Σύνθεση 2,5-διμεθοξυβενζαλδεΰδης από λάδι γλυκάνισου (μικρή κλίμακα)

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Αυτό
Αυτή είναι μια εξαιρετική συμβουλή! Το θειικό διμεθύλιο είναι επίσης πολύ πολύ δυσάρεστο και δεν είναι κάτι που θα ήθελα πραγματικά να παρασκευάσω στο οικιακό μου εργαστήριο. Το οξαλικό άλας είναι πολύ προτιμότερο. Ο Doug έφτιαξε μερικά στο εργαστήριό του, δείτε τον σύνδεσμο στο youtube.
Αλλά πώς είναι η στοχυομετρία; Πόσο χρειάζεται για να αντικατασταθεί το θειικό άλας;

 

summer_child

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 5, 2022
Messages
29
Reaction score
29
Points
13

Σκεφτόμουν ότι θα μπορούσε επίσης να είναι δυνατό να ξεκινήσουμε από φαινόλη, να φορμυλιώσουμε χρησιμοποιώντας Reimer-Tiemann και στη συνέχεια να χρησιμοποιήσουμε την οξείδωση του Elbs persulfate για να πάρουμε 2,5 διυδροξυβενζαλδεΰδη , και τέλος να μεθυλιώσουμε με DMO στη διμεθοξυβενζαλδεΰδη. Δεν χρειάζεται το λάδι γλυκάνισου και τα διχρωμικά .
Δεν είμαι σίγουρος ποια σειρά θα δώσει τη μεγαλύτερη απόδοση φορμυλίωση μετά οξείδωση ή το αντίστροφο. Αλλά ξεκινώντας από τη φαινόλη μέχρι το 2C-B θα περίμενα κάτι σαν 2,5% απόδοση.
 
Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Λοιπόν, το θέμα είναι OTC, όπως πάντα. Η ανηθόλη είναι πραγματικά OTC, εφικτή σε καλές συγκεντρώσεις από διαδικτυακές πηγές ή διαθέσιμη μέσω σχετικά απλών μεθόδων εκχύλισης από γλυκάνισο. Χρησιμοποίησα ένα soxhlet με καλά αποτελέσματα.
Το διχρωμικό δεν είναι πραγματικά OTC, αλλά ούτε και η φαινόλη. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ωστόσο να βρείτε διχρωμικό κάλιο από καταστήματα με είδη πυροτεχνίας. Χρησιμοποιείται σε διάφορες συνθέσεις αστέρων. Αλλά αν η οξείδωση είναι ο στόχος, θα μπορούσε να αντικατασταθεί με KMnO4;
 

summer_child

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 5, 2022
Messages
29
Reaction score
29
Points
13
Η φαινόλη μπορεί εύκολα να παρασκευαστεί από το σαλικυλικό οξύ.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Ναι, αλλά απαιτεί σχετικά υψηλές θερμοκρασίες και είναι μια ακόμη σύνθεση που πρέπει να γίνει. Επίσης, χρειάζεστε το σαλικυλικό οξύ. Και ναι, μπορείτε να το εξάγετε από φάρμακα κατά του πόνου ή από προϊόντα για το δέρμα, αλλά υπάρχει και κάτι άλλο που πρέπει να κάνετε ...
 

summer_child

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 5, 2022
Messages
29
Reaction score
29
Points
13
Έχω διαθέσιμο λίγο σαλικυλικό οξύ. Θα μπορούσα να το δοκιμάσω , πραγματικά περίεργο ποια θα ήταν η απόδοση της διμεθοξυβενζαλδεΰδης.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Πραγματικά συναρπαστικό! Θα ήθελα πολύ να δω ένα άρθρο σχετικά με αυτό! Έχω λίγη φαινόλη τριγύρω (χρειάζεται όμως καθαρισμό, κρίμα που είναι μια δύσοσμη διαδικασία ...), οπότε αν πετύχεις, ίσως δοκιμάσω κι εγώ.

BTW, πιστεύετε ότι το διχρωμικό μπορεί να αντικατασταθεί με υπερμαγγανικό ως οξειδωτικό μέσο;
 

summer_child

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 5, 2022
Messages
29
Reaction score
29
Points
13
https://www.researchgate.net/publication/331953336_TLC_and_GC-MS_Analyses_of_Essential_Oil_Isolated_from_Macedonian_Foeniculi_fructus
Φαίνεται έτσι , αλλά απαιτείται κάποιο άλας τεταρτοταγούς αμμωνίου. Δεν είμαι σίγουρος αν είναι κρίσιμο για την αντίδραση.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
το βρήκα στο ebay, πρόκειται για την ίδια ανισαλδεΰδη (σε αυτή τη σύνθεση);

Ανισαλδεΰδη
4-Ανισαλδεΰδη
99% ποιότητας τροφίμων
Συνώνυμο: p-Ανισαλδεΰδη, 4-μεθοξυβενζαλδεΰδη, p-μεθοξυβενζαλδεΰδη, Aubépine
Αριθμός CAS 123-11-5
Αριθμός ΕΚ 204-602-6
Αριθμός MDL MFCD00003385
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Αυτό θα μπορούσε να είναι αυτό. Σύνδεσμος; Αποστολή από;
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
662
Points
93
Διαφορετικές βενζαλδεΰδες
Ανισαλδεΰδη - 4-μεθοξυβενζαλδεΰδη. Από αυτήν μπορείτε να λάβετε 4-μεθοξυ-αμφεταμίνη (PMA)
Για τα 2c-b, DOB, N-bomes χρειάζεστε 2,5-διμεθοξυβενζαλδεΰδη
 
Last edited by a moderator:

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
ευχαριστώ
 

summer_child

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 5, 2022
Messages
29
Reaction score
29
Points
13
Ναι, είναι
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Ναι, αλλά για να παραχθεί 2,5-δμβενζαλδεΰδη μέσω της αντίδρασης που δημοσιεύσατε αυτό θα μπορούσε να είναι το αρχικό υλικό, όχι;
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43

νομίζουν ότι ο εμπειρογνώμονας έχει λόγο :p
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Γεια σου φίλε, αυτό το πλοίο προέρχεται από την Ουκρανία. Είσαι σίγουρος ότι θα το πάρεις με την τρέχουσα κατάσταση;
 

summer_child

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 5, 2022
Messages
29
Reaction score
29
Points
13
Πρόκειται για την ίδια πρόδρομη ουσία που παράγεται από την πρώτη αντίδραση.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Στην πραγματικότητα, έχω αγοράσει αντιδραστήρια από αυτόν τον πωλητή. Πολύ αξιόπιστος. Αλλά αυτό ήταν πριν από τον πόλεμο. Στην πραγματικότητα θέλω να αγοράσω φθαλικό ανυδρίτη από αυτόν, ο οποίος είναι πολύ λογικά βραβευμένος και ένας καλός πρόδρομος του ανθρανιλικού οξέος. Αλλά διστάζω να το κάνω, επειδή, ξέρετε κάτι... Έτσι, αν αγοράσετε, παρακαλώ αναφέρετε τα αποτελέσματα! Θα ήθελα πολύ να μάθω αν το πακέτο θα έρθει.
 
Top