Σύνθεση αμφεταμίνης από P2NP μέσω SnCl2 και Zn

Bigballen

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 30, 2023
Messages
5
Reaction score
3
Points
3
Πόσο επιθυμητό οξύ να προσθέσετε στο τέλος;
 

blacky2340

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 28, 2023
Messages
37
Reaction score
26
Points
18
Ρίξτε 10ml ακετόνης σε 1ml πυκνό 97%+ θειικό οξύ σε αναλογία 10:1. Χρησιμοποιήστε πιπέτα ή σύριγγα για να ρίξετε αργά το διάλυμα μέχρι να επιτευχθεί pH 5,5. Εάν υπεροξυνθεί, προσθέστε περισσότερη freebase, εάν πολύ υπεροξυνθεί και μετατραπεί σε υγρό τότε στο α/β και επανακρυσταλλώστε.
 
View previous replies…

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2022
Messages
73
Reaction score
40
Points
18
Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε έναν μη πολικό διαλύτη (αιθέρα, βενζόλιο, τολουόλιο)
 

TucoSalamanca.

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Joined
May 7, 2023
Messages
181
Reaction score
21
Points
18
Πόσες ώρες θα ψύξουμε το διάλυμα υδροξειδίου του νατρίου;
 

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2022
Messages
73
Reaction score
40
Points
18
Μέχρι να κρυώσει σε θερμοκρασία δωματίου
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
πόσο άνυδρο θειικό μαγνήσιο πρέπει να προστεθεί στο στάδιο κατά την ξήρανση του οξικού αιθυλεστέρα και λίγο πριν από την προσθήκη του παγωμένου οξικού οξέος;
 

TucoSalamanca.

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Joined
May 7, 2023
Messages
181
Reaction score
21
Points
18
Νομίζω ότι μπορείτε να σταματήσετε να προσθέτετε θειικό μαγνήσιο όταν συνειδητοποιήσετε ότι έχει απορροφηθεί πλήρως.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Ποιος είναι όμως ένας εύκολος τρόπος για να γίνει αυτό αντιληπτό;
 

TucoSalamanca.

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Joined
May 7, 2023
Messages
181
Reaction score
21
Points
18
προσθέστε θειικό μαγνήσιο, αν κατακάτσει στον πυθμένα ξέρετε ότι είναι αρκετό, στη συνέχεια κλείστε το καπάκι, αφήστε το για 1 ώρα και στη συνέχεια στραγγίστε :)
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Στο στάδιο πριν προσθέσετε το DCM, διαχωρίζετε καθόλου το διάλυμα; (Επειδή στο σημείο λίγο πριν προσθέσετε το DCM έχετε την οργανική στιβάδα και την υδατική στιβάδα). Ή προσθέτετε το DCM στο διάλυμα χωρίς να διαχωριστούν τα 2 στρώματα;

Μόλις προσπάθησα να διαχωρίσω τα 2 στρώματα και να προσθέσω DCM στο υδατικό στρώμα για αρχή, και μετά βγήκε πολύ ίζημα από το πουθενά. Διαχώρισα το DCM από αυτό, το στέγνωσα, πρόσθεσα την άνυδρη ακετόνη και στη συνέχεια το οξύ, αλλά δεν καθιζάνει απολύτως τίποτα.

Πρόσθεσα επίσης το DCM στο άλλο (οργανικό στρώμα νομίζω, το οποίο πρέπει να είναι ο οξικός αιθυλεστέρας) και το DCM φάνηκε να διαλύεται σε αυτό και δεν φάνηκε να σχηματίζει κανένα στρώμα. Είναι φυσιολογικό αυτό; (Αν και εδώ πρόσθεσα μικρή ποσότητα DCM σε πολύ μεγαλύτερη ποσότητα του διαλύματος).
 

TucoSalamanca.

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Joined
May 7, 2023
Messages
181
Reaction score
21
Points
18
Διαχωρίζετε 3 φορές με οξικό αιθυλεστέρα πριν από dcm, δηλαδή χρησιμοποιείται οξικός αιθυλεστέρας αντί για dcm στην 1η εκχύλιση και dcm στη 2η εκχύλιση.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
και τα εκχυλίσματα οξικού αιθυλεστέρα και dcm συνδυάζονται λίγο πριν την ξήρανσή τους και στη συνέχεια κάνουν καταβύθιση με οξύ;
 

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2022
Messages
73
Reaction score
40
Points
18
Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημά σας
Νομίζω ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά.
Το pH του μείγματος πρέπει να είναι 11-12.
Το στρώμα DCM είναι το κατώτερο στρώμα.
Νομίζω ότι είναι καλύτερο να εξατμιστεί το DCM και στη συνέχεια να προστεθεί ακετόνη στη βάση της αμφεταμίνης.
Γιατί έχεις ακόμα το διάλυμα οξικού αιθυλεστέρα και οξίμης!!!
Ναι, δεν θα υπάρχουν στρώματα επειδή το DCM είναι αναμίξιμο με τον οξικό αιθυλεστέρα.
Όχι!
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Στο βήμα 10, όταν διηθείτε το μείγμα, θέλετε να διαχωριστεί το στρώμα NaOH από το στρώμα οξικού αιθυλεστέρα; Στη συνέχεια, εκχυλίζετε την οξίμη από το διάλυμα NaOH με DCM;

Γιατί νόμιζα ότι το φιλτράρισμα στο βήμα 10 ήταν μόνο για να απαλλαγείς από τον ψευδάργυρο, οπότε θα έμενε ακόμα το στρώμα του οξικού αιθυλεστέρα και το στρώμα NaOH, και στη συνέχεια προσθέτεις DCM σε αυτά τα 2 στρώματα, δίνοντάς σου συνολικά 3 στρώματα.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Θα μπορούσε επίσης κάποιος να συμβουλεύσει αν είναι εντάξει να χρησιμοποιηθεί η ημιυδρική μορφή του χλωριούχου κασσίτερου (ΙΙ) αντί του διυδρικού;
 

August

Don't buy from me
Member
Joined
Apr 10, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Γεια σας, ευχαριστώ πολύ για την ανάρτηση αυτού του κειμένου. Έχω μια ερώτηση, βρίσκομαι στο στάδιο της βασικοποίησης του διαλύματος μετά την προσθήκη του υδροχλωρικού οξέος σε κρύο νερό ( το κατάλαβα ανάποδα και πρόσθεσα το διάλυμα της αντίδρασης στο κρύο νερό + hcl αντί για το αντίθετο, ίσως γι' αυτό έχω αυτό το πρόβλημα ). Μετά την προσθήκη του διαλύματος 50% naoh και τη βασικοποίηση σε pH > 10, υπάρχει πολύ ίζημα, το οποίο όμως επιπλέει στην κορυφή του διαλύματος αντί να καθιζάνει, καθιστώντας πολύ δύσκολη την εκχύλιση με οξικό αιθυλεστέρα. Είναι αυτό λόγος ανησυχίας ή μήπως πρέπει να περιμένω μέχρι να κατακαθίσει στον πυθμένα;
 

Madeinkorea

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2022
Messages
7
Reaction score
1
Points
3
Πολύ ενδιαφέρουσα σύνθεση!
Έχω μια ερώτηση σχετικά με το σημείο που προσθέτουμε για πρώτη φορά NaOH στο μίγμα (5ο βήμα), αφού προστέθηκε το διάλυμα NaOH στο μίγμα, προσθέτουμε στο μίγμα οξικό αιθυλεστέρα για να μπορέσουμε να διαχωρίσουμε το Oxime από την ακετόνη, ή κάνω κάτι λάθος.
 

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2022
Messages
73
Reaction score
40
Points
18
Ναι, ο οξικός αιθυλεστέρας χρησιμοποιείται για την εκχύλιση της οξίμης από το μείγμα
 

TucoSalamanca.

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Joined
May 7, 2023
Messages
181
Reaction score
21
Points
18
1ο στάδιο 200ml νερό και 200gr ανθρακικό νάτριο 2ο στάδιο 100ml νερό 50gr ανθρακικό νάτριο μπορούν να χρησιμοποιηθούν;
 

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2022
Messages
73
Reaction score
40
Points
18
Ναι, προσθέστε μέχρι να φτάσετε σε pH 11-12
 

TucoSalamanca.

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Joined
May 7, 2023
Messages
181
Reaction score
21
Points
18
τι μπορώ να χρησιμοποιήσω αντί του dcm
 

TucoSalamanca.

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Joined
May 7, 2023
Messages
181
Reaction score
21
Points
18
τι μπορεί να χρησιμοποιηθεί αντί του θειικού μαγνησίου
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
το θειικό μαγνήσιο είναι πολύ εύκολο να βρεθεί παγκοσμίως νομίζω. Αντιμετωπίζετε προβλήματα με την απόκτησή του;

και πρέπει να το στεγνώσετε εντελώς πριν το χρησιμοποιήσετε. Εγώ βάζω το δικό μου σε φούρνο μικροκυμάτων.
 
Top