετε: Εκχύλιση
 

Lordoftheshard

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 16, 2023
Messages
20
Reaction score
13
Points
3
Εγώ πρώτα dyd αλκοόλ εκχύλιση bug blockers κλπ συνέχισε να έρχεται πάνω με αυτό
Μετά έκανα εκχύλιση με αβ για να πάρω αυτό.
 

toffifee

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 27, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Γεια σας παντού, μπορείτε να με βοηθήσετε να βρω μια αγορά για να αγοράσω 1-Phenyl-2-(piperidin-1-yl)ethanone-1,2-dione. ή Methyl phenylglyoxylate ? Ποια είναι η καλύτερη ιστοσελίδα για την παραγγελία αντιδραστηρίων και εργαστηριακού εξοπλισμού; Χώρες ΚΑΚ
 

blackshwan

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 10, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Γεια σας @G.Patton.


Σχετικά με αυτό το βήμα (επαναρροή).
[Το μείγμα της αντίδρασης επαναρροφήθηκε απαλά για 3-12 ώρες με ψυκτήρα επαναρροής (όπως προσδιορίστηκε με παρακολούθηση μέσω TLC). ]


Ποια είναι η θερμοκρασία της πηγής θερμότητας; Ευχαριστώ.


https://bbgate.com/attachments/lwndic7fo8-png.2904/

 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας. Στη θερμοκρασία, η οποία θα ήταν αρκετή για να βράσει το μίγμα 1-φαινυλο-2-(πιπεριδιν-1-υλ)αιθαν-1,2-διόνης (1) σε διμεθοξυαιθάνιο προστέθηκε p-τολουλενοσουλφονυδραζίδιο (2) (1,1 ισοδύναμο) σε κανονικές συνθήκες (22*C, 760 mm Hg).
 

dupskoslonia

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 9, 2023
Messages
1
Reaction score
1
Points
1
Γεια σας παιδιά. Έχω ριταλινικό οξύ. Τι χρειάζομαι για να φτιάξω μεθυλφαινιδάτη και αιθυλφαινιδάτη; Είμαι εντελώς αρχάριος, μπορείτε να μου εξηγήσετε βήμα προς βήμα; Θα σας ήμουν πραγματικά ευγνώμων.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
Πρέπει να πείσετε την ομάδα καρβονυλίου σας να φτιάξει έναν εστέρα με μεθανόλη και αιθανόλη αντίστοιχα. Αυτό είναι αρκετά απλό με τα συνήθη χημικά μέσα και προσπαθήστε να αναζητήσετε μάλλον ήπιες μεθόδους, όπως ένζυμα (λιπάσες) ή εύκολη εργασία με ClSiMe3 σε μεθανόλη με υπόστρωμα.
 

kotkata

Don't buy from me
Resident
Language
🇧🇬
Joined
May 27, 2023
Messages
15
Reaction score
12
Points
3
Υπάρχει κάποιο πρωτόκολλο ή οδηγός για αρχάριους ή κάποια συνταγή για τη μετατροπή του ριταλινικού οξέος σε μεθυλφαινιδάτη;

Απ' ό,τι καταλαβαίνω δεν είναι πύραυλος, αλλά είμαι λίγο μπερδεμένος πώς να πάρω μεθυλφαινιδάτη από το ριταλινικό οξύ.
 
View previous replies…

kotkata

Don't buy from me
Resident
Language
🇧🇬
Joined
May 27, 2023
Messages
15
Reaction score
12
Points
3
Φοβερό, σας ευχαριστώ πολύ, @dupskoslonia!

Πραγματικά εκτιμώ!
 

untryrgos

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 19, 2024
Messages
17
Reaction score
11
Points
3
Γεια σας, ευχαριστώ για τον τρόπο σύνθεσής σας. ακολουθώ τον τρόπο σας και κάποια διαφορά εμφανίστηκε. όταν βεβαιώνομαι ότι όλα τα οξέα εξαφανίζονται και τελείωσα το πρώτο βήμα, βρήκα τόσο πολύ διαχωρισμό αλάτων. Είναι το θειικό μεθυλφαινιδικό άλας; Το pH είναι περίπου 1 έως 2.
 

Attachments

  • 1UutT2HidC.jpg
    1UutT2HidC.jpg
    1.5 MB · Views: 53
Top